Matematik öğretmenliğine geçmek istiyorum???

Kodla Büyü
edacomü' Alıntı:
yazılanları okuyunca gerçekten benimde içim çok sıkıldı..meslekte 7.yılım ve her sene aynı düşünceleri aynı sıkıntıları bende yaşıyorum..ama bazı arkadaşların dediği gibi tren kaçtı...
bence tek çare,mesleğimizde ilerlemek ve en iyisi olmak kendimizi geliştirmek

Hocam haklısınız fakat geliştirmek neyin çözümü? İnsan manevi haz alamadığı doyuma ulaşamadığı meslekte kendini geliştirdiğinde ne değişir ki? En rahat çalışan belki de en çok iş yapanlardan biriyim fakat huzur yok.. Ben öğretmenliği çok seviyorum ama öğretmen gibi hissedemiyorum kendimi maalesef...

böte_2008' Alıntı:
Anadolu lisesi mezunuyum, matematik öğretmenliğini çok rahat kazanabildiğim halde rehber öğretmeninin yönlendirmesi, ve bölümün geleceğinin parlak olması düşüncesiyle bu bölümü okudum. 3 yıllık kadrolu öğretmenim. Branş değiştirmek istiyorum... Yardımcı olursanız sevinirim, izlemem gereken yol nedir........? Teşekkürler...
Yeniden Matematik öğretmenliği okuyacaksın. Ben de kafama edeyim. Seninle aynı dertten muzdaribim

blşmblşm' Alıntı:
bilmiyorum; düşünmek istemiyorum...bilgisayar biliime girince depresyona giriyorum resmen...bu hepimizin içinde bir dert....bilgisayar öğrt olmayan anlayamaz sıkıntıyı...bir başka hoca duysa; yaz zaten ne yapıyosunki? yazılın yok notun yok ne güzel diye başlar....benim okulum sorunsuz...bolca kitap okuyorum...internette dolanıyorum...gazete okuyorum...ama yok işte hiç bi şekilde sevemedim...5 sene olacak..sevemedim işte....heleki okulu kötü idaresi kötü olanlar ne yapsın? bazı müdürler varki; derse girmiyosun formatörsün diye neredeyse ayakkabısını sildirecek...benim arkadaşlarımın çoğu 5 te çıkıyor...5 e çeyrek kala bile çıkamıyor...hadi bu müdürüm iyi...ya başka okula atanırsam ya benim uğraşan bi müdürüm olursa ne olacak? benim neden diğer öğretmenler gibi işim beli değil...herkesin bir müfredatı var;konusu var...şöyle kitabımı alıp sınıfa gidip ders anlatmak isterdim.....bilgisayar kasası; devamlı bozulan şeyler;üstüm başım toz içinde;öğrenciler dinlemez zaten....anlatmayada gerek yok..hepsini biliyosunuz zaten :cry: :cry: :cry: :cry:

hiç sormayın hocam, o kadar müsamaha gösterdikleri halde, bu haldeyim aksi olsaydı düşünmek istemiyorum bile neler yaşardım...

hardeniz' Alıntı:
ya hocam bence branş değişikliği uzun ve zahmetli bir süreç. gece okuyacaksınız ve açılan kontenjanda kendinize yer bulacaksınız. bence derslerimizi geri almak için uğraşmalıyız.
bana öyle bir ders söyleyin ki 1-8 sınıfa kadar tüm öğrenciler girmek için can atsın . Branşımız gerçekten kaliteli bir branş ama mebdekiler yaptılar yapacaklarını. daha birkaç yıl öncesine kadar herkes bana özeniyordu. dersime özeniyordu. öğrenciler ne kadar istekli diyorlardı.
ama bakanlıkliğın dersimiz üzerindeki yanlış kararları bizi bu duruma düşürdü.
ELBET SONUMUZ FERAHLIK OLACAKTIR. Allah yardımcımız olsun.

Kurbanlık koyun gibi bekliyoruz hocam ama şuna eminim dersimizi geri filan vermeyecekler. Adak adadım düzelirse sorunlarımız ama hiç umut yok içimde... hadi ben rahatım da arkadaşlarında dediği gibi 5 den önce çıkamayan, amiriyle sürekli kavga içinde olan bi sürü sorun yaşayan branştaşlarım için bu sorun düzelsin istiyorum.. Bizi bizden başka kimse anlayamaz, hele de o kadar puanı bu bölüme heba etmiş arkadaşlar çok iyi anlayacaklardır beni......

Peki Matematik öğretmenliği mi yoksa fen edebiyat Matematik okumak mı?
Ayrıca diyelim ki bitirdik alan değişikliği mi yeniden kpss mi?

böte_2008' Alıntı:
Anadolu lisesi mezunuyum, matematik öğretmenliğini çok rahat kazanabildiğim halde rehber öğretmeninin yönlendirmesi, ve bölümün geleceğinin parlak olması düşüncesiyle bu bölümü okudum. 3 yıllık kadrolu öğretmenim. Branş değiştirmek istiyorum... Yardımcı olursanız sevinirim, izlemem gereken yol nedir........? Teşekkürler...
Ben de sizin gibi düşündüğüm için ygs+lys girip kazandım ilköğretim mat 2. öğretimi ve şu an hem çalışıp hem okuyorum.Ama çok zor.Çünkü haftanın 3 günü derse giriyorum Bursa'da 17 saatim var.Diğer 2 gün de Sakarya'ya gidiyorum...Ama size tavsiyem mutlaka çalıştığınız ilde üni kazanmaya çalışın ben kazanamadım.yatay da yapamadım tayin de olmadı. Muaf derslerim olduğu için şu an ayarlayabildim git gelleri. Ama seneye 3. sınıfım. Tekrar tayin veya yatay geçise basvurucam.Hayırlısı artık hepimiz için

grandmasterb' Alıntı:
Peki Matematik öğretmenliği mi yoksa fen edebiyat Matematik okumak mı?
Ayrıca diyelim ki bitirdik alan değişikliği mi yeniden kpss mi?
Alan değişikliği sadece ilden o bilgi verildi bana.ins o zamana kadar bir değişiklik olmaz.

nu_se' Alıntı:
böte_2008' Alıntı:
Ben de sizin gibi düşündüğüm için ygs+lys girip kazandım ilköğretim mat 2. öğretimi ve şu an hem çalışıp hem okuyorum.Ama çok zor.Çünkü haftanın 3 günü derse giriyorum Bursa'da 17 saatim var.Diğer 2 gün de Sakarya'ya gidiyorum...Ama size tavsiyem mutlaka çalıştığınız ilde üni kazanmaya çalışın ben kazanamadım.yatay da yapamadım tayin de olmadı. Muaf derslerim olduğu için şu an ayarlayabildim git gelleri. Ama seneye 3. sınıfım. Tekrar tayin veya yatay geçise basvurucam.Hayırlısı artık hepimiz için
Hangi derslerden muaf oldunuz hocam?

karabük üniversitesinde uzaktan eğitim yapabiliyorsunuz. uzaktan eğitim programında matematik bölümü de var. bölüm tanıtımında formasyon alınırsa öğr yapabilir diye yazıyor ki hepimizin formasyonu var. sadece sınav dönemlerinde okula gitmek
gerekiyormuş. ben de bir böteli olarak zamanında yazmadığım mat öğr mum ile aradığım için araştırdım.
karabük bana biraz uzak ayrıca sınava da girmemiz gerek tabi

öys tercihlerinde ise bir tane matematik yoktu, 7 tercih hepside bilgisayar idi...
matematikçi olmayı ben de istemişimdir ama gel gör ki kader buralara geldik..

nu_se' Alıntı:
böte_2008' Alıntı:
aynı durumdayız hocam. aynı bölümü okuyorum. seneye ben de 3. sınıfım. kazandığım şehre tayin olabildim ama hiç bir dersten muaf etmediler üniversite kurallarına göre... ayrıca bazı üniversiteler muaf ediyor, muaf edecekler diye bir kural yok.
alan değişikliğinin kalkacağını hiç zannetmiyorum, yıllardır var. aksi bir durum şu ana kadar söz konusu bile olmadı. ayrıca elinde 2. diploma olanları ne diye engelleyebilirler ki? elinde diplomanız olunca o bölüm mezunlarının bütün haklarına sahip olursunuz....

"..herkesin bir müfredatı var;konusu var...şöyle kitabımı alıp sınıfa gidip ders anlatmak isterdim.....bilgisayar kasası; devamlı bozulan şeyler;üstüm başım toz içinde;öğrenciler dinlemez zaten....anlatmayada gerek yok..hepsini biliyosunuz zaten :cry: :cry: :cry: :cry:[/quote]

artık her gün kendi kendime söylenip durduğum şeyleri çok güzel yazmışsınız. herkesin bir müfredatı var ve zil çalınca o öğretmenler sınıflarından elini kolunu sallayarak en önce çıkıyorlar. bilgisayar lab tekrardan pencerelerini kontrol et sandalyelerini düzelt şalteri kapat kapıyı kilitle bunlar hiç birşey aslında. anlattığım dersi öğrenci zevkle dinlese, karneye notu geçecek mi diye sormasa kısacası yaptığım iş bana doyum verse gözüm bunları görmez. Oysa şimdi ben de nasıl branş değiştiririm derdine düştüm bir sonraki tercihim marmara mat öğr idi. puanım böteye yetmese de bir alt tercihim gelseydi keşke diye hayıflanıyorum.

ben bizim matematik öğretmenlerine aynı şeyleri söylediğimde gel birde bize sor diyolar. öğrenci başarısız olduğunda hep suçu bizde arıyolar. hemen idare çağırıyo.. çocuklar dersi sevmiyo çalışmıyo, veli de ayrı sorun diyolar.
aslında bizim dersimiz notumuz olsa matematikten daha iyi branşımız

aynı durumdayız hocam. aynı bölümü okuyorum. seneye ben de 3. sınıfım. kazandığım şehre tayin olabildim ama hiç bir dersten muaf etmediler üniversite kurallarına göre... ayrıca bazı üniversiteler muaf ediyor, muaf edecekler diye bir kural yok.
alan değişikliğinin kalkacağını hiç zannetmiyorum, yıllardır var. aksi bir durum şu ana kadar söz konusu bile olmadı. ayrıca elinde 2. diploma olanları ne diye engelleyebilirler ki? elinde diplomanız olunca o bölüm mezunlarının bütün haklarına sahip olursunuz....[/quote]

ne mutlu size hocam kurtuluş yolunda ilerlemişsiniz baya .hocam bende geçen yıl sınava girdim matematik öğretmenliği geliyordu ama bulunduğum ilde ilköğretm mat yoktu diye yazmadım..hocam siz üniversiteye yerleştikten sonra mı tayin istediniz yani 2 üniverste okuduğun ile tayinini aldırabiliyormusun öle bir hakkımız var mı?

güneşimm' Alıntı:
alan değişikliğinin kalkacağını hiç zannetmiyorum, yıllardır var. aksi bir durum şu ana kadar söz konusu bile olmadı. ayrıca elinde 2. diploma olanları ne diye engelleyebilirler ki? elinde diplomanız olunca o bölüm mezunlarının bütün haklarına sahip olursunuz....

ne mutlu size hocam kurtuluş yolunda ilerlemişsiniz baya .hocam bende geçen yıl sınava girdim matematik öğretmenliği geliyordu ama bulunduğum ilde ilköğretm mat yoktu diye yazmadım..hocam siz üniversiteye yerleştikten sonra mı tayin istediniz yani 2 üniverste okuduğun ile tayinini aldırabiliyormusun öle bir hakkımız var mı?
lisans mezunları için 2. bir lisans üst öğrenim sayılmadığı için özür grubuyla tayine girmez yani öyle bir hakkımız yok hocam. evet daha sonra tayin istedim başka bir yolla... teşekkürler

bilisim-tef' Alıntı:
peki HEM'e geçsen. orda belki öğretmen gibi hissedersin kendini :idea:
ne farkeder hocam, isterse iyi bir meslek lisesinde çalışsın ya da başka bir branşta öğretmen olsun... sonuçta matematik maddi ve manevi en değerli branş...

geçen günde matematik öğretmeni arkadaşımla konuştum o da matematik öğretmeni olduğuna çok pişman memurluğa geçmeyi bile düşünüyorum demişti.müdürü her gün fırça atıyormuş öğrencilerin matematik başarısı düşük diye.mesleğinden mutlu olan çok az kişi var maalesef.
matematik öğretmenlerinin forumuna girip onların sorunlarını da okuyun sonra karar verin bence.mezun olunca direkt geçiş olmuyorsa kpss de en az 89 almanız lazım.3-4 yıl sonrasını düşünemiyorum bile.matematik öğretmenlerinin çoğu atanamadığından 4001 i seçip ya memur oluyor ya da polis oluyor.açıktan atamada çok fazla rakibiniz olacak.
gerçekten mesleği isteyip istemediğinizden emin olun. keşke şu branşı seçseydim de dememek lazım.diğer öğretmenliklere göre çok düşük puanlarla atandınız zamanında.matematik,ingilizce,türkçe öğretmeni olup atanmak için 6-7 yıl bekleyen çok fazla kişi var.

sevdalimhayat' Alıntı:
geçen günde matematik öğretmeni arkadaşımla konuştum o da matematik öğretmeni olduğuna çok pişman memurluğa geçmeyi bile düşünüyorum demişti.müdürü her gün fırça atıyormuş öğrencilerin matematik başarısı düşük diye.mesleğinden mutlu olan çok az kişi var maalesef.
matematik öğretmenlerinin forumuna girip onların sorunlarını da okuyun sonra karar verin bence.mezun olunca direkt geçiş olmuyorsa kpss de en az 89 almanız lazım.3-4 yıl sonrasını düşünemiyorum bile.matematik öğretmenlerinin çoğu atanamadığından 4001 i seçip ya memur oluyor ya da polis oluyor.açıktan atamada çok fazla rakibiniz olacak.
gerçekten mesleği isteyip istemediğinizden emin olun. keşke şu branşı seçseydim de dememek lazım.diğer öğretmenliklere göre çok düşük puanlarla atandınız zamanında.matematik,ingilizce,türkçe öğretmeni olup atanmak için 6-7 yıl bekleyen çok fazla kişi var.
hocam o saydığınız memurluklara atananlar açıktan atamayla değil kurumlar arası geçişle geçebiliyorlar ve yeni 657'de bu transfer kalkacak diye duyum var. ayrıca meb'de çalışan biri kurumlar arası değiştirme yapamaz çünkü zaten aynı kurumdadır. branş değiştirme kontenjanları il içinde olur, bulunduğunuz ilde kontenjan açılmışsa ve kadroluysanız sorun yok
o söylediğiniz başarı durumu sınavda sorusu olan bütün branşlar için geçerli, öyle düşüneceksek öğretmenlik yapmamamız lazım....

Geçenlerde okulumuzda matematik öğretmeni bir hafta raporluydu. Bir kaç boş derse ben girdim sayısal çıkışlı olduğumuz için ders yabancı değil çocuklara dedim nerde kalmıştınız? üçgen çeşitleri, özel üçgenler felan. dedim birlikte soru çözelim başladık derse ilk dersin sonuna yakın sinirlerim had safaya çıktı ya hu sorunun sadece sayılarını değiştiriyorum soruyorum aynı soruyu yok çocuk saf saf bakıyor tane tane anlatıyorum anladın mı yavrum diyorum anladım hocam diyor. birazdan yeni bir soru çocukta tık yok. sınıfın geneli böyle tabi. Sonra dedim ki ya çok umursamaz olacaksın bu derste ya da 3 seneye kalmaz kafayı yersin. Ve daha bir sürü angarya... Sonra kendi branşımı sevmeye niyetlendim. Tabi bilgisayarı da sevdirmemek için elinden geleni yapıyor sistem. Ben de öss ye başvurdum ama mühendislik ya da ilahyat okumak istiyorum kesinlikle matematik öğrt. gibi ana dersler okumam.

[/quote]
ne farkeder hocam, isterse iyi bir meslek lisesinde çalışsın ya da başka bir branşta öğretmen olsun... sonuçta matematik maddi ve manevi en değerli branş...[/quote]

bu konuda size katılmıyorum hocam.okulda en çok değer verilen derslerden biri belki ama gerçek hayatta kendini geliştiren bilişim tek. öğretmenlerinin matematik öğretmenlerinden daha fazla kazanacağını düşünüyorum.benim ablamda matematik öğretmeni okulda o kadar yoruluyor ki özel ders vermeye zamanı kalmıyor.gerçekten işini yapan matematik öğretmenlerinden bahsediyorum tabii.matematik öğretmenlerinin özel dersten başka ne kazancı olabilir?ek dersi de yok.diğer branşları bu kadar yüceltmeyin bence.

hulya08' Alıntı:
Geçenlerde okulumuzda matematik öğretmeni bir hafta raporluydu. Bir kaç boş derse ben girdim sayısal çıkışlı olduğumuz için ders yabancı değil çocuklara dedim nerde kalmıştınız? üçgen çeşitleri, özel üçgenler felan. dedim birlikte soru çözelim başladık derse ilk dersin sonuna yakın sinirlerim had safaya çıktı ya hu sorunun sadece sayılarını değiştiriyorum soruyorum aynı soruyu yok çocuk saf saf bakıyor tane tane anlatıyorum anladın mı yavrum diyorum anladım hocam diyor. birazdan yeni bir soru çocukta tık yok. sınıfın geneli böyle tabi. Sonra dedim ki ya çok umursamaz olacaksın bu derste ya da 3 seneye kalmaz kafayı yersin. Ve daha bir sürü angarya... Sonra kendi branşımı sevmeye niyetlendim. Tabi bilgisayarı da sevdirmemek için elinden geleni yapıyor sistem. Ben de öss ye başvurdum ama mühendislik ya da ilahyat okumak istiyorum kesinlikle matematik öğrt. gibi ana dersler okumam.
hocam ben bir kurumda matematik derslerine giriyorum, özel ders de veriyorum. önemli olan bilgi değil bence. önemli olan o bilgiyi öğrenciye aktarabilmek. bu anlamda da iyi olduğumu düşünüyorum, hiç bilmeyen birine göre ders anlatıyorum, öğrencilerin yanlış algılarını bildiğim için önceden uyarırım, püf noktalara değinirim, memnunum yani bu durumdan... dersime giren birçok öğrenci istekli oluyor ve memnunlar benden...

canım sıkıldıkça 12. sınıfların geometri sorularını çözüyorum boş derslerinde ..bende böyle gideriyorum matematik özlemimi :roll:

sevdalimhayat' Alıntı:
bu konuda size katılmıyorum hocam.okulda en çok değer verilen derslerden biri belki ama gerçek hayatta kendini geliştiren bilişim tek. öğretmenlerinin matematik öğretmenlerinden daha fazla kazanacağını düşünüyorum.benim ablamda matematik öğretmeni okulda o kadar yoruluyor ki özel ders vermeye zamanı kalmıyor.gerçekten işini yapan matematik öğretmenlerinden bahsediyorum tabii.matematik öğretmenlerinin özel dersten başka ne kazancı olabilir?ek dersi de yok.diğer branşları bu kadar yüceltmeyin bence.
hocam ben de bilgisayar öğretmeniyim, işin dışında olan biri değilim. ortalamaya vurursanız matematik öğretmenlerinin kazancı çok daha iyi. ek ders dediğiniz ne kadar ki ? bilişimde sadece meslek lisesinde ek ders var o da her meslek lisesinde değil. onun dışında ek derste branş önemli değil. büyük şehirlerde saati 100 tl'ye özel ders veren matematik öğretmenleri bile var. ayrıca bütün eğitim kademelerine hitap ediyor. bir zamanlar tıpla yarışan bir bölümdü, hala eğitim fakültesinin en yüksek bölümü. bu kadar küçümsemeyin bence...

İnanmıyorum! Bu kadar olur. Aynı şeyleri ben de düşünüyorum ve ben de herkes gibi çok yüksek puanlarla bu bölümü okudum.
son 1 aydır sürekli düşünüyorum branş değişikliği mümkünse matematik diye!
Anlamadığım bir nokta var neden işletmeciden sınıf öğretmeni hatta ve hatta ingilizce öğretmeni oluyor da bizden matematik öğretmeni olmuyor? :verymad: :verymad:
Bu ülkede bu eğitimler ve yanlış yönlendirmeler oldukça önümüz pek aydınlık görünmüyor.

Rüzgara Karşı' hocam benim söylemek istediğim bir mesleğin artıları olduğu gibi eksileri de olması.eksilerde görülmeli diyorum sadece.ablam 10 yıldır matematik öğretmeni.matematik öğretmenlerinin de sorunları yakından bildiğim için yazdım bunları.bende puanım matematik öğretmenliğine yettiği halde yazmamıştım.
herkes sevdiği meslekte çok kazanır.eminim matematik öğretmenleri bu foruma girip bu yazıları okusalar çok sevinirlerdi:)

elifinannesi' Alıntı:
karabük üniversitesinde uzaktan eğitim yapabiliyorsunuz. uzaktan eğitim programında matematik bölümü de var. bölüm tanıtımında formasyon alınırsa öğr yapabilir diye yazıyor ki hepimizin formasyonu var. sadece sınav dönemlerinde okula gitmek
gerekiyormuş. ben de bir böteli olarak zamanında yazmadığım mat öğr mum ile aradığım için araştırdım.
karabük bana biraz uzak ayrıca sınava da girmemiz gerek tabi
Çok teşekkür ederim, oldukça yararlı oldu...

zilal' Alıntı:
ben bizim matematik öğretmenlerine aynı şeyleri söylediğimde gel birde bize sor diyolar. öğrenci başarısız olduğunda hep suçu bizde arıyolar. hemen idare çağırıyo.. çocuklar dersi sevmiyo çalışmıyo, veli de ayrı sorun diyolar.
aslında bizim dersimiz notumuz olsa matematikten daha iyi branşımız
Hocam bundan 3 yıl sonra bizim bölümün başına gelebilecekleri şimdiden kestiremiyorum.. Ama matematik öyle değil.. Kendimi öğretmen gibi hissedebilmem için branş değişikliği farz oldu...

Geri