Benzin Fiyatları, Dünden Bugüne ! (2000-2011)

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
YIL YIL BENZİN FİYATLARI

benzinfiyat%C4%B1.jpg

Ekli dosyalar

• 398531_277058639025627_132388806825945_728494_163671607_n.jpg
    398531_277058639025627_132388806825945_728494_163671607_n.jpg
    24.6 KB · Görüntüleme: 2,865
monerello' Alıntı:
çok çabuk unutuldu enflasyon canavarları yüzde 400 lük repolar nerden nereye

o günleri geri istiyorum...hiç olmazsa benzin ucuzdu....GELEN GİDENİ ARATIR boşuna dememişler...

Bence az bile benzin yarın 10 lira olsa yine gider alırız. kimse de sesini çıkartmaz...

Bir de dizel fiyatlarını yazsaydınız keşke dizel neredeyse benzini geçecek duruma geldi...

arkadaşlar hiç öyle kötü yorumlar yapmayın her seçimde en az %50 miz bu tabloyu istiyormuşuz bize bu müstehaktır hiç bir yoruma gerek yok

Şu an çok güvendiğiniz ekonomi var ya, bir müdahaleye bakar. 2001 krizi, bu krizin yanında bayram coşkusu gibi kalır. Bazı şeyleri görmek için eknonomist olmaya gerek yok.

Memurlar netten aldığın memur maaşlarına göre hesaplama yapılmıştır

2002 1/4 Öğretmen Temmuz 2002 zammı ile maaşı: 561 YTL

2011 1/4Öğretmen Ocak 2011 zammı ile: 1.974 YTL

2002 Benzin 1.62
2011 Sonu Benzin 4,29 (Normalde 4.03 yazmam gerekir ama yinede sene sonunu yazdım)

2002 yılında alabileceğimniz benzin 561 / 1.62 = 346 litre benzin
2011 yılının sonunda alabileceğimiz benzin 1974 / 4.29= 460 litre benzin

Hesap ortada. Yine bir karalama kampanyası.

tyyt' Alıntı:

2002 Benzin 1.62
2011 Sonu Benzin 4,29 (Normalde 4.03 yazmam gerekir ama yinede sene sonunu yazdım)

hocam karalanacak bir yanları olsada karalasam her yanı kapkara karalanacak hiç bir yerleri kalmadı bunların allah affetsin diyorum başka birşey demiyorum ben 2007 de aldığım maaş 1500 tl idid 2011 de 1680 allah razı olsun 2007 de 10 tl ye aldığım mazot beni 200 km idare ederdi şimdi 30 tl ye alıyorum 200 km lik mazotu %200 zam aldımmı ki 2007 den 2011 e hayır 180 lira zam aldım

Bir de uluslar arası piyasaya baklım 2000 yılında uluslar arası piyasada petrolün varil fiyatı 22 dolar peki şimdi 2011 yılında 122 dolar ( Bir ara 150 dolar civarındaydı) Amerika laf olsun diye işgal etmedi Irak'ı. Eski dönem olsaydı elimizde bidon kuyrukta bekliyor olurduk heralde babam anlatıyor çok beklemiş.

Benzin konusunda tyytye biraz katılmakla beraber onunda konuyu çarptırdığını düşünüyorum çünkü sağolsun evli 2 çocuklu bir öğretmenin alabileceği maaşı yazmış. 2002deki veri ise evli ama eşi çalışan yada bekar 1/4 bir öğretmeni yazmış.

Gerçekten kıyaslama vereceksen vereceğin değer 2002de bekar yada eşi çalışmayan bir örnek ise 2011de vereceğin örnekte aynı olmalı. 2011de bekar yada eşi çalışan 1/4 bir öğretmenin aldığı maaş 1785 liradır. Oda 416 litre benzin yapar.

Bunun yanı sıra öğretmen maaşını elektrik üstünden kıyaslarsanız ise öğretmenlerin gerçekten ne kadar kaybı olduğunu görebilirsiniz yada 2002deki öğretmen maaşını polis, imam, hemşire, doktor, avukat vali müsteşar milletvekili maaşları ile kıyaslarsanızda tam olarak gerçeği görür ve akpyi savunacak yüz bile bulamazsınız öğretmen olarak.

Eskiden beri dediğim birşey var bir polisin hükümeti savunmasını anlarım, imamın anlarım, müsteşarın anlarım, işadamının anlarım, ideolojik olarak bakanıda anlarım ama bir öğretmenin savunmasını kesinlikle anlamıyorum.

tyyt' Alıntı:

2002 Benzin 1.62

ÖĞRETMEN MAAŞI 10 yılda 3 KATINA ÇIKMIŞ

BENZİN 10 YILDA 7 KATINA ÇIKMIŞ.................

bu da mı karalama...

kenan7138' Alıntı:
Bir de uluslar arası piyasaya baklım 2000 yılında uluslar arası piyasada petrolün varil fiyatı 22 dolar peki şimdi 2011 yılında 122 dolar ( Bir ara 150 dolar civarındaydı) Amerika laf olsun diye işgal etmedi Irak'ı. Eski dönem olsaydı elimizde bidon kuyrukta bekliyor olurduk heralde babam anlatıyor çok beklemiş.

2002 deki petrolün varili 42 dolardır. 2008 de petolün varili 147 dolara çıkmış daha sonra bu fiyat aşağı doğru çekilirken ülkemizde tam tersi olmuş dnyada her geçen gün petrol ucuzluyor bizde ise yükseliyor.

babana sor eskiden para biriktirebiliyormuymuş. sen 1980 öncesine gidersen bu işin geçmişi bitmez yanlış politikları zaten savunan yok. ama şimdi biz buraki yanlışlarıda çarpıtmayalım. Amerika ırağı işal ederken türkiye yardım etmedi mi? 3 milyon insan ölmüş yüzbinlerce kadın tecavüze uğrarken bu akp nin bunda payı yok mu? libyada biz yadım etmedik mi ölen müslümanların kanları elimize bulaştı nasıl temzilerseniz temizleyin petol çıkararsa onu bilmem

Yine bu forum için süper bi konu olmuş..İlk mesajı okudugumda bi tarafın geçmiş maaşlarını söyleyerek tablodan yakınacagını,bir kısımın ise bu tabloya şükredeceğini,birilerine toz kondurmayacağını hatta "eskiden olsaydı" muhabbetine bağlayacağını anlamıştım..Neredeyse bu konulardaki her başlıkta olduğu gibi yine her olumsuz şey dış faktörlere bağlanıyor,olumlu şey "bizimkilere"..

Örneğin benzin fiyatları çok arttı : "Dünyada bu böyle,petrol krizi var."

Hastaneler de sıra beklemiyoruz artık : "Bizimkiler iyi çalışıyor." halbuki bu konuda gelişen ve ucuzlayan teknolojinin payını görmezden gelmek en azından bir "Bilişim Teknolojileri" öğretmeni için kaçınılmazdır.Ama insanoğlu işte neyi nasıl görmek istiyorsa öyle görüyor.
Şu eskiden olsaydı muhabbetinizde artık çok sıkmaya başladı,10 adam öldüren biri,20 adam öldüren birinden daha mı iyidir sizin gözünüde..
Biz benzin zamlarına,IMF'nin dayatmasıyla çıkardığımız SGK kanunlarına,gün geçtikçe kötüleşen ekonomiye karşı gelirken keşke eskiler olsaydı demiyoruz,keşke daha iyileri olsaydı diyoruz..Sizde böyle düşünseniz keşke "buna da şükür" demek yerine keşke daha iyileri olsaydı deseniz..Ancak böyle daha iyiye ulaşabiliriz.

*cem62*' Alıntı:
tyyt' Alıntı:

2002 Benzin 1.62

ÖĞRETMEN MAAŞI 10 yılda 3 KATINA ÇIKMIŞ

BENZİN 10 YILDA 7 KATINA ÇIKMIŞ.................

bu da mı karalama...

Böyle vasıfsız hesap yapmayı bile beceremeyenleri biryerlere getirip kendileri uşak yapıyorlar, her yaptıklarını savunsunlar diye...

*cem62*' Alıntı:
monerello' Alıntı:

o günleri geri istiyorum...hiç olmazsa benzin ucuzdu....GELEN GİDENİ ARATIR boşuna dememişler...
zaten enflasyonu düşürdüler bahanesiyle bu sefil hallere geldik ya. enflasyon varsa maaşlara da ona göre zam vardı. şimdi gizli enflasyon var, maaşlara zam yok. arıca hep söyledim gene söylüyorum, tek başına bağımsızlar bile iktidarda olsa istikrar olacağı için enflasyon düşecekti. kendi maaşları da kuşa dönmüş hala neyin savunmasını yapıyor bu yandaşlar anlamıyorum, nasıl bir ideolojik saplantıdır bu ya.

benzin et fiyatını boş verin kısaca 10 yıldaki ekonomi gelişimine bakalım

10 yıl önce cari açığımız 2,5 milyar dolar iken şimdi 75 milyar dolara çıkmış bu cumhuriyet tarhinin rekorudur. bunu biraz düşürdük diye maliye bakanı göbek atmadığı kaldı.

10 yıl içinde 75 milyar özelleştirme yaptık aslında bunun gerçek değeri 150 milyardır. bunun üstüne 200 milyar daha borçlandık. diyeceksinizki duble yol yapıldı. duble yola harcanan para 15 milyardır. bu hükümet elde ettiği gelir ve borçlandığı bu kadar bütçede ne yapacak. özelleştrecek bir şey kalmadığıdan bizim toprakları yabancıların satışına sunulacak ve 2 b arazilerinden gelecek geliri bekliyor bunlar olmaz ise ciddi kiriz kapıda bekliyor. gerçek kiriz geldiğinde benzin fiyatını ozaman görün

monerello' Alıntı:

Enflasyon %400'lerden %10'un altına düşerken neden bizim alım gücümüzde azalıyor???
Enflasyonun %400 lerde olduğu zamanlar memurlar emekli ikramiyeleriyle ev bile alabiliyordu, şimdi ise evin anca balkonunu alır emekli ikramiyesi ile....
Bunları hangi yalanla nasıl açıklıyorsunuz peki???

Maşallah öyle deniyoda. Forum araba forumuna dönmüş. Sıfır Sıfır 45-50 bin liralık arabalara binmeye para buluyosunuz onun benzinine laf ediyosunuz.Maaş azlığından şikayet edersiniz sonra 45- 50 binliralık arabalara binersiniz. Ras gele...

not bu yıl araba satışları dahada artımş. Son model arablaar. Herkezin ellerinde son model ipadler iphonlar sonra açız paramız az diye ağlıyosunuz . 1999 lar ecevit zamanları geri dönsün dersiniz insanoğlu nankör olmasın...

rohun' Alıntı:
Maşallah öyle deniyoda. Forum araba forumuna dönmüş. Sıfır Sıfır 45-50 bin liralık arabalara binmeye para buluyosunuz onun benzinine laf ediyosunuz.Maaş azlığından şikayet edersiniz sonra 45- 50 binliralık arabalara binersiniz. Ras gele...
millet ev alamayınca arabaya yöneliyor naparsın. ayrıca maddi durumu iyi olan öğretmen kesimi karı-koca çalışan kesimdir hocam. tek maaşlı olanlar ayın sonunu borca girmeden getirirse şükür ediyor neyden bahsediyorsun.

Sayın hocam benim babam da öğretmen 92 yılında bir şahin alabilmek için 10 sene faizli para ödedi. Dükkan sattı. O arabayı alabilmek için ne sıkıntılar çektiğimizi ben biliyorum. Hesap eksterisin gördüğü zaman yüreği kalkardı. Bazen pişman olurdu aldığına. O günleri biliyoruz çok şükür o günlerin öğretmenlerin durumlarınıda biliyoruz kendi içindeyim. Bugün öğretmen bir evin yarısı değerindeki arabaları rahat rahat alabiliyo sa ve bu ülkede öğretmen altın birikimden v.s den bahsediyosa ki topic şuanda aktif bakabilirsin. 99 ecevit hükümetini arayan insana ben kusura bakmayın ama vicdansız derim. Benim de eleştirdiğim konular var hükümetin yok değil ama bu konudada kimse kusura bakmasın hakkını yedirmem

rohun' Alıntı:

not bu yıl araba satışları dahada artımş. Son model arablaar. Herkezin ellerinde son model ipadler iphonlar sonra açız paramız az diye ağlıyosunuz . 1999 lar ecevit zamanları geri dönsün dersiniz insanoğlu nankör olmasın...

2002 deki kredi kartı borcu 6 milyar iken bu gün 225 milayara ulaşmıştır. madem milletin durumu bu kadar iyi bu nasıl ödenemeyn borç bu kadar artmış. küçük esnaf perişan çiftçi perişan memur perişan ama medyaya bakarsan ülkemiz güllük gülüstanlık. bir öğretmen 10 yıl para biriktiriyor araba alıyor onuda çok görüyorsanız ne diyelim dağda kaçakçı olsun onu vursunlar daha iyi

ecevit zamanında ipadler vardıda biz mi almadık. teknolijinin değişmesinide akp ye mal ediyosunuz ya ne deyim

Ülkenin gerçek ekonomik durumu 2001 den çok daha kötü.

Toplumun en alt gelir grubu sosyal yardımlar sayesinde temel ihtiyaçlarını karşıladığı için halinden memnun. İsyan etmiyor.
Önceden SSK lı iken işini son verilen biri , bir süre sonra hem kendi hem de ailesi sağlık hizmetinden yararlanamıyordu. Şu an yararlanabiliyor.
Yaşlılık, dulluk, bakım ücretleri derken hakeden haketmeyen bir çok insana maaş bağlandı.
Kömür ve gıda yardımlarını da unutmamak lazım.
Bir çok kişi işkur tarafından kendisine verilen işleri kabul etmiyor. İşe girse ailesine verilen bu yardımlar kesilecek. Çünkü gelen yardımların toplamı asgari ücretten fazla.

Ülkenin tüm yükünü çeken vergisini düzgün ödeyip hiç bir yardım almadan evini ailesini geçindirmeye çalışan ücretli kesim ise her geçen gün daha da zor duruma geliyor.
Orta tabaka silinmek üzere.
En üst zengin grup ise daha da zenginleşti.

rohun' Alıntı:

Herkes öyle senin sandığın gibi değil ama adamın ailesinden kalan geliri varsa istediği gibi değerlendirir, ister son model arabaya biner ister iphone alır bu seni ilgilendirmez... Ama adamın ailesinden kalan birşeyi yoksa devletimizin verdiği maaşla geçinmesi zor hele birde evide yoksa eşi de çalışmıyorsa mucize...
Eğer bu nankörlük ise sizin ve sizin gibilerin yaptığı haksızlık, yalancılık, adaletsizlik, riyakarlık, şakşakçılıklara bakın önce...

Geri