BT Rehber Normu Verilmiş mi?

Kodla Büyü
22 Şubat 2011 Tarihli ve 27854 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bu yönetmeliğin “Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar” başlıklı 15. maddesinin (g) bendi, 2, fıkrasındaki “2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin, norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.”r

hali hazırda bu vardı herhangi bir etki etmemişti şimdi bu nasıl etki yapacak veya etki yapacak mı bakalım. Ucu çok açık yazılanın bakanlık ne normu gerek yok diyebilir.

Arkadaşlar ders normu olmayan okullara bilişim teknolojileri alanı normu açacaklar. Bence BTR olayıyla pek alakalı olacak gibi gelmedi norm adına sevindim ama bence durumumuzdaki belirsizlikler ve görevlendirme olayı hala devam edecek :( umarım yanılıyorumdur

malesef hemen iyi düşünmemek lazım bence. dersin önemini giderek azaltıyorlar, öğretmen yerine teknisyen gözüyle bakıp pek çok özlük hakkımıza göz dikebilirler.

Peki bir okulda bulunan bilgisayar öğretmeni BTR de olmak istemiyorsa oraya fazladan bir norm açacaklar mı? Bence açmayacaklar. Bilgisayar öğretmeni olarak değilde BTR olarak normlar oluşturulmadığı sürece karışıklıklar sürecektir.

Necdet SARI'YA soralım arkadaşlar açıklayıcı bir cevap verebilir belki. Habib hocam bize bu konu hakkında detaylı bilgi verebilecektir. Bu maddenin konulmasını sağlayan YEĞİTEK bu konuda nasıl bir uygulama yapacağını önceden planlamıştır.

Benim anladığım bt öğretmenine değil btr ye norm verilecek, mesela matematik öğretmeni a okuluna btr olarak atanabilecek tabi kaç ay yada sene kalır, yada mecburi kalma süresi mi olur, hayırlısı.

Haziran ayında pardus seminerinde yegitek daire başkanı söylemişti bunu. Ama onun dediği şuydu bilişim teknolojileri öğretmenleri btr olduğu zaman, normunun belirlenmesinde ders saatine bakılmayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını bunun da Ekim Kasım gibi netlik kazanacağını söylemişti. Sanırım hadise budur. Umarım hakkımızda hayırlısı olur

Bence güzel bir gelişme bizler için olumlu bir adım diye düşünüyorum.

İnşallah görev tanımı da değişir ve aleyhimize kullanılacak maddeler eklenmez.

Bu madde zaten daha önceki yönetmelikte de yok muydu? Benim anladığım sadece BT sınıfı kurulan yerine Fatih Projesi demişler. Önemli olan bakanlık bu kadroları belirleyecek mi? Çünkü daha önceki yönetmelikte bu madde hiç işletilmedi ve sadece kağıt üstünde kaldı.

Eleştiriler elbette olacaktır ama biraz olumlu düşünmenizi tavsiye ediyorum. Duyumlarım şu yönde;

Ortaokullara btr kadrosu verilmeyecek
Liselerde seçmeli bilişim tarzı ters olacak
İlkokullarda alt yapısı ve tahtası kurulan okullara btr kadrosu verilecek
Bilişim dersine girip btr olmak istemeyen öğretmen ortaokullarda bty dersine liselerde seçmeli derse girip eski düzene devam edecek
Btr olmak isteyen öğretmenler kadro açılan ilkokullara tayin isteyebilecek ve eğitim öğretim saatlerinde çalışan kadrolu btr olacak (derse girmeyecek)
İlkokula tayin istemeyen ya da isteyemeyen öğretmen ise eski düzen gibi belirli saat derse girip kalan zamanda btr olabilecek
İlkokul btr leri harici diğer btr ler eskisi gibi valilikçe görevlendirilecek ama ilkokul btr si için görevlendirme eğitim öğretim başladığı gün otomatik başlayacak
Boş kalan okullara ise geçici görevlendirme ile 100 saat eğitim alan öğretmenler valilikçe görevlendirilecek (alan değişikliği diye bir durum söz konusu değil)

Bence çok çok olumlu bir tablo, bu tabloda kim neye itiraz edebilir ki? Derse girmek isteyen dersine girecek, btr olmak isteyen btr olacak, ilkokula gitmek isteyen ilkokula, 100 saat kurs alan diğer branştaki arkadaşlar bile eski düzen devam edecek... Kimse mağdur olmuyor tam aksine norm ve tayin durumumuz çok rahat olacak.

derslerime dokunmasınlar da ne halt ederlerse etsinler :x . Formatörlük falan da istemiyorum biri kurs alıp gelsin yapısn o işi :sleep: .

hakanotuken' Alıntı:
Eleştiriler elbette olacaktır ama biraz olumlu düşünmenizi tavsiye ediyorum. Duyumlarım şu yönde;

Bilişim dersine girip btr olmak istemeyen öğretmen ortaokullarda bty dersine liselerde seçmeli derse girip eski düzene devam edecek
Btr olmak isteyen öğretmenler kadro açılan ilkokullara tayin isteyebilecek ve eğitim öğretim saatlerinde çalışan kadrolu btr olacak (derse girmeyecek)
İlkokula tayin istemeyen ya da isteyemeyen öğretmen ise eski düzen gibi belirli saat derse girip kalan zamanda btr olabilecek
İlkokul btr leri harici diğer btr ler eskisi gibi valilikçe görevlendirilecek ama ilkokul btr si için görevlendirme eğitim öğretim başladığı gün otomatik başlayacak
Boş kalan okullara ise geçici görevlendirme ile 100 saat eğitim alan öğretmenler valilikçe görevlendirilecek (alan değişikliği diye bir durum söz konusu değil)

Bence çok çok olumlu bir tablo, bu tabloda kim neye itiraz edebilir ki? Derse girmek isteyen dersine girecek, btr olmak isteyen btr olacak, ilkokula gitmek isteyen ilkokula, 100 saat kurs alan diğer branştaki arkadaşlar bile eski düzen devam edecek... Kimse mağdur olmuyor tam aksine norm ve tayin durumumuz çok rahat olacak.
Bunlarin olabiletesi sizin yorumlarinizmi yoksa kaynaktan edindiginiz bilgilermi hocam?

lisedeyim ve norm fazlasıyım her atamada "acaba tayin istesem mi açık yer var mı resen atarlar mı" sorularından kurtulabilme adına bence gayet olumlu bir gelişme inşallah uygulama kısmı da hayırlı olur hepimiz için...

hakanotuken' Alıntı:

Sadece ilkokullara kadro gelmesi saçma olmaz mı peki? Birçok liseye artık kimse gorev istemiyor. Tahtalar berbat durumda. Sırf BT ögretmeni gelsin diye ders seçtiren müdür tanıyorum.

Buna derler ki En kötüsünü göster,Diğer tüm tekliflere zaten olumlu bakarlar...
Ben Alanımızın Teknisyenlik olmasından yana değilim.Öğretmen olmak için gelip de kadrolu BTR olma haberine sevinemem.
Ülkemizde Yazılım Eksikliği var diyoruz.Teknolojiyi üretme konusunda yetersizliğimiz var diyoruz fakat Bilişim Öğretmenlerini Tamirci yapıp, Üretimde kullanmak yerine, Başkalarının ürettiklerini Tamir Etme Görevi Veriyoruz.
Sevinilecek bir durum göremiyorum.Alanımızı biz bile doğru savunamazsak, Yöneticiler veya başkaları hiç savunmaz...

haruneser' Alıntı:
Buna derler ki En kötüsünü göster,Diğer tüm tekliflere zaten olumlu bakarlar...
Ben Alanımızın Teknisyenlik olmasından yana değilim.Öğretmen olmak için gelip de kadrolu BTR olma haberine sevinemem.
Ülkemizde Yazılım Eksikliği var diyoruz.Teknolojiyi üretme konusunda yetersizliğimiz var diyoruz fakat Bilişim Öğretmenlerini Tamirci yapıp, Üretimde kullanmak yerine, Başkalarının ürettiklerini Tamir Etme Görevi Veriyoruz.
Sevinilecek bir durum göremiyorum.Alanımızı biz bile doğru savunamazsak, Yöneticiler veya başkaları hiç savunmaz...

Hocama katılıyorum. Madem Fatih projesine bu kadar önem veriliyor, faz-1 bitmiş. Faz-2 bitmek üzere ve 1 seneye kadar liselerde fiber internet bağlanma işi bitmek üzereyken. Bu kadar tablet dağıtılmışken bilgisayar dersi liselerde de zorunlu olmalı. Fatih projesi daha anlamlı olur ve donanımları etkin bir şekilde kullanılır. TABLETLER ÇÖP OLMAZ. Haa bu arada, artık hükümetler değiştinde bile değil, bakan değiştiğinde bile projeye ve bt'ye bakış değişiyor. Bugün btr kadroları dolu olan okullardaki öğretmenlerin yarın norm fazlası olup atanacak okul araması ihtimaldir. o yüzden bununla beraber mutlaka; DERS DERS DERS diyenlerdenim.

Sadece ilkokullara kadro verilmesi uygun olmaz. Sonuçta lise ve ortaokullarda da fatih projesi var. Bence hepsine norm versinler, en az altı saat seçmeli kodlama dersi olsun ve bu mesele kapansın.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar bence şöyle mi böyle mi diye tartışmak yerine yonetmelikteki maddenin altini doldurabilecek bir metin olusturup Necdet Sarı'ya ulastiralim. Sonuçta Yegitekin teklifi ikgm'nin onayıyla norm verilecek. Yonetmelikteki maddeler bi komposizyonun başlığı gibidir. Asıl bağlayıcı komposizyonun içeriği yani yonerge, genelge ve resmi yazilardir, o yüzden bu sefer tartışmayı bırakıp bu maddenin altının bizim lehimize olması için çaba sarfedelim...

cgg*seco' Alıntı:
Arkadaşlar bence şöyle mi böyle mi diye tartışmak yerine yonetmelikteki maddenin altini doldurabilecek bir metin olusturup Necdet Sarı'ya ulastiralim. Sonuçta Yegitekin teklifi ikgm'nin onayıyla norm verilecek. Yonetmelikteki maddeler bi komposizyonun başlığı gibidir. Asıl bağlayıcı komposizyonun içeriği yani yonerge, genelge ve resmi yazilardir, o yüzden bu sefer tartışmayı bırakıp bu maddenin altının bizim lehimize olması için çaba sarfedelim...
:+1: Evet haklısın hocam.Bu konuda başlık oluşturup mantıklı bir raporu oluşturalım.Admin başlık olustursun lutfen.

özlü' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

Sadece ilkokullara kadro gelmesi saçma olmaz mı peki? Birçok liseye artık kimse gorev istemiyor. Tahtalar berbat durumda. Sırf BT ögretmeni gelsin diye ders seçtiren müdür tanıyorum.

Bence bir norm verilecekse tüm kademelere verilecektir...zaten amaç da görevlendirme ile btr olayından kurtulmak...btr yi hakkıyla yapan biri için 15-20 saat derse girmek zor...bununla bilişim öğretmenlerine seçim yapma hakkı verilecekse süper olur.ders isteyen derse btr isteyen de bir rehber öğretmen gibi odasına...kimse bu seçimden dolayı da başka birini suclamamali.... şahsen bu şartlarda bilişim derslerine girmektense btr olmayı tercih ederim.

Görelim Mevla neyler
Neylerse guzel eyler

Benim anladıgım şu ; Mevcut durumda Fatih projesi kapsamında liselerde gorevli olan ve ders saati az olan ortaokullarda gorevlendirilen öğretmelerin norm fazlası sıkıntılarını ortadan kaldırmak için hazırlanmış. Okullarda bilisim alani normu fatih projesi varsa ders saatine bagli olmayacak(yegitek kriterlerine gore) .Bu Madde Btr ye kadro vermiyo. Bilişim alani normunu esnetip btr gorevlendirmesini kolaylaştırıyo.Sıkıntı şurda bundan sonra btr olarak alanı bilişim olmayanların gorevlendirilip görevlendirilemeyeceği.

promethus' Alıntı:
Bu maddenin lise ve ortaokulları etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü maddede "bilişim alanı normu olmayan okullar" ibaresi var. Ortaokul ve liselerde bilişim alanı normu olduğuna göre, sadece ilkokulları ilgilendiren bir madde bu.
Liselerde ders seçmeli, norm çok az okulda var. Bence burada sadece ilkokullari da ilgilendirmiyor. En fazla norm kadro ilkokullarda daha sonra liselere ve çok az da olsa norm olmayan ortaokullara verilecektir.

eskisehir_bilisim' Alıntı:
Benim anladıgım şu ; Mevcut durumda Fatih projesi kapsamında liselerde gorevli olan ve ders saati az olan ortaokullarda gorevlendirilen öğretmelerin norm fazlası sıkıntılarını ortadan kaldırmak için hazırlanmış. Okullarda bilisim alani normu fatih projesi varsa ders saatine bagli olmayacak(yegitek kriterlerine gore) .Bu Madde Btr ye kadro vermiyo. Bilişim alani normunu esnetip btr gorevlendirmesini kolaylaştırıyo.Sıkıntı şurda bundan sonra btr olarak alanı bilişim olmayanların gorevlendirilip görevlendirilemeyeceği.
Norm bt şeklinde verildiğinde alanı bt olmayan kişi o norma nasıl atanacak ki?

Geri