Abdülhamit han'ın Latin Alfabesine Geçme Teşebbüsü

Kodla Büyü
Atalarımızın 1000 yıl kullandığı bi alfabeden bahsediyoruz. Ayrıca Türklerin dünyanın her konuda zirvesinde olduğunda da bu alfabeyle okunup yazılıyordu. Bence okullara seçmeli bile olsa dersi konulmalı...

Aramızda Insanlıktan nasibini almamış ne kadar klavye kabadayısı var. Terbiyesiz adam ne hakaret ediyorsun, yorumu beğenmiyorsan adam gibi ifade edersin.

dünyanın içinde bulunduğu koşullar değişmeseydi, Osmanlı hüküm sürmeye devam ederdi. fakat, koşullar değişti. bilim ve fen, teknik dolayısıyla akıl ve beyin gücü, kol gücünün önüne geçti. ve sonunda kol gücünü yendi.

xodeda' Alıntı:
Bu millete yapılan en büyük kötülük latin harflerini geçmek oldu. Buradaki tek amaç Kurân lâ insanların arasını açmak tı. Kuran sadece cami raflarında hocaların okuduğu bir kitap olmalıydı.

teksen' Alıntı:
bölüyorum galiba, kusura bakmayın. ben de aşağıdakileri eklemek istedim:
Yusuf suresi, 2.ayet:
http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#12:2

Duhan suresi, 58.ayet:
http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#44:58

Hucurat suresi, 13.ayet:
http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#49:13
onerim-var-f4/bb-net-ailesi-olarak-hatim-indirelim-mi-t130749-30.html

Seredar' Alıntı:
"İsmet İnönü’nün Hatıraları" cilt 2. ve sayfa 223 ' Alıntı:
“Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap- İslam Dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmak idi… Yeni nesiller eski yazıyı öğrenemeyecekler. Yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik… Din eserleri eski yazı ile yazılmış olduğundan okunamayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”
:alkis: :alkis:

xodeda' Alıntı:
Bu millete yapılan en büyük kötülük latin harflerini geçmek oldu. Buradaki tek amaç Kurân lâ insanların arasını açmak tı. Kuran sadece cami raflarında hocaların okuduğu bir kitap olmalıydı.
Arapça alfabesiyle yazınca Kuranı anlayan daha mı çok oluyordu? Sanki dil arapçaymışta onu değişmişler... Arap hafleri yerine latin harfleri kullanılır olmuş...

Eğer illada Kuran-ı arapça okumak istersen 28 harfi öğrenmen çok fazla zamanını almaz... duraktı, tecvitti pratiklik hariç 1 haftanı almaz günde 1 saatten...

xodeda' Alıntı:
teksen' Alıntı:
sezginozturk' Alıntı:
teksen' Alıntı:
Yusuf suresi, 2.ayet:

Duhan suresi, 58.ayet:

Hucurat suresi, 13.ayet:

Hocam teşekkürler. Tabi ki hepsi önemli ve anlamlı ama Paylaştıklarından; Fatiha suresinde yer alan " (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz." bölümü çok anlamlı.
Fatiha için söylediğinize, aynen ben de katılıyorum sezginozturk hocam.

eklediğim ayetlerden ben, ibadetlerimizi anladığımız dilden yapmak gerektiği sonucunu çıkarıyorum.
bunu dikkatinize sunmak istemiştim. acaba yanılıyor muyum?
onerim-var-f4/bb-net-ailesi-olarak-hatim-indirelim-mi-t130749-45.html

osmanlıca bir dil değildir . büyük türkçedir.yani ingilizce arapça veya farsça gibi dillerden değildir.sadece arap alfabesi ile yazılmıştır.

Atatürk'e ve silah arkadaşlarına Allah razı olsun..
Atatürk'e laf ettirmem kimseye AMA Harf alfabesinde Osmanlıca devam etseydi ,okuma-yazma oranı şu an en kötü % 80 olurdu.

Belki o gün için elzemdi, bugün herkes dilimizi 150 kelime ile konuşuyor.

ÜSTAD NECİP FAZIL KISAKÜREK ‘İN AĞZINDAN II.ABDÜLHAMİD HAN

II. Abdülhamid, Türk’ün özünün ve temel varlığının, hakkı gasp edilmiş, mağdur kurtarıcısıdır. Abdülhamid, Tanzimat sonrasındaki Batı’ya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir. Abdülhamid’i anlamak sayesinde yüzlerdeki maskeler düşecek ve onu bir anahtar gibi kullanarak bizi bu karanlık ve şahsiyetsiz ortama getirenlerin içyüzleri ortaya dökülecektir.

Abdülhamid hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağızdır. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamid. Bu yorumların yalanını ayıklayıp onun üzerine bina ettiği yapıyı yeniden ayakları üzerine oturttuğumuzda hakikat ayan beyan ortaya çıkacaktır.

“Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır”

Şimdi erinmeden şudur, budur, doğrudur, yanlıştır ve benim kanaat şöle şöledir diye yazacaüım ama alfabe ile dili karıştıran, at gözlüğü ile bakan insanlara ne desem boş...

Edebi Türkçe, Halk ağzı, osmanlı alfabesi, arap alfabesi, arap dili, fars alfabesi, farsl dili, sogd alfabesi, sogd dili, latin alfabesi, latin dili, 1926 daki dünyadaki ve Türkiyedeki okur yazar oranları, fakir güney kore ve japon halklarının alfabesi ve dili.. ve hatta ibranice ve ibrani alfabesi... bunları bir araştırın... Allah aşkına..

latin alfabesi gelince okuma yazma oranı bitmiş gibi safsatalara inanmayın cumhuriyet kurulduğunda lisede okuyan öğrencimiz bile yoktu çocuklarımızı bile şehit verdiğimiz bir dönemde kalkıp hangi okuma yazma oranında bahsediliyor. bir doktor yetiştirmek için bile 10 yıl beklemek zorunda kalınmıştır. tıp öğrencilerimizin neredeyse hepsi şehit olmuştur.

benim bu yazıda paylaşmak istediğim cumhuryet dönemindeki reform hareketleri aslında osmanlı döneminden başlamış olmasıdır. bu reform hareketlerinin başlaması osmanlıyı yada herhangi bir padişahı küçük düşürmez.

idril42' Alıntı:
Harf devrimi bir gecede tüm alimleri cahil yapmak için yapılır...

o dönemde kaç tane alim vardı. diyelimki alimimiz var harf devrimi olunca bütün bildiklerini mi unutuyor. ayrıca geçiş dönemi olmuştur. eski ve yeni hafler beraber kullanıldığı geçiş dönemi yaşanmıştır. sırf cumhuriyet dönemini karalama adına bu tür laflara inanmayın

osmanlıca dediğiniz dil hangisi arkadaşlar? halkın dili her zaman Türkçe idi. tabi konuşulan dili edebiyat derslerimizde okuduğumuz divan edebiyatı eserleri olarak düşünmüşorsanız. Arapça ile Türkçe yi karşılaştırma işinide edebiyatçılara ve dil bilimcilere bırakalım. Ben köyümdeki dedelerimin mezar taşlarını okuyamıyorum. bıraktıkları belgeleri okuyamıyorum. bu dil bu kadar zordu madem elin avrupalısı kütüpnanelerdeki belgeleri gelerek nasıl okuyor? Evet harf devrimi avrupadan teknoloji ve bilim alabilmek için yapıldı. başarılı oldumu hayır? neden ? harfler değişti kafalar aynı kaldı yan gel yat dönemine devam. sonuç tembel olduğumuz için bilim de yook eskiyle bağda.

Bunları Osmanlıca Muallimliği yapan biri olarak yazıyorum.
Osmanlı Türkçesi hiç de zor değildir. Kur’anı Kerimi okuyanlar 15dk Osmanlıca okumaya geçebilir.
Abdulhamit Han dediği kelamı yazmışsınız.

“Yazımızı öğrenmek pek kolay değildir. Bu işi halkımıza kolaylaştırmak için belki de Latin Alfabesini kabul etmek yerinde olur. “ (Siyasi Hatıralarım, Sayfa 192)

Burada kastettiği mana tutup atalarımızın 1000 yıldır kullandığı alfabeyi ref’ etmek veya kaldırmak için değil. Sadece bir yan alfabe olarak kabul edelim demek istemiştir.

Osmanlıda okuma yazma çok düşüktü demişsiniz. Bu cerbezeli bir ifadedir. Çünkü Osmanlıcada hemen hemen herkes okumayı biliyordu. Yazma işi biraz beceri gerektirdiğinden bazıları yazmakta zorlanıyordu. Bazılarının yazısı kötüydü o kadar. Osmanlıcada şimdiki İlkokullar gibi olan Sıbyan Mekteblerinden mezun olmanın şartı Kur’an Kerimi bir kez hatim etmekti. Kur’an Kerimi okumayı öğrenenin Osmanlıca okuyamaması zaten düşünülemez.

Mesela Çin devletinin alfabesi o kadar zor ki Çinde yaşayan bir öğrenci, kaliteli bir edebi metini okuyabilmesi için liseye kadar tedrisat görmesi gerekmektedir. Ama buna rağmen sürekli terakki etmişler ve büyük bir süper güç olmuşlardır. Demek geri kalmanın, terakki edememizin alfabeyle alakası yoktu. Ama maalesef öyle gösterilmeye çalışıldı.

Sonuçta bu bizim dedelerimizin babaannelerimizin mektuplaşma dilidir. Bu kadar yabancı bir nazarla bakmamak lazım düşüncesindeyim.

Re: Ynt: Abdülhamit han'ın Latin Alfabesine Geçme Teşebbüsü

kakababa' Alıntı:
xodeda' Alıntı:
Salak osmanlıcadan bahsediyoruz arapçadan değil. Osmanlıcayıda konuşabilme oranı halk nazarında ise oldukça düşüktü zaten. Latin alfabesine geçişle en azından osmanlının özellikle son yıllardaki bilim alanında geri kalmışlığına bir çözüm olması arayışı vardı. Sizin gibi cahil cühela herşeyi din penceresinden gördüğü için ne anlatsak boş tabi. Adamın yoruma bak kuran ile bağlantıyı koparmak için latin alfabesine geçilmiş. Allah sizin giblerden korusun bu ülkeyi. Sığ beyinli seni
Kakamısın nesin adam ol senin aklını alırım. Ya adam gibi cevap yaz yada girme konuya.

http://www.youtube.com/watch?v=F_8EXEssiAo

Batı yanlısı insanların arap alfabesini istememesi normal. Çünkü 1.Dini bir yönü var ikincisi batı hayranlığından dolayı arapları küçümseme olayı.
Gelelim mantık hesaba bu millet 1000 sene bu alfabeyi kullanarak dünyaya hükmetdi. Şimdi latin alfabesiyle nerdeyiz. Sorun alfabedemiymiş.
Dünyada 1000 senelik kullandığı alfabeyi değiştiren başka millet varmı. Arapçanın zorluğundan bahsedenler. Dünyanın en zor alfabesini Japonlar kullanıyor. Bizden 100 sene ileriler.

xodeda' Alıntı:

tarih konusunda fikirlerine itibar edilecek en son kişi mısıroğlu.

ayrıca, hem latin harflerini eleştirip, hem de kullanıcı adında "X" kullanmak, bana biraz tezat oluşturuyor gibi geldi.

Re: Ynt: Abdülhamit han'ın Latin Alfabesine Geçme Teşebbüsü

teksen' Alıntı:
xodeda' Alıntı:

tarih konusunda fikirlerine itibar edilecek en son kişi mısıroğlu.

ayrıca, hem latin harflerini eleştirip, hem de kullanıcı adında "X" kullanmak, bana biraz tezat oluşturuyor gibi geldi.
Ne alaka seninki de laf mı şimdi. X türkçede yok diye kullanmayacakmıyım. Hem benim kullandığım x senin anladığın x değil.

Ayrıcada mısıroğlu na gelirsek senin fikrinde olanlar itibar etmezler zaten. Bu adam belgesiz konuşmaz. Onun fikirlerini ve belgelerini belgre ile çürüteni görmedim.

öncelikle latin alfabeye geçmede çok büyük facia yaşanmadı. arap alfabesi olsaydı uzaya mı çıkacaktınız. öncelikle o dönem zaten okuma yazma oranı çok düşük ayrıca bürokrasi ile halk dili arasında ciddi sorunlar yaşanmaktaydı. osmanlıda bürokrasi dilinde farsça, arapça, ve türkçe nin karşımı kelimeler çok fazla girmiş durumdaydı halk sade türkçe konuşurken bürokrasi daha ağır bir dil kullanıyordu. ben diyor dedelerimin yazdıklarını okumak istiyorum diyor sanki her tarafta dedesinin yazısı yazıyor. bilimde teknolojide ve sanayiide ilerlemek yazıyla alakalı değil zihniyetle alakalıdır.

İlber Ortaylı Harf Devrimi Görüşleri: http://www.youtube.com/watch?v=vxubapWGImo

İlber Ortaylıdan daha iyi tarih bilen arkadaşları bunun dışında tutuyorum. Ben o kadar iddialı olmadığım için kendim yorumlamadım.

tumblr_n7f6v5IBc21sbd2ibo6_250.jpg

kakababa' Alıntı:
xodeda' Alıntı:

hocam sana katılmıyorum asıl kuran ile insanların arasını açan kuran Türkçe (latin harflerini kastetmiyorum) okunmaz diyenler olmuştur. yüzyıllar boyunca ülkem insanları Kuranı Kerim okumuş ama ne yazdığını hiç anlamamıştır. Bunun temel sebebi de kutsallaştırılan Arapça dili olmuştur. Biz arap alfabesini kullanmaya devam etseydik ne olacaktı çok iyi Kuran okuyan bir ırk ama okuduğunu anlamayan bir ırk olacaktık yani dinsel anlamda hayatımızda birşey değişmeyecekti. Ki bana kalırsa aramızda arap alfabesini bilmeyen de çok azdır, yapılsın bir anket araştıralım.

teksen' Alıntı:
harfler, sesleri gösteren işaretlerdir. sırf, Kutsal Kitap, arap harfleri ile indi diye arap harflerini kutsamak, ne akla uygundur ne de mantığa ve bilime.
teksen' Alıntı:
xodeda' Alıntı:
teksen' Alıntı:
sezginozturk' Alıntı:
teksen' Alıntı:
Yusuf suresi, 2.ayet:
"Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur'an olarak indirdik."

Duhan suresi, 58.ayet:
"(Ey Muhammed!) Biz Onu (Kur'an'ı) senin dilinle kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alsınlar."

Hucurat suresi, 13.ayet:
"Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O'na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdâr olandır."

Hocam teşekkürler. Tabi ki hepsi önemli ve anlamlı ama Paylaştıklarından; Fatiha suresinde yer alan " (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz." bölümü çok anlamlı.
Fatiha için söylediğinize, aynen ben de katılıyorum sezginozturk hocam.
eklediğim ayetlerden ben, ibadetlerimizi anladığımız dilden yapmak gerektiği sonucunu çıkarıyorum.
bunu dikkatinize sunmak istemiştim. acaba yanılıyor muyum?
onerim-var-f4/bb-net-ailesi-olarak-hatim-indirelim-mi-t130749-45.html

"harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olması değildi. uzun yıllar devlet, eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti. devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, arap-islâm dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı."

kaynak: ismet inönü hatıralar cilt 2, sayfa 223 bilgi yayınevi 1985.

benim kaynağım Kur'an.
O'ndaki ayetleri kaynak gösteriyorum. ve Kur'an'ı, anladığımız, düşünebildiğimiz dilden okuyup, öğrenmeliyiz, üzerinde düşünmeliyiz diye bi sonuç çıkarıyorum eklediğim ayetlerden.

Kur'an mealleri hiçbier zaman aslının yerini tutmaz.
Senin bu fikrini chp yıllarca zorla uygulamaya çalıştı. Ama başaramadı.
Kur'an'ın aslını öğrenmeli ve anlamını da okumalıyız.

bi insan,
kendi ana dilinde mi okuduğunu daha iyi anlar ve öğrenir, kendi ana dilinde mi öğrendiğini daha iyi düşünüp yorumlayabilir,
yoksa,
yabancı bir dilde mi?
takdiri sizlere bırakıyorum.

daha önce de belirttim. kutsal olan alfabe değil, harfler değil; kutsal olan manâdır, anlamdır, Kur'an'ın tüm insanlara vermek istediği mesajdır. önemli olan o mesajı anlayabilmek, algılayabilmektir.

ben verdiğim ayetlerden bu manâyı çıkarıyorum. kaynağım O.

Geri