Abdülhamit han'ın Latin Alfabesine Geçme Teşebbüsü

Kodla Büyü

toker42

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Abdülhamit Han’ın Latin Alfabesine geçme Teşebbüsü yakın tarihin magazinsel vakaları arasında yeteri kadar dikkat çekmemiş olsa da Cumhuriyet Dönemi Harf Devriminin mesnedini teşkil etmesi bakımından fevkalade önemlidir. Zira 1928 yılında gerçekleştirilen Harf Devrimi, aslında 66 yıl önce gündeme gelmiş, 2. Abdülhamit Han bu teklife ilgi göstererek üzerinde çalışmalar yaptırmış olsa da muvaffak olamamıştır.

Evvela belirtelim ki söz konusu bulguların yegane kaynağı bizzat 2. Abdülhamit Han’dır. Abdülhamit Han, tahttan indirildikten sonra kendi kalemiyle hayatını ve saltanat makamındaki siyasi vakaları kaleme almış ve bizzat Abdülhamit Han tarafından katip Ali Vehbi Bey’e Fransızcası tercüme ettirilerek yayınlatmıştır. (Bkz. “Siyasi Hatıralarım”, Dergay Yayınları, ISBN:975-7032-00-X)

Abdülhamit Han, Saltanat makamından indirildikten sonra kaleme aldığı “Siyasi Hatıralarım” kitabında naklettiği bilgilerde Latin Harflerine geçilmesi yönündeki düşüncelerini şöyle açıklamıştır ;

“Yazımızı öğrenmek pek kolay değildir. Bu işi halkımıza kolaylaştırmak için belki de Latin Alfabesini kabul etmek yerinde olur. “ (Siyasi Hatıralarım, Sayfa 192)

http://www.turktarihim.com/Abd%C3%BClha ... C3%BC.html

Re: Ynt: arabalarımızın marka ve modellerini yazalım

latin harflerinin kuran harflerinden kolay oldgna inananlara hayret ediyorum. Eger oyle olsaydi çince, ibranice, japonca ve rusca konusanlarin ekonomik ve teknolojik olarak geri olmalari lazimdi.

Latin alfabesine gecis ile ilgili ismet inönü nün beyanati vardi konu ile alakali bilgisayarimin bsdina gecince yazabilirim

muratti32' Alıntı:
latin harflerinin kuran harflerinden kolay oldgna inananlara hayret ediyorum. Eger oyle olsaydi çince, ibranice, japonca ve rusca konusanlarin ekonomik ve teknolojik olarak geri olmalari lazimdi.

Latin alfabesine gecis ile ilgili ismet inönü nün beyanati vardi konu ile alakali bilgisayarimin bsdina gecince yazabilirim
bunu paylaşmamdaki gaye ülkenin ileri gitme meselesi değil türkiye cumhuriyetinden önce 60 yıldır latin alfabeye geçilmesi için yapılmış istekler ve çalışmalar var. ben bunu dile getirmek istedim. bir ülkenin ekonomik veya teknolojik olarak ileri gitmesi alfabesi ile alakası yoktur.

Alfabe devriminin eksileri artıları tartışılabilir. Ama gereksizliği tartışma götürmez diye düşünüyorum. Buna kimin teşebbüs ettiğinin o kadar da önemi yok. Olan olmuş..

Bilim ve sanat spor vb alanlarda dünyaya liderlik yapan kültür bir yüzümüzü dönmek için yapılmış bir devrim. Yerinde olmuş.
Sonuçta orhun abidelerinde Türk e daha yakın karakterler var. Bir yanda arap bir yanda latin alfabesi. ikisi de bizim değil. ikisi de harici
Devrim isabet olmuş. Arapça öğrenmek isteyen , kuran okumak isteyenler için kuran kursları var.

Sırf kutsal kitab arapça yazıldı diye her alanda Türkiye nin gerisinde olan medeniyetin haflerini savunmak doğru değil.

muratti32' Alıntı:

kuran harfi diye birşey yoktur. Arap ve fars alfabelerinin harflerinin olduğu bir Osmanlı alfabesi vardı.

alpaygunes' Alıntı:
Bilim ve sanat spor vb alanlarda dünyaya liderlik yapan kültür bir yüzümüzü dönmek için yapılmış bir devrim. Yerinde olmuş.
Sonuçta orhun abidelerinde Türk e daha yakın karakterler var. Bir yanda arap bir yanda latin alfabesi. ikisi de bizim değil. ikisi de harici
Devrim isabet olmuş. Arapça öğrenmek isteyen , kuran okumak isteyenler için kuran kursları var.

Sırf kutsal kitab arapça yazıldı diye her alanda Türkiye nin gerisinde olan medeniyetin haflerini savunmak doğru değil.

Devrim isabetli olduğuna göre, bilimsel sanatsal ve kültürel alanlarda arap alfabesinin engel olacağı ilerlemeleri, latin alfabesine geçtiğimiz için başarmış olmalıyız. Bunun örnekleri var mı acaba?

Hem belkide sanıldığının aksine devrimi gereksiz görmekdeki sebep sırf kuran arapça yazıldı diye değildir. Şuan, 23 şubat 2014 de bir alfabe devrimi yapıp latin alfabesi yerine japon alfabesi kullanmak çok mantıksızdır. İnsanlar bir gece de cahil kalır.

Osmanlıcayı o dönemde halkın yüzde kaçı doğru düzgün okuyup yazabiliyordu ki halk bir gecede cahil kaldı diyelim. Zaten okur yazar azdı. Cumhuriyettin harf devrimi sonrasındaki eğitim atılımıyla halk okur yazar hale geldi. Şu anda zaten çok yüksek oranda halk okur yazar durduk yere alfabe değiştirmenin gereği yok zaten. Gereklilikle saçmalığı aynı kefeye koyup karşılaştırmamak lazım.

100 sene önce dedenin yazdığı sana miras bıraktığı şeyleri okuyamıyorsan bana kimse ilericilikten modernlikten bahsetmesin Osmanlıca 3 kıtada okunup yazılıyordu şimdi bizim latin türkçesini adamlar bilgisayar programlarının dil seçeneğine bile koymuyo baya bi ileri gittik maaşallah...

Sanki Arap alfabesi var iken toplumun tamamı okuryazardi da latin alfabesi gelince dibe vurduk... Osmanlıca okuma yazmanın zorluğu hakkında birazcık objektif olun bence.

sas7979' Alıntı:
100 sene önce dedenin yazdığı sana miras bıraktığı şeyleri okuyamıyorsan bana kimse ilericilikten modernlikten bahsetmesin Osmanlıca 3 kıtada okunup yazılıyordu şimdi bizim latin türkçesini adamlar bilgisayar programlarının dil seçeneğine bile koymuyo baya bi ileri gittik maaşallah...
sen okuyamıyorsan kendine kız :) Ben orta düzey de olsa okuyabiliyorum ve bu yüzden ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum.

omd' Alıntı:
Osmanlıcayı o dönemde halkın yüzde kaçı doğru düzgün okuyup yazabiliyordu ki halk bir gecede cahil kaldı diyelim. Zaten okur yazar azdı. Cumhuriyettin harf devrimi sonrasındaki eğitim atılımıyla halk okur yazar hale geldi. Şu anda zaten çok yüksek oranda halk okur yazar durduk yere alfabe değiştirmenin gereği yok zaten. Gereklilikle saçmalığı aynı kefeye koyup karşılaştırmamak lazım.

1928 den önceki alfabe latin alfabesi olsaydı halk doğru düzgün okuyup yazıyor mu olabilecekti? Okur yazarın az olmasının sebebi alfabenin arap alfabesi olması mıydı? Bunun mu demek istediniz? Eğitim öğretim ve okur yazarlıkla ilgili atılımları yapabilmek için seslerinin işaretini yani alfabeyi de mi değiştirmek gerekiyordu? Anlamadım ki neyi savunuyorsunuz? Alfabe devrimi gereksizdi...

omd' Alıntı:
sas7979' Alıntı:
sen okuyamıyorsan kendine kız :) Ben orta düzey de olsa okuyabiliyorum ve bu yüzden ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum.

Ben okumaya gayret ediyorum merak etme bendeki sorun biraz daha çaba ama senin sorunun zihniyette maalesef oda çabalamayla olmaz boşuna uğraşma ayrıca sana zor belki bana kolay görecelidir bu işler harf devrimi okur yazar oranını artırmak "milleti cehaletten kurtarmak" için yapılmamıştır bakınız inönü hatıratı..

Re: Ynt: Abdülhamit han'ın Latin Alfabesine Geçme Teşebbüsü

Zaten bu saatten sonra eski alfabeye gecis zor olur fakat gecmiste yapilan alfabe degisimi acik fikirlikikle konusulup tartisilmali

regulus11' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:

Devrim isabetli olduğuna göre, bilimsel sanatsal ve kültürel alanlarda arap alfabesinin engel olacağı ilerlemeleri, latin alfabesine geçtiğimiz için başarmış olmalıyız. Bunun örnekleri var mı acaba?

Hem belkide sanıldığının aksine devrimi gereksiz görmekdeki sebep sırf kuran arapça yazıldı diye değildir. Şuan, 23 şubat 2014 de bir alfabe devrimi yapıp latin alfabesi yerine japon alfabesi kullanmak çok mantıksızdır. İnsanlar bir gece de cahil kalır.

Hiç araştırmadan ilk akılma gelenleri yazıyorum.
Fazıl Say
Galatasaray
Fenerbahçe
Türkiye Milli Takımı
Tarkan
Sertap Erener
Arapların izlediği Türk dizileri.
Orhan Pamuk
Cahit Arf

İnanın bunlardan haberinizin olmaması beni şaşırttı. Bilimsel alanda çok daha fazla isim olduğunu tahmin ediyorum. Magazinsel başarıları olmadığı için araştırmak lazım. Emin ol Microsoft google vb yazılım şirketlerinde çalışan bir sürü bilim adamı vardır.

Bugün çok daha iyi olabilirdik. Tek engel alfabe değil. Umarım yazmamı istemezsin.

alpaygunes' Alıntı:
regulus11' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:

Fazıl Say
Galatasaray
Fenerbahçe
Türkiye Milli Takımı
Tarkan
Sertap Erener
Orhan Pamuk
Cahit Arf

İnanın bunlardan haberinizin olmaması beni şaşırttı. Bilimsel alanda çok daha fazla isim olduğunu tahmin ediyorum. Magazinsel başarıları olmadığı için araştırmak lazım. Emin ol Microsoft google vb yazılım ve teknoloji şirketlerinde çalışan bir sürü Türk bilim adamı vardır.

Bu gün alfabe değişikliğinin gerekliliğine inansam. Asla duygusal davranmam , olsun derim. Değişime açık biriyim yeter ki gerekliliğine inanayım. Japoncada olsa
Bugün çok daha iyi olabilirdik. Tek engel alfabe değil. Umarım yazmamı istemezsin.

alpaygunes' Alıntı:
Fazıl Say
Galatasaray
Fenerbahçe
Türkiye Milli Takımı
Tarkan
Sertap Erener
Orhan Pamuk
Cahit Arf

İnanın bunlardan haberinizin olmaması beni şaşırttı. Bilimsel alanda çok daha fazla isim olduğunu tahmin ediyorum. Magazinsel başarıları olmadığı için araştırmak lazım. Emin ol Microsoft google vb yazılım ve teknoloji şirketlerinde çalışan bir sürü Türk bilim adamı vardır.

Bu gün alfabe değişikliğinin gerekliliğine inansam. Asla duygusal davranmam , olsun derim. Değişime açık biriyim yeter ki gerekliliğine inanayım. Japoncada olsa

Estağfurullah hocam, benim gayem konuşup tartışdığım insanları farklı açıdan düşünmeye sevk etmekden gayrı değil.
Verdiğiniz tüm bu örnekler alfabemiz arap alfabesiyken de olabilirdi. Arap alfabesi hiç birşekilde buna engel olmazdı.
Bizler maalesef bazı başlıklara takılıp kalıyoruz.
Oysa cevaplanması gereken çok daha güzel sorular var. Neden çalıkuşunu ya da safahatı latin alfabesine çevrilmiş olmasına rağmen orjinal metnindefn okudugumuzda bir şey anlayamıyoruz. Neden günümüz türkçesine "sadeleştirmek" gereği duyuluyor.

Hemen başka bir konuya atlıyorum. İkinci dünya savaşından çıktığında neredeyse ayakta sağlam binası kalmamış olan Almanya'nın yaptığını sanayii hamlelerini Türkiye yapamadı, alfabe devrimine rağmen..

öncelikle Türk milleti uzun yıllardır devlet kurmuş devlet yıkmıştır. sistemler değişse de bir birlerinin devamı niteliğindedir. burda anlatmak istediğim sizin saçma sapan tartışmalarınızdan ziyade Latin harflerine geçme olayı Atatürk'le başlamış bir olay değil, Osmanlıdan gelen bir süreç olduğunu anlatmak açısından paylaştım.

Tartışmalarımızı saçma sapan olarak nitelendirdiğine göre seni oldukça öfkelendirmiş olmalıyız cesur yürek..
Durduk yere böyle bir paylaşımda bulunma ihtiyacını neden hissettin o da merak konusu :)

Toker42 tartismalarimiza sacma diyorsun ama bizzat alfabe degisimini yapan birinin itirafini dikkate almadan abdulhamite laf atiyorsun bu kadar tutarsiz olmayalim. gozunden kacmisda hatirlatayim Ismet inenu nun konu ile ilgili beyanati ilk sayfada

muratti32' Alıntı:
Toker42 tartismalarimiza sacma diyorsun ama bizzat alfabe degisimini yapan birinin itirafini dikkate almadan abdulhamite laf atiyorsun bu kadar tutarsiz olmayalim. gozunden kacmisda hatirlatayim Ismet inenu nun konu ile ilgili beyanati ilk sayfada
Abdulhamite laf attığımıda nerden çıkarıyorsun. Ismet inönün ne söylediğinin önemide yok. Burda bir realiteyi ortaya koymaya çalıştım. Ülkemizde osmanlıdan öncesi ve sonrası diye ayırarak insanlarımızı ayrıştırmayı çalışyorlar farkındamısınız. Iyisle kötsüyle tarih ayrımı yapmadan hepsine sahip çıkmalıyız.

osmanlı nın bilim ve fende geri kalmasının sebeplerinden biri, kullandığı Osmanlıca ve arap alfabesidir.
arap alfabesi ile türkçeyi yazmak ve anlamak çok zordur. bu nedenle osmanlıcayı okuyup yazabilen, çok sığ, elit bir saray zümresi ve bunlara yakın kesimlerdir.
onun için halk okuma yazma öğrenememiş ve cahil kalmıştır.

bilim-fen de geri olması da buna bağlıdır. nüfus okuyup yazamadığı için bilimsel bilgi de üretememektedir.
Abdülhamit, osmanlıda en çok ilkokul açan padişahtır. hatta kız çocuklarının okuması için de kızlara mahsus okullar açan ilk osmanlı padişahıdır.
alfabeyi değiştirmek için çalışmalar yaptırmış ve hatta Latin alfabesine geçilmesi gerektiğini, bunun ilerleyen zamanlarda mümkün olacağını beyan etmiştir.

malumunuz;
osmanlıca, 3 dilin karmasıdır. ve her 3 dili de ayrı ayrı çok iyi bilen biri bile osmanlıca yı anlamakta zorluklar çekmektedir.

günümüzde, biliyorsunuz 6 yaşındaki çocuklar 3 ayda dilimizi latin harfleri ile okur yazar hale gelmektedirler.

Bu millete yapılan en büyük kötülük latin harflerini geçmek oldu. Buradaki tek amaç Kurân lâ insanların arasını açmak tı. Kuran sadece cami raflarında hocaların okuduğu bir kitap olmalıydı.

teksen' Alıntı:
osmanlı nın bilim ve fende geri kalmasının sebeplerinden biri, kullandığı Osmanlıca ve arap alfabesidir.
arap alfabesi ile türkçeyi yazmak ve anlamak çok zordur. bu nedenle osmanlıcayı okuyup yazabilen, çok sığ, elit bir saray zümresi ve bunlara yakın kesimlerdir.
onun için halk okuma yazma öğrenememiş ve cahil kalmıştır.

bilim-fen de geri olması da buna bağlıdır. nüfuz okuyup yazamadığı için bilimsel bilgi de üretememektedir.
Abdülhamit, osmanlıda en çok ilkokul açan padişahtır. hatta kız çocuklarının okuması için de kızlara mahsus okullar açan ilk osmanlı padişahıdır.
alfabeyi değiştirmek için çalışmalar yaptırmış ve hatta Latin alfabesine geçilmesi gerektiğini, bunun ilerleyen zamanlarda mümkün olacağını beyan etmiştir.

malumunuz;
osmanlıca, 3 dilin karmasıdır. ve her 3 dili de ayrı ayrı çok iyi bilen biri bile osmanlıca yı anlamakta zorluklar çekmektedir.

günümüzde, biliyorsunuz 6 yaşındaki çocuklar 3 ayda dilimizi latin harfleri ile okur yazar hale gelmektedirler.
Tabi tabi zaten latin harflerini geçer geçmez bilimde fende dünya lideri olduk.

Dedelerimizin yazdığı şu Orhun kitabelerini niye okuyamıyoruz kim yapmış şu harf devrimini de Arapça'ya geçmişiz...

harfler, sesleri gösteren işaretlerdir. sırf, Kutsal Kitap, arap harfleri ile indi diye arap harflerini kutsamak, ne akla uygundur ne de mantığa ve bilime.

xodeda' Alıntı:
Bu millete yapılan en büyük kötülük latin harflerini geçmek oldu. Buradaki tek amaç Kurân lâ insanların arasını açmak tı. Kuran sadece cami raflarında hocaların okuduğu bir kitap olmalıydı.
Salak osmanlıcadan bahsediyoruz arapçadan değil. Osmanlıcayıda konuşabilme oranı halk nazarında ise oldukça düşüktü zaten. Latin alfabesine geçişle en azından osmanlının özellikle son yıllardaki bilim alanında geri kalmışlığına bir çözüm olması arayışı vardı. Sizin gibi cahil cühela herşeyi din penceresinden gördüğü için ne anlatsak boş tabi. Adamın yoruma bak kuran ile bağlantıyı koparmak için latin alfabesine geçilmiş. Allah sizin giblerden korusun bu ülkeyi. Sığ beyinli seni

Geri