Flash bellek kısayol sorununa çözüm bulan yok mu?

Kodla Büyü
Re: GÖRDÜĞÜM EN KALİTELİ USB VİRÜSÜ

Virüsün adı worm:Win32/gamaure.gen!lnk ve türevleri. 6-7 çeşit ismi çıktı bizim akıllı tahtalarda.

Takipteyim arkadaşlar sayenizde virüsle tanışmadan bilgileniyorum ...

arkadaşlar eğer çözüm bulamazsanız etkileşimli tahtaları kullanan öğretmen arkadaşlara pardus kullanmasını söyleyebilirsiniz. etkileşimli tahtaların hepsinde pardus var. biliyorsunuz ki virüs bulaşmıyor pardusa :++:

çok teşekkürler, hızlı tarama yapmayı unutmuşum o yüzden bir işe yaramadı henüz ama yarın hemen tarama yapmayı da deneyeceğim. Bir de security essential eklentisi sadece bazı dosyaları kopyaladı ayrıca bir kurulum ekranı gelmedi normal mi bu?

bt^' Alıntı:
çok teşekkürler, hızlı tarama yapmayı unutmuşum o yüzden bir işe yaramadı henüz ama yarın hemen tarama yapmayı da deneyeceğim. Bir de security essential eklentisi sadece bazı dosyaları kopyaladı ayrıca bir kurulum ekranı gelmedi normal mi bu?

evet hocam, program hiçbir tepki vermiyor ama çalışmasını onayladıysanız eğer güncelleştirmeyi yapıyor.. program penceresindeki güncelleştirme sekmesinden tarihi yine de kontrol edebilirsiniz..

Re: Flash Belleğin içini Toplayıp Kısayol yapan virüs

bütün tahtalara bulaşmış bizde de :( temizlewmekte çözüm olmuyor sürekli bulaştırıyorlar.. herkesin flashına el koycam artık

Re: Flash Belleğin içini Toplayıp Kısayol yapan virüs

teşekkürler,
arkadaşlar:)

komando38' Alıntı:
Slm arkadaşlar....
bu meletle benimde başım belada. Okulu bırakıp kaçaasım geliyor artık öğretmenlerin flaşlarında, akıllı tahtalarda....Bunu icat edenin.....
Arkadaşlar hemen hemen tüm yöntemleri denedim...combofix, envai çeşit virüs programları (özellikle bir arkadaş gdata halleder dedi... 2009 sürümü siliyor,,,son sürümü kurdum bir numara yok aklım almadı bu işi....), gizli aktif olsun...., kill autorun vbs...AC vs... vss...tamam dosyaları göstermeyi başardıkta bu mikrobu silen bir şey yok mu..Allah rızası için yardım eeden biri yok mu?.her yeri forumları geziyorum sadece gizli aktif olsunn.....dosyaları göstermekte bahsediyor... bunu silen bir şey yok mu...kafayı yiyecem az kaldı....Başkasının pisliği ile de uğraşıyoruz...
Aynı şeyler benim de başıma geldi malesef:( öğretmenlerden bazıları ile tartıştım bu sebepten öğretmen arkadaşın birinin bana direk söylediği "hocam hanım akıllı tahtalar yine olmamış" küstah bir tavırla ben kendi flashımı biçimlendirdim oldu diyo bana bir de. arkadaşların dediği yöntemi deneyeyim yarın inşallah çözerim, ne bela birşey bu ya.

Arkadaşlar akıllı tahtalarda bulunan antivirüsü güncellemeniz ve hızlı taratmanız yeterli olacaktır. Ben okulumdaki bütün tahtaları güncelleyip tarattığımda Worm:Win32/Dorkbot.I adında solucanı buldu ve temizledi. Öğretmenlerin flashlarında virüs olduğundan dolayı dosylaarını göremeyeceklerdir doğal olarak. Flash bellekleri taratıp yine aynı şekilde virüsü temizledikten sonra dosyaları gizli halden çıkarmaları gerekiyor. Esasında solucanın yaptığı bişey yok ama bunu öğretmenlerimize anlatmak kolay olmuyor. Kendi evlerindeki pc dahil tarayıp temizlemeleri gerekiyor. Ben bu şekilde sorunu çözdüm.

orebro' Alıntı:
bt^' Alıntı:
yalnız, internet bağlantısı yoksa flashlar da virüs kaptığına göre dosyayı tahtalara nasıl ulaştırıp kurdunuz? :(

hocam yukarıda anlattığım gibi önce güncelleme dosyasını indirdim.. bunu flash belleğe aktarıp tahtanın başına geçtim.. takınca dediğiniz gibi belleğe bulaştı virüs.. bu yüzden komut isteminden attrib komutu ile flash bellekteki tüm dosyaların gizlilik ve sistem özelliklerini kaldırdıktan sonra güncelleme işlemini yaptım.. güncellemeden sonra bir hızlı tarama ve sistemi yeniden başlatmak yeterli.. :)

Hocam USB klavye ile tahtayı Pardus üzerinden çalıştırın. Açılınca flash belleği takarak güncelleme dosyasını D sürücüsüne kaydedin. Daha sonra tahtayı tekrar windowstan açıp Antivirüs güncellemesini yapabilirsiniz. Windows virüsleri pardus ortamında çalışmadığı için bellek temiz kalıyor.

İşin İçinden Çıkamadım

Sayın hocalarım,
okulumda akıllı tahtalarda dahil olmak üzere bir virüs furyası var ne yaptıysam ne ettiysem kurtulamadım. image atıyorum format atıyorum aradan bir gün geçiyor bir flash bellekten yine bulaşıyor. flash bellek dolu olmasına rağmen kb cinsinden gösteriyor. yardımlarınızı bekliyorum. aşağıda sorunun resmini koydum

Ekli dosyalar

• 172.jpg
    172.jpg
    35.1 KB · Görüntüleme: 1,104
Re: İşin İçinden Çıkamadım

hocam bizim okulda da aynı sorun daha doğrusu herkeste olan sorun. tavsiyem kaspersky veya norton 360 geçici kurulum yapın 1 2 aya kalmaz özel çözümü çıkar.. maalesef daha düzgün çözümü de yok .. :shock:

kaspersky ve norton 360 ın güncen x64 virüs veri tabanını indir hocam.. nette sitelerine gir bulursun hocam.. kolay gelsin. Bununla ilgili araştırma yaparsan sitede daha farklı çözümler bulacaksınız?

fahrican' Alıntı:
Hocam USB klavye ile tahtayı Pardus üzerinden çalıştırın. Açılınca flash belleği takarak güncelleme dosyasını D sürücüsüne kaydedin. Daha sonra tahtayı tekrar windowstan açıp Antivirüs güncellemesini yapabilirsiniz. Windows virüsleri pardus ortamında çalışmadığı için bellek temiz kalıyor.

teşekkür ederim hocam, bundan sonra aklımızda bulunsun evet nasıl olsa tahtalarda pardus kurulu kullanabiliriz bu şekilde.

orebro' Alıntı:
hocam yukarıda anlattığım gibi önce güncelleme dosyasını indirdim.. bunu flash belleğe aktarıp tahtanın başına geçtim.. takınca dediğiniz gibi belleğe bulaştı virüs.. bu yüzden komut isteminden attrib komutu ile flash bellekteki tüm dosyaların gizlilik ve sistem özelliklerini kaldırdıktan sonra güncelleme işlemini yaptım.. güncellemeden sonra bir hızlı tarama ve sistemi yeniden başlatmak yeterli.. :)
çok çok teşekkür ediyorum sürekli cevap verip yardımcı olduğunuz için, söylediğiniz yöntem gerçekten işe yaradı üzerimden büyük bir yük kalkmış oldu :)

hocam, idareyi sıkıştırıp anti-virüs paketi aldırın. öncek çalıştğım okula yaptık. bir haftada düzeldi. toplamda 500-600 t hrcandı ama tüm öğretmenlerin bilgisayarları, flaşbellekleri virüs kaynıyordu. internet çok yavaşdı. ağı işgal eden vrüsler... şkası bir yana kablosuz ağla yayılan havada uçuşan virüs ve solucanlar... hepsinde 1 yıl kurtulduk..

bt^' Alıntı:
fahrican' Alıntı:

teşekkür ederim hocam, bundan sonra aklımızda bulunsun evet nasıl olsa tahtalarda pardus kurulu kullanabiliriz bu şekilde.

orebro' Alıntı:
çok çok teşekkür ediyorum sürekli cevap verip yardımcı olduğunuz için, söylediğiniz yöntem gerçekten işe yaradı üzerimden büyük bir yük kalkmış oldu :)

rica ederim değerli hocam ne demek.. ne mutlu bana yardımcı olabildiysem .. bilip de paylaşmamak olmazdı.. :)

Her derde deva COMBOFIX
http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Bugün bir bilgisayardan harici diskim virüs kaptı bütün dosyaların kendileri kayboldu kısayolu çıktı...
Kaspersky ile tarattım virüsü sildi ama dosyalar görünü olmadı sonra combofix'i denedim ve tüm sorun çözüldü...

Ekli dosyalar

• ComboFix.rar
    4.8 MB · Görüntüleme: 228
ben net olarak cozdüm gibi microsoft essentuali güncelleyip taratiyorum sonra combofix ve üstüne usb security problem kalmadi tek problem bütün tahtalari tek tek gezmek

orebro' Alıntı:
Microsoft Security Essentials bizim tahtalarda işe yaradı arkadaşlar.. tahtalarda internet bağlantısı yok.. o yüzden,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=87341 bu adresten elle güncelleme dosyasını(64 bit içindir) indirdim ve kurdum.. daha sonra bir hızlı tarama yapmak bile yeterli oldu.. virüslü bir bellek ile bulaştırmaya çalıştım, bulaşmadı da.. virüslü belleği takıp içindeki kısayol dosyasını çalıştırınca program hiç bir tepki vermiyor ama bulaşmıyor da ilginç geldi bana ama önemli sorun olmaması.. şimdilik yok.. :)

Hocam Allah(CC) razı olsun. Uzun zamandır uğraşıyordum. Artık imaj yüklemeye başlamıştım akıllı tahtalara. şimdi virüs güncellemesi ile daha hızlı çözüme ulaşıyorum. Usb'yi tahtaya takınca virüs bulaşıyor ama yinede güncellemeyi yaptırıyorum, buluyor ve siliyor sonra kapanıp açılıyor. Açılınca buradan indirdiğim Amvo Kill diye bir dosyayı çalıştırınca dosyalar görünür hale geliyor ve usb deki dosyaları kısayoldan çıkarıp ana dizine kopyalıyorum ve diğer dosyaları siliyorum. usb yi çıkarıp tekrar taktığımda virüs bulaşmamış görünüyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

Flashımdaki sorundan nasıl kurtulurum (Virus Sorunu)

Arkadaşlar bilgisayarıma taktığım bütün harici belleklerde aynı sorun var. Belleği bilgisayara takar takmaz içindeki bütün bilgiler kayboldu ve karşıma lnk uzantılı kısayol görünümlü bir dosya oluştu. Bu dosyayı çift tıkladığımda yeni bir pencere açıldı ve bütün dosyalarım onun içinde. Ben dosyaları dışına kopyalasam da belleği çıkarıp taktığım zaman aynısı oluyor.
Antivirus programımın süresi dolduğu için şimdilik Microsoft Security Essentials kullanıyorum. Belleği tarattığımda 3 tane virus buldu ve sözde sildi. Ama problem devam ediyor. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim. Hangi antivirus programını derdime derman olur bir öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 1,732
  • vr.jpg
    vr.jpg
    76.2 KB · Görüntüleme: 1,717

alfabi' Alıntı:
orebro' Alıntı:
Microsoft Security Essentials bizim tahtalarda işe yaradı arkadaşlar.. tahtalarda internet bağlantısı yok.. o yüzden,
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=87341 bu adresten elle güncelleme dosyasını(64 bit içindir) indirdim ve kurdum.. daha sonra bir hızlı tarama yapmak bile yeterli oldu.. virüslü bir bellek ile bulaştırmaya çalıştım, bulaşmadı da.. virüslü belleği takıp içindeki kısayol dosyasını çalıştırınca program hiç bir tepki vermiyor ama bulaşmıyor da ilginç geldi bana ama önemli sorun olmaması.. şimdilik yok.. :)

Hocam Allah(CC) razı olsun. Uzun zamandır uğraşıyordum. Artık imaj yüklemeye başlamıştım akıllı tahtalara. şimdi virüs güncellemesi ile daha hızlı çözüme ulaşıyorum. Usb'yi tahtaya takınca virüs bulaşıyor ama yinede güncellemeyi yaptırıyorum, buluyor ve siliyor sonra kapanıp açılıyor. Açılınca buradan indirdiğim Amvo Kill diye bir dosyayı çalıştırınca dosyalar görünür hale geliyor ve usb deki dosyaları kısayoldan çıkarıp ana dizine kopyalıyorum ve diğer dosyaları siliyorum. usb yi çıkarıp tekrar taktığımda virüs bulaşmamış görünüyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

amin hepimizden razı olsun inşallah.. işe yaramış olmasına sevindim.. kolaylıklar diliyorum..

Re: Flashımdaki sorundan nasıl kurtulurum (Virus Sorunu)

edebaliye' Alıntı:
Arkadaşlar bilgisayarıma taktığım bütün harici belleklerde aynı sorun var. Belleği bilgisayara takar takmaz içindeki bütün bilgiler kayboldu ve karşıma lnk uzantılı kısayol görünümlü bir dosya oluştu. Bu dosyayı çift tıkladığımda yeni bir pencere açıldı ve bütün dosyalarım onun içinde. Ben dosyaları dışına kopyalasam da belleği çıkarıp taktığım zaman aynısı oluyor.
Antivirus programımın süresi dolduğu için şimdilik Microsoft Security Essentials kullanıyorum. Belleği tarattığımda 3 tane virus buldu ve sözde sildi. Ama problem devam ediyor. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim. Hangi antivirus programını derdime derman olur bir öneriniz var mı?

sayın hocam belleklerdeki virüsü temizlemek kolay..
1- komut isteminde belleğinizin sürücüsüne geçiş yapın..
2- attrib -s -h /s /d komutunu çalıştırın..
3- bu işlemden sonra belleğinizin içerisinde isimsiz klasör hariç diğer 4 dosyayı sildikten sonra virüsten kurtuldunuz demektir.. belgeleriniz isimsiz klasörde yer almakta farkında olmadan onu silmeyin.. :)

yalnız bilgisayardaki virüsü temizlemediğimiz sürece bu sorunu sürekli yaşayacağız.. sorunun nedeni anladığım kadarıyla c:\programdata\temp içerisine rastgele isimlerle com veya exe uzantılı olarak yerleşen bir virüs.. bunun kaldırmak gerek.. bunun için security essentials'ı güncelleştirdikten sonra bir hızlı tarama yapıp bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli..

Kısayol virüsünü temizleyemiyorum.yardım

Okuldaki tüm öğretmenlerin flashdisklerine bulaşmış. Flashı açıyorsun içinde aynısından bir tane daha kısayol. İnternetten araştırdım ve tavsiye edilen herşeyi yaptım ama değişmiyor bir türlü. Denenmiş ve işe yaramış çözümü olan varsa acilen yardıma ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler..

Re: Kısayol virüsünü temizleyemiyorum.yardım

aynı sorunla bende karşılaşmaya başladım daha önce dosyaları gizliyordu onu gizli dosyaları göstererek çözmüştüm..ama bu farklı müfettişlerden bulaştı .bi hayır görmedim zatem müfettişlerden

hemen söyleyeyim. bende epey kahrını çektim. bu virüse çözüm bulunuş durumda.
hemen hemen her antivirüs programının güncel hali bu virüsü siliyor artık. tahtalarda essential var. güncellersen artık virüs bulaşmaz ama virüslü flashları tekrar eski haline getirmiyor. yapılması gereken flash içindeki dosyaları bir yere kopyalayıp (eğer hiç bir şey göremiyorsan klasör özelliklerini gizli dosyaları göster olarak ayarlaman gerekir.) flash belleğini biçimlendir ve dosyalarını geri flashın içine at. tüm tahtaların essentiallerini internetten indirdiğim güncelleme dosyası ile güncelledim. bu güncelleştirme dosyasını indirmemin sebebi tahtalarımızda internet alt yapısının olmaması. sonrada diğer öğretmen arkadaşlara öğretmenler odasındaki bilgisayarda dediğim işlemi yapmalarını söyledim. şimdilik sorun ortadan kalktı. evlerindeki bilgisayarlarında kullandıkları antivürüsleri güncellemelerini önerdim. daha ne yapayım :)

son zamanlarda karşılaşmadım ama sanırım dosyaları gizleyip aynı isimde kısayol oluşturuyorsa ; combofix , amvokiller bunu temizliyor daha sonrada attribute changer ilede gizli olan dosyaların gizliliğini kaldırabilirsiniz.

Geri