hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
- sarmaları ve katıklı dolmayı borcama güzelce dizin (2adet borcam hazırlayın) masanın ortasına koyun
- salatalrı, cacığı, turşuyu ve ezmeyi de masnın ortasına ekleyin
- çorbalar bitince düz servis tabağına sebzeli bulgurunuzu ve mantar sotenizi yan yana koyarak servis edin
- hadi bakalım sıkıyosa beğenmesinler

bi de ekmekleri dilim dilim yapın . sarımsak sürün salça sürün ve kızartın fırında kızaran ekmeklerin üzerine dekaşar rendeleyin ... servisten önce atın miktora kızarınca çıkartın muhteşem olacaktır...onları kanepe olarak hazırlayın e kürdanlara batırın
o şekilde bir tane de ekmek tabağı servis edin derim. salatalarla iyi gider

9 aylık evli çiçeği burnunda gelinimiz herşey cok güzel olacak önemli olan senn güler yüzündür eşinin ailesine gösterecek...
sen sevimliliğini koru gerisi boşşşş

arkadaşlar bende incirli keke bayılıyorum, hem yapımı kolay hemde lezzetli, tatlı olarak denemenizi öneririm:)

sebzeli bulgur tarifiniz var mı hocam ? bu arada tavsiyeler süper deniyeceğim inş yetişiri... çiçek flan işlerine pek girmeme gerek yok dalga geçerler bizimkiler alışkın değiliz böyle şeylere çok fazla özendiğim de belli olmasın çalışırken güzel bi sofra hazırlarsam çalışmadığım zamanlarda neler beklerler her şeyi düşünmek lazım :D

MaşAllah bayanlar çok marifetlisiniz. Buradan öğreneceğim çok şey var. ellerinize sağlık. tarifleri tek tek deneyeceğim. çok ama çok teşekkürler hepinize.

glimmer' Alıntı:
9 aylık evli çiçeği burnunda gelinimiz herşey cok güzel olacak önemli olan senn güler yüzündür eşinin ailesine gösterecek...
sen sevimliliğini koru gerisi boşşşş

inş hocam valla yarın 4 saat üst üste ders var en çok yorulduğum gün cuma nasıl enerjik olacağım bilemiyorum ama güler yüzümü eksik etmem inş

İncirli cevizli kurabiye :
malzemeler:
10 tane kuru incir
1 avuç dövülmüş ceviz
1 paket margarin ( ben tereyağ kullanıyorum daha güzel oluyor)
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı toz şeker
1 yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın
yapılışı: 10 tane kuru inciri sıcak suda yarım saat kadar bekletin . bekleyen incirler ince ince kıyın.diğer malzemeleride katın güzelce yoğurun. ceviz büyüklüğünde parçalar alın yuvarlayın. yaklaşık 40 tane çıkıyor. 180 derece fırındı pişirin. fırından çıkınca ılımasını bekleyin.ılıdıktan sonra pudra şekerine bulayın. kızım bu kurabiyeye bayılır.

aa benim domatesli bulgur pilavım çok güzel olur, meyhane pilavıda deniliyor sanırım ismine. Küçük bir soğan ince doğranıp kavrulur, sonra yeşil biber eklenir, biraz kavrulduktan sonra, 2-3 boyuta göre kabuksuz domatesler küçük küçük doğranmış eklenir, güzelce hepsi birlikte biraz pişer. Sonra bulgurunuzu ekleyiniz. iyice kavuruyorsunuz. En sonda kaynamış su ekleyip, pişiriyorsunuz, tüm suyunu çekene kadar değil çok az dibinde suyu kalınca kapatın altını. Biraz karıştırıp, demlenmeye bırakınız.

SEBZELİ BULGUR PİLAVI
2 adet domates
2 adet biber(1 kırmızı,1 yeşil)
1 adet patlıcan
1 adet kuru soğan
1 kaşık biber salçası
tuz,karabiber,kırmızı biber
1 adet bulyon

kuru soğanları ve biberleri ölene kadar kavurun. küp küp doğradığınız patlıcanı ekleyin kavurun. kabuğunu soyup küp küp doğradığınız domatesi ve 1 kaşık biber salçasını ekleyin gene kavurun. baharatları ekleyin. 1 tane tavuk bulyon ekleyin. bulguru ekleyin biraz çevirin bulguru ve sıcak su ekleyin. afiyet olsunn

ogretmen_pc' Alıntı:
bakalım nasıl olacak tadlarını tutturabilirsem güzel bi puan alırım inşş :lol: şeyma hanımcım sizin güler yüzünüz yeter yemeğe gerek bile yok :wink:

Senin de öyle gerçekten.. Boşuna yoruyosun kendini, kayınvelidenler seni görsün yeter :)

ozkancanan' Alıntı:
aa benim domatesli bulgur pilavım çok güzel olur, meyhane pilavıda deniliyor sanırım ismine. Küçük bir soğan ince doğranıp kavrulur, sonra yeşil biber eklenir, biraz kavrulduktan sonra, 2-3 boyuta göre kabuksuz domatesler küçük küçük doğranmış eklenir, güzelce hepsi birlikte biraz pişer. Sonra bulgurunuzu ekleyiniz. iyice kavuruyorsunuz. En sonda kaynamış su ekleyip, pişiriyorsunuz, tüm suyunu çekene kadar değil çok az dibinde suyu kalınca kapatın altını. Biraz karıştırıp, demlenmeye bırakınız.
glimmer' Alıntı:
SEBZELİ BULGUR PİLAVI
2 adet domates
2 adet biber(1 kırmızı,1 yeşil)
1 adet patlıcan
1 adet kuru soğan
1 kaşık biber salçası
tuz,karabiber,kırmızı biber
1 adet bulyon

kuru soğanları ve biberleri ölene kadar kavurun. küp küp doğradığınız patlıcanı ekleyin kavurun. kabuğunu soyup küp küp doğradığınız domatesi ve 1 kaşık biber salçasını ekleyin gene kavurun. baharatları ekleyin. 1 tane tavuk bulyon ekleyin. bulguru ekleyin biraz çevirin bulguru ve sıcak su ekleyin. afiyet olsunn

çook sağolun.... inşallah güzel olur... kalabalık misafire yapmamıştım.. ölçü olarak 3 bardak bulgur 6 bardak su koysam yeter herhalde

seyma' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
bakalım nasıl olacak tadlarını tutturabilirsem güzel bi puan alırım inşş :lol: şeyma hanımcım sizin güler yüzünüz yeter yemeğe gerek bile yok :wink:

Senin de öyle gerçekten.. Boşuna yoruyosun kendini, kayınvelidenler seni görsün yeter :)

denesem mi acaba tepkiler nasıl olur :puhaha:

bulgur su ölçüsünü ben şöyle ayarlıyorum babennmin usulü:
kaşığı sapladığında kaşık devrilmeyecek suda

ogretmen_pc' Alıntı:
seyma' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
bakalım nasıl olacak tadlarını tutturabilirsem güzel bi puan alırım inşş :lol: şeyma hanımcım sizin güler yüzünüz yeter yemeğe gerek bile yok

denesem mi acaba tepkiler nasıl olur :puhaha:

öyle bi dene anneciğim okuldan geç geliyorum ya bişey yapamadm ama ben şimdi hemen gider bi makarna suyu koyarım de :)))))

size çok basit bit tavuk göğsü tarifi vereyim

malzemeler
1kg süt
1,5 çay bardağı un (bardağı çok doldurmayın unu fazla olunca güzel olmuyor)
1,5 çay bardağı şeker
1 paket vanilya
sıvı yağ

yapılışı:
unu tencere koyun alabildiğince sıvı yağ koyun, biraz kavurun, kokusu gelince kapatın altını, tencereye sütü boşaltın mikserden geçirin, daha sonra ocağın altını açın, karışım kaynamaya başlayınca şeker ve vanilyayı boşaltın, biraz daha kaynatıp altını kapatın, borcama dökün, 1 gece dolapta beklerse süper olur, isterseniz üzerine hindistan cevizi de serpiştirebilirsiniz.

ZEYTİN YAĞLI PIRASA
MALZEMELER
pırasa
1/2 fincan pirinç
domates
salça,tuz,biraz limon tuzu

pırasaları parmak boyutunda doğrayın. zeytin yağında havuçları ve pırasları biraz çevirin. üzerine domatesleri ekleyin. domatesler suyunu tam bıraksın ve üzerine 1 kaşık salça ekleyin. baharatları da ekleyin biraz kavurun. sonra üzerine yemeği örtecek kadar sıcak su ekleyin ve yıkanmış pirinçleri atın. limon tuzunu da ekleyin. kısık ateşte pişirin. soğuk servis edin afiyet olsun...

hocam pırasyı pişirirken içine portakal veya mandilina suyu koymanızı tavsiye ederim

TAVUK KIZARTMASI

1 adet tauğu düdüklüde haşlayın. parçalayın. soğuduktan sonra üzerine kırmızı biber, tuz, karabiber, kekik ve zeytin yağı ekleyin ve iyice karıştırın. bu şekilde en az 3 saat beklesin.
suyunu kesinlikle dökmeyin değerlendirisiniz. çorba, pilav vs...
tavukları yüksek ateşte çevirerek kızartın harika oluyor...

benim eşim de pırası sevmez ama yemediğini düşünür sadece ben ona böreklerde afitle yedririm haberi bile olmaz...
böreklerde kuru soğana karşıyım sert yapıyor hamuru ama pırasa hımmmm yumuşacık yapıyor. özellikle otlu gözleme ve böreklerde

benim arkadaş bir tavuk tarifi verdi hiç denemedim pek aklımda almadı :) bütün bir tavuğu tamemen tuzluyorsunuz tavuk hiç görünmeyecek, daha sonra ekmek fırınına verip 3 saat pişirtiyormuşuz, sonra tavuğu aldığımızda tuz kırılıyormuş tavukta nar gibi kızarıyormuş

DENİZ BÖRÜLCESİ
deniz börülcesini kaynayan suda bir taşım haşlayın ve çıkarın(tuz koymayın denizden çıktığı için arkadaşta tuz varrr)
sosu için: zeytin yağını sarımsağı ve limonu iyice çırpın ve üzerine ekleyin. az bişi tuz ekleyebilirsiniz tuza. deniz bölürcesinin üstüne dökün
yemeyinde yanında yatın arkadaşlar muhteşem ve cok sağlıklı bir lezzet

hani glimmer hocam nerdeee deniz börülcesi burada kara börülcesi bile yok:( :) :lol: :? :shock:

Geri