Yardım etmeye talibim...

Kodla Büyü
0nursah' Alıntı:
sayın hocam ben yeni brc sıralı sistem gaz taktırdım. araba soğuk havalarda rölantide iken stop ediyor. arkadaşı indirmek için durduğumda yine etti bugün. günde 3-4 defa olmaya başladı. dediğim gibi havalar güzelken sorun yok ama soğuduğu zaman böyle oluyor. lpg takan bayiye götürdüm bilgisayara bağladı ayarlarınızda hiçbir sorun yok dedi. nedir bunun sebebi fikriniz varsa yardımınızı bekliyorum

Hocam soğuk havada daha aynı hacimde sıcak havaya göre malum daha çok oksijen oluyor acaba aracınız bu sebeple boğulup stop ediyor olabilir mi?Şimdi taktırdığınız yer lpgde problem yok demiş siz bu soruna bir de benzinde bakın.Eğer aracınız benzinde de soğuk havada stop ediyorsa problem motorda olabilir.Benzinde de deneyin hocam.

tahtakama' Alıntı:
ismailt hocam 2005 model opel astra 1.6 enjoy aracım var, easytronik (yarı otomatik)
arabanın kontağını açtığım zaman iki tane sarı ikaz lambası yanıyor,
1- eksoz emisyon lambası
2- üzerinde tamir anahtarı simgesi olan araba simgesi
arabayı çalıştırınca araba silgesi ikaz işareti sönüyor ama eksozla ilgili olan yanmaya devam ediyor.

bir de bazen arabayı çalıştırırken ekranda F simgesi çıkıyor ve biraz kalıyor ekranda N konumuna geçmiyor vites.

şimdiden teşekkürler.
Hocam F simgesi şanzumanla ilgili diye biliyorum.Egsoz ise aracınızdaki egsozda bulunan sensörde problem olabilir.Servise göstermenizi öneriyorum.

Bu aralar 2.el araba sektörü uçmuş... Vallaha bazı ilanlara şaşırıyorum, gülüyorum, kızıyorum...

ismailt' Alıntı:
Arkadaşlar...

Otomobil konusunda ilgim oldukça fazla.Dedem motor ustasıdır.Dayılarım da keza kaporta ve motor ustalarıdır.Her zaman makine mühendisliği istemişimdir ama tercih zamanında makine mühendisliğinin geleceğinin olmadığını heryerde asgari ücretle çalışan makine mühendislerinin çalıştığının söylenmesi bana makine mühendisliğinin tercih listemde arka sıralara atmama sebep olmuştur.Şuan pişmanım ama olan oldu.Neyse uzatmamayım otomotiv konusunda oldukça ilgiliyim kitaplar okurum internetten oldukça araştırmalar yaparım.Eğer otomotiv konusunda sormak istedikleriniz varsa bu başlık altında sizlere elimden geldiğince yardım etmeyi düşündüm.

Hepinize teşekkürler... :+1:
ismailt arkadaşım bağlantısını vereceğim araç hakkında yorumlarını merak ediyorum
fiyat-performans-yakıt v.s.
ilk arabam honda civic 2005 ls modeli idi.
şimdiden teşekkürler
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0145/detay

MTK' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
Arkadaşlar...

Otomobil konusunda ilgim oldukça fazla.Dedem motor ustasıdır.Dayılarım da keza kaporta ve motor ustalarıdır.Her zaman makine mühendisliği istemişimdir ama tercih zamanında makine mühendisliğinin geleceğinin olmadığını heryerde asgari ücretle çalışan makine mühendislerinin çalıştığının söylenmesi bana makine mühendisliğinin tercih listemde arka sıralara atmama sebep olmuştur.Şuan pişmanım ama olan oldu.Neyse uzatmamayım otomotiv konusunda oldukça ilgiliyim kitaplar okurum internetten oldukça araştırmalar yaparım.Eğer otomotiv konusunda sormak istedikleriniz varsa bu başlık altında sizlere elimden geldiğince yardım etmeyi düşündüm.

Hepinize teşekkürler... :+1:
ismailt arkadaşım bağlantısını vereceğim araç hakkında yorumlarını merak ediyorum
fiyat-performans-yakıt v.s.
ilk arabam honda civic 2005 ls modeli idi.
şimdiden teşekkürler
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0145/detay

Hocam hondanın tüm modellerinde olduğu gibi bu modeli de biraz pahalı da olsa bu araç performans ve yakıt olarak çok beğendiğim bir araç.

İsmail hocam;
1-toyota auris 1.4 4D comfort paketi son fiyat:35.500TL
2-opel astra 1.3CTDI elegance (enjoy+elegance paket):33.000TL

Kullanan arkadaşalar da yorum yaparsa sevinirim hem piyasa(tutulma-geri satış) açısından, hemde konfor(sürüş ve özellikler) açısından yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler...

Sayın Hocam; bizim 2008 model 1.6 dizel Ford Focus Titanium var. Eşim sırf model yükseltmek ve daha az yakar diye sıfır 1.3 dizel Opel Astra Enjoy almak istiyor. Ben ise görünüş olarak focusu astra’dan daha çok beğendiğim için değiştirmek istemiyorum. Sizce böyle bir değişim yapmak yani focusu satıp astra almak mantıklı mı? Yani gerekçeler geçerli mi?(model yükseltmek, astra 1.3’ün daha az yakması gibi gerekçeler doğru mu?)
Sizin tavsiyeniz ne olur acaba?
Şimdiden teşekkürler….

BaRaNaY' Alıntı:
İsmail hocam;
1-toyota auris 1.4 4D comfort paketi son fiyat:35.500TL
2-opel astra 1.3CTDI elegance (enjoy+elegance paket):33.000TL

Kullanan arkadaşalar da yorum yaparsa sevinirim hem piyasa(tutulma-geri satış) açısından, hemde konfor(sürüş ve özellikler) açısından yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler...

Hocam iki araçtan hangisi sizin kriterlerinize daha çok uyuyorsa hangisine daha çok sıcak bakıyorsanız onu seçin.Arada büyük fark yok fiyat olarak.İçinize sinen aracı almanızı öneririm ikisi de kaliteli güzel ekonomik ve tutulan araçlar.

fat_ser' Alıntı:
Sayın Hocam; bizim 2008 model 1.6 dizel Ford Focus Titanium var. Eşim sırf model yükseltmek ve daha az yakar diye sıfır 1.3 dizel Opel Astra Enjoy almak istiyor. Ben ise görünüş olarak focusu astra’dan daha çok beğendiğim için değiştirmek istemiyorum. Sizce böyle bir değişim yapmak yani focusu satıp astra almak mantıklı mı? Yani gerekçeler geçerli mi?(model yükseltmek, astra 1.3’ün daha az yakması gibi gerekçeler doğru mu?)
Sizin tavsiyeniz ne olur acaba?
Şimdiden teşekkürler….

Benim fikrime göre sıfır araca 3 yaş daha genç ve daha az yakıyor diye ödenecek fiyat farkına değecek bir uygulama olmaz.Aracınız zaten 3 yaşında zaten ekonomik ve kaliteli bir araç.Eşiniz bana göre sadece astrayı istediği için kendince sebepler söylüyor ama aslında belirttiği sebeplerin de mantıklı bir tarafı olmadığını biliyordur :D .Astra şimdiki aracınıza göre daha albenili daha bi prestijli gözüktüğü için eşinizi cezbediyor ama mantıklı bakıldığında söylediği sebepler bana göre geçersiz.

hocam tekrar teşekürler, söylediklerinizin aynısını düşünüyorum ben de ve eşimi ikna ettim sayılır, daha doğrusu arabayı değiştirmek için o beni ikna edemedi :)
bir de "Astra şimdiki aracınıza göre daha albenili daha bi prestijli " demişsiniz ya, benim için focus daha güzel, tabi bence ve tabi sadece görünüş olarak diyorum, bir bayan olarak teknik özellikleri değerlendirmiyorum elbet:) araba beğenisi kişiden kişiye değişir ya ben de focusu astraya tercih ediyorum.

bir de hocam uzun yolda(şehirlerarası) 1.3 gerçekten daha az mı yakar?(çünkü biz arabayı 1200 km uzaktaki memlekete gitmek için kullanıyoruz genelde) Sanki önceki sayfalarda bunun aksini yazmış gibiydiniz, yoksa ben mi yanlış anladım?

Hocam önceki yazılarımda şöyle yazdım.Ki tane araç bunların ikisi herşeyiyle aynı örnek vererek daha iyi olur
İkitane astra
biri 1.3 motorlu
biri 1.6 motorlu.
Bu iki araç aynı demi?Kütlesi tasarımı herşeyi aynı.
fizik kurallarına göre aynı ağırlıktaki ve aynı hacimdeki iki cismi aynı hızda aynı yönde hareket ettirmek için ikisine de uygulanacak kuvvet aynı olmalı değil mi?Aynı kuvveti uygulamak için aynı oranda enerji harcamak gerekir.İşte bu iki aynı aracın aynı hızda ilerlemeleri için ikisine de eşit enerji verilmeli.İşte bu bu şekilde bir kuralken 1.3 motorlu aracın da 1.6 motorlu aracın da aynı enerjiye ihtiyacı var yani ikisi de aynı oranda yakıt yakmalı ki eşit enerji üretmeli.1.3 motorlu bir araç sırf motoru küçük diye daha az yakıtla 1.6 motorlu olan aracın daha fazla yakıtla üreteceği enerjiye eşit enerji üretmesini beklemek fizik kurallarına aykırıdır.Anlatabilmişimdir inşallah

Ama sizin aracınızla opel astra ağırlık olarak hacim olarak farklı bu yüzden ikisini motor hacimlerine göre yakıt olarak karşılaştırmak yanlış olur.Ama dediğim gibi 1.3 motorlu astra uzun yolda sizin aracınızdan diyelim ki mesela 100kmde yarım litre daha az yakıyor.1200 km yolda ne kadar olur 6 litre fazla yakmış olur.6 litre mazot ne kadar eder 6*3,75=23lira. Siz yılda iki kere memlekete gideceksiniz ve git gel toplam 100lira daha fazla ödemiş olacaksınız.Yani sende 100lira fazla ödememek için şimdiki aracınızı satıp üstüne 6-7 binlira daha koyarak başka araç almak bana göre mantıklı değil :) .Yani senede 100lira az ödemek için 6-7 binlira peşin verip bunu geriye senede 100lira 100lira geri almak gibi birşey.

İsmail hocam ÖZÜR DİLERİM çünkü sizi çok yordum... AMA bu araç nasıl bir araç FIAT LINEA 1.6 MJET 105HP EMOTION 6AB ABS ECC AW, focus 1,6TDI collectionla kıyaslanır mı?

evet hocam gayet net anlatabildiniz, teşekkür ederim.
sonuç focus'umdan vazgeçmem, çünkü ben bu arabayı seviyorum.... :D

BaRaNaY' Alıntı:
İsmail hocam ÖZÜR DİLERİM çünkü sizi çok yordum... AMA bu araç nasıl bir araç FIAT LINEA 1.6 MJET 105HP EMOTION 6AB ABS ECC AW, focus 1,6TDI collectionla kıyaslanır mı?
Hocam sorduğunuz araçlardan focus daha çok tutulur ama linea da güzel bir araçtır tabiki.Lineanın motoru da etkileyicidir.Multijet malum dizeller arasında kendini ispatlamış bir motordur.Yine aynı cevap olacak ama ikisi de alınabilir hangisi size hitap ediyor önemli olan budur.

ilon' Alıntı:
accent blue nasıl bir araç olur hocam..beklemeye yada lansman fiyatlarıyla almaya değer mi?
http://www.neziroglu.com.tr/hyundai/ara ... ellikleri/
Hocam Türkiyeye geldi araç şuan lojistik olarak getirilmeye devam ediyor.Reklamlar yayınlanmaya başladığında satılmaya başlayacak mayıs ayı içinde bekleniyor satılması ve şunu diyebilirim bana göre B sınıfı sedan araçlar arasında rakipsiz olacak ve hatta c sınıfı sedanların bile bulundukları konuma bir sarsıntı getirecek.

Jettayla aynı boydaymış herhalde tek sorunu yakıt tüketimi olacak yorumlara göre.... motordan dolayımı acaba?
bu arada ilk çıktığında almak pek iyi değil deniyor.... aksaklıklar düzeltilene kadar beklemek mi iyi yoksa lansman fiyatıyla almak mı....

Herhangi bir araçla henüz karşılaştırmadım.Yakıt tüketimi sorun olacak diyenler neden bunu diyor bunu da bilmiyorum verdiğiniz sitede otomatik vites ş.dışı 5 litre diyor hem benzinli hem otomatik hem de 4 ileri kadameli bir araç için çok çok iyi bir değer.Aksaklık konusunda ise evet biraz çekinilebilir ama bu araç amerikada satılmaya başlayalı 1 yıl oldu.Dibimizdeki suriyede bile satılıyor.Yani ülkemize daha gelmemiş olması bize belki daha ilk defa yollara çıkacak bir araç gibi görülebilir.

20 ile 30 bin tl arasında
sunroof
hız sabitleme
Araçta mutlaka olması gereken iki donanım. Bu iki donanımı göz önünde tutarak senede 12 bin ile 20 bin km arasında yol kat eden bunun çoğanluğunu şehir içi olarak yapan araçını asfalt harici bir yola sürmeyen(tarla, arazi gibi) bir kişi olarak
aklımdan geçen iki model var megane II ve mazda 3 serisi araçlar (mazda 3 ler için forumlarda yakıt tüketimi yüksek ve lpg ile motorlarının uyumlu olmadığı motor indirmeye varan sorunlar çıkarttığı yazılmış)

sizce yukarda yazdıklarıma göre tercihlerimi nasıl şekillendirmeliyim

ismailt hocam ben accent era ile clio symbol arasında kaldım benzinli alıp tüp taktırmak istiyorum.Fazla km yapacağımı sanmıyorum.Hangisini tavsiye edersinizi 2009 2010 2011 model 2.el alacam.saygılar 18000-20000 tl arası

hangisi hocam yardım lütfen
Mercedes vito viano
wv Transporter- t5- t4
vip olabilir yada ben yaptırabilirim....içi boşta olabilir
bana motor dayanıklılık tutulma yakıt uygunluğu 2 el satışı + ları - leri
lazım içini her türlü donatırım...
limit 32.000 tl en fazla

serci2001' Alıntı:
20 ile 30 bin tl arasında
sunroof
hız sabitleme
Araçta mutlaka olması gereken iki donanım. Bu iki donanımı göz önünde tutarak senede 12 bin ile 20 bin km arasında yol kat eden bunun çoğanluğunu şehir içi olarak yapan araçını asfalt harici bir yola sürmeyen(tarla, arazi gibi) bir kişi olarak
aklımdan geçen iki model var megane II ve mazda 3 serisi araçlar (mazda 3 ler için forumlarda yakıt tüketimi yüksek ve lpg ile motorlarının uyumlu olmadığı motor indirmeye varan sorunlar çıkarttığı yazılmış)

sizce yukarda yazdıklarıma göre tercihlerimi nasıl şekillendirmeliyim
mazda 3 önerebilirm ama 2.eli zayıf.Eğer 2.el önemliyse megane 2 almanız daha iyi.dizel veya lpgli megane 2 sedan işinizi görecektir.

gakgoskentli' Alıntı:
ismailt hocam ben accent era ile clio symbol arasında kaldım benzinli alıp tüp taktırmak istiyorum.Fazla km yapacağımı sanmıyorum.Hangisini tavsiye edersinizi 2009 2010 2011 model 2.el alacam.saygılar 18000-20000 tl arası

Hocam hyundai accent era style 1.6 modeline bi bakın gayet donanımlı bir araçtır.

beyaz24kartal' Alıntı:
hangisi hocam yardım lütfen
Mercedes vito viano
wv Transporter- t5- t4
vip olabilir yada ben yaptırabilirim....içi boşta olabilir
bana motor dayanıklılık tutulma yakıt uygunluğu 2 el satışı + ları - leri
lazım içini her türlü donatırım...
limit 32.000 tl en fazla

Hocam vw transporter t5 sizin için uygun diye düşünüyorum.

ismail hocam benim 1998 model alfa romeo 145 1.4 TS arabam var,arabada sürücü hava yastığı klima ve lpg bulunmakta ve aracın ikinci sahibiyim, aracı 47.000 km de aldım şimdi 101.000 km de.aracın önden küçük bir kazası var ve şu an araçta hiç bir sorun yok,aracımı satıp alfa romeo 156 almak istiyorum,aracım için ne kadar para isteyebilirim ve 156 nın hangi modellerini tavsiye edersin? şimdiden tşkler...

yadigartbaykal' Alıntı:
10000 lira civarında
kliması olan
öteki hiçbirşeyi önemli olmamakla birlikte
en iyi ne alınabilir ?
hocam şimdiden tşkkr, var ol.
Hocam
hyundai accent gls
suzuki swift glx

hayalcisuat' Alıntı:
ismail hocam benim 1998 model alfa romeo 145 1.4 TS arabam var,arabada sürücü hava yastığı klima ve lpg bulunmakta ve aracın ikinci sahibiyim, aracı 47.000 km de aldım şimdi 101.000 km de.aracın önden küçük bir kazası var ve şu an araçta hiç bir sorun yok,aracımı satıp alfa romeo 156 almak istiyorum,aracım için ne kadar para isteyebilirim ve 156 nın hangi modellerini tavsiye edersin? şimdiden tşkler...

Hocam alfa romeo markasına uzağım pek tutulmadığı için inceleme fırsatım olmadı.Ne desem ön yargılı ve boşa konuşma olacak.Piyasasını bilmiyorum modellerinin arasındaki farkları da bilmiyorum.Kusura bakmayın

İsmail hocam o muydu bu muydu derken, dün 1.2 Doch 78PS benzinli İ20 Troy Mode aldım... Araba 4000Km de 24000TL aldım... Ne dersiniz....

BaRaNaY' Alıntı:
İsmail hocam o muydu bu muydu derken, dün 1.2 Doch 78PS benzinli İ20 Troy Mode aldım... Araba 4000Km de 24000TL aldım... Ne dersiniz....
Hocam hayırlı olsun çok iyi olmuş.Gözünüz arkada kalmadan en az 10 yıl binebileceğiniz bir araç.Sıfırı 26.900lira sanırım.Yakıtı çok güzel güvenlik konusunda kendini kantılamış ve en güzeli de ülkemizde üretiliyor yani parça sıkıntısı da yok.Bence 2.eli de ilerde çok iyi olacak şuan insanlar pek bilmiyor bu aracı getz de böyleydi ama şimdi sürüyle.Bir de geztin üretimi durunca i20troy satışları artacaktır.

ismail bey yardımlarınız icin teşekkürler.Bende megane1 almayı düşünüyorum sizce megane1 in hangi modelini tercih etmeliyim motor olarak1.4 yada 1.6 hangisini onerırsınz.yazılarınızın birinde 2003 yada 2004 rxi modelini önermişsiniz neden rxi yi onerdiniz birde rxi nin 2003 modelini sahibinden .comda bulamadım.teşekkur ederim

Geri