2010-11 İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi

Kodla Büyü
Bugün okula uğradım. Müdür yardımcısı çok bilmiş bir arkadaşımız, sizi ilgilendiren birşey yok dedi. bilmiyorum ne kadar doğru..

öğrendiğim kadarıyla 2010-211 de eskisi gibi olacakmış ama sonrasını bilen kimse yok. m.e. müdürlüüne sordugumda ise bize resmi bir yazı gelmedi dediler. tam bir muallaktayız yani, ben akime ve meb bilgi edinmeye mail yolladım. cevapları daha gelmedi, gelince burada paylaşırım. asıl sorun serbest etkinlikler kapsamında bizim ders seçilebilecekmi, seçilirse branş öğretmenleri girebilecekmi. ( kaç saat seçileceğide önemli tabi ) aksi bir durumda sonumuz ne olacak onu da merak etmekteyim açıkcası. daha neler görecez bakalım :((

basinda-biz-f243/basinda-biz-t48548.html adreste aşağıdaki yazı var ama ne kadar doğrudur bilmiyorum
commodore : yazdı:
Sayın ...,

Bilgi teknolojilerinin yaşamımızdaki yoğunluğu, öğrenciler arasında bir seviye farklılığına neden olabilmektedir. Seçmeli dersler öğrencilerin kendilerini eksik gördükleri yada daha da geliştirmek istedikleri alanlarda ders almalarını sağlayan bir uygulamadır.

Başkanlığımızca 20.07.2010 tarih ve 75 sayılı ile kabul edilen İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi’ne ilk defa 1-3. sınıflarda haftada 5’er ders saati, 4. ve 5. sınıflarda ise 4’er ders saati “serbest etkinlikler” saati eklenmiştir. Bu etkinlikler içinde öğrencilere bilişim teknolojileri ile ilgili bilgi ve beceriler de kazandırılabilecektir. Bu amaçla İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesinin açıklamalar kısmında bu saatlerdeki çalışmalarda, bilişim teknolojileri dersinin öğretim programlarından da yararlanılabileceği ifade edilmiştir.

Eğitimle ilgili konulara gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederiz.

--
İlhami DEMİRCİ
Şube Müdürü

TTKB, Eğitim Öğretim ve Program Dairesi.
İlköğretim Şubesi

Aslında kısa zamanlı düşünürsek formatörlük eylül ayında gelmesse maaşımızı hak etmek için okul gezip bir bir derslerimize gireceğiz...ve artık ek dersi rüyamızda göreceğiz :scared:

Formatörlük eylül ayında gelmez ve okullar açılıncaya kadar 15 dersi dolduracak kadar ders saati ve okul bulamazsan ek dersi rüyanda BT sınıfını ise ücretli öğretmenlik için gittiğin okullarda görürsün artık.

Sanırım artık en kötü olasılıkları düşünmeye çalışıp bu sayede kötünün iyisi şartlara sevinmeyi istiyorsunuz. Ben de katkıda bulunmak istedim :wink:

bence katkı böyle birbirinize laf söylemekle değil de, neler yapabileceğimiz konusunda ortak akıl oluşturmaya çabalamak ile olacağını düşünüyorum.Beden Eğitimi öğretmenlerinin birlik ve beraberliklerinin ayrıca ortak tepkilerinin ne kadar etkili olduğunu bu değişiklikle görmüş olduk. Daha dişe dokunur bir şekilde hareket etmeliyiz. En erken şekilde ne yapmamız gerektiğine hep birlikte karar vermeliyiz. Saygılar.

ertugcum' Alıntı:
bence katkı böyle birbirinize laf söylemekle değil de, neler yapabileceğimiz konusunda ortak akıl oluşturmaya çabalamak ile olacağını düşünüyorum.Beden Eğitimi öğretmenlerinin birlik ve beraberliklerinin ayrıca ortak tepkilerinin ne kadar etkili olduğunu bu değişiklikle görmüş olduk. Daha dişe dokunur bir şekilde hareket etmeliyiz. En erken şekilde ne yapmamız gerektiğine hep birlikte karar vermeliyiz. Saygılar.

Teşekkürler. Yaklaşık olarak 94 kez duymuş ve okumuş olduğumuz yukarıdaki mesajı paylaştığın için...
Sanırım ne yapılacağı konusunda zaten daha önceki konularda karar verilmişti. Umarım artık bu birlikteliğe katılma ve ulaştığınız bilgileri paylaşma konusuna ağırlık verirsiniz.

Veya yeni bir öneriyi daha önceden uygulayarak, arkadaşlar ben bu şekilde hareket etmenin faydalı olacağını kanıtladım size de bu öneriyi dikkate almanızı tavsiye ederim dersiniz.Saygılar.

Bence bu serbest etkinlikler kısmında yine bilişim teknolojileri dersi gösterilecektir. Yani ben böyle umuyorum. Yoksa dediğiniz gibi okul okul gezeceğiz...

eğer 1-5.sınıflarda serbest etkinlik saatine koyarlarsa o zaman sınıfçıların ekdersi nasıl ödenecek?Ben hiçbişey anlamadım.

yav arkadaşlar bizim tek çıkış yolumuz bt rehber öğretmenliği zaten bunun için ankette yapıldı.yoksa okul okul gezeriz.ekderside rüyamızda görürüz.

LYS ye giren bir öğrencim "Hocam artık bilgisayar öğretmenliği bitti" dediğinde içimden çok kızmıştım ama biraz da haklıymış.VAYBEEE ...

norm fazlası durumuna düşmüş oluyorum bu durumda, ne yapmaya çalışıyorlar acaba direk teknik eleman olarak atasnlar okullara olsun bitsin, böyle aşama aşama yapmayla kimi kandırıyorlar...

Serbest etkinlikler saatinde, okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak;

a) Sosyal, kültürel ve eğitici faaliyet olarak; folklor, müsamere, konser, müzik, monolog, diyalog, grup tartışmaları, güzel konuşma-yazma, kitap okuma, dinleme, sergi düzenleme, gezi-gözlem, inceleme, bilmece, bulmaca, atışma, sayışma, şarkı ve türkü söyleme, soru sorma, cevap verme, duygu ve düşüncelerini ifade etme, oyun, film izleme, bahçe etkinlikleri, bitki ve hayvan yetiştirme vb. etkinlikler uygulanır.

b) Seçmeli sanat ve spor etkinlikleri, bilişim teknolojileri, satranç ve tarım derslerinin programlarından öğrenci düzeyi de göz önünde bulundurularak yararlanılabilir.

c)1–3. sınıflarda Talim ve Terbiye Kurulunun 30.03.2000 tarihli ve 32 sayılı Kararıyla kabul edilen yabancı dil öğretim etkinlikleri ile 4 ve 5. sınıflarda seçmeli yabancı dil dersi öğretim programlarından yararlanılabilir.

d) Bu dersin saatleri ayrı ayrı veya blok olarak farklı günlerde uygulanabileceği gibi gerektiğinde tamamı bir gün içinde de uygulanabilecektir.

e) Serbest etkinlikler saati, zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan aylık faaliyet planına göre uygulanır. Yapılan faaliyetler sınıf defterine yazılır.

2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.

Dikkat ederseniz
2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.
sadece 2010-2011 öğretim yılı bizim branş için kullanılmış.Bundan sonra böyle olacak gibisinden bir tabir falan kesinlikle kullanılmamış.
Seneye kesinlikle bizim branş kalkacak gibi duruyor.çok üzücü bir durum:( öss ve kpss de o kadar yüksek puanlarla ben böyle belirsiz bir bölüm için mi çaba sarfettim! Yazıklar olsun valla..
Tek çıkış yolumuz ÇALIŞMA SAATLERİ 9-15:00 ve rehber öğretmenler gibi özlük hakları verilen bir kadronun bize verilmesi.
Bakanlıktan bu konuda derhan bir açıklama yapılmalıdır.

31.08.2010 - Özel İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi ile İlgili Kurul Kararı:

http://ttkb.meb.gov.tr/indir/ogretmen/d ... eri-kk.pdf

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 10.08.2010 tarih ve 7508; 11.08.2010 tarih ve 7568; 16.08.2010 tarih ve 7739; 17.08.2010 tarih ve 7786 sayılı yazılarının ekinde gönderilen özel ilköğretim okulları haftalık ders çizelgeleri Kurulumuzda görüşülmüş olup;
1-
2010–2011 Öğretim Yılından başlamak üzere özel ve azınlık ilköğretim okullarında Kurulumuzun 20.07.2010 tarih ve 75 sayılı kararı ile kabul edilen haftalık ders çizelgesinin uygulanması,
2-
Şartları uygun olan özel ve azınlık ilköğretim okullarında haftada 10 (on) ders saatini geçmemek üzere etüt çalışması yapılabilmesi,
3-
10 saatlik etüt çalışmaları 1–3. sınıflarda okuma, yabancı dil vb. etkinlikler için kullanıldığında her bir etkinlik türü için 3 saati, derslerin takviyeleri için kullanıldığında ise bir ders için 2 saati geçmemesi,
4-
Etüt Çalışmalarının “Haftalık Ders Programı”nda belirtilmek kaydıyla okul müdürlüğünce uygun görülen saatlere yerleştirilmesi,
5-
Özellikleri gereği farklı seçmeli ders/derslerin okutulmasının gerekli olduğu özel ilköğretim kurumlarında, bu derslerin öğretim programlarının bulunması, Bakanlıktan onay alınması ve etüt saatlerinin kullanılmaması kaydıyla haftalık ders çizelgelerine eklenmesi,
6-
Azınlık ilköğretim okullarında mevcut ders çizelgesindeki ders ve saatlerinin korunması, uluslararası anlaşmalara uygun uyarlamalarının yapılması,
7-
Özel ve azınlık ilköğretim okullarında uygulanmakta olan haftalık ders çizelgeleri ile Kurulumuzun 26.11.2004 tarih ve 154 sayılı kararı ile kabul edilen “Özel İlköğretim Okulu Etüt Çalışmaları”nın 2010–2011 Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılması
kararlaştırıldı.

Re: 2010-11 İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi Değişikliği

eemree' Alıntı:
dizzy' Alıntı:
Beden eğitimi öğretmenleri eylem yapmıştı, 2 saatten 1 saate düşünce Ankara'da

Biz de böyle bir eylem yapabiliriz.

keşke yapabilsek hocam eminim böyle bişey olsa insanlar ankara ya uçakla mı trenlemi otobuslemi neyle gideceğine kadar sorun çıkarır

siz gelme işini bize bırakın hocam. Yeterki gerekli izinler alınsın ve iyi reklamı yapılsın. Bu mitingleri yapanlarda bizim gibi öğretmen. Bu kadar karamsar olmayalım

Geri