Yardım etmeye talibim...

Kodla Büyü
BaRaNaY' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
ismailt hocam ben clio yu sattım ama şu an ne alacağıma kaar veremiyorum... Dizel mi Benzinlimi yılda 12000-15000 Km yaparım ama daha çok şehir içi olur... Evliyim birde bebek var malumunuz çocuk koltuğu bebek arabası falan... Alacağım araç donanımlı olsun istiyorum 2008 model ve üstü olsun istiyorum birde 45000Km geçmesin istiyorum... Sizce ne almam gerek...
Hayırlı olsun hocam.Hocam fiyat belirtmemişsiniz.Size benzinli araç öneriyorum.Kasa olarak da Renault scenic- opel zafira-toyota versolara bakabilirsiniz.Bu araçlar çok büyük derseniz.Megane 2 - opel astra sedan tabi bütçenizi belirtmediğiniz için de zorlanıyorum acaba sınırlı mı diye?Eğer sınırlı ise Albealara bakabilirsiniz bagajı oldukça geniştir.
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler... :alkis:
Bütçe en fazla kredi ile birlikte 33000TL olabilir... Ama düşünmeme rağmen megane2 artık üretilmiyor dediler... Astra sedan la - HB bagaj hacmi hariç bir fark varmı oturma genişlik ve diz mesafesi olarak. Birde aracı aldığımda satmayı düşündüğüm zaman çok fazla zarar etmeyeyim diyorum... Bu yazdığınız modellerden scenic, zafira, versolar pek piyasası yok...
Neden dizel önermiyorsunuz bakımları pahalı olduğu için mi? ben benzine vereceğim fazla parayla bu bakım işini fazlasıyla tolore edemem mi? Yani şehir içi benzin 100KM için hesap edersem 9Litre x 4,23TL= 38TL, dizel araçta 6.5Litre x 3,73TL= 24,243TL nerden baksanız arada en kötü ihtimalle 14TL oluyor... bu karda yıllık 10000 Km yapan biri için 1400TL tekabül eder... yıllık bir dizel aracın 10000km bakımıda 350-500TL arası değişmez mi?
Hocam benzinliyi LPG ile kullanabilirsiniz diye öneriyorum.Dizel araç lpgye göre arıza potansiyeli olarak daha rsikli.Ama aracıma iyi bakarım özen gösteririm temiz kullanırım diyorsanız neden olmasın.Bir de dizel araçlara 2.elde daha soğuk balılıyor.Astra sedanın bagaj hacmini bilmiyorum ama hb kasasına göre oldukça geniş.

mystreous' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba
toyota corolla 1.6 comfort extra almaya karar verdim gibi.
Bu araba hakkındaki yorumunuzu da alabilir miyim.
Sağlamlık, yakıt ekonomisi, parça fiyat ekonomisi önemli benim için.

hocam corolla tabiki sağlamlığı ile bilinen bir model.Yakıt konusunda da sınıfının liderlerinden ama parça konusu tabiki de ithal ve japon araçların parçası pahalıdır.
hocam çok rahatsız ettim ama son bi görüşünüzü alayım. Karar vermek zor, kararsızlık kötü
Megane HB Expression 1.5 dCi 85 bg dizel .
İki haftadır arabaları araştırıyordum. Dün hiç aklıma gelmeyen başka bir araba aldım.
Honda City ES 1.4 Benzinli . İçinde bütün donanımlar var. Full bi araç. İnternette liste fiyatı 38.250 ama ben 33.500'e aldım. Araba henüz elime geçmedi işlemleri yapılıyor şu anda.

Hocam hayırlı olsun...İnsanoğlu nekadar araçtırırsa araştırsın sonucun ne olacağı belli olmuyor hiç hesapta olmayan bir sonuç çıkabiliyor önemli olan içinizin sinmesi gönül rahatlığı ile hayata devam edebilmek asıl olan :+1:

siner' Alıntı:
Önceliklerim;
1-Komfor
2-Donanım-Güvenlik-Dayanıklılık
3-Ekonomi

son üç yıldır 2006 golf comfortline kullanıyordum.Sömestri tatilinde buzlanmadan dolayı takla attım ve aracı kafamdan sildim. (Takla atmama rağmen omuzlarda herhangibir çökme olmadı)
Şimdi komforlu,donanımlı bir arabaya alışmışken tekrardan 2009-2011 model golf-passat tiptr. en dolu modellerini (comfortline-highline) almak istiyorum ama 50.000 üzerinde.
Aynı model ve benzer donanımlarda toyota corolla elegant fiyat olarak daha uygun ama acaba alsam volkswagendeki o rahatlığı bulabilirmiyim acaba.İçime sinmesse diye endişem var.Bu ara Toyota kullanmışlığım yok.Uzun yıllar kullanacak güvenli, dayanıklı,konforlu bir araç istiyorum.

Hocam konfora alıştı iseniz ve konfora önem veriyorsanız yine golf alabilirsiniz yeni astralara da bakın derim.Tabi corolla size nasıl bir his verir bilemem bana göre corolla da güzel konforlu bir araç.Ben size golf dışında şu araçları bi inceleyin demek istiyorum yani gidin içine oturun test edin nalzemesine performansına bakın ve fiyatıyla bunları karşılaştırıp ona göre karar verin.Aceleci olmayın.
Astra
Corolla
i30
Focus
kia ceed
bu sırayı takip ederek bu araçları bi inceleyin

ikarus05' Alıntı:
ismail hocam merhaba, 15-17000 tl arasında 2003-2004 seat ibiza signo almayı düşünüyorum, seat ww gurup a aitmiş, genelde kaliteli diyorlar. araba donanım olarak gerçekten çok iyi.
size göre ibiza signolar (2003-2004) nasıldır?
araba yalıtım olarak nasıldır(ses)?
önerirmisiniz? hayır sa alternatif belirtebilirmisiniz?
teşekkürler.

Hocam beğeniyorsanız ve bulunduğunuz bölgede servis sıkıntısı yok ise bu aracı bi inceleyin test edin aracın her tarafını dinleyin.İç gürültüsü nasıl bozuk yollarda nasıl.Performansı nasıl.seat vw ile ortaklığı mevcut ama ülkmeizde biraz nazlı satılan bir markadır.Parça konusunda da baya bi zayıfıtr.İzmirin dibinde oturan bir arkadaşımın bile seat aracı için bir parçayı 2 hafta beklediğini biliyorum.Bunları da düşünmek gerekir.Ama bir vw kadar kaliteli değildir açıkçası ben cordobada pek rahat edememiştim ama zevkler tabiki farklıdır.

serkanozen1' Alıntı:
Selamunaleyküm.
Arkadaşım bende Opel Astra enjoy HB var
Sıralı otogaz sistemlerinden hangisini önerirsiniz ve neden?
a.s
hocam aracınız için en uygun sistemi bu konuda uzmanlaşmış işini iyi yapan dürüst bir montaj firması bulup onlara danışmanız daha iyi olur.LPG sistemlerinden kimisi bir modele çok iyi uyarken bir başka modelde sıkıntı çıkarma potansiyeli yüksek olabiliyor.Bu sebeple aracınıza hangi sistemin en iyi uyduğunu bu işi yapan firma ustaları bilecektir.

androjen' Alıntı:
45000 üst sınırlı bir otomobil almak istiyorum.

bir birine zıt iki araç arasındayım.
1. honda sivic 2. dacia daster.
honda hayalimdeki araç. daster ise hem otomobil hem suv hemde ticari gibi geniş.

44-45 civarı fiyatalara alınabilecek 0 araç ve 30 civarı 2.el araç bakıyorum.
tavsiyeniz nelerdir

Nissan Qashqai 1.6 VISIA sıfırı 46.997 sanırım.LPG ile de ekonomik bir araç olur.Ama bu hem benzinli hem 4x4 değil derseniz
honda civic öneririm.

meccal14' Alıntı:
ismailt hcm ii akşamlar benimde bikaç sorum olacak. ben 20bin tlye kadar bi araç arıyorum ne önerirsiniz.
bide 2005-2006 nissan primera lar hakkında bilginiz varmı?tşkkrler

Hocam beklentilerinizi kriterlerinizi de yazarsanız daha iyi olur.
Primera için ise ülkemizde pek tutulmuyor çünkü parçaları ithal olduğu için pahalı ve servis ağı geniş değil ayrıca yakıt konsunda rakiplerine karşı bir artısı yok.

ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
İki haftadır arabaları araştırıyordum. Dün hiç aklıma gelmeyen başka bir araba aldım.
Honda City ES 1.4 Benzinli . İçinde bütün donanımlar var. Full bi araç. İnternette liste fiyatı 38.250 ama ben 33.500'e aldım. Araba henüz elime geçmedi işlemleri yapılıyor şu anda.

Hocam hayırlı olsun...İnsanoğlu nekadar araçtırırsa araştırsın sonucun ne olacağı belli olmuyor hiç hesapta olmayan bir sonuç çıkabiliyor önemli olan içinizin sinmesi gönül rahatlığı ile hayata devam edebilmek asıl olan :+1:
İyi niyetiniz ve yorumlarınız için teşekkürler İsmail Hocam. Aracım henüz elime geçmedi ama fiyat fayda analizi yapınca en uygunu buydu.

ismailt' Alıntı:
meccal14' Alıntı:
ismailt hcm ii akşamlar benimde bikaç sorum olacak. ben 20bin tlye kadar bi araç arıyorum ne önerirsiniz.

Primera için ise ülkemizde pek tutulmuyor çünkü parçaları ithal olduğu için pahalı ve servis ağı geniş değil ayrıca yakıt konsunda rakiplerine karşı bir artısı yok.
hcm ben daha önce 2004 lacetti hb kullandım ama tüpde olunca bagajında hiç yer kalmıyodu. şimdi ise 20-21 bine kadar alabileceğim ii bir araba arıyorum. nissn primera bu yüzden hoşuma gitti bu paraya alabileceğim en ii araba gibi sanki ama siz servis ve parça sıkıntısı olur dediniz. o vakit size sorum hcm siz olsanız bu paralara ne alırsınız?tşkkrler

marka takıntısı olmayan 7 koltuklu arabanın yakıt tüketimini göze almış biri olarak, 7 koltuklu HESAPLI güvenli araba tavsiyenizi bekliyorum.

Bir eğim çıkarken aracınzı belki o eğimi 5. viteste 80km/h ile çıkabilecektir ama siz o eğimi çıkarken 4.viteste 80 km/h ile çıkarken 5.vitestekinden daha az gaza basarsanız 4.viteste daha az yakıt yakarsınız bilmem anlatabildim mi?

bu cevabınıza takıldım doğrusu araba 5. vitesde 80 km hız yaparsa bunun devri 2000 dir.
eğer siz arabayı 4. vitesde 80 km yapmak isterseniz devir 2500 ün üzerine çıkar dolayısıyla
yakıt sarfiyetı artar gibi geliyor bana
gaz pedalına basma ile ne tür bir ilişki var??

ergun833' Alıntı:
Bir eğim çıkarken aracınzı belki o eğimi 5. viteste 80km/h ile çıkabilecektir ama siz o eğimi çıkarken 4.viteste 80 km/h ile çıkarken 5.vitestekinden daha az gaza basarsanız 4.viteste daha az yakıt yakarsınız bilmem anlatabildim mi?

bu cevabınıza takıldım doğrusu araba 5. vitesde 80 km hız yaparsa bunun devri 2000 dir.
eğer siz arabayı 4. vitesde 80 km yapmak isterseniz devir 2500 ün üzerine çıkar dolayısıyla
hocam motor giden yakıt sizin pedala bastığınız kadardır. yani düşük devir her zaman yakıt tasarrufu sağlamaz önemli olan arabayı zorlamamak.(düşük devirde arabayı zorlar)

excalibur27' Alıntı:
ergun833' Alıntı:

hocam motor giden yakıt sizin pedala bastığınız kadardır. yani düşük devir her zaman yakıt tasarrufu sağlamaz önemli olan arabayı zorlamamak.(düşük devirde arabayı zorlar)

4 viteste verdiğin gazın tamamı yakılır ama yükse viteste araç devri düşerse gaza bassan bile o yakıt yanmaz, araba boğulur

meccal14' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
meccal14' Alıntı:

hcm ben daha önce 2004 lacetti hb kullandım ama tüpde olunca bagajında hiç yer kalmıyodu. şimdi ise 20-21 bine kadar alabileceğim ii bir araba arıyorum. nissn primera bu yüzden hoşuma gitti bu paraya alabileceğim en ii araba gibi sanki ama siz servis ve parça sıkıntısı olur dediniz. o vakit size sorum hcm siz olsanız bu paralara ne alırsınız?tşkkrler

Hocam 2005-2006 hyundai elantralara bakabilirsiniz
2003-2004 megane 1 rxi bulabilirseniz temiz tavsiye ederim.
Opel astra sedan 2003 model civarı

burjuva' Alıntı:
marka takıntısı olmayan 7 koltuklu arabanın yakıt tüketimini göze almış biri olarak, 7 koltuklu HESAPLI güvenli araba tavsiyenizi bekliyorum.

Hocam 7 koltuklu ve hesaplı demişsiniz ama en hesaplısı logan MCV var yaşı genç olanlardan
Bütçeniz nekadar?

ergun833' Alıntı:

Hocam eski nesil araçlar olsun yeni nesil beyinli araçlar olsun farketmez nekadar çok gaza basıyorsanız okadar çok yakıt harcarsınız.Motor devri nekadar önemliyse gaza basış miktarınız daha da önemli.Dediğiniz gibi 80km/h ile giderken 4.viteste 2500 devirdeyse 5. viteste 2000devirdedir.Ama burda önemli olan gaza nekadar bastığınızdır.Keşke imkan olsada size anlık tüketim değerini veren yol bilgisayarına sahip bir araçla bir eğim çıkarken bunu size gösterebilsem.

ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
ismailt hocam ben clio yu sattım ama şu an ne alacağıma kaar veremiyorum... Dizel mi Benzinlimi yılda 12000-15000 Km yaparım ama daha çok şehir içi olur... Evliyim birde bebek var malumunuz çocuk koltuğu bebek arabası falan... Alacağım araç donanımlı olsun istiyorum 2008 model ve üstü olsun istiyorum birde 45000Km geçmesin istiyorum... Sizce ne almam gerek...
Hayırlı olsun hocam.Hocam fiyat belirtmemişsiniz.Size benzinli araç öneriyorum.Kasa olarak da Renault scenic- opel zafira-toyota versolara bakabilirsiniz.Bu araçlar çok büyük derseniz.Megane 2 - opel astra sedan tabi bütçenizi belirtmediğiniz için de zorlanıyorum acaba sınırlı mı diye?Eğer sınırlı ise Albealara bakabilirsiniz bagajı oldukça geniştir.
Bütçe en fazla kredi ile birlikte 33000TL olabilir... Ama düşünmeme rağmen megane2 artık üretilmiyor dediler... Astra sedan la - HB bagaj hacmi hariç bir fark varmı oturma genişlik ve diz mesafesi olarak. Birde aracı aldığımda satmayı düşündüğüm zaman çok fazla zarar etmeyeyim diyorum... Bu yazdığınız modellerden scenic, zafira, versolar pek piyasası yok...
Neden dizel önermiyorsunuz bakımları pahalı olduğu için mi? ben benzine vereceğim fazla parayla bu bakım işini fazlasıyla tolore edemem mi? Yani şehir içi benzin 100KM için hesap edersem 9Litre x 4,23TL= 38TL, dizel araçta 6.5Litre x 3,73TL= 24,243TL nerden baksanız arada en kötü ihtimalle 14TL oluyor... bu karda yıllık 10000 Km yapan biri için 1400TL tekabül eder... yıllık bir dizel aracın 10000km bakımıda 350-500TL arası değişmez mi?
Hocam benzinliyi LPG ile kullanabilirsiniz diye öneriyorum.Dizel araç lpgye göre arıza potansiyeli olarak daha rsikli.Ama aracıma iyi bakarım özen gösteririm temiz kullanırım diyorsanız neden olmasın.Bir de dizel araçlara 2.elde daha soğuk balılıyor.Astra sedanın bagaj hacmini bilmiyorum ama hb kasasına göre oldukça geniş.
dizel, lpg'ye göre yakıt konusunda daha avantajlı diye biliyorum, doğrumudur.

lpg görünüşte daha avantajlı ama derdi tasası ayarı bitmiyor pek tavsiye etmiyorum az tavsiye ediyorum :D dizel daha iyi bence hiç dizel arabam olmadı :cry:

bunu yeni öğrendim sanırım gaz pedalı ile yakıt sarfiyatı ilişkisini.
paylaşmak güzel. :alkis:

hızır gibi yetiştin hocam çok teşekkürler hep bilgisayar internet kafamız dönmüştü
araba almak için bir aydır sahibinden araba bakıyordum hangi arabayı incelesem onu beğeniyorum sonra kararsız kalıyorum. arabadan isteklerimi sıralayım
-10000-15000 TL arası
-bagajı ufak olmasın
-keyifli ve güvenli bir sürüş
-safran gibi arabalarda kendisi 10000 ama bir arıza çıkardığında 5000-6000 TL tutuyormuş böyle olmasın
-ekonomik ve otomatik vites olursa iyi olur

hocam ben bu tarz bir kaç araba bakmıştım onlarıda söyleyeyim. infiniti 3.0, mercedes c 180 1994, mitsubishi, toyota, mazda birde subaru forester 2000 model civarı

sayın hocam sizin yönlendirmenize göre arabamı alacağım selamlar

Sizi çok meşgul etmeyeceksem bir soru da ben sormak istiyorum....
İki çocuk var. Bir aile arabası düşünüyorum bagajı geniş veya station wogan tarzı olabilir. ..
Bu tarz önerebilceğiniz araba hangisidir...
Tabi güvenlik,fiyat,yedek parça ve yakıtı göz önüne alarak...
Şimdiden teşekkür ederim....

arkadaşlar bence en iyi araç yakıtı az olan yedek parçası ucuz olan arıza yapmayan kliması olan bagajı falan büyük altı yüksek ve mümkün oldğu kadar da yeni olan araçtır.
sıralarsak. tabi aile için düşünüyorum
1. dacia logan
2. fiat albea
3. renault clio
4. küçük aileler için bu tarz hb araçlarda olabilir
kendi aracım logan için söylüyorum 5 yılı bitti birer defa farları yanmadı 5 er tl 10 lira
bide arka teker den ses geldi 50 tl ye bilyesini değiştim 5 yılda yaptığım yağ değişimi hariç masraf bu kadar bakımlarıda 10 bin 100 tl 20 bin 160 tl tutuyo. hepsi bu
şimdiye kadar tüm yakıtı kilometreye bölünce genel ortalaması 100 km de 5,3 litre eurodizel yakmış

sayın hocam ben yeni brc sıralı sistem gaz taktırdım. araba soğuk havalarda rölantide iken stop ediyor. arkadaşı indirmek için durduğumda yine etti bugün. günde 3-4 defa olmaya başladı. dediğim gibi havalar güzelken sorun yok ama soğuduğu zaman böyle oluyor. lpg takan bayiye götürdüm bilgisayara bağladı ayarlarınızda hiçbir sorun yok dedi. nedir bunun sebebi fikriniz varsa yardımınızı bekliyorum

ismailt hocam 2005 model opel astra 1.6 enjoy aracım var, easytronik (yarı otomatik)
arabanın kontağını açtığım zaman iki tane sarı ikaz lambası yanıyor,
1- eksoz emisyon lambası
2- üzerinde tamir anahtarı simgesi olan araba simgesi
arabayı çalıştırınca araba silgesi ikaz işareti sönüyor ama eksozla ilgili olan yanmaya devam ediyor.

bir de bazen arabayı çalıştırırken ekranda F simgesi çıkıyor ve biraz kalıyor ekranda N konumuna geçmiyor vites.

şimdiden teşekkürler.

cagdas' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
dizel, lpg'ye göre yakıt konusunda daha avantajlı diye biliyorum, doğrumudur.

Hocam dizel tükeitm olarak günüzmüz araçlarında benzin ve lpgden düşüktür ama tüketüm tutarı olarak 1.sırada dizel .sırada lpg 3.sırada benzin gelir.Hocam dizel önermeme sebebimiz dizel 2.el araç gerçekten riskli çünkü aracın geçmişi bilinmiyor ve dizel motorda yakıt kalitesi ve motor bakımı çok çok önemli.

sefgat' Alıntı:
hızır gibi yetiştin hocam çok teşekkürler hep bilgisayar internet kafamız dönmüştü
araba almak için bir aydır sahibinden araba bakıyordum hangi arabayı incelesem onu beğeniyorum sonra kararsız kalıyorum. arabadan isteklerimi sıralayım
-10000-15000 TL arası
-bagajı ufak olmasın
-keyifli ve güvenli bir sürüş
-safran gibi arabalarda kendisi 10000 ama bir arıza çıkardığında 5000-6000 TL tutuyormuş böyle olmasın
-ekonomik ve otomatik vites olursa iyi olur

hocam ben bu tarz bir kaç araba bakmıştım onlarıda söyleyeyim. infiniti 3.0, mercedes c 180 1994, mitsubishi, toyota, mazda birde subaru forester 2000 model civarı

sayın hocam sizin yönlendirmenize göre arabamı alacağım selamlar

Hocam madem infiniti tarzı araç dahi baktıysanız size önereceğim araçları söyleyeyim
Hyundai sonata otomatik vites
Hyundai elantra otomatik vites

bi inceleyin yok bunlara soğuğum derseniz
toyota corona
honda accord

eğer derseniz ki bunlar çok spesifik araçlar
honda civic otom.

renault megane 1

esesim26' Alıntı:
Sizi çok meşgul etmeyeceksem bir soru da ben sormak istiyorum....
İki çocuk var. Bir aile arabası düşünüyorum bagajı geniş veya station wogan tarzı olabilir. ..
Bu tarz önerebilceğiniz araba hangisidir...
Tabi güvenlik,fiyat,yedek parça ve yakıtı göz önüne alarak...
Şimdiden teşekkür ederim....

Hocam megane 1 stationwagonlara bakabilirsiniz
opel astranın da wgon modeli var.

crepis' Alıntı:
arkadaşlar bence en iyi araç yakıtı az olan yedek parçası ucuz olan arıza yapmayan kliması olan bagajı falan büyük altı yüksek ve mümkün oldğu kadar da yeni olan araçtır.
sıralarsak. tabi aile için düşünüyorum
1. dacia logan
2. fiat albea
3. renault clio
4. küçük aileler için bu tarz hb araçlarda olabilir
kendi aracım logan için söylüyorum 5 yılı bitti birer defa farları yanmadı 5 er tl 10 lira
bide arka teker den ses geldi 50 tl ye bilyesini değiştim 5 yılda yaptığım yağ değişimi hariç masraf bu kadar bakımlarıda 10 bin 100 tl 20 bin 160 tl tutuyo. hepsi bu
şimdiye kadar tüm yakıtı kilometreye bölünce genel ortalaması 100 km de 5,3 litre eurodizel yakmış

Hocam aracınıza çok az para harcayarak 5 yıl binmek çok güzel birşey.Yani veridiğiniz paraya sizi üzmemesi çok güzel.Birşey sormak istiyorum 5 yılda kaçkm yol yaptınız.

burjuva' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
burjuva' Alıntı:

Hocam 7 koltuklu ve hesaplı demişsiniz ama en hesaplısı logan MCV var yaşı genç olanlardan
Bütçeniz nekadar?
20 000 civarı

hocam 20bine 7 koltuklu seçenek suv olarak zor.Size doblo önersem olur mu?Asıl olarak 20bine 7 koltuklu bir araç şuan aklıma gelmiyor.Ülkemizde bu model çok nazlıdır tektük satılır amerika olsa istemediğiniz kadar ama... :(

Geri