Coine yatırım yapan var mı ?

Kodla Büyü
Yüce dinimiz islamda herşey insan içindir, araştırma yapmadan önce maide suresinin 101. Ayetini okumanızı tavsiye ederim, ne demiş rabbim

Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tes’elû an eşyâe in tubde lekum tesu’kum, ve in tes’elû anhâ hîne yunezzelul kur’ânu tubde lekum afâllâhu anhâ vallâhu gafûrun hâlîm(hâlîmun).

yani

Ey âmenû olanlar (yaşarken Allah’a teslim olmayı, ulaşmayı dileyenler)! Açıklandığında sizi üzecek şeylerden sormayın. Eğer, Kur'ân indirilirken ondan sorarsanız, size açıklanır. Allah, onlardan (bu kuralı bilmeden önce sorduğunuz şeylerden) dolayı sizi affetti. Allah Gafur'dur, Halîm'dir.

kuranı kerimde açık net, kripta paralar haramdır demiyorsa kafasına göre dinimize güncelleme getirip fetva verenlere inanmayın. sigarayı 2021 de emirle haram edenlere inanmayın, bütün cevaplar kuran-ı kerim de mevcut.

selâm ve dua ile...

İnternetin hayal bile edilemediği bir dönemde Kuran-ı Kerim de kripto paralardan bahsedecek öyle mi? Siz en güzeli sünnet ve icma okuyun. Neyse benim ki akla kapı açmaktı. Kuran her asra hitap eder, menfaatimize ve anlayışımıza göre her ayeti yorumlarsak ortaya binlerce din çıkar. İsteyen istediğini alsın satsın.

borsa haram değil, sigara haram diyen yok, altın alıp satmak haram değil, yastık altı dolar haram değil, altın ve doların merkezi amerika, ama sadece kripto parası haram? adı bugün kripto dediğimiz şey geleceğin dijital para sistemi. yani mübadele aracı. bugün kripto alan biri benim gözümde imarsız arsa alıp bekleyen gibi :)

2021 de diyanet işleri sigara haramdır açıklaması yapmıştır.

İnternetin hayal bile edilemediği bir dönemde Kuran-ı Kerim de kripto paralardan bahsedecek öyle mi? Siz en güzeli sünnet ve icma okuyun. Neyse benim ki akla kapı açmaktı. Kuran her asra hitap eder, menfaatimize ve anlayışımıza göre her ayeti yorumlarsak ortaya binlerce din çıkar. İsteyen istediğini alsın satsın.

Evet, Kur'ân'da her şey vardır. Fakat herkes her şeyi içinde göremez. Zira muhtelif derecelerde bulunur. Bazen çekirdekleri, bazen nüveleri, bazen icmalleri, bazen düsturları, bazen alâmetleri; ya sarâhaten, ya işâreten, ya remzen, ya ibhâmen, ya ihtar tarzında bulunurlar.

Zamanında kripto para işleri ile baya bir ilgilenmişliğim var para kazandığım da oldu kaybettiğimde ama en sonunda kazanıyorken terk etme kararı aldım, çünkü kendimi vicdanen rahatsız hissettim. Kripto para forumlarında biraz vakit geçirince insanların söylemleri ve düştükleri durum hoşuma gitmedi. Aşırı spekülatif bir ortamda birilerinin zararı bana kar olarak geçiyorsa her ne kadar rızayla olsada bana yanlış geliyor. İnsan olarak hayatta paradan daha ulvi bir şeyler için emek harcamamız gerektiğini düşünüyorum.

Kripto piyasalara yatırıma başlamak veya yatırımlarını çeşitlendirmek isteyenleri de konuya bekleriz.

Zamanında kripto para işleri ile baya bir ilgilenmişliğim var para kazandığım da oldu kaybettiğimde ama en sonunda kazanıyorken terk etme kararı aldım, çünkü kendimi vicdanen rahatsız hissettim. Kripto para forumlarında biraz vakit geçirince insanların söylemleri ve düştükleri durum hoşuma gitmedi. Aşırı spekülatif bir ortamda birilerinin zararı bana kar olarak geçiyorsa her ne kadar rızayla olsada bana yanlış geliyor. İnsan olarak hayatta paradan daha ulvi bir şeyler için emek harcamamız gerektiğini düşünüyorum.
hocam çok doğru yapmışsınız bence. 5 kat 10 kat hatta daha da fazlası kâr ederken sesini çıkarmayanlar aç gözlülükleri doyurulmayınca ve de kaybedince nerede devlet, bizim hakkımızı niye savunmuyor diye yaygarayı basıyorlar. Bankanın vermediği faizin kat be kat fazlasını kazanırken iyi, kaybedince kötü. Kazanırken vergini vermezsin, sonra devlet nerede dersin. Kumarhanede "ben kumarda kaybettim hakkımı verin" diyen bir kumarbaz göremezsin, çünkü kaybedince kaybettiklerine razıdır. E bu kripto paranın da kumardan çok da bir farkı yok.

Küçük bir araştırma ile bu kripto işlerinin dinen Uygun olmadığı anlaşılır. Bazı arkadaşlar yazmış, yarın öbür gün fetva verilir diye. Doğru, verilebileceğini bende düşünüyorum lakin yarına çıkacağımızın garantisi var mı? Dünya'da bugün hayatta olup ta yarın ölecek binlerce insan var. Ayrıca fetvası çıksa bile şu anda yapılan muameleyi helal kılmaz.

Allah herkese akıl vermiş, din nasihattır. Öneri var, zorlama yok.

Hocam haklısın. Ancak benim anlamadığım bu coinler çıkmadan önce de simdi de dinen uygun olmayan şeyler dolarla, altınla, kağıt parayla yapılmıyor mu. O zaman bunlara da bulasmayalim. Şimdi adam helal kazandığı parasıyla kağıt, digital ya da manevi para alıyor ve yine kendisi kârla ya da zararla çevirip tekrar helal işlerde kullanıyor bunun haram neresinde

Arkadaşlar rica ediyorum konumuz: Coine yatırım yapan var mı ? bu konu hakkında yazın çizin. Her konuda olduğu gibi bu konuyu da sağa sola çekmeyin lütfen. Bir kez olsun şu forumda mesele teknik başlasın teknik bitsin lütfen!

Arkadaşlar rica ediyorum konumuz: Coine yatırım yapan var mı ? bu konu hakkında yazın çizin. Her konuda olduğu gibi bu konuyu da sağa sola çekmeyin lütfen. Bir kez olsun şu forumda mesele teknik başlasın teknik bitsin lütfen!
Coine yatırım yapmak teknik olarak caiz mi?
:cool::D

Hocam burası eğer bir tartışma forumuysa millet birbirine ve o kişilerin değerlerine hakaret etmeden, saygısızlık yapmadan her şey söylenebilmeli. Ama iş hakarete varıyorsa o kişiler hakkında yasal işlem yapılmalı. Konuşmaları engellerseniz burası birilerinin propaganda alanına dönüşür ve belli bir kesimi forumdan uzaklaştırmış, forumdan soğutmuş olursunuz.

Biz ancak birbirimizi dinleyerek ortak yol bulabiliriz. Yoksa birileri çıkar bilmem kaç sene önce bir yalan söyler ona koşulsuz sualsiz inananlar çıkar. Hele hele bu yalana öğretmenler inanıyorsa öğretmenlik mesleği bitmiş demektir. Öğretmen araştıran, sorgulayan olmalıdır. Bu son sözümü dini olarak söylemiyorum. Dindeki kaynaklar bellidir: Kuran, Sünnet, İcma, Kıyas. Sadece teki olmaz.

Sen de haklısın da konunun başlığı "coine yatırım yapan var mı?" coine yatırım yapmanın dinen durumunu sormamış konu sahibi. Ancak laf dolandı durdu. Coin muhabbeti yerine dini bilgi paylaşımına geldi. Coinin dini durumunu merak eden zaten ya kaynaklara bakar ya da gider diyanete sorar öğrenir.

Coin helal mi haram mı konusu açalım da konu dağılmasın. Helali haramı bize. Maaşınızı faiz üzerine kurulu banka sistemi üzerinden alırken buna takılmayın çok.

• Beğen
Tepkiler: omd
Sen de haklısın da konunun başlığı "coine yatırım yapan var mı?" coine yatırım yapmanın dinen durumunu sormamış konu sahibi. Ancak laf dolandı durdu. Coin muhabbeti yerine dini bilgi paylaşımına geldi. Coinin dini durumunu merak eden zaten ya kaynaklara bakar ya da gider diyanete sorar öğrenir.

Hocam ben de bunu söylemeye çalışıyorum. Bir arkadaş çıksın coin caiz mi diye konu başlığı açsın, orada forum kuralları dahilinde dilediğiniz gibi yazın. konumuz coin in caiz olup olmadığı değil konumuz: coine yatırım yapan var mı?

• Beğen
Benim konu daha da karışık sayılır :D Azıcık ucundan ethereum ve rtm mdenciliği yapıyorum. Tabi şimdilik hobi düzeyinde :) Yanında da coin dünyasının popüler konusu DAO'ları farkedince Wonderland Time Token ve Galaxy Goggle DAO projelerine kendimce birkaç dolar attım. Bakalım ne olacak gözlemleyeceğim :)

Piyasa çökerse ortada kalmayım deyip biraz altın biraz kripto iyi gibi ;). her çeşitten aldım. hdd mining xch, etheryum, eth ve sol, metaverse: sand, matic . altını bankadan değil paxg olarak alıyorum

Benden önce birinin aklına gelmiş görüyor musun :D paxg'den haberim yoktu. Altına endeksli sabit coin olsa iş yapar diyordum :D Meğer yapıyormuş. Yalnız bu transfer ücretlerini düşürme noktasında komisyonu en düşük coin hangisi?

illaki daha uygunu vardır ama güvenli olduğu için USDT -- BEP20 -- 0.8 $
ben de usdt kullanıyordum genelde ama sanırım avalanche ağında 5-6 cent gibi daha düşük ücretler oluyormuş. Bu şekilde düşük komisyonu olan ağları-coinleri öğrenirsek iyi olur :)

gümüşün tokeni bildiğim yok :( ama bitcoin silver var, hazırlık aşamasında, gümüşe endeksli mi bilmiyorum. gümüş çok artacak diyorlar ama zaten zıpladı yeterince. bundan sonra altın btc ne kadar giderse gümüş te o kadar gider. tabi ne ölçsek şu sıra tepetakla:(

Mayıs ayındaki düşüşten itibaren takip ediyorum piyasayı,
trade etmek çok yorucu, bolca boş vaktimizin olması lazım,
fiyatları günlük takip ediyorum, (15 civarı coin),
ve açıkçası piyasanın ayı sezonuna girip dip yapmasını bekliyorum,
alabilirsem o dipten almaya çalışacağım ve uzun süreli tutacağım,
alabilirsem diyorum çünkü bence bu olay psikoloji ve stres yönetimi.

• Beğen
Şuan 3 aylık ortalamanın altında bir çok coinler, bende Blockchain olan harmony yatırım yaptım.Yıllık enflasyonu olur madencilik olayı olduğu için bu kötü tarafı tabi.
Fazla uçan kaçan coinleri bilmem ama uzun vade yatırım yapmak isteyenler alacakları coinin ekibini araştırsın,projesini öğrtensin,sürekli çalışan sağlam insanlar olsun.

• Beğen
Transfer için en ucuz coinler xlm 0.1 Xlm ödüyorsunuz sadece ve Tron yani TRX ondada meblağ ne olursa olsun 1 TRX ödüyorsunuz ve bu 2 ağda saniyeler ile ölçülüyor transfer hızları.

son 2 aydır xlm ağında bir gecikme olabiliyor bazen hep xlm kullanırdım transfer için şu aralar tron favorim

coin yatırımı olarak da
Bscs Liquidity Mining yapıyorum şu aralar

araştırabilirsiniz

ayrıca metaverse coini olan Raca ya da göz atın derim

Yanında üçgen peynir de satalım hocam. Tek başına simit az getirir de. Karı var kışı var. Dersi bırakıp sokaklarda simit satacak vakit bulmakta biraz zorlanabiliriz. Borsalarda otomatik alım-satım emirleri girilebiliyor. O açıdan biraz daha kolay.

Eğer al sat yapacaksan bunun yeri binance tr değil, en az binance global. aldığım kripto altın gibi değerlensin mutlaka kazandırsın dersen binance global üzerinden BTC, ETH, BNB, SOL tavsiye ederim. Bunun yerine biraz daha cesaret edip geleceğe yatırım yapmak istersen mutlaka GATE.IO borsasına kayıt olmak lazım. Çünkü kriptonun koza hali burada. Gate borsasında rüştünü ispat eden kripto eğer binance de listelenirse aynı gün ikiye üçe katlar. O günü kaçırma en az yarısını sat. kalan kalsın. Kalan yarısı ile gate borsasından hala düşük değerde olan kripto almaya devam et;)

• Beğen
Bugün akşamdan sabaha tüm piyasa düşebilir. Ama pazartesi sabahı tokyo borsası ile yükselir sanırım. son bir yükselişin ardından tekrar düşüp noel tatili nedeniyle harcama yapanlara bağlı yine düşer. Eninde sonunda bu dalgalanma bitecek ocak ayından sonra bu fiyatlar zor.
Genede %30 altın-dolar her zaman tutuyorum bu işin şakası yok. Altını bankadan alanlara şaşıyorum o kadar büyük makası yemeyin. binance global de direk alıcıya satın. işlem komisyonu çok cüzzi.

Geçen haftalardan beri yaşanan dip dalgalanmasında zaten 68 bin dolar olan btc düzeltme yedi. kimsenin tahmin edemediği, ardışık belki 5 dip görüldü. genede defansta dolar tutan bir şekilde elindeki kripto sermayesini büyüttü.

Geri