bugun ne pisirelim?

Kodla Büyü
ben de tupper pro lazanyamda (geçenlerde forumda konu açıldığı için söyledim) yaptığım etli kuru fasulye, pirinç pilavı, salata, turşu pancar yoğurtlaması ve soğan

dörtyol' Alıntı:
bol bol su ve bol bol mutluluk hocam. bir de meyve ve sebzenize dikkat edin yeter. ama öncelik mutluluk hocammm
ben 3 te evde oluğum için çok zaman sorun olmuyor ama dar vakitlerde makarna- tabiki kıymalı sebzeli :D - yada çabuk piştiği için çabucak tavuk yanına pilav salata gibi pratik şeyler... yemeğinizin ağırlığına veya zorluğuna göre ön hazırlığını akşamdan yapabilirsiniz.. dolmaysa sebzeleri akşamdan açar içini de pirinç ve soğan hariç hazırlarım jelatinlerim.. diğerlerinde de olabilecek hazırlığı yapıyorum çocuk da olunca böylesi ii oluyor :+1:

akşamdan eşim kuru fasulyeyi suya koymuştu.
muhtemelen kuru fasulye, pilav,salata(turşu) ve ayran var sanırım
herkesi bekleriz...

Dün iki günlük yemek yaptım. Yoğurt çorbası, sebzeli bulgur pilavı, domates soslu köfte patates.

bal kabağından nasıl yemek yapıyorsun hocam merak ettim, çorbaya kullanıyorum ama yemeğini duymadım
bizim menü yayla çorbası, taze fasulye, makarna, dünden kalan biber dolma

ya kızlar bir sorum olacak bu yayla çorbasını ben tam istediğim gibi tutturamıyorum sanki kalın oluyor gibi bir de aynı sorunum köfte de var bir türlü yaptığım köfteleri sevemedim özellikle fırında yaptığımda

bal kabağını kare kare doğruyorum. soğan doğruyorum. domates biraz ve toz kırmızı biber. üzerine zeytinyağı tuz. ağzı açık pişirin hocam ..
cok lezzetli oluyor. servisini de sarımsaklı yoğurtlu yapın derim

yayla çorbasını ben pirinçli değil de arpa şehriyeli yapıorum yeymircim. böylece lapa olmuyor corba. arpa şehriyeyi koyuyorum tencereye ve su ekliyorum şehriyeler biraz pişmeye yakın ayrı kapta hazırladığım yoğurt,1tane yumurta sarısını çırpıp ekliyorum. bu karısım ayra kıvamında olsun. karıstıra karıstıra pişiriyorum. kaynayınca tavada yağını nanesini yakıyorum ve kaynayan corbaya ekliyorum bi taşım kaynayınca da kapatıorum..
fırındaki köftelerine gelince 1 çay kaşığı karbonat ekle köftene ve dolapta 1 saat kadar beklet ondan sonra bak tadıa :)

yeymir23' Alıntı:
ya kızlar bir sorum olacak bu yayla çorbasını ben tam istediğim gibi tutturamıyorum sanki kalın oluyor gibi bir de aynı sorunum köfte de var bir türlü yaptığım köfteleri sevemedim özellikle fırında yaptığımda
Süzme yoğurt kullan hocam un miktarını azalt.

İyi köftenin sırrı kuyruk yağı ya da kuzu kıymalıdır. Ben köfte uzmanımın. Sadece dana eti ile yaparsan güzel olmuyor. Sana bir tarif vericem. Dene bakalım beğenecek mısın? Yarım kilo dana ve koyün kiymasi karışık, 1 çay kasığı dolusu karbonat, bir buyuk boy soğan rendesi, tuz. Soğanın suyu olursa katmazsin. Bunları güzelde yoğurt. Buzdolabında dinlendik pişirmeye yakın çıkartır tavada az yağda kizartirsin. Bu İnegöl köfte tarifidir.

Bizde bugün eşitlerin çorba ve hamsi tava olacak.

karnabahar kızarttım akşam, sarımsaklı yoğurl yedik. bezelyeli-patates-havuç yemeği, pilav, salata

yesimk06' Alıntı:
yeymir23' Alıntı:

İyi köftenin sırrı kuyruk yağı ya da kuzu kıymalıdır. Ben köfte uzmanımın. Sadece dana eti ile yaparsan güzel olmuyor. Sana bir tarif vericem. Dene bakalım beğenecek mısın? Yarım kilo dana ve koyün kiymasi karışık, 1 çay kasığı dolusu karbonat, bir buyuk boy soğan rendesi, tuz. Soğanın suyu olursa katmazsin. Bunları güzelde yoğurt. Buzdolabında dinlendik pişirmeye yakın çıkartır tavada az yağda kizartirsin. Bu İnegöl köfte tarifidir.

kabartma tozu karbonat görevini yapar mı ki :shock:

bugün balık var balıkçıdan alınır ve bir güzel pişittirilir. yanına salata ve cola harika olur. bu arada geçen pırasalı yumurtalı bir yemek vardı. dün denedim ve güzel oldu. ellerinize sağlık hanımlar

şeffaf' Alıntı:
yesimk06' Alıntı:
yeymir23' Alıntı:

kabartma tozu karbonat görevini yapar mı ki :shock:
Yok hocam karbonat olması lazım.

seyma' Alıntı:
balıkçıda mı pişirttiriyosunuz balığı?

evet hocam burada adamlar balığı güzelce temizleyip ister ızgara ister kızartma olarak güzelce hazırlıyorlar. yağı düzenli olarak değiştiriyorlar. evde balık pişirmeyi hiç sevmiyorum sadece balık buğulamayı ben yaparım evde

dörtyol' Alıntı:
bugün balık var balıkçıdan alınır ve bir güzel pişittirilir. yanına salata ve cola harika olur. bu arada geçen pırasalı yumurtalı bir yemek vardı. dün denedim ve güzel oldu. ellerinize sağlık hanımlar
afiyet olsun hocam :)

ben de dana kıyma kullanırım hep ve köftede pek iyi olduğum söylenemez :( karbonatı deneleceğim kesinlikle :+1:

dörtyol' Alıntı:
seyma' Alıntı:
balıkçıda mı pişirttiriyosunuz balığı?

evet hocam burada adamlar balığı güzelce temizleyip ister ızgara ister kızartma olarak güzelce hazırlıyorlar. yağı düzenli olarak değiştiriyorlar. evde balık pişirmeyi hiç sevmiyorum sadece balık buğulamayı ben yaparım evde

Ben de öyle Hocam. Eşim kızartma yapacağım diye tutturup, bütün heryeri mahfeder :) Eve gelene kadar soğumuyo mu peki?

Geri