Benzin Fiyatları, Dünden Bugüne ! (2000-2011)

Kodla Büyü
monerello' Alıntı:
yıllarca haram saltanatı sürdünüz şimdi istedikleriniz olmayınca yok beyinleri yıkanmış falan fıstık zaten sizin bildiğiniz iki kelimeden biri bu diğeride irtica var. ne güzel bak bizi beynimiz tertemiz sizinki gibi kir pas içinde değil. Allah aşkına yada her neye inanıyorsanız onun aşkına eski dönemlerde adletin olduğunu hangi biriniz çıkıp söyleye bilir? çıksın söylesin ve ispat etsin. evet yanlış şeyler bu dönemdede oluyor yanlışsa yanlıştır doğru diyemeyiz ama eskiden olanlardan daha az yanlış olduğu doğru.

eskiden ihlas holdin kuruludu bütün müslümanlar ihlasa parasını yatırdı türkiye gazetesi aldı tgrt seyretti o günlerde ihlas hakkında bir şey söylesydinizi sizi kafir sayarlardı. sonudan anlaşıldı bu ihlasa yahudiler ortak olmuş. millette tes köeş olunca anladılar ki dini alet etmişler ama iş işten geçmişti binlerce müslüman mağdur oldu

aynı senaryao kombassan, yimpaş, jetpa, endüstri holding bunlarda avurpadan ve yurt içinden bütün müslümnalr parasını topladılar. tabi itiraz etseniz kızyorlardı tabi yine binlerce müslüman mağdur oldu.
hatta bu holdinglere para yatırıp paralarını almayan insanların intahar ettiklerine bile şahit oldum.

şimdi akp de aynı ABD ye hizmet eder kilise onarıp açar, ırakta libayda suriyede mülüman kıylırken ABD ye destek verir, ev kiliselerinin açılmasına ruhban okullarının açılmasına hatta zinanın suç olmaktan çıkarılmasına izin verir. ama nedense başörtüsü sorunu çözülemez hatta başörtülü millet veili olsun diye teklif verilmiş tek ret edende AKP olmuş

iyide aga bunun müslümanlık neresinde

al birini vur ötekine. bugün yapılanları eleştirmek adına geçmişi aklarsak yada geçmişte yapılanları eleştirmek adına bugünü aklarsak hata yaparız diye düşünüyorum. geçmişte de hatalar yapıldı şimdi de yapılıyor.iktidar güç kuvvet maalesef böyle bir şey, kimin elindeyse kendisi için kullanıyor ve ötekilerini yola getirme mekanizması olarak çalıştırılıyor. unutmayın bence hak hukuk adalet demokrasi herkes içindir ve de herkese gereklidir.

2002 ve 2011 yılları Kasım aylarının verilerine dayanılarak yapılmıştır.

2002 yılı altın fiyatı : 11-2002 17,032 TL
2002 yılı asgari ücret fiyatı : (01.07.2002-31.12.2002 Dönemi) Net Asgari Ücret : 180,612 TL

2011 yılı altın fiyatı : 11-2011 100,623 TL
2011 yılı asgari ücret fiyatı : (01.07.2011-31.12.2011 Dönemi) Net Asgari Ücret : 599,21 TL

2002 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 10,6 gr altın alınabiliyorken,
2011 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 5,95 gr altın alınabiliyor.

Ya da asgari ücret değil de kendi maaşlarımızdan örnek verelim.

2002 yılı 9/1 bekar öğretmen maaşı 424 TL
2011 yılı 9/1 bekar öğretmen maaşı 1590 TL

2002 yılında 9/1 bekar bir öğretmen 24,89 gr altın alabiliyorken,
2011 yılında 9/1 bekar bir öğretmen 15,80 gr altın alabiliyor.

Birazcık ekonomiden anlayan ekonominin temel taşının altın olduğunu ve altın karşılığı bulunmayan paranın kağıt parçasından başka bir şey ifade etmediğini bilir.

2000'den 2002'ye kadar benzin fiyatı neredeyse 3 kat artmış. 2002'den 2012'ye kadar da ancak 3 kat artmış. 2000-2002 yılları bu açıdan daha vahim. Bu bir gerçek. 2002'deki maaşlarda çocuk, eş yardımı, asgari geçim indirimi vs. ekler yok.

Ama maaşlarımız 2002'den 2012'ye kadar diğer devlet memurları ile kıyaslayınca daha az artmış. Geçenlerde forumda tartışılmıştı.

Ak Parti döneminde ekonomide bir canlanma oldu, enflasyon düştü, elbette tek parti hükümeti olmanın verdiği avantajlar var. Tek parti hükümeti kim olursa olsun her zaman istikrar getirmiştir. Kim olursa olsun diyorum bakın.

Ben 2004'ten beri çok fazla para biriktiremedim. Biriktirdiklerim de bir şekilde gitti. Ha, elbette biriktiremesem onları da yapamayacaktım. Geçen sene iyi biriktirdim sadece. Ama iyi sıktım kemerleri. Belki birşeyler alsam, borca bağlasam olurdu ama bağlamayınca birikmiyor.

Özellikle bu sene kredi kartı harcamalarım aşırı derecede arttı. Neredeyse maaşın tamamını kredi kartına veriyorum son 6-7 aydır.

Son 1 yılda olanlar oldu, orta gelir gurubunun ekonomisi ile ilgili olarak hükümetin ilk yıllarda gösterdiği başarıyı, şu son yılda gösteremediğini düşünüyorum.

Şu son sene benim ekonomim iyi değil.

Arkadaşlar dolar olarak hesaplarsak kardayız.
Altın olarak hesaplar zarardayız.
Benzin olarak hesaplarsak ucu ucuna kurtarıyor.

Ben kredi kartı harcamalarıma bakıyorum ve şu son sene sarsıldığımı hissettim. Ondan önce fena değildi. Yine bazı aylar ipin ucu kaçıyordu ama şu son sene sarsılmaya başladım.

Şu ocak zammını vermediler ya daha, herhalde ondan. :lol:

İyi zam verin haaa. :mrgreen:

monerello' Alıntı:
yıllarca haram saltanatı sürdünüz şimdi istedikleriniz olmayınca yok beyinleri yıkanmış falan fıstık zaten sizin bildiğiniz iki kelimeden biri bu diğeride irtica var. ne güzel bak bizi beynimiz tertemiz sizinki gibi kir pas içinde değil. Allah aşkına yada her neye inanıyorsanız onun aşkına eski dönemlerde adletin olduğunu hangi biriniz çıkıp söyleye bilir? çıksın söylesin ve ispat etsin. evet yanlış şeyler bu dönemdede oluyor yanlışsa yanlıştır doğru diyemeyiz ama eskiden olanlardan daha az yanlış olduğu doğru.

Elhamdülillah Müslümanız Allah'a inanıyoruz... Allah'a şükür fikrimiz hür, gözlerimiz yapılanları görüyor, vicdanımız doğruyu yanlışı ayırt ediyor, sizin gibi beyni balçıkla sıvanmış doğruyu yanlışı ayırt edemiyor, birilerinin peşine takılmış yaptığı yer yanlışı haksızılığı, yediği hakları desteklemiyoruz biz... Bu dönemdeki kadar adam kayırma, hak yenme, adaletsizlik bu kadar yapılmamıştır hele böyle apaçık bir şekilde hiç yapılmamıştır... Siz yapılan her haksızlığa destek olun, yenen her haktan pay alın sonrada "biz Müslümanız biz neye inanırsınız bilmem" deyin... Siz her durumda "çok yaşa padişahım" deyin, kula kulluk edin sonrada başkalarının Müslümanlığını sorgulayın... İşte sizinde içinde varolduğunuz gerçek haram saltanatı...
Birde bizim istediklerimiz olmuyormuş ülkede kimin istediği oluyor ki, milletvekillerinin istedikleri dışında... Toz pembe boyanan gözlerinizden kurtulunda dışarıda insanların hali görün... Hiçbirşey, sizin her söylediğine inandığınız tepemizdekilerin söyledi gibi değil...

İstediklerimiz olmayınca konuşuyormuşuz, sanki biz bunları sadece kendimiz için istiyoruz. Hakkımız olduğu için istiyoruz. Bunca memura zam yapıldı öğretmenler dışında sanki siz öğretmen değilsiniz, hakkımız olan zammı bir tek biz istiyoruz, sadece biz faydalanacağız bu zamdan ki "istekleriniz olmayınca" diye konuşuyorsunuz. Bizim istediklerimiz olunca ama en ön sıraya geçiyorsunuz faydalanmak için.
Siz kendinize yapılan haksızlıkları dahi savunup, sonrada fikrinizin hür olduğunu savunuyorsunuz. Boşuna uğraşmayın artık bu zırvalara karnımız iyice doydu... Sizin beyinleriniz programlanmış, ne denirse onu yapıyorsunuz....
Allah balçıkla sıvanmış beyinlerinizi doğru yola kavuştursun...

tyyt' Alıntı:
Memurlar netten aldığın memur maaşlarına göre hesaplama yapılmıştır

2002 1/4 Öğretmen Temmuz 2002 zammı ile maaşı: 561 YTL

2011 1/4Öğretmen Ocak 2011 zammı ile: 1.974 YTL

2002 Benzin 1.62
2011 Sonu Benzin 4,29 (Normalde 4.03 yazmam gerekir ama yinede sene sonunu yazdım)

2002 yılında alabileceğimniz benzin 561 / 1.62 = 346 litre benzin
2011 yılının sonunda alabileceğimiz benzin 1974 / 4.29= 460 litre benzin

Hesap ortada. Yine bir karalama kampanyası.

bence de gerçek hesap yöntemi budur... 10 yılda yakıta gelen zammı hesaplayan zihniyet oran orantıyı hesaba katma gereği duymaz... bazıları bu ülkede kriz yaşanması için elinden geleni yapıyor, felaket tellallığıda yapıyor ama nafile... biz hükumet savunucusu değiliz elbette ama ülkemin kötülüğünü isteyen, her fırsatta eski kara tablolara dönmemizi isteyen aklında sonuna kadar karşısındayım... yakıt fiyatları fazla olabilir. bende isterim daha düşük olmasını. ancak bunu söylerken pahalılıktan şikayet edenler nedense araç almaktan ve pahalılığından yakındıkları şeyi almaktan geri kalmıyorlar... toplu taşıma araçlarını kullanın. her yere arabanızla gitmeyin arkadaş...

lüks yaşarım diyorsan cebinden çıkanın hesabını yapmayacak kadar zenginsin demektir... bak benim arabam yok. alacak param var ama neden alayımki? o kadarda zaruri bir ihtiyaç değil...

yinede pahalı diyorsan ozaman tepkini göster ve şahsi aracını bir süre kullanma... ülkemizde çok az üretilen petrolün dışarıdan alımı azalınca ülkedeki fiyatında azaldığını ozaman göreceksin... bir şeyin daha az alınmasını istiyorsan zam yaparak engellemeye çalışırsın... talep çoğaldıkça fiyatta artar bunu unutmayın...

her fırsatta ülke elden gidiyor diyeceğinize bir kere oturup düşünseniz kurtarmak için ne yapabilirim diye...

rohun' Alıntı:
İş ağlamaya gelince paramız yok diye ağalayan çok oluyo ama. Maşşallah evler arabalar havada uçuşuyoda benzin derdine düşmüşüz...

her-telden-f29/ev-aliyor-gibiyim-tecrubelilerden-destek-istiyorum-t81234-30.html

Yazmayın arkadaş! Milletin malında gözü olanlar var. Sana ne be adam. Bir evi de mi çoko gördün? Bir ev de mi almasın?

Kuru ekmekle yaşayabiliyoruz diye maaşımızı hiç söz konusu yapmayalım mı? Daha fazlasını istemeyelim mi?

Ağlayıp da ne yapmışız? Dağa mı çıkmışız?

10 çocuk yapıp da sonra fakirik diye mi ağlamışız?

Her halde ev almayı düşünecek? Emekli olduğunda yediğin kazığı gördüğünde, emekli parana bir ev bile alamadığını gördüğünde bakalım ağlamayacak mısın? Sen ağlamazsan da teyze ağlar.

birileri eleştirirken birileri savunuyor. kim neyi eleştiriyor kim neyi savunuyor. rakamlar aldatır bunların üstüne yorum yapılmaz.

arkadaşın biri
2002 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 10,6 gr altın alınabiliyorken,
2011 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 5,95 gr altın alınabiliyor. buna göre 2 fakirleştik

diğeride çıkıp

2002 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 120 $ alınabiliyorken,
2011 yılı Kasım ayındaki asgari ücrete 350 $ alınabiliyor diyebilir. buna görede 3 kat zenginleştik.

rakamlar aldatır. benzinle ilgili tek gerçek aşırı vergi ödüyoruz o yüzden pahalı kullanıyoruz.

denizci' Alıntı:
al birini vur ötekine. bugün yapılanları eleştirmek adına geçmişi aklarsak yada geçmişte yapılanları eleştirmek adına bugünü aklarsak hata yaparız diye düşünüyorum. geçmişte de hatalar yapıldı şimdi de yapılıyor.iktidar güç kuvvet maalesef böyle bir şey, kimin elindeyse kendisi için kullanıyor ve ötekilerini yola getirme mekanizması olarak çalıştırılıyor. unutmayın bence hak hukuk adalet demokrasi herkes içindir ve de herkese gereklidir.
:alkis:

tayyip erdoğan ve akp fanatikliği yapmayarak ven ülke gündeminin iktidar ve yandaş medyadan bağımsız olarak gerçekleri görmeye çalışarak yaşamak gerek arkadaşlar.Bu ülke çok kötü durumda, ekonomisi iyiye giden ülkenin vergileri artmaz, yerel üretim artar ve milli kurumlar satılacağı yerde yenileri yapılır, vatandaşın kanı daha fazla emilmez.ama bizim ülkemizde tam tersi olurken halâ utanmadan halka yalan söyleniyor...

sitelerdeyim' Alıntı:
rohun' Alıntı:
İş ağlamaya gelince paramız yok diye ağalayan çok oluyo ama. Maşşallah evler arabalar havada uçuşuyoda benzin derdine düşmüşüz...

her-telden-f29/ev-aliyor-gibiyim-tecrubelilerden-destek-istiyorum-t81234-30.html

Yazmayın arkadaş! Milletin malında gözü olanlar var. Sana ne be adam. Bir evi de mi çoko gördün? Bir ev de mi almasın?

Kuru ekmekle yaşayabiliyoruz diye maaşımızı hiç söz konusu yapmayalım mı? Daha fazlasını istemeyelim mi?

Ağlayıp da ne yapmışız? Dağa mı çıkmışız?

10 çocuk yapıp da sonra fakirik diye mi ağlamışız?

Her halde ev almayı düşünecek? Emekli olduğunda yediğin kazığı gördüğünde, emekli parana bir ev bile alamadığını gördüğünde bakalım ağlamayacak mısın? Sen ağlamazsan da teyze ağlar.

Kimsenin malında gözümüz yok Çok şükür Kıskanmıyoruz bilakis seviniyoruz ne güzel benimde bir evim var bak öğretmenlerin durumu ev almaya yetiyor ne güzel. Vekiller gibi aç gözlü değiliz çok şükür onlara bakarsan onlarda 11 bin lira maaşla geçinemiyolar bide üstüne ağlıyolar yetiremiyorum diye . Anlıycan iş parada değil. İnsanoğluna ne kadar verirsen ver daha fazlasını ister emin ol. Kuru ekmekle yaşıyoruz demişsin sayın hocam. Kaymakamlıklarda ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyolar. Oraya git bi derdini anlat istersen. Ben bir öğretmenim kuru ekmekle yaşabiliyoruz de. Bakalım ne diyecekler.

not : Geçerli sebepler sunarak maaş artışı isteyenlrin sonuna kadar arkasındayım. Böyle kuru ekmek laflarına karnımız tok sadece :-1: Bunu belirtmek isterim.

okanbaris' Alıntı:
tyyt' Alıntı:

2002 Benzin 1.62
2011 Sonu Benzin 4,29 (Normalde 4.03 yazmam gerekir ama yinede sene sonunu yazdım)

hocam karalanacak bir yanları olsada karalasam her yanı kapkara karalanacak hiç bir yerleri kalmadı bunların allah affetsin diyorum başka birşey demiyorum ben 2007 de aldığım maaş 1500 tl idid 2011 de 1680 allah razı olsun 2007 de 10 tl ye aldığım mazot beni 200 km idare ederdi şimdi 30 tl ye alıyorum 200 km lik mazotu %200 zam aldımmı ki 2007 den 2011 e hayır 180 lira zam aldım

Allah bunların sürülerini(koyun çobanın sürüsü) artırsın.

soouuk' Alıntı:
Yine bu forum için süper bi konu olmuş..İlk mesajı okudugumda bi tarafın geçmiş maaşlarını söyleyerek tablodan yakınacagını,bir kısımın ise bu tabloya şükredeceğini,birilerine toz kondurmayacağını hatta "eskiden olsaydı" muhabbetine bağlayacağını anlamıştım..Neredeyse bu konulardaki her başlıkta olduğu gibi yine her olumsuz şey dış faktörlere bağlanıyor,olumlu şey "bizimkilere"..

Örneğin benzin fiyatları çok arttı : "Dünyada bu böyle,petrol krizi var."

Hastaneler de sıra beklemiyoruz artık : "Bizimkiler iyi çalışıyor." halbuki bu konuda gelişen ve ucuzlayan teknolojinin payını görmezden gelmek en azından bir "Bilişim Teknolojileri" öğretmeni için kaçınılmazdır.Ama insanoğlu işte neyi nasıl görmek istiyorsa öyle görüyor.
Şu eskiden olsaydı muhabbetinizde artık çok sıkmaya başladı,10 adam öldüren biri,20 adam öldüren birinden daha mı iyidir sizin gözünüde..
Biz benzin zamlarına,IMF'nin dayatmasıyla çıkardığımız SGK kanunlarına,gün geçtikçe kötüleşen ekonomiye karşı gelirken keşke eskiler olsaydı demiyoruz,keşke daha iyileri olsaydı diyoruz..Sizde böyle düşünseniz keşke "buna da şükür" demek yerine keşke daha iyileri olsaydı deseniz..Ancak böyle daha iyiye ulaşabiliriz.

Çok doğru tespit: SGK kanunlarına,gün geçtikçe kötüleşen ekonomiye karşı gelirken keşke eskiler olsaydı demiyoruz,keşke daha iyileri olsaydı diyoruz..Sizde böyle düşünseniz keşke "buna da şükür" demek yerine keşke daha iyileri olsaydı deseniz..Ancak böyle daha iyiye ulaşabiliriz

Hükümet yanlısı değilim.

2000 de benzin 0,59 2002'de 1,69 Arada %300'e yakın artış var.

2002 de benzin 1,69 2011' de 4,29 Yine %300 civarında artış var.

Biri 2 sene de diğeri 9 senede artmış. Al birini vur ötekine.

BTFormator' Alıntı:
monerello' Alıntı:
çok çabuk unutuldu enflasyon canavarları yüzde 400 lük repolar nerden nereye

Enflasyon %400'lerden %10'un altına düşerken neden bizim alım gücümüzde azalıyor???
Enflasyonun %400 lerde olduğu zamanlar memurlar emekli ikramiyeleriyle ev bile alabiliyordu, şimdi ise evin anca balkonunu alır emekli ikramiyesi ile....
Bunları hangi yalanla nasıl açıklıyorsunuz peki???

Enflasyonun %400 lerde olduğu zamanlar memurlar emekli ikramiyeleriyle ev bile alabiliyordu, şimdi ise evin anca balkonunu alır emekli ikramiyesi ile....

rohun' Alıntı:
Maşallah öyle deniyoda. Forum araba forumuna dönmüş. Sıfır Sıfır 45-50 bin liralık arabalara binmeye para buluyosunuz onun benzinine laf ediyosunuz.Maaş azlığından şikayet edersiniz sonra 45- 50 binliralık arabalara binersiniz. Ras gele...

not bu yıl araba satışları dahada artımş. Son model arablaar. Herkezin ellerinde son model ipadler iphonlar sonra açız paramız az diye ağlıyosunuz . 1999 lar ecevit zamanları geri dönsün dersiniz insanoğlu nankör olmasın...

Sana bir hesap yapayım.

Sene 1992, 9 milyona bir traktör aldık. 1 milyon lirasını karşılamak için, 5 tane inek sattık.
Traktör = 9 milyon
5 tane inek= 1 milyon

Sene 2012 o traktör (1972 modeldi) = 10 milyar
İyi bir inek= 10 milyar.

Forumun araba pazarına dönmesinin sebebi, sanayi ürünlerinin gün geçtikçe ucuzluyor olması(küresel anlamda) ama aslında gıda ve tarım ürünlerinin giderek pahalanması.

rohun' Alıntı:
Sayın hocam benim babam da öğretmen 92 yılında bir şahin alabilmek için 10 sene faizli para ödedi. Dükkan sattı. O arabayı alabilmek için ne sıkıntılar çektiğimizi ben biliyorum. Hesap eksterisin gördüğü zaman yüreği kalkardı. Bazen pişman olurdu aldığına. O günleri biliyoruz çok şükür o günlerin öğretmenlerin durumlarınıda biliyoruz kendi içindeyim. Bugün öğretmen bir evin yarısı değerindeki arabaları rahat rahat alabiliyo sa ve bu ülkede öğretmen altın birikimden v.s den bahsediyosa ki topic şuanda aktif bakabilirsin. 99 ecevit hükümetini arayan insana ben kusura bakmayın ama vicdansız derim. Benim de eleştirdiğim konular var hükümetin yok değil ama bu konudada kimse kusura bakmasın hakkını yedirmem

CEVAP BURDASana bir hesap yapayım.

Sene 1992, 9 milyona bir traktör aldık. 1 milyon lirasını karşılamak için, 5 tane inek sattık.
Traktör = 9 milyon
5 tane inek= 1 milyon

İyi bir inek= 10 milyar.

Forumun araba pazarına dönmesinin sebebi, sanayi ürünlerinin gün geçtikçe ucuzluyor olması(küresel anlamda) ama aslında gıda ve tarım ürünlerinin giderek pahalanması.

monerello' Alıntı:
daha önceki savunduğunuz adamlarda kendi adamlarını yerleştiriyor şimdikilerde bu konuda hem fikiriz inşallah. ama önceki hüküetlerde itibarımız yurt dışında nerdeyse yok denecek kadar azdı, insanlar türk malı mı ayyyy iğrenç diyorlardı, şimdi türkmalları en kaliteli mallardan oldu. sonra insanlar inançları yüzünden devlet dairelerinden atılıyor yada hiç giremiyorlardı. bir ara dışarda bile başörtüsünü yasaklamayı bile denediler bu yüzden isterse yıllarca hiç zam yapmasınlar umruda bile değil benim ben böyle düşünüyorum herkes istediğini düşünmekte serbest.

Herşeyiniz din üzerinden acitasyon, bu ülkede başka dinlere inanan insanlarda var ve onlar dinlerini yaşamak da sizler kadar özgürler mi acaba, üstelik de din acıtasyonu yapan bir hükümet iş başında iken.

algoritmax' Alıntı:
kendi özgür iradelerini bir fanusun içine koyup başkalarına emanet eden kapı kullarını, tebaalrı gördükçe dehşete düşüyorum.

ömürleri boyunca belki hiç görmedikleri insanları sanki 24 saat gözetim altında tutuyormuşçasına savunan, her söylediğine eyvallah diyen insanları gördükçe insanlığımdan utanıyorum.

dinin insanları kanalize etmeye yarayan en etkili ve klasik yol olduğunu göremeyen ve iktidar sahiplerinin din adına yaptıkları her şeyin kendilerine sadık birer kul yaratma çabasından başka bişey olmadığını anlayamayan insanları gördükçe bu ülkeye dair inancımı yitiriyorum.

:++: Aynen, Mesela ben artık Libya'ya acımıyorum, Suriye'ye acımıyorum, bırakın ne halleri varsa görsünler. "Deveye diken insanoğluna ......... yaranır."

soouuk' Alıntı:
monerello' Alıntı:
daha önceki savunduğunuz adamlarda kendi adamlarını yerleştiriyor şimdikilerde bu konuda hem fikiriz inşallah. ama önceki hüküetlerde itibarımız yurt dışında nerdeyse yok denecek kadar azdı, insanlar türk malı mı ayyyy iğrenç diyorlardı, şimdi türkmalları en kaliteli mallardan oldu. sonra insanlar inançları yüzünden devlet dairelerinden atılıyor yada hiç giremiyorlardı. bir ara dışarda bile başörtüsünü yasaklamayı bile denediler bu yüzden isterse yıllarca hiç zam yapmasınlar umruda bile değil benim ben böyle düşünüyorum herkes istediğini düşünmekte serbest.
keşke sadece hizmet için gelseler başımıza..kendi adamlarını kayırmadan,görüş ayırt etmeden..Hadi siz adam kayırmalarına "kul hakkı yemelerine" razısınız ama keşke her işi hak edene verseler..Mesela Anayasa Mahkemesi Başkanını hukukçuların içinden seçseler keşke..

Ne tezattır ki kul hakkının en büyük günah olduğu bir dinin çoğunluk olarak hüküm sürdüğü bir ülkede, çoğunluk kul hakkına sesiz kalıyor. "Küfre rıza küfür, zulme rıza, zulümdür."

rohun' Alıntı:

Bakın hocam mutlu olursunuz, arkadaş arabasını satacakmış... her-telden-f29/arabami-sattim-t81339.html
Ne de olsa bize haram evdi arabaydı altı üstü memur parçasıyız değil mi! Sanki bunları alırkende peşin alıyoruz bunlar bir araba almak için en az 3 yıl bir ev için en az 10 yıl çalışıyoruz, senelerce kendimizden kısıyoruz. Alnımızın teriyle hak ederek alıyoruz ne alıyorsak...

BTFormator' Alıntı:
monerello' Alıntı:
çok çabuk unutuldu enflasyon canavarları yüzde 400 lük repolar nerden nereye

Enflasyon %400'lerden %10'un altına düşerken neden bizim alım gücümüzde azalıyor???

Yalnız birde bu soruyu yanıtlayın...

tyyt' Alıntı:

2002 Benzin 1.62

Hocam sana tek verebileceğim cevap : MİDEM BULANDI BE..

dereli_oglu' Alıntı:
rohun' Alıntı:
Sayın hocam benim babam da öğretmen 92 yılında bir şahin alabilmek için 10 sene faizli para ödedi. Dükkan sattı. O arabayı alabilmek için ne sıkıntılar çektiğimizi ben biliyorum. Hesap eksterisin gördüğü zaman yüreği kalkardı. Bazen pişman olurdu aldığına. O günleri biliyoruz çok şükür o günlerin öğretmenlerin durumlarınıda biliyoruz kendi içindeyim. Bugün öğretmen bir evin yarısı değerindeki arabaları rahat rahat alabiliyo sa ve bu ülkede öğretmen altın birikimden v.s den bahsediyosa ki topic şuanda aktif bakabilirsin. 99 ecevit hükümetini arayan insana ben kusura bakmayın ama vicdansız derim. Benim de eleştirdiğim konular var hükümetin yok değil ama bu konudada kimse kusura bakmasın hakkını yedirmem

CEVAP BURDASana bir hesap yapayım.

Traktör = 9 milyon
5 tane inek= 1 milyon

İyi bir inek= 10 milyar.

:+1:
Bunu bazılarının kafası almıyor işte. Eskiden araba almak ev almakla neredeyse aynıydı. Geçmişle şimdiyi kıyaslamak ne kadar saçma. Örneğin bir araba 30 bin lira ise ev de 40 bin lira idi. Şimdi öyle mi? Geçmişle şimdiyi kıyaslayıp milletin sesini kesmeye nasıl cüret edersiniz?

dereli_oglu' Alıntı:
Ne tezattır ki kul hakkının en büyük günah olduğu bir dinin çoğunluk olarak hüküm sürdüğü bir ülkede, çoğunluk kul hakkına sesiz kalıyor. "Küfre rıza küfür, zulme rıza, zulümdür."

:alkis:

Kafası almayan biri varsa oda sensin terbiyesizlik yapma geçmiş dönemlerdeki bankaların faizleriyle şimdiki faizler birmi ? Bak bakalım o dönemin faizlerine 2000 lerin faizlerine eski dönem faizlerine bankalar % kaçla faiz veriyodu. Kaç kişinin ocağı battı bu yüzden. Türk Lirasının yerlerde gezdiği dönemleri. Sen ve senin gibi ideolojik düşünen zihniyete böyle şeyler müstehak ama işte maalesefki aynı havayı soluyoruz. Ne çabuk unuttunuz ecevitin clinton karşısında el pençe durduğu günleri sen şimdi o günleride ararsın o günlerde senin durumun daha iyidir diimi ama artık siz ve sizin gibilerin zihniyetinin sonu geldi kusura bakmayın artık söz statikoda değil söz millette.

Geri