Bilişim Eğitimcileri Platformu MECLİSTE...

Kodla Büyü
Yazınızı okudum. Tüm öğretmenliğim gözümün önünden geçti. Emeğinize sağlık. Yazınız çok güzel olmuş gerçekten.
Yazınızda değiştirilmesinin gerektiğini düşündüğüm tek bir bölüm var. O da;
"1. "Temel Bilişim Teknolojileri" dersi hiç değilse 4. 5. ve 6.sınıflarda zorunlu hale getirilmelidir" cümleniz.
Bari biz hiç değilse diye yaklaşmayalım olaya. Bu yazınızın aşağıdaki gibi değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
1. "Bilişim Teknolojileri" dersi 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda zorunlu hale getirilmeli ve müfredat da buna göre düzenlenmelidir.

Tekrar teşekkürler :++:

Burcu hanım teşekkürler, elimden gelen her türlü desteğe samsundan hazırım.

orhan82' Alıntı:
Burcu hocam öncelikle bu güzel çalışman ötürü teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sorunlarımızı çok güzel ifade etmişsiniz.

Hazırladığınız çalışmayı baştan sona okudum ama içeriğin sadece ilköğretim böte öğretmenlerine yönelik olduğunu farkettim. Hazırladığınız bu çalışmaya ortaöğretimde görev yapan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Öğretmenlerinide iliştirirseniz sevinirim.

Konuyla ilgili her türlü çalışmada yardımcı olabileceğim bir durum olması durumunda her zaman yardıma hazır olduğumuda ayrıca belirtmek isterim.

Artvin Arhavi Hüseyin Gürkan Lisesi
Bilgi ve İletişim Teknoloji Öğretmeni
Orhan Zeki KOCAMAN

"Ayrıca ortaöğretim kademesinde Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.07.2010 tarih 76 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri" konulu yazısı ile Bilgi ve İletişim Dersi, 15 dersin yer aldığı 2.Grup Seçmeli Dersler başlığı altına alınmıştır. Haftada iki saat olan ders 10 ve 11. sınıflarda bir saate düşürülmüştür. Bu 15 dersten sadece birinin seçilmesi mümkündür."

eklenen bölüm uygun mudur?

Merhaba çoktandır bbnet girmedim. Ama bakıyorum değişen bir şey yok bunu herkes iyi bilmeli ki gideceğiniz veya görüşeceğiniz kişi veya
kurumlar karşısındakinin kürküne bakarlar kürk derken
1. Giden arkadaşlar platform dan söz ediyor. Orta da buna benzer bir sürü kişi var
2. Bu olay birkaç kişinin veya benim ankaraya gidip görüşmem le de çözülebilecek bir olay olsaydı çoktan
çözülürdür. Ortada sürekli 12 bin BT öğretmeninden sadece 200-300 kişi rahatsız gibi bir izlenim var
gittiğim her kapıda ne yazık ki bu ifadelerle karşı karşıya kalıyorum.
3. Ankarada bu tür görüşmeleri yapan arkadaş ben arkaraya gittiğimde benimler görüşselerdi iyi olurdu en azından kime gidilip
gidilmediğini öğrenirlerdi.
4. 12 BT öğretmeni bence bir an önce bir sendika altında birleşmeli sendika veya dernek kurmamalı bu olay çözüldüğünde herkes istifa edip
kendi görüşündeki sendikaya gidebilir ama en azından şuan MEB te tek görüşü olmayan sendika bizim sendikamız onlarda
biliyorlarki biz mağduriyetleri dile getiren bir sendikayız. En azından bu konuda biz bir grup oluşturup TBMM,MEB, BAŞBAKANLIK Birimleri arasında
bu konunun güncel kalmasını sağlayacak bir grup oluşturabiliriz. Bu olmadığı sürece herkes burda DESTEK mesajından başka bir şey yapmaz . Bilindiği gibi
her sendika da faliyetlerini üyelerine bağlı olarak yapar. BT öğretmenlerinin yoğun olduğu tek sendika olabiliriz. Yeniden amerikayı keşif etmeye hiç gerek yok ..
5. Büyük sendikalar bu konuyla ilgilenmez nedeni çünkü yönetimlerinde BT öğretmeni yok , Artı üye sayıları çok fazla 200 veya 300 kişi yi kaybetselerde hiç bir sey olmaz ...
dolayısıyla bu konuylada ilgilenmezler .
6. Ben okulda norm fazlasyıdım . Bu hafta normu olan bir okula tayin istedim. Ama bu sorunun biteceği anlamına gelmiyor . Orda da kalıcı olmayabilirim çünkü dersimizin garantisi yok, Şuan kendini mutlu his eden tüm arkadaşlara duyurulur.
7. Şuan için yapılan bir çalışma var TTK başkanı Prof.Dr. Emin karip yaptığım başvuru üzerine sendikamıza cevap yollandığını yazdı ama ankaraya gidemediğim için
verilen cevabın içeriğini 15 tatile doğru yayınlayacağım .

sefatetik' Alıntı:
7. Şuan için yapılan bir çalışma var TTK başkanı Prof.Dr. Emin karip yaptığım başvuru üzerine sendikamıza cevap yollandığını yazdı.

forumu takip eden tüm öğretmenler olarak verilen cevapla ilgilenmekteyiz.

omeryildirim, graphicera, orhan82 özelden attığımız mesajlar iletilmedi. takip ediyorsanız belirtiğimiz e-posta adresine iletişim bilgilerinizi yollayabilirsiniz.

Arkadaşlar ne kadar beraber olursak sorunlar o kadar iyi çözülür. Bu sadece 12 bin bilgisayar öğretmeni için bir sorun değil atanmış olanların, şuan üniversitede okuyanların, bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerin hatta mezun olduğumuz üniversitedeki araştırma görevlileri, Doçent, Doktor, Profesör sorunları. Eğer bilgisayar dersleri kapatılıyorsa demek ki üniversitelerde de artık böyle bir bölüme (BÖTE) gerek kalmayacak...

esenordelarthe' Alıntı:
omeryildirim, graphicera, orhan82 özelden attığımız mesajlar iletilmedi. takip ediyorsanız belirtiğimiz e-posta adresine iletişim bilgilerinizi yollayabilirsiniz.
Mesajınız geldi hocam. Teşekkür ederim...

Yine bilgisayardan klavye yoluyla destek mesajları. Birisi elini taşın altına soksunda bizde klavye ile destek verelim. Teşekkür edelim. Peh :) Eylem yapacağız yada hadi gidelim beraber şikayetlerimizi bildirelim deyince bu destek mesajından başka birşey yapmayanları ortada göremiyoruz niyeyse :)

sefatetik' Alıntı:
Merhaba çoktandır bbnet girmedim. Ama bakıyorum değişen bir şey yok bunu herkes iyi bilmeli ki gideceğiniz veya görüşeceğiniz kişi veya
kurumlar karşısındakinin kürküne bakarlar kürk derken
1. Giden arkadaşlar platform dan söz ediyor. Orta da buna benzer bir sürü kişi var
2. Bu olay birkaç kişinin veya benim ankaraya gidip görüşmem le de çözülebilecek bir olay olsaydı çoktan
çözülürdür. Ortada sürekli 12 bin BT öğretmeninden sadece 200-300 kişi rahatsız gibi bir izlenim var
gittiğim her kapıda ne yazık ki bu ifadelerle karşı karşıya kalıyorum.
3. Ankarada bu tür görüşmeleri yapan arkadaş ben arkaraya gittiğimde benimler görüşselerdi iyi olurdu en azından kime gidilip
gidilmediğini öğrenirlerdi.
4. 12 BT öğretmeni bence bir an önce bir sendika altında birleşmeli sendika veya dernek kurmamalı bu olay çözüldüğünde herkes istifa edip
kendi görüşündeki sendikaya gidebilir ama en azından şuan MEB te tek görüşü olmayan sendika bizim sendikamız onlarda
biliyorlarki biz mağduriyetleri dile getiren bir sendikayız. En azından bu konuda biz bir grup oluşturup TBMM,MEB, BAŞBAKANLIK Birimleri arasında
bu konunun güncel kalmasını sağlayacak bir grup oluşturabiliriz. Bu olmadığı sürece herkes burda DESTEK mesajından başka bir şey yapmaz . Bilindiği gibi
her sendika da faliyetlerini üyelerine bağlı olarak yapar. BT öğretmenlerinin yoğun olduğu tek sendika olabiliriz. Yeniden amerikayı keşif etmeye hiç gerek yok ..
5. Büyük sendikalar bu konuyla ilgilenmez nedeni çünkü yönetimlerinde BT öğretmeni yok , Artı üye sayıları çok fazla 200 veya 300 kişi yi kaybetselerde hiç bir sey olmaz ...
dolayısıyla bu konuylada ilgilenmezler .
6. Ben okulda norm fazlasyıdım . Bu hafta normu olan bir okula tayin istedim. Ama bu sorunun biteceği anlamına gelmiyor . Orda da kalıcı olmayabilirim çünkü dersimizin garantisi yok, Şuan kendini mutlu his eden tüm arkadaşlara duyurulur.
7. Şuan için yapılan bir çalışma var TTK başkanı Prof.Dr. Emin karip yaptığım başvuru üzerine sendikamıza cevap yollandığını yazdı ama ankaraya gidemediğim için
verilen cevabın içeriğini 15 tatile doğru yayınlayacağım .

Hocam kusura bakmayın ama daha öncede bakanlıktaki görüşmelerinizi yayınlayacağınızı söylemiştiniz ama paylaşacağınızı kendinizin söylediği bilgileri sizden öğrenmek için 100 takla atmıştık forum olarak. Bu sefer bilgileri paylaşacağınıza eminmisiniz yoksa takla antremanlarına başlayalımmı?

farkındasınızdır arkadaşlar, bir tek bizim branşla ilgili kötü haberler alıyoruz. neden sınıfçılar, türkçeciler, matematikçiler, sosyalciler, fenciler, teknoloji tasarımcılar vs. bir şeye mecbur bırakılmıyor.. neden hep biz bir şeylere mecbur bırakılıyoruz. biz akşam 17 lere kızıp 15:00 de çıksak derken; şimdi bir de akşam 21:00 çıktı ortaya.. biz bu formatörlük belasından başımızı nasıl kurtaracağız.. hep biz hep biz.. off yaaa..

burcu hocam emeğinize sağlık, umarım birşeyler çıkar, yoksa artık zümre olarak tırlatacağız..

Bugün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanımız Prof Dr Emin Karip ile yaptığımız görüşmede bahsi geçen bir konuya katkılarınızı bekliyorum. Bir saate bir şey yapılamıyor, öğretmenler norm fazlası diye ders saatini arttıralım demek doğru değildir. Fakat raporun güncellenmiş "Ülkemizdeki Bilişim Teknolojileri Eğitimine Olan Gereksinim" kısmında belirtiğimiz şekilde bu derste bir saate bile bunlar yapılıyor, ülkemizde bu ders gerekli çünkü şunlar yapılabilir gibi değinemediğimiz noktalar varsa katkılarınızı bekliyorum. Ayrıca vekillerimizle görüşmelerimizin devam ettiğini de sizlerle bildirmek isterim.

katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma yeri gelmişken teşekkür ederim.

rapor katkılarla güncellenmektedir http://www.egitimciyim.com/belge/genel_ ... tformu.pdf

hocam elinize kolunuza sağlıkk walla dahhaa ne diyelim ki bu kadar şeyin üstüne umarım bu haksızlık biran önce biterr

Gerçekten tebrik ediyorum... Ama bu bürakratik sistemde sesimizi duyurmak o kadar zor ki... İNşallah siz başarılı olabilirsiniz...

esenordelarthe' Alıntı:
Bugün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanımız Prof Dr Emin Karip ile yaptığımız görüşmede bahsi geçen bir konuya katkılarınızı bekliyorum. Bir saate bir şey yapılamıyor, öğretmenler norm fazlası diye ders saatini arttıralım demek doğru değildir. Fakat raporun güncellenmiş "Ülkemizdeki Bilişim Teknolojileri Eğitimine Olan Gereksinim" kısmında belirtiğimiz şekilde bu derste bir saate bile bunlar yapılıyor, ülkemizde bu ders gerekli çünkü şunlar yapılabilir gibi değinemediğimiz noktalar varsa katkılarınızı bekliyorum. Ayrıca vekillerimizle görüşmelerimizin devam ettiğini de sizlerle bildirmek isterim.

rapor katkılarla güncellenmektedir http://www.egitimciyim.com/belge/genel_ ... tformu.pdf

Hocam görüşme yaptınızmı? Baktım ama görüşmenin sonuçlarını göremedim.

esenordelarthe' Alıntı:

Sayın hocam;

Ders saatinin artmasının talebi öğretmenler norm fazlası bunu düzeltelim diye olursa elbette doğruluğu tartışılır. Ancak o dersin içeriği çocuğu günlük hayata karşı hazırlıyacak şekilde revize edilirse o dersi arttırmak yada 21. yüzyılda o dersi hayat bilgisi dersinin yerine-yanına koymak gerekir. TTKB başkanımız keşke olaya bu noktadan bakabilseymiş o zaman durumda ki sıkıntıyı daha net görebilirlerdi.

ist_koord' Alıntı:
Sayın hocam;

Ders saatinin artmasının talebi öğretmenler norm fazlası bunu düzeltelim diye olursa elbette doğruluğu tartışılır. Ancak o dersin içeriği çocuğu günlük hayata karşı hazırlıyacak şekilde revize edilirse o dersi arttırmak yada 21. yüzyılda o dersi hayat bilgisi dersinin yerine-yanına koymak gerekir. TTKB başkanımız keşke olaya bu noktadan bakabilseymiş o zaman durumda ki sıkıntıyı daha net görebilirlerdi.

maalesef durumumuz dile getirildiğinde hemen bu talepler sırlanmış. Talim terbiye kurulu başkanı emin beyle kendi çabalarımla görüştüm. ama umduğum gibi değil biraz ayaküstü oldu. çünkü hazırlıksız sadece randevu almak için makamına gittiğimde tanıdığm bir genel müdür ile görüşmede olduğunu öğrendim . beklemeye ve çıkışta onunla selamlaşırken emin beyle de görüşme fırsatı yakalamaya karar verdim. nitekim işe yaradı ama elimde bir rapor bile olmadan tesadüfi şekilde olan bu görüşmede zaten zaman sıkıntısı yaşadım.

anladığım kadarıyla durumumuz çok standart taleplerle aktarılmış, başkanımız önyargılıydı. atanamıyorsunuz diye derslerinizi arttırmamı isteme diye söze girdi. böyle taleplerle gelenlerin olmas beni hayrete düşürür sadece basit taleplerle geldim siz adım adım bunları değerlendirirseniz zaten kendiniz arttırırsınız diye cevapladım. o zaman dinlemeye karar verdi. benim konuşmam biraz beklemediği yerden oldu. basit bir program düzenlemesiyle teknoloji tasarım dersinde olduğu gibi sınıfları ikiye bölmek ve gerekirse bir kısmı teknoloji tasırm dersine giderken bir kısmı da bt dersine gidebilecek bir düzenlemeye ilk etapta ve birkaç ay içinde ihtiyacımız olduğunu ve bunun kurul üyelerinin imzasını bile gerektirmeyecek sadece bir genelgeyle çözülebileceğini söyledim. bu mevcut ders sayısını iki katına çıkaracak ve bizim doğru düzgün bir ders işleme şansımızı arttıracağına değindim. (ama teknoloji tasarımın 2 saat olduğunu bu düzenlemenin ders saatinin iki saat olması gerektiğini belirtmedim) özellikle bir saate işlenemeyen bir ders için niye iki saat verelim bir saate ne öğretiyorsunuz ki iki saat verelim diye bastırdı. bende sanal zorbalık, dolandırıcılık, sağlık, kadına şiddetin artması, sosyal ağlar diye başlıkları saydım. (raporda yazılı olan bazı hassas konular onun da ilgisini çekti sanırım) şaşırttığımı ve ilgisini çekebildiğimi umuyorum çünkü raporu istedi.

basında çıkan http://www.memurlar.net/haber/212151/ http://4.bp.blogspot.com/-IqrygEs2d0E/T ... egitim.jpg gibi çarpıcı haberlere çok ihtiyacımız var. herkes belirli linkler gösteriyor ama bizim onları düzenleyecek toplayacak vaktimiz bile olmuyor oraya buraya koşturmaktan. çıktı alacak şekilde düzenlenmiş bir belge hazırlayacak arkadaşlara ulaşmaya çalışıyoruz.

teşekkür ederiz

Geri