hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü

glimmer

Süper Üye
Süper Üye
buyrun hünerli bilişimciler paylaşalım tarifleri...
bölümümüz hayırlı uğurlu olsunn

günayyyydın yeymir hocam... hadi bize güzel bi elazığ yemeği tarifi verrr

valla tam ihtiyacım olduğu anda açılmış alan çok sevindim... yarın eşimin ailesi geliyor ben bu akşamdan yemekleri yapmam lazım formatör olunca malum gitme saatim onların gelme saatine yakın :? pratik ama lezzetli menü lazım

arkadaşlar burdaki poaçayı yaptım dün. çok güzel oldu. ilk defa böyle oldu şiddetle tavsiye ederim. birde tariflerimize numara verelim

merhaba arkadaşlar bende vermiş olduğunuz tariflerden denedim ve çok güzel oldu. pağaçayı ve yıldız şehriyeli salata tarifini denedim günümde bayanlar bayıldı. sütlaç tarifi istiyorum. çok güzel bir bölüm oldu hepinize teşekkür ederim.

ben diğer başlığa yazdığım tarifleri taşaıycağım sizler için birazzaman alıcak ama arşivlenme açısından iyi olcak

SÜTLAÇ
pirincinizi tuzlu kaynar suda 15 dk ıslatın(bu pirincin nişastasını dökmesini sağlayacaktır)
bolca yıkayın.
tencerenize yıkanmış pirincinizi koyun biraz su koyun ve pirinci biraz pişmesini sağlayın.
pirinç hafifden pişince üzerine süt, şeker ve damla sakızı ekleyinnnn...
mükemmel oluyor afiyet olsun

ben de sizlere muhteşem bi pasta keki(pandismanya) tarifi vereyim. deneyip de memnun olmayan olamaz..
malzemeler :
4 yumurta
4 türk fincanı un
4 türk füncanı şeker
1 türk fincanı yoğurt
1 yemek kaşığı sıvı yağ
2 yemek kaşığı kaynar su
1 pk kabartma tozu
1 pk vanilya
yapılışı
1)yumurtaların aklarını CAM BİR KASEye kırın şekerin yarısını ekleyn ve krem şanti kıvamına gelene kadar çırpın.çırpma işlemine kremayı ters cevirdiğinizde dökülmeyecek kıvama geldiğinde son verin.
2)yumurtaların sarılarını + şekerin diğer yarısını + kaynar suyu şeker eriyene kadar çırpın
3)sarıların bulunduğu karışımın kabına yoğurt + sıvı yağ+ unu ekleyin gene çırpın
4) sarıların bulunduğu kaba kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyin ve çok az çırpın.
5)mikserin işi bitti. cam kasedeki kremayı sarının içine TAHTA YA DA SİLİKON bir kaşıkla çoook az karıştırarak homojen bir karışım elde edin.
6)fırınınız 175 derecede ısınmış olsun
7)keki yapacağınız borcam ya da tepsinin altını margarinle yağlayın ve unlayın. ASLA KENARLARINI yağlamayın
karışımı borcama dökün ve borcamı bikaç kez vurarak karışımda baloncuklar oluşturun(altına bi bez koyun ki borcam kırılmasın vururken.)
9)hiç açmadan en az 50 dk pişirin

AARKADAŞLAR MUHTEŞEM BİŞİ OLUYORRRRR. TARİF HARİKA AMA ÖZELLİKLE BÜYÜK HARFLE YAZDIĞIM YERLERE UYALIM PÜF NOKTALARIDIR.
İLERLEYEN GÜNLERDE MUTHEŞEM PASTA KREMALARI, SOSLAR VE ÇORBA TARİFLERİ VERECEĞİM

MUTFAK BENİM HAYAT BULDUĞUM YER...

kuru (patlıcan, biber , kabak, salatalık) ne varsa bi taşım haşlayın.dolmanın iç harcına
[*]pirinç, soğan, domates salçası, bibersalçası, karabiber, tuz, biraz reyhan, 2-3 tane sarımsak ekleyin ve bol zeytinyağında iç harcı oluşturun.
[*]dolmaları yarım doldurun ağzını elinizle yapıştıırır gibi kapatın diğerinin kapalı kısmını bi öncekinin açık kımının üstüne koyarak bu şekilde sıralayın.
[*]öğütülmemiş top sumağı kaynar suda 20 dk bekletin ve süzün.sumaksuyuna biraz domates salçası ve zeytinyağı ekleyip dolmalara tepeleme ekleyin.
[*]kaynadıktan sonra yarımda 45 dk kadar pişirin ve afiyet olsunnnn....

NOT:arkadaşlar ben egeliyim bu sebeple her yemeğimi zeytinyağlı yaparım. siz kullandığınız yağa devam...

patates borcamda

hocam patatesleri haşla. sıcakken içine tereyağ ve rendelenmiş kaşar ekle dikdörtgen borcama düzle. üzerine az yağda sotelediğin rendelenmiş havuçları dök, onlarıda düzle. üzerine sarımsaklı yoğurt ve onun üzerine de süs için baharatlar. pratik ve lezzetli.

pizzacıklarımm canlarım

2 su bardağı ılık süt
1 pk maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
alabildiğince un

arkadaşlar hamurunuz cıvık olsun ne kadar cıvık olursa o kadar pufff olur. mayalayın. elinizi ayyçiçek yağına bulayınki hamur yapışması. minik minik yuvarlakdaireler oluşturun tepsiye dizin.(tepside mümkünse yağlı kagıt kullanın) üzerine arzuya bağlı domates, zeytin, peynir, kaşar, sosis ne arzu ediyorsanız dizin.ve fırınlayın muhteşem pizzacıklarınız hazır. afiyet olsun...
Not : ben yuvarlak dairecikleimin üstüne malzemeyi dizmeden hazırladığım salçalı, baharatlı sosu sürüyorum daha bi lezzetli oluyorrr.

kek, pasta yaparken bazı püf noktalar vardır
1- unu ve kabartma tozunu karıştırıp elemek
2- fırının kapagını ilk yarım saatte açmamak
3- eğer fırınınız cabuk pişiriyorsa ; ayarını düşük ısıda pişirmek.
4- pişirme esnasınca termostatıyla asla oynamamak
5- şeker-yumurta karışımının iyice karışmasını sağlamak

ekşili köfte
malzemeler

Köftesi için;
250 gr kıyma
2 kaşık ince köftelik bulgur
1 tane soğan
azıcık ekmek içi
tuz
soğanları minik minik doğrayın diğer malzemeleri de ekleyin ve köfteyi yoğurun minik minik toplar yapın ve buzdolabında 1 saat kadar bekletin

bir tavada azıcık yağla köftelerimizi tavayı sallayarak pişirin. tam pişmesine gerek yok biraz kızarsınlar yeter.

2 tane havuç
2 tane patates
bu malzemeleri küp küp doğrayın ve yağda soteleyin. üzerine kaynar su ve tuz ekleyin.. köfteleri de ekletyin... ardından 1 bardak yoğudu 1 kaşık unla karıştırın ve tencereye yavaş yavaş ekleyin. karıştırarak kaynamasını sağlayın. kaynadıktan sonra altını yarıma getirin ve içine 1 tane limon sıkın. malzemelr pişene kadar yarımda tenceremiz pişsin.
muhteşem bi yemek afiyet olsun

püf nokta : kurabiye yaparken kurabiyleriniz yayılmasını engellemek için tepsiyi yağlamak yerine, yağlı kağıt kullanın

arkadaşlar ben mercimek çorbasoını sevmezdimmm taki bu tarifi öğrenene dek ... iddalıyım deneyin asla pişman olmayacaksınız

malzemeler
3 tane havuç
8-10 diş sarımsak
1 su bardağı mercimek
karabiber
tuz+tavuk suyu( tavuğu haşla suyunu kullan)
zeytin yağı
limon tuzu

düdüklüde pişir. blendırdan geçir ve servis yap... yemede yanında yat

misler gibiii bol calsiyumlu + tahıllı yoğurt corbası
arkadaslar bu da kendi tarifimmm.. özellikle bebeğim cok seviyor..

malzemeler
1 çay bardağı arpa şehriye
1 fincan iri bulgur
haşlanmış nohut, kurufasülye
1 yumurta
yoğurt
nanee
tereyağı

arkadaşlar arpa şehriyeyi ve bulguru tencereye dökün üzerine tepeleme kaynar su ve tuz.. kaynasın, şehriyeler ve bulgur pişmeye yüz tutmuşken(biraz diriyken) ayrı bir kasede yoğurdu sulandırın içine 1 tane yumurta, tuz , nane ekleyin çırpın.. karışımı tencereye yavaş yavaş karıştırarak dökün. içine haşlanmış nohut ve kuru fasülyeyi ekleyin... bu corbayı karıştıoa karıştıra pişiriyoruz.
çorbamız pişince cezvede tereyağını eritin, kızdırın ve corbanın üstüne dökün. gercekten cok lezzetli, sağlıklı bir çorba dediğim gb özellikle bebişler için tahıl kaynağı.
afiyet olsun

güzel bi aperatif - salata tarifi

malzemeler
patates
tereyağ(margarin de olur)
patlıcan
kırmızı biber
sarımsaklı yoğurt
salça

patatesleri haşlayın. sıcak sıcak soyun.içine bir parça tereyağı ve tuz ekleyin güzelcee püre hakine getirin. bırakın ılısın tam soğumadan elinize 2 pinpon topu büyüklüğünde(başka nasıl tarif edeyim büyüklüğünü bilemedim ) parçalar alın ve içini oyun. yani onu kase gibi açın.
patlıcanları küp küp, biberlewri de dilim dilim doğrayım kızgın yağda kızartın. bi kasede karıstırın kızarttıklarınızı.
ayrı bir tavada salça sos hazırlayın
kızartmalarınızı kase şeklindeki patateslerin içine doldurun. üzerine sarımsaklı yoğurt dökün. üzerine de salça sos dökün ...
enfes biii tarif afşyet olsun

yoğurtlu brokoli salatası
malezemeler
brokoli
kornişon slatalık
kuru soğan
sarımsaklı yoğurt
zeytinyağı
limon

brokoliyi haşlayın. minik minik doğrayın.. soğanı minink minik doğrayın... kornişonları minik minik doğrayın.. üzerine tuz+limon+zeytin yağı. güzelce karıştırın. üzerine de sarımsaklı yoğurt. güzel bi salata afiyet olsun

islim kebabı
malzemeler
köftesi için;
- yağsız kıyma
- kuru soğan
- maydanoz
- 2-3 diş sarımsak
- ekmek içi
- 1 çay kaşığı karbonat
- biber salçası
- tuz, karabiber,kimyon
köfteyi yoğurun NOT: soğanı rendeleyin ve suda güzelce öldürün ve güzelce sıkın öyle ekleyin köfte harcına.köftenizi strecleyin ve dolapta 1 saat beklemeye bırakın.
bu sırada;

diğer malzemeler
- kemer patlıcan(uzun olanlardan)
- domates
- minik biberler

patlıcanları pijamalı soyun ve uzunlamasına kesin yaprak döner gibi(tabirlerime gülebilirsiniz
tuzlu suda güzelce yıkayın. zeytinyyağında kızarın. bi kaba alın kabın altına havlu peçete serin ki fazla kaloriyi pardoooon yağı emsin
bu işlem bitince dolaptan cıkartın köftenizi ve bir patlıcanı bir parca köfteye dolayın ve bitiş yerinde dometesi koyun üsteüne ve batırın KÜRDANI. hooop tepsiye..
bu şekilde tüm patlıcanları ve köfteleri birleştirin. işlem bitince ayrı bir kapta azıcıııık salçalı yağlı su hazırlyın ve ekleyin tepsiye... sulu olmyacak yemek hanımlar sakın abartmayın salçalı suyu.. üstüne de minik bibercikleri serpiştirin ve yollayın fırınaaaa.. afiyet olsun

harika enfes, hafif ve değişik bir tatlı...

sultan lokumu
malzemeler
1 lt süt
2 su bardağı un
2 subardağı şeker
1 pk vanilya
1 pk margarin
hindistan cevizi
muz

margarini tencerede eritin unu ve şekeri ekleyin güzelce kavurun ama pembeleşmesinnnn. üzerine 1 lt soğuk sütü yavaş yavaş ekleyin. 1 pk vanilyayı da ekleyin. tam ateşte sürekli karıştırarark pişirin. kaynamaya başladığında yarıma getirin 5 dk daaha karıştırın ve altını kapatın(kolunuz kopuyor tabeee)
mikseri orta dercede cırpın.bırakın mikseri içinde kalsın. yarım saatte bir saatte bir soğuyana dek geli gidin çırpın....
soğunca buz dolabına ağzı hava almayacak bir kaba koyarak koyun. ERTESİ GÜN bir kaseye ayçicek yağı büyüüük bi kaseye hindistan cevizi ve bir tabaga da kestiğiniz muz parçaları koyun. elinizi ayçiçek yağına batırın ve bir kaşık yardımıyla elinize pohaça hanurundan biraz daha minik bir parça alın. açın elinizde ve muzu ekleyin ve yuvarlayın. ceviz büyükülüüğünde olsun oluşturduğunuz parçalar ve oluşturduğunuz parçayı hindistan cevizine her tarafı hindistan cevizi olsunnn. alın tepsiye dizin... tüm parçalara aynı işlemi uygulayın... biraz uğraştırıcı ama harika bir tariff

köstebek pastaa

malzemeler ;
pandispanya : daha önce tarifini varmiştim tek fark 2 kaşık kakao ekleyin 2 kaşık un azaltın...
pandispanyasını yaptıktan sonra soğumaya bırakın.

içinin muhallebisi için :
1/2 litre süt
1/2 bardak şeker
1/2 bardak un
1 pk vanilya
1/3 paket margarin

muhallebisini pişirin. keki ortadan ikiye bölün. yuvarlak büyük kaseye üst kısmını yerleştirin. yerleştirdiğiniz kısımda kase şekilini alsın. içine kremayı koyun. 1 yane de muz koyun üstüne diğer keki düzleyin. üst katla alt katın yapışmasına dikkat edin. 1 gün dolapta bekletin. ertesi gün tercihen üstüne çikolatalı sos da yapabilirsiniz..
keki ters cevirin iste size köstebek pasta...
canım sıkıın ya böle hevsssiz hevessiz yazıverdim kusura bakmayın

glimmer hocam hamaratlığına hayran olmamak mümkün değil ellerine sağlık : ) ben kendime mümkün olduğunca basit pratik bi menü belirledim çünkü akşam yorgun argın alışverişe git gel yemekleri hazırla evi toparla ancak yetiştiririm inş :oops:

-Tarhana Çorbası(eşimin ailesi çok seviyor)
-İzmir Köfte
-Pilav(bulgur-pirinç karar veremedim biraz şık bi sunum olsun istiyorum)
-Mantar Sote
-Sarma(dün yapmıştım allah'tan)
-Salata
-Masayı kalabalık göstersin diye çeşitli soslar : )
-Etimek Tatlısı

sizce nasıl ? kayınvalideme daha çok hünerlerimi göstermek isterdim ama zaman kısıtlı :p :lol:

pirinç yapmayın çünkü sarma var
bulguru sebzeli yapın derim hocam meünüz güzellll şimdiden kolay gelsin

sebzeli bulgurun yanına ;
turşu çıkartın
cacık yapın
güzell bi ezme yapın
salata yapın bunlar zaten muhteşem gzükür

mantar sote güzelll bencede...
sarmaya denecek ne varki zaten
misler giiiibi tarhana corbasııı
açıkçası tatlı pek tatmin etmedi benii

Geri