hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
ogretmen_pc' Alıntı:
glimmer hocam hamaratlığına hayran olmamak mümkün değil ellerine sağlık : ) ben kendime mümkün olduğunca basit pratik bi menü belirledim çünkü akşam yorgun argın alışverişe git gel yemekleri hazırla evi toparla ancak yetiştiririm inş :oops:

-Tarhana Çorbası(eşimin ailesi çok seviyor)
-İzmir Köfte
-Pilav(bulgur-pirinç karar veremedim biraz şık bi sunum olsun istiyorum)
-Mantar Sote
-Sarma(dün yapmıştım allah'tan)
-Salata
-Masayı kalabalık göstersin diye çeşitli soslar : )
-Etimek Tatlısı

sizce nasıl ? kayınvalideme daha çok hünerlerimi göstermek isterdim ama zaman kısıtlı :p :lol:

tarhana çorbası için ; küp şeker şeklinde ekmekleri kesip fırında az yağda baharatlayarak kızartın...
izmir köftesi için ; küp şeklinde patates kızartması,karnıbahar ve biber kızartması ekleyiniz...
pilav için : tercihiniz pirinç olsun çorba kasesine doldurup ters çevirin öyle servis yapın yanlarına domates dilimleyin ikişer tane daire şeklinde...
mantar sote için ; üzerine maydanoz ekleyiniz pişmemiş...
sarma için ; limonlarınızı yarım şekilde kesip pembe süsler var elek şeklinde onlarla süsleyip yanlarına koyunuz...
salata için ; malzemeleri karıştırmadan yanyana doğrayın...
soslar için ; size kalmış
etimek tatlısı için ; üzerine krem şanti yerine sade dondurma tercih ediniz...

inşaallah gününüz güzel aileniz mutlu olur
kolay gelsin :)

etimek tatlısı
2 bardak şeker 2 bardak su kaynatılır
etimekler tepsiye dizilir üzerine şerbet gezdirilir.
muhallebisi 2 kaşık nişasta 2 kaşık un 1kaşık şeker koyu bir kjıvam olacak şekilde süt ve vanilya ile pişirilir ayrı bir yerede 1 paket kremşanti süt ile çırpılır. muhallebi soğuyunca kremşanti ile ikisi iyice çırpılır ve etimeklerin üzerine dökülür.
ister sade ister çikolata yada vişne sosu ile serviz yapabilirsiniz.

patates kavurma: patatesler haşlanır kabukları soyulur ve ezilir. soğan kavrulur üzerine yazın taze kışın yazdan hazırlanan konserve domateslerden konur. biraz salça,tuz , nane maydanoz ve acı konur patateslerle kavrulur. bu şekilde yendiği gibi nefis börek harcı da oluyor bu tarif
çıtır börek: 1 bardak su ve 1 bardak sıvı yağ karıştırılır. 1. yufka serilir üzerine bu karışımdan sürülür. 2. yufka serilir aynı karışım sürülür. sigara böreğinden daha geniş kesilir ve içine ister peynir ister yukarıdaki harç konur. yüksek derecede pişirilir. isterseniz dondurucuya da atabilirsiniz. misafir için hazır oluyor. hemde daha lezzetli oluyor.

bir börek daha:
4 yufka
2 yumurta 1 bardak yağ 1/2 bardak süt kabartma tozu 1 kaşık un iyice çırpılır.
1. yufka serilir üzerine bu karışım sürülür 2. yufka serilir. hazırlanan patates kavurması ay şeklinde yufkaların kenarına konur ve yufkalar silindir şeklinde sarılır. piştikten sonra dilimlenerek servis yapılır.
pişirmeden dondurucuya da atabilirsiniz. ben dondurucuyu çok fazla kullanıyorum

oğlumun tabiriyle ev puuudingi :D
3 kaşık un 7 kaşık şeker 1 yumurta 1lt süt 4 kaşık kakao isteyen piştikten sonra 1 kaşık margarin ekleyip biraz daha kaynatabilir, ama margarin sağlığa zararlı

simit:
1 paket margarin, 1 çay bardağı sıvı yağ, kabartma tozu, 1 bardak sirke, 1 tatlı kaşığı, 1 talı kaşığı şeker tuz istenirse1 kaşık mahlep, 1 yumurtanın sarısı üzerine beyazı içine
hamuru yoğurduktan sonra küçük yuvarlaklar yapıyoruz önce yumurtanın beyazına sonra susama batırıyoruz yüksek derecede pişiriyoruz,
yarısını yiyoruz yarısını da dondurucuya

borani tarifi veriyim
ıspanaklar bol soğanla kavrulur, süzme ve normal sarımsaklı yoğurt karışımı ile iyice karıştırılır. tereyağ kızdırılıp dökülür ve kırmızı biberle süslenir.

birde domates çorbası muhteşem oluyor
3 kaşık unu yağda kavurun üzerine kıvam alacak kadar süt, sonra domatesleri ekleyin , biraz piştikten sonra salçada ekleyin bu aşamada çok kötü görünüyor telaş etmeyin sıcak su ekleyip pişirin içine 1 kaşık tereyağ atın ve blenderdan geçirin rendelenmiş kaşar ve karabiberle servis yapın

tavuk şinitzel alıyorsunuz çok iyi dövülmüş olması lazım
önce bir kapta domates,salça,tuz kekik ve şinitzelleri iyice karıştırıyorsunuz sonra içine rendelenmiş kaşar koyup sarıyorsunuz.
üzerine biraz sıvıyağ gezdirip fırında pişiriyorsunuz enfes oluyor

yoğurt,un ve pirinci içine birazda soğuk su ekleyerek iyice çırpıyorum, ocağa koyuyorum koyulaşınca sıcak su ekleyip karıştırarak pişiriyorum, üzerine tereyağ ve nane
glimmer hocam sizin çorbanızı bizde yazın soğuk çorba diye yaparlar, kışın sıcak yazın soğuk içilir bide üzerine dereotu
soğuk olanda yumurta ve tereyağ yok tabi

yarım paket margarin
1bardak şeker
1bardak un
1 lt süt 1 paket vanilya pişirip iyice çırpılır
şekeri en son ilave ederseniz rengi daha beyaz oluyor
2 paket kakaolu bisküvi toz haline getilir.
borcama dökülen tatlının üzerine konur içine muz ceviz konabilir rulo şeklinde sarılır dilimlenerek servis edilir. tadı ve görüntüsü çok güzel oluyor.

patatesleri tereyağ ve kimyonla karıştırıp fırına verirseniz hazır elma dilimi patates gibi oluyor.

glimmer' Alıntı:
sebzeli bulgurun yanına ;
turşu çıkartın
cacık yapın
güzell bi ezme yapın
salata yapın bunlar zaten muhteşem gzükür

sağolun hocam bulgur pilavı yapacağım sebzeli hiç yapmadım ama bakalım güzel olacak mı

dondurucuya gelelim, öncelikle kendisini bulana sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
yazdan başlayalım:
bezelye ayıklayıp poşetliyorum
barbunya ayıklayıp poşetliyorum
taze fasulye tuzlu suda haşlayıp soğuk suda şokluyorum.
kabak çorba için rendeleyip koyuyorum, ayrıca yemek için küp küp doğrayıp domatesle kavuruyorum, kıymalı yemeğini yapıyorum.
patlıcan közleyip koyuyorum,ayrıca küp küp doğrayıp domatesle kavuruyorum, kıymalı yemeğini yapıyorum.
kırmızı biber ayıklayıp doğrayıp çiğden koyuyorum oğluşun çorbaları için, ayrıca közleyip koyuyorum
köy biberi ayıklayıp çiğden bulgur pilavı için
sivri biber ayıklayıp bütün koyuyorum izmir köfte gibi yemeklerin üzeri için ayrıca az yağla kavurunca kızartma gibi oluyor.
sivri biberleri ayıklayıp doğrayıp domates ve sarımsakla kavuruyorum, çıkarınca az yağ ve tuz ekleyip ısıtıyorsunuz çok güzel oluyor.
domates ve biberleri menemenlik doğrayıp poşetledim çıkarınca soğanını kavurup yumurtasını kırdınız mı yaz menemeninden farksız
dolmalık yeşil ve kırmızı biberleri ayıklayıp koyuyorum
enginar çiğden ve suyuyla birlikte
domates sosundan da konserve yapıyoruz tabi bunu annemle

yazlıkların dışında
haşlanmış kuru fasülye,nohut
kıymayı direk köfte yapı atıyorum
kurumuş ekmekleri robotta çekip köfte için atıyorum
daha önceki mesajlarımda olduğu gibi her türlü kek, börek, poğaça ...

aklıma gelenle bunlar.

glimmer' Alıntı:
mantar sote güzelll bencede...
sarmaya denecek ne varki zaten
misler giiiibi tarhana corbasııı
açıkçası tatlı pek tatmin etmedi benii

tatlı en basit bu yetişir diye düşündüm başka ne olabilir ?

evet hocam ben 1 kilo ıspanağı ayıklayıp yıkıyorum kurutuyorum yarısını pişirip yarısını dondurucuya aynen 2 demet semizotunuda ayıklayıp yıkıyorum kurutuyorum yarısını pişirip yarısını dondurucuya

neden olmasın hocam borani tarifim var önceki sayfalarda çok leziz oluyor vede güzel görünüyor

benimde hafta sonu akşam çaya misafirim var menüm hazır değil daha karar veremedim menüye :| fikir alabilirim

ogretmen_pc' Alıntı:
glimmer hocam hamaratlığına hayran olmamak mümkün değil ellerine sağlık ben kendime mümkün olduğunca basit pratik bi menü belirledim çünkü akşam yorgun argın alışverişe git gel yemekleri hazırla evi toparla ancak yetiştiririm inş :oops:

-İzmir Köfte
-Mantar Sote
-Salata
-Masayı kalabalık göstersin diye çeşitli soslar
-Etimek Tatlısı

sizce nasıl ? kayınvalideme daha çok hünerlerimi göstermek isterdim ama zaman kısıtlı

maşaallah bu nası bi menü :) ben salatayla ana yemek yapabilirsem şükrediyorum misafir geldiğinde :)bi de arada sırada çorba yapabiliyorum eşim yardım ederse :)

evde ıspanak bi de kabak vardı onları değerlendireyim ıspanağı buldum da kabakla salata tarzı akşam yemeğinde olabilecek ne yapabilirim

YA HOCAM KARIŞMAK GİBİ OLMASIN AMA BORANİ pek de alakalı değil menünüzlee

aslında kabak ve havucu rendeleyip kavurabilirsiniz sarımsaklı yoğurtla güzel oluyor. yalnız kabak dondurucudaysa kavurması güzel olmuyor çok sulanıyor.
hocam bayağı kalabalık bir menü valla tebrik ederim çocuk var mı

seyma' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
glimmer hocam hamaratlığına hayran olmamak mümkün değil ellerine sağlık ben kendime mümkün olduğunca basit pratik bi menü belirledim çünkü akşam yorgun argın alışverişe git gel yemekleri hazırla evi toparla ancak yetiştiririm inş :oops:

-İzmir Köfte
-Mantar Sote
-Salata
-Masayı kalabalık göstersin diye çeşitli soslar
-Etimek Tatlısı

sizce nasıl ? kayınvalideme daha çok hünerlerimi göstermek isterdim ama zaman kısıtlı

maşaallah bu nası bi menü ben salatayla ana yemek yapabilirsem şükrediyorum misafir geldiğinde :)bi de arada sırada çorba yapabiliyorum eşim yardım ederse

bakalım nasıl olacak tadlarını tutturabilirsem güzel bi puan alırım inşş :lol: şeyma hanımcım sizin güler yüzünüz yeter yemeğe gerek bile yok :wink:

bakın kabakla ilgili şu tarifi yapın hem menünüze de uyum sağlar. sarmaların yanına servis edersiniz
KATIKLI DOLMA
kabakları oyun. oyulan kabakların içine bir çay tabağında hazırladığınız kimyon+pulbiber+tuz+karabiber karışımını sürün
harcı ;
bulgur
kurusoğan
zeytinyağı
kuru reyhan
kıyma
karabiber,tuz,kimyonnn

harcını hazırladıktan sonra dolmaları doldurun gene zeytin yağı ilave derek dolmayı pişirin
pişen dolmalarınızı dilim dilim kesin ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökün ve servis edin

hocam önemli olan meünün cok kalabalık olması değildir yaptıklarınızın iyi olmasıdır.
panik yapmayın yeter artık menüye de fazla bişey daha eklemeyin.

glimmer' Alıntı:
YA HOCAM KARIŞMAK GİBİ OLMASIN AMA BORANİ pek de alakalı değil menünüzlee

seldabal' Alıntı:
aslında kabak ve havucu rendeleyip kavurabilirsiniz sarımsaklı yoğurtla güzel oluyor. yalnız kabak dondurucudaysa kavurması güzel olmuyor çok sulanıyor.

abartmayım o zaman ıspanak ve kabağı da diğer günlere saklayım haftasonu bizdeler zaten

glimmer' Alıntı:
bakın kabakla ilgili şu tarifi yapın hem menünüze de uyum sağlar. sarmaların yanına servis edersiniz
KATIKLI DOLMA
kabakları oyun. oyulan kabakların içine bir çay tabağında hazırladığınız kimyon+pulbiber+tuz+karabiber karışımını sürün
harcı ;
bulgur
kurusoğan
zeytinyağı
kuru reyhan
kıyma
karabiber,tuz,kimyonnn

harcını hazırladıktan sonra dolmaları doldurun gene zeytin yağı ilave derek dolmayı pişirin
pişen dolmalarınızı dilim dilim kesin ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökün ve servis edin

kabak dolmasını daha sonra deneyim hocam hiç yapmamıştım ellerinize sağlık

seldabal' Alıntı:
çocuk yok hocam 9 aylık evliyiz..

Geri