Benzin Fiyatları, Dünden Bugüne ! (2000-2011)

Kodla Büyü
Perişan diyosunda işci memur neye ve kime göre perişan ben örnek veriyorum sayın hocam evin arka bahcesinde darphanemi var da 45- 50 binliralık arabaları alabiliyosunuz. Hani perişandın bi maaş değerindeki iphonleri alabiliyosun ? Teknoljiyle ne alaksı var sana parasından bahsediyorum. Üstelik seni bırak 15- 20 yaşındaki çocukların ellerinde var o ipohnarldan dimi. İphone karın doyurmuyo. Millet aptalda değil herhalde aç karna ipohne dolaşacak. Sen perişan diyosun ama ben ortada bi perişanlık göremiyorum. Sonra herkez trafiklerden şikayet ediyo çok trafik var diyo birer bire binilen araçlar. EE hangi benzin pahalıydı yollarda birer birer biniyosun. Toplu taşıma araçları var onu kullan yok. ee kusura bakmayın da bu vicdansızlık değilde nedir??

rohun' Alıntı:
Sayın hocam benim babam da öğretmen 92 yılında bir şahin alabilmek için 10 sene faizli para ödedi. Dükkan sattı. O arabayı alabilmek için ne sıkıntılar çektiğimizi ben biliyorum. Hesap eksterisin gördüğü zaman yüreği kalkardı. Bazen pişman olurdu aldığına. O günleri biliyoruz çok şükür o günlerin öğretmenlerin durumlarınıda biliyoruz kendi içindeyim. Bugün öğretmen bir evin yarısı değerindeki arabaları rahat rahat alabiliyo sa ve bu ülkede öğretmen altın birikimden v.s den bahsediyosa ki topic şuanda aktif bakabilirsin. 99 ecevit hükümetini arayan insana ben kusura bakmayın ama vicdansız derim. Benim de eleştirdiğim konular var hükümetin yok değil ama bu konudada kimse kusura bakmasın hakkını yedirmem
99 ecevit dönemini isteyen yokki hocam. yalnız şunu da unutma her krizden sonra bir toparlanma dönemi olmuştur. burada görülemeyen nokta tek başına gelecek herhangi iktidarın stabil bir ekonomik politikayla (sonuçta dervişin politikasını devamıydı) aynı toparlanmayı sağlıyacağıydı. burada hakkı yedirilmeyecek bir durum yok.

birkere şahin zamanları ile şimdiki zamanları kıyaslamanız çok yanlış, verdiğiniz örnek zamanında takoz nokia 5110 kullanırdık şimdi ipad kullanıyoruz gibi birşey. ozaman tabiki istikrar olmadığından dolayı kredi faizleri de yüksekti, çekmek zordu. bu hükümetle ne oldu kredi faizleri düştü, çekmek kolaylaştı alım gücümüz artmadı. ayrıca ülkeye gümrük birliğine girdikten sonra giren mal sayısı fahiş olarak arttı.
bu da övünülecek bir olay değil çünkü tüketim arttı, üretim artmadı.

hükümetin istikrarı korumak adına yaptığı bir diğer işde özelleştirmeler oldu. babalar gibi hertürlü, kar eden etmeyen kurumlarımız özelleştirildi.

nerede üretim, nerede artan alım gücü. şimdi gelsin başka bir iktidar tek başına, bu yorgun hükümetten sonra çok daha iyi ekonomik gelişmeler sağlayacağı da aşikardır.

sonuç ben maaşımın artmasını istiyorum, hükümetin ne kadar iyi ekonomik politika güttüğü beni ilgilendirmez. bunun içinde sonuna kadar bastıracağım. burada yazılanlar bile bir tepkidir bu konuda, hükümeti savunmak birşey kazandırmaz. kendilerine 1 gecede zam yapanları değil, içinde bulunduğunuz zümrenin alamadığı zammı savunun hocam.

15 yıllık bir öğretmen, OECD ortalamasında 41.700 dolar alırken, OECD ülkelerinden

Lüksemburg’da 111 bin 800,
Almanya’da 62 bin 900,
Fransa’da 35 bin 800,
Polonya’da 17 bin 732,
İsrail’de 27 bin 100,
Krizde olan Yunanistan’da 34 bin 200,
İspanya’da 52 bin 600,
İngiltere’de 47 bin dolar almaktadır.

2011 yılında Türkiye’de deneyimli bir öğretmen ise 12 bin dolar ile14 bin 725 dolar (ek ders ücreti dahil) arasındadır. Türkiye’deki öğretmen maaşının krizdeki Yunanistan 2 , Lüksemburg 8 katı maaş vermektedir.

rohun' Alıntı:
Sayın hocam benim babam da öğretmen 92 yılında bir şahin alabilmek için 10 sene faizli para ödedi. Dükkan sattı. O arabayı alabilmek için ne sıkıntılar çektiğimizi ben biliyorum. Hesap eksterisin gördüğü zaman yüreği kalkardı. Bazen pişman olurdu aldığına. O günleri biliyoruz çok şükür o günlerin öğretmenlerin durumlarınıda biliyoruz kendi içindeyim. Bugün öğretmen bir evin yarısı değerindeki arabaları rahat rahat alabiliyo sa ve bu ülkede öğretmen altın birikimden v.s den bahsediyosa ki topic şuanda aktif bakabilirsin. 99 ecevit hükümetini arayan insana ben kusura bakmayın ama vicdansız derim. Benim de eleştirdiğim konular var hükümetin yok değil ama bu konudada kimse kusura bakmasın hakkını yedirmem

Ee benim babamda emekli bir eğitimci. Onlar sayesinde şimdi hazırda bir dairem var, arabam var, tarlam var. Kısmetse 30 40 binlik bir araba almayıda düşünüyorum ama bunun yanında 4 yıl önce evlenip hala borç ödemeye çalışan öğretmen arkadaşımda var.Bu senin 2002den bu yana değerinin azaldığı gerçeğini değiştirmiyor hocam. 2002de polis ne alıyormuş şimdi ne alıyor, hemşre ne alıyormuş şimdi ne alıyor, vekil, müsteşar imam ne alıyormuş şimdi ne alıyor bak birde öğretmen ne alıyormuş şimdi ne alıyor ona bak. Gerçekten iyi durumdayım diyorsan gel buraya yine yaz. Arkadaşların dediği gibi eski emekli maaşıyla 1 ev alınabiliyordu şimdi nasıl durum ona bak.

Benim maaşıma dokunmadığım aylarda oluyor yalan değil çünkü ailemin yanında kalıyorum. Babam emekli olduktan sonra salı cuma pazarcılık yapıyor kazancı benimkini geçiyor bazı aylar. Harçlık verdiğide oluyor ama kıyaslama o araba alanlarla yapılmaz. Kıyaslama başka ülkelerdeki öğretmen maaşının ülke ekonomisindeki yeriyle Türkiyedeki yerine bakılarak yapılır. Bu kıyaslamadada senin memnun olmayacağın sonuçlar çıkıyor!

Hocam ecevit dönemini özleyenler olmuş bak okursan görürsün yukarılarda. Üstelik maaşımın artmasını bende istiyorum istemiyorum değil zamma karşıyım gibi bi şey çıkmasın ortaya . Ama bunu daha doğru şekilde dile getirirsek daha uygun olacağını düşünüyorum. Ecevit zamanında ülkenin durumu daha iyiydi diye işe başlarsanız bi kere başta kayberdersiniz inandırıcılığınız kalmaz. Üstelik o gece yapılan zamma bende şiddetle karşıyım sayın hocam doğru şeyler üzerinden gidersek hakkımızı tabiki savunabiliriz.

rohun' Alıntı:
Hocam ecevit dönemini özleyenler olmuş bak okursan görürsün yukarılarda. Üstelik maaşımın artmasını bende istiyorum istemiyorum değil zamma karşıyım gibi bi şey çıkmasın ortaya . Ama bunu daha doğru şekilde dile getirirsek daha uygun olacağını düşünüyorum. Ecevit zamanında ülkenin durumu daha iyiydi diye işe başlarsanız bi kere başta kayberdersiniz inandırıcılığınız kalmaz. Üstelik o gece yapılan zamma bende şiddetle karşıyım sayın hocam doğru şeyler üzerinden gidersek hakkımızı tabiki savunabiliriz.

Peki adamlar oy isterken hep ecevit dönemini örnek veriyor, ona çözümün nedir? Bak bizi seçmezseniz ecevit döneminde kriz oldu yine olur diyerek korkutuyorlar insanı. Birde benim anlamadığım şu balon ekonomiler illa patlayacak birgün. Türkiyenin şimdiki ekonomiside balon gibi birinini elinde nasıl olsa patlayacak amerika istediği zaman tek suçlu o dönem hükümeti mi olacak her zmana?

ben bu hükümetin yerinde olsam öğretmene bırak fazla zam yapmayı yarısını keserim. milletin tuzu kuru neyin mücadelesini veriyoz. adam babasının 92 model şahinin kıyaslıyor birileri ipad kıyaslıyor. eskiden elektirikte yoktu bence demirele yatın kalkın dua edin

son 10 yıldır % 10 dan fazla zam görmedik....

DİKKAT EK ZAM % 30

XP2LA.png

CDcYZ.png

Türkoğlu' Alıntı:
ben bu hükümetin yerinde olsam öğretmene bırak fazla zam yapmayı yarısını keserim. milletin tuzu kuru neyin mücadelesini veriyoz. adam babasının 92 model şahinin kıyaslıyor birileri ipad kıyaslıyor. eskiden elektirikte yoktu bence demirele yatın kalkın dua edin

Bende öyle yaparım gerçekten . Bakarım bu insanlar sanırım eskiyle şimdikinin farkını görmüyor deyip bende zam yapmam hehalde... İyiki sana ve bana kalmamış..

her millet hakedildiği gibi yönetilir.
sırf ideolojimdeki parti iktidarda kalsın mantığıyla herşeyi pembe gözlüklerle görürsen, adam da çıkar derki; "bak senin meslektaşın memnun sen niye memnun değilsin sende var birşey, demekki sadece muhalefet etmek için konuşuyorsun" hal böyle olunca da böyle sesini kimseye duyuramamaya devam edersin.

şu an reklamlara bakıyorum araba 28 bin bayiye gidiyorum 28 bin olan araba bomboş 39 bin hesap çıkıyor.Bu parayı verdikten sonra elektrikli araç almak en iyisi.
Şu an çalıştığım okula günlük gidip gelmenin aylık maliyeti otobüs ve minibüsle 330tl.Lpg kullanarak özel arabayla 500tl.
Elektrikli aracım olsaydı aylık 40tl

rohun' Alıntı:
Türkoğlu' Alıntı:

Bende öyle yaparım gerçekten . Bakarım bu insanlar sanırım eskiyle şimdikinin farkını görmüyor deyip bende zam yapmam hehalde... İyiki sana ve bana kalmamış..
yukardakilerde zaten öğretmenlerin ne olduğunu anlamış ki onlarında pek vermeye niyetleri yok %3 öğretmen almadan zaten eridi gitti.

*cem62*' Alıntı:
son 10 yıldır % 10 dan fazla zam görmedik....

DİKKAT EK ZAM % 30

XP2LA.png
birden manşeti görünce gözüm açıldı, tarihe bakınca hevesim kursağımda kaldı.

ne demiş bakan zamanında; öğretmenlerin mali durumlarının düzeltilmesi ve geçmiş yıl kayıplarının bir ölçüde telafi edilmesi amacıyla %30 ek zam yapacağız.
kalın yazılara dikkat çekerim geçmişi kayıpları telafi ve ek zam. bu hükümetten bırak geçmiş kayıpları ve ek zammı, doğru düzgün maaş zammı bile alamadık. bunlardan sonra gelecek hükümet artık yukarıdaki gibi bir beyanatla geçmiş kayıplarımızı bir ek zamla kapatır inşallah.

Yukardakini yazıdıklarımda tekrar ettiğim gibi yine aynısını tekrar ediyorum. Doğru konuşmalar üzerinden gidersek bende destek çıkarım demiştim. İdeojik olarak düşündüğümmü çıkıyo burda ? yoksa benim yazdıklarım üzerinden okumadanmı yazıyorsunuz. Zam istermiyorum gibi birşeymi söyledim. Eski hükümetleri örnek göstrerek eskiden daha iidik. Babamdan 10 tane ev kaldı. Tarlarlarım var . Şimdi açlıktan sürünüyoz keşke ecevit mezardan kalksada bizi yönetse derseniz kusura bakmayın ama ben sizin yanınızda değilim. Benim görüşüm polise işciye verilen yüksek zammın bizi niye es geçtiğidir. Bunun üzerinden giderseniz hepinizin arkasınadyım....

Buzkırıcı' Alıntı:
şu an reklamlara bakıyorum araba 28 bin bayiye gidiyorum 28 bin olan araba bomboş 39 bin hesap çıkıyor.Bu parayı verdikten sonra elektrikli araç almak en iyisi.
Şu an çalıştığım okula günlük gidip gelmenin aylık maliyeti otobüs ve minibüsle 330tl.Lpg kullanarak özel arabayla 500tl.
Elektrikli aracım olsaydı aylık 40tl
akü kirasını da unutma hocam

rohun' Alıntı:
Yukardakini yazıdıklarımda tekrar ettiğim gibi yine aynısını tekrar ediyorum. Doğru konuşmalar üzerinden gidersek bende destek çıkarım demiştim. İdeojik olarak düşündüğümmü çıkıyo burda ? yoksa benim yazdıklarım üzerinden okumadanmı yazıyorsunuz. Zam istermiyorum gibi birşeymi söyledim. Eski hükümetleri örnek göstrerek eskiden daha iidik. Babamdan 10 tane ev kaldı. Tarlarlarım var . Şimdi açlıktan sürünüyoz keşke ecevit mezardan kalksada bizi yönetse derseniz kusura bakmayın ama ben sizin yanınızda değilim. Benim görüşüm polise işciye verilen yüksek zammın bizi niye es geçtiğidir. Bunun üzerinden giderseniz hepinizin arkasınadyım....
sadece ecevit gelsin diyene değil herkese bir cevabınız var hocam maaşallah. bu kadar savunmacı yazılarınız ideolojik ve taraftar olduğunuz intibası uyandırıyor. daha öncede yazdığım gibi siz öğretmen olarak her muhalif düşünceye cevap yazayım derseniz, burayı okuyan adam da demekki öğretmenler ideolojik ve partiler üzerinden bu maaş işlerini tartışıyor, oy veren vermeyen herkes şikayetçi demez.

daha önceki savunduğunuz adamlarda kendi adamlarını yerleştiriyor şimdikilerde bu konuda hem fikiriz inşallah. ama önceki hüküetlerde itibarımız yurt dışında nerdeyse yok denecek kadar azdı, insanlar türk malı mı ayyyy iğrenç diyorlardı, şimdi türkmalları en kaliteli mallardan oldu. sonra insanlar inançları yüzünden devlet dairelerinden atılıyor yada hiç giremiyorlardı. bir ara dışarda bile başörtüsünü yasaklamayı bile denediler bu yüzden isterse yıllarca hiç zam yapmasınlar umruda bile değil benim ben böyle düşünüyorum herkes istediğini düşünmekte serbest.

monerello' Alıntı:
daha önceki savunduğunuz adamlarda kendi adamlarını yerleştiriyor şimdikilerde bu konuda hem fikiriz inşallah. ama önceki hüküetlerde itibarımız yurt dışında nerdeyse yok denecek kadar azdı, insanlar türk malı mı ayyyy iğrenç diyorlardı, şimdi türkmalları en kaliteli mallardan oldu. sonra insanlar inançları yüzünden devlet dairelerinden atılıyor yada hiç giremiyorlardı. bir ara dışarda bile başörtüsünü yasaklamayı bile denediler bu yüzden isterse yıllarca hiç zam yapmasınlar umruda bile değil benim ben böyle düşünüyorum herkes istediğini düşünmekte serbest.
sözün bittiği yer :-1:

zaten boşuna konuşuyoruz
hala kendi zararına karar ve uygulamaları bile destekleyenler varsa ki bu çoğunluksa biz hep boşuna konuşuyoruz

kendi özgür iradelerini bir fanusun içine koyup başkalarına emanet eden kapı kullarını, tebaalrı gördükçe dehşete düşüyorum.

ömürleri boyunca belki hiç görmedikleri insanları sanki 24 saat gözetim altında tutuyormuşçasına savunan, her söylediğine eyvallah diyen insanları gördükçe insanlığımdan utanıyorum.

dinin insanları kanalize etmeye yarayan en etkili ve klasik yol olduğunu göremeyen ve iktidar sahiplerinin din adına yaptıkları her şeyin kendilerine sadık birer kul yaratma çabasından başka bişey olmadığını anlayamayan insanları gördükçe bu ülkeye dair inancımı yitiriyorum.

monerello' Alıntı:
keşke sadece hizmet için gelseler başımıza..kendi adamlarını kayırmadan,görüş ayırt etmeden..Hadi siz adam kayırmalarına "kul hakkı yemelerine" razısınız ama keşke her işi hak edene verseler..Mesela Anayasa Mahkemesi Başkanını hukukçuların içinden seçseler keşke..

veriler hatalıdır.Ezbere bir yerlerden copy paste yapmayın. Zaten yeterince bilgi kirliliği var
2003' de 8/1 öğretmen maaşı 680 TL'ydi.
dşünün artık
tyyt' Alıntı:
Memurlar netten aldığın memur maaşlarına göre hesaplama yapılmıştır

2002 1/4 Öğretmen Temmuz 2002 zammı ile maaşı: 561 YTL

2011 1/4Öğretmen Ocak 2011 zammı ile: 1.974 YTL

2002 Benzin 1.62
2011 Sonu Benzin 4,29 (Normalde 4.03 yazmam gerekir ama yinede sene sonunu yazdım)

2002 yılında alabileceğimniz benzin 561 / 1.62 = 346 litre benzin
2011 yılının sonunda alabileceğimiz benzin 1974 / 4.29= 460 litre benzin

Hesap ortada. Yine bir karalama kampanyası.

volkankey' Alıntı:
zaten boşuna konuşuyoruz
hala kendi zararına karar ve uygulamaları bile destekleyenler varsa ki bu çoğunluksa biz hep boşuna konuşuyoruz

Beyinleri arap sabunu ile yıkanmışlara, yapacak birşey yok... Beyinleri öyle yıkanmışki artık kula kulluk eder vaziyete gelmişler...
Müslümanız deyip birde yapılan haksızlıkları, göz göre göre yenen hakları savunuyorlar hala...

BTFormator' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
zaten boşuna konuşuyoruz

Beyinleri arap sabunu ile yıkanmışlara, yapacak birşey yok... Beyinleri öyle yıkanmışki artık kula kulluk eder vaziyete gelmişler...
Müslümanız deyip birde yapılan haksızlıkları, göz göre göre yenen hakları savunuyorlar hala...
bunların mantığı takımları gol atınca sevinen insan mantığında hocam. takım tutar gibi parti tuttukları için değiştiremezsin. kendisi hatta ailesi bile önemsizdir bu uğurda, önemli olan galibiyettir.

cagdas' Alıntı:
BTFormator' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
zaten boşuna konuşuyoruz

bunların mantığı takımları gol atınca sevinen insan mantığında hocam. takım tutar gibi parti tuttukları için değiştiremezsin. kendisi hatta ailesi bile önemsizdir bu uğurda, önemli olan galibiyettir.
:alkis:

cagdas' Alıntı:
BTFormator' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
zaten boşuna konuşuyoruz

Hocam hatta ne hikmetse bunlar kendi kalelerine gol atınca bile seviniyorlar... :puhaha:

BTFormator' Alıntı:
cagdas' Alıntı:
BTFormator' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
zaten boşuna konuşuyoruz

Hocam hatta ne hikmetse bunlar kendi kalelerine gol atınca bile seviniyorlar... :puhaha:
:p

yıllarca haram saltanatı sürdünüz şimdi istedikleriniz olmayınca yok beyinleri yıkanmış falan fıstık zaten sizin bildiğiniz iki kelimeden biri bu diğeride irtica var. ne güzel bak bizi beynimiz tertemiz sizinki gibi kir pas içinde değil. Allah aşkına yada her neye inanıyorsanız onun aşkına eski dönemlerde adletin olduğunu hangi biriniz çıkıp söyleye bilir? çıksın söylesin ve ispat etsin. evet yanlış şeyler bu dönemdede oluyor yanlışsa yanlıştır doğru diyemeyiz ama eskiden olanlardan daha az yanlış olduğu doğru.

Geri