OKULDA ŞİDDET

Kodla Büyü
şiddet mağdurları sadece öğretmenler değil. doktorlar ve kadınlar da en çok şiddete uğrayanlar arasında. sadece öğretmenlere indirgememek lazım.
hasta ya da yakınları tarafından darp edilen, öldürülen doktorlar... eşleri, kardeşleri tarafından katledilen kadınlar...
bunlar sosyolojik, psikolojik birer vaka... geniş çerçevede değerlendirilmesi gereken konular. insanlarımız resmen cinnet halinde.

sebepler; ekonomik, kültürel, psikolojik, kadın-erkek ilişkilerindeki geleneksel yapı, TV'lerde şiddetin özendirilmesi, şiddetin normalleştirilmesi, devlet adamlarının kullandığı siyasi üslup, kaba, amiyane tavırlar.... türlü türlü.

http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanha ... 5_2012.pdf

Geçen yıl 228 kadının öldürüldüğü Türkiye’de bu yıl tablo daha da kara. İlk 9 ayda geçen yılın rakamlarına ulaşılırken... Türkiye’de, 2014’ün ilk 9 ayında 207 kadın cinayeti işlendi. Sadece eylül ayı içinde ise 23 kadın erkek şiddetinin kurbanı oldu.
http://www.milliyet.com.tr/kadina-sidde ... m-1953547/

bu olaylar azalmaz, artarak devam eder.

hep "ileri demokrasi" yüzünden bunlar :!:
teksen' Alıntı:
"ileri demokrasi" bu ise;
http://www.youtube.com/watch?v=_LZKCk6-4lI

bu ne:
ABD Başkanı Obama’nın yapacağı Uzakdoğu ve Avustralya gezisine katılmak isteyen gazetecilerin uçakta seyahati için istenilen 60 bin dolar krize neden oldu!
Katılımın pahalı oluşu başvuru yapan gazetecilerin sayısında da azalma yaşanmasına sebep oldu.

1 değil 2 uçak dolusu insan ile ülke ülke gezen RTE ve şürekâsı geliverdi birden aklıma :!:
http://kokpit.aero/60-bin-dolarlik-bilet
guncel-haberler-f6/ileri-demokrasi-t135037.html

imam ile cemaat ilişikisin anlatan bi söz vardı. o söz tam da bu konuya en uygun söz :!:

toplum olarak cinnet geçiriyoruz. ufacık durumlarda bile, insanlar patlıyor. hemen kavga, şiddet... gerek sözlü, gerek fiziki... insanların ruh hallerini anlamaya çalıştığınızda hep hastalıklı düşünceler, duygular içinde olduklarını anlıyorsunuz. bardağı taşıran bir damla oluyor, ama ama o bardak yıllarca doluyor. ve işte en son damla da cinnet hali, insanı patlatan şey...

Her davranışımızın altında o davranışa yön veren bir duygu var aslında. O duyguları ne kadar iyi yönetirsek, o kadar sağlıklı davranış sergiliyoruz.

Ama duygusal gelişimi zayıf olan insanlar olumsuz duygularını yönetemiyor. Onun için bu duyguları yaratacak durumlardan kaçıyor ya da bu duyguları yaşayınca öfke, saldırganlık, sessiz kalma gibi tepkilerle bu olumsuz duyguları örtüyor.

Taksici sıranın önüne geçmezse ama başka birileri geçerse, kendini aptal hissedecek. Bir türlü aşağılanma durumu. Bu olumsuz duyguyu yaşamak istemiyor. Çünkü bu duygu ile başa çıkacak duygusal olgunluğu yok.

Ama sıranın önüne geçerse, başarı duygusu hissedecek. (Bizim sistemimiz bu kişileri cezalandırmadığı için bedel de ödemeyecek. Taksiye binen kişi de onaylayacak.)

Hak yediği için kötü hissedebilir ama onu da çok kolay rasyonelleştirebilir: Herkes yapıyor. İşte bu yüzden toplumumuzda sürekli ahlak dışı davranışlar görüyoruz. Bunun çözümü küçük yaşta çocuklara duygu yönetimini öğretmekte gizli.

DUYGUSAL GELİŞİM NASIL SAĞLANIR?

Duygusal gelişimin özünde, çocuğun kendini değerli hissetmesi var.

Aileler bunu birçok şekilde sağlayabilir ama sanırım en önemlisi çocukların kişiliğini eleştirmeden, onunla prensip odaklı öğrenme yolculuğuna çıkmak .

Her davranışı bir prensibe bağlamak gerekiyor.

“Yere çöp atma, ayıp derseniz.” dış referanslı bir çocuk yetiştirmiş oluruz. Çocuk da kimse görmezse yapabilirim, der. Ne hissedeceğimizin diğer insanlara bağlı olduğu bir yapı ne kadar sağlıksız değil mi?

Ama çöp atma eylemini çevreyi temiz tutmaya ve çevreye saygıya bağlarsak, bir tutarlılık yaratmış oluruz. Tutarlılık her zaman çocuğa güven verir.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23338878.asp
okullarımızı, sistemimizi, toplumumuzu, seçtiğimiz yöneticilerimizi ve öğretmenler olarak kendimizi sorgulayalım biraz.

95)http://www.bizimkocaeli.com/haber/polis-adliye/ogretmenle-ogrenci-birbirine-girdi/115651.html

Öğretmenimize geçmiş olsun diyor Acil şifalar diliyorum. Tez zamanda aramıza dönmesi temennisiyle

muluca' Alıntı:
Öğrenciler öğretmenin bacağını kırdı. 15-20 saniye ana haberde gösterildi. Öğretmen şiddet uygulasa 1 numaralı gündem maddesi olurdu. Buyrun bu da öğretmenin hali;
http://www.dha.com.tr/dhavideogaleri.asp?vid=812576
Öğretmenimin bacağı kırılmış, sıkıntısı okulunda 24 kasım günü akşama kadar dersi varmış kimse kutlamamış mış. Adamın dibi.
:alkis:

muluca' Alıntı:
Öğrenciler öğretmenin bacağını kırdı. 15-20 saniye ana haberde gösterildi. Öğretmen şiddet uygulasa 1 numaralı gündem maddesi olurdu. Buyrun bu da öğretmenin hali;

Bu saçma disiplin ve sınıf yönetmeliği ile 8 yıllık zorunlu eğitim bile fazla iken 12 yılı zorunlu yaptılar. Ürünleri de öğretmenlerimizi yaralayıp öldürerek ortaya çıkıyor. Okullarda güvenlik namına bir şey yok. Nöbet görevimiz de askerlikteki nöbetçi çavuşluğu, hapishane gardiyanlığından farklı değil. Sorumluluk alanımızda yaşça ufak olsalar da fiziksel güç olarak yetişkinlerden aşağı olmayan, çoğu sigara içen her gün artan bir kısmı da madde bağımlısı olan bir kitle var.

Okullarda Anadoludaki bir çok yerleşim yerinin nüfusu kadar insan tek bir bina ve bahçeye dolduruluyor. Kasabanın kaymakamı-belediye başkanı, silahlı polisi-jandarması , sağlık ocağı var. Okulda ise her tür aşayiş-sağlık olayını bir müdür yardımcısı ve o günkü nöbetçi öğretmenler kontrol etmeye çalışıyor.

En ufak öğretmen şiddeti olayını ana sayfada uzun süre haber yapan şeref yoksunu basın , üstelik de öğretmenler gününde gerçekleşen bu olaya yer vermiyor. :verymad:

99) http://www.haberturk.com/gundem/haber/1 ... eryat-etti *uyuşturucu*

Türkiyedeki uyuştucu pazarındaki büyük pastayı pkknın aldığından nedense hiç bahsedilmez. PKK sadece bir terör örgütü değil aynı zamanda Avrupa'nın en geniş ağına sahip uyuşturucu şebekesidir. Gençliğinmizi de kendisi için finansman kaynağı olarak gören örgüt onların bedensel, zihinsel, ahlaki, ve ruhen bozulması, aile ilişkilerinin yokolması için elinden geleni yapıyor. Meb boş işlerle uğraşmak yerine bu işlere el atmalı.....

fahrican' Alıntı:
muluca' Alıntı:

Bu saçma disiplin ve sınıf yönetmeliği ile 8 yıllık zorunlu eğitim bile fazla iken 12 yılı zorunlu yaptılar. Ürünleri de öğretmenlerimizi yaralayıp öldürerek ortaya çıkıyor. Okullarda güvenlik namına bir şey yok. Nöbet görevimiz de askerlikteki nöbetçi çavuşluğu, hapishane gardiyanlığından farklı değil. Sorumluluk alanımızda yaşça ufak olsalar da fiziksel güç olarak yetişkinlerden aşağı olmayan, çoğu sigara içen her gün artan bir kısmı da madde bağımlısı olan bir kitle var.

Okullarda Anadoludaki bir çok yerleşim yerinin nüfusu kadar insan tek bir bina ve bahçeye dolduruluyor. Kasabanın kaymakamı-belediye başkanı, silahlı polisi-jandarması , sağlık ocağı var. Okulda ise her tür aşayiş-sağlık olayını bir müdür yardımcısı ve o günkü nöbetçi öğretmenler kontrol etmeye çalışıyor.

En ufak öğretmen şiddeti olayını ana sayfada uzun süre haber yapan şeref yoksunu basın , üstelik de öğretmenler gününde gerçekleşen bu olaya yer vermiyor. :verymad:

Öğretmeni kötü göstersin ki iyi nesiller gelmesin.

kayseride öğretmeni öldüren öğrenci 274 gün ceza yattıktan sonra serbest kalıyor. Ben böyle adaletin....

merhaba liseli bir öğrenci tarafından bende darp edildim. okuldan çıkınca benimle görüşeceğini(yani döveceğini)söylemesi üzerine idareye şikayet etmek üzere merdivenden çıkarken tekme yüzümde patladı. olayın üzeri maalesef kapatılmak istendi şikayetçi olamadım. ali alperen *elepçi. ne alperen ama. tabiki ben elimi bile kaldırmadım malum zat onsekiz yaşından küçük diye. traji komik. allahtan bulsun bin beterini dedim. insan kendi başına gelmeyince bilemiyor ama adalet olmayınca ve mekanizma da yavaş işleyince şikayetçi olamadım zaten olsamda ne farkedecek. Hayat böylelerine dersini verir kanaatindeyim...
not: bi önceki mesajı kürşat_58 hocamın samimiyetine inanarak olaya herhangi bir kurum ismini katmamak için editliyorum.

agrikesici' Alıntı:
merhaba liseli bir öğrenci tarafından bende darp edildim. okuldan çıkınca benimle görüşeceğini(yani döveceğini)söylemesi üzerine idareye şikayet etmek üzere merdivenden çıkarken tekme yüzümde patladı. olayın üzeri maalesef kapatılmak istendi ve üstü kapalı tehdit edilmem ile (liseli genç Özgecan ASLAN'ın katili ile aynı siyasi görüşte bunu yazmamın sebebi fazla yaklaşma ocak kızar ha. anladın sen onu imaları. ocakta tanıdıkları başkan akrabaları varmış) şikayetçi olamadım. çoçuk lise birde de bir öğretmenle kavga etmiş sonuç öğretmen emekli olmuş. ali alperen çelepçi. ne alperen ama. tabiki ben elimi bile kaldırmadım malum zat onsekiz yaşından küçük diye. traji komik. allahtan bulsun bin beterini dedim. insan kendi başına gelmeyince bilemiyor ama adalet olmayınca ve mekanizma da yavaş işleyince şikayetçi olamadım zaten olsamda ne farkedecek. Hayat böylelerine dersini verir kanaatindeyim.
baştan sona iftira
bende bu okulda çalışıyorum alperen biraz agresiftir lakin bir öğretmene vurduğunu hiç duymadım. alperenden dolayı bir öğretmen emekli olduğu doğrudur lakin öğretmen alperene vurmuş ve ağır küfürler etmiştir. alperenin aileside öğretmen hakkında şikayetçi oldu, öğretmen suçlu bulundu ve başka bir okula tayini çıkarıldı. öğretmen arkadaşımızda emekli oldu. bizim okulda bir öğrencinin fikri zikri ne olursa olsun hiç bir öğretmen arkadaşa hiç bir kimse şiddet uygulayamaz.
özge Aslan'ın katilinin nasıl oluyorda ülkü ocakları ile bağ kuruyorsunuz. ögenin katilinin sosyal medyada akp yi övdüğünü araştırısan bulursun. bu katilin ülkücülükle bir alakası yoktur.

ben diğer öğretmenin neden emekli olduğunu bilmem nedeni olarak bana malum zat ile tartışmaya giren bir öğretmenin malum zat ile kavgasından sonra emekli edildiğini söylediler. olay bana böyle anlatıldı. zaman kötü dikkat et kendine haklı iken suçlu olursun dediler. o olayı görmedim sadece duydum. dikkat et o öğretmen ile kavgasını mişli zaman ile anlattım. benim darp edilmem ise yalan değildir.

agrikesici' Alıntı:
ben diğer öğretmenin neden emekli olduğunu bilmem nedeni olarak bana malum zat ile tartışmaya giren bir öğretmenin malum zat ile kavgasından sonra emekli edildiğini söylediler. olay bana böyle anlatıldı. zaman kötü dikkat et kendine haklı iken suçlu olursun dediler. o olayı görmedim sadece duydum. dikkat et o öğretmen ile kavgasını mişli zaman ile anlattım. benim darp edilmem ise yalan değildir.
alperenin birisine vurduğunu duymuştum ama o kişinin öğretmen olduğunuzu bugün öğrendim. bilidğim kadarıyla bizim çocuklar top oynarken top bahçe dışına kaçmış sonra sizinle ileri geri laf dalaşına girmişler. sizde idareye şikayet etmeye giderken küfür etmişsiniz. alperende size (sizin öğretmen olduğunuzu bilseydi yinede vuracağını düşünmüyorum) vurmuş. ben o olaydan sonra çağırdım ve niye vurduğunu sordum oda bana küfür etti dedi. ben sizin öğretmen olduğunuzu o gün bilseydim olaya müdahil olurdum. şimdi siz şikayetçi olmamışsınız oturmuşsunuz ülkü ocaklarını suçluyorsunuz. bir kişi suç işliyorsa nereye mensup olduğu önemli değil siz hakkınızı arayacaksınız. fakat ilk yazdığınız yazı haksız yere bir kurumu suçluyorsunuz. alperenin ise ocaklarla bir bağı yoktur. ve ocakları özgecanın katili ile bir tutuyorsunuz. şerefsizden ülkücü olmaz. o kişi bozkurt işareti yaptı diye ülkücü olmaz. özgecanında bozkurt işareti ile fotoğrafı var. bir öğretmene yakışmayacak ifadeler kullanmışsınız

Kürşat_58' Alıntı:
agrikesici' Alıntı:
alperenin birisine vurduğunu duymuştum ama o kişinin öğretmen olduğunuzu bugün öğrendim. bilidğim kadarıyla bizim çocuklar top oynarken top bahçe dışına kaçmış sonra sizinle ileri geri laf dalaşına girmişler. sizde idareye şikayet etmeye giderken küfür etmişsiniz. alperende size (sizin öğretmen olduğunuzu bilseydi yinede vuracağını düşünmüyorum) vurmuş. ben o olaydan sonra çağırdım ve niye vurduğunu sordum oda bana küfür etti dedi. ben sizin öğretmen olduğunuzu o gün bilseydim olaya müdahil olurdum. şimdi siz şikayetçi olmamışsınız oturmuşsunuz ülkü ocaklarını suçluyorsunuz. bir kişi suç işliyorsa nereye mensup olduğu önemli değil siz hakkınızı arayacaksınız. fakat ilk yazdığınız yazı haksız yere bir kurumu suçluyorsunuz. alperenin ise ocaklarla bir bağı yoktur. ve ocakları özgecanın katili ile bir tutuyorsunuz. şerefsizden ülkücü olmaz. o kişi bozkurt işareti yaptı diye ülkücü olmaz. özgecanında bozkurt işareti ile fotoğrafı var. bir öğretmene yakışmayacak ifadeler kullanmışsınız
şerefsizden ülkücü olmaz sözünüze %100 katılıyorum. bu laf küfürse inanın bundan öte kimse benden bişey duyamadı ve duyamaz da. ocakları suçlamıyorum asla, suç kişiseldir. ben bu öğrencinin darp etmesi olayını yaşadım. ve inanın üzüntüden aylarca gözüme uyku girmedi. özgecan aslanın katilin yaptıgı işareti görünce ister istemez malum zat gözümün önüne geldi. ve özgecanın acısıyla yazdım bu olayı lütfen olayın yeri zamanı ve okulu yazmadım. Ama hocam bu şahsın inşallah dediğiniz gibi bir bağı yoktur. İnşallah bu sözü kalben söylüyorsunuzdur. Ne kadar kolay başkası için yazarken bi tane vurmuş demek. Yüzüne tekme, enseye bi kaç yumruk... Darp edildiğim ve bu olayı sizlerle paylaştığım için özür mü dileyeyim?

Bu haberleri okuyunca veya duyunca öğretmenlikten iyice soğuyorum. Toplum olarak nereye gittiğimiz beni korkutuyor hergün dayak,hırsızlık,öldürme,yaralama,tecavüz haberleri haber bültenlerinden eksik olmaz oldu. En çokta bir eğitimci olarak elimizden birşey gelmiyor ya o beni kahrediyor.

Eğer Özgecan gibi sizinde canlarınız varsa kendi canınız yanmasın diye değil sevdiklerinizin canı yanmasın diye bazı şeyleri sineye çekmek zorunda kalırsınız. Onlar için korkarsınız. Kadınlarda da aynı sineye çekiyorlar kimseye birşey diyemiyorlar. Şikayetçi olamıyorlar. Bende sevdiklerime bir zarar gelir diye şikayetçi olamadım. Küfretmişsin dersen okul çıkışında beni dövmekle tehdit edene ne dediğimi sorabilirsin. Hiç bir kurumla organik bağı var yok diye yazmadım ben. gönül bağı var herkes netten görebilir nelere kimlere bağlı olduğunu. Senin karının yada kadınsan kocanın başına gelseydi bu durum tutumun ne olurdu acaba. İlla kendi canımız mı yanmalı. Biz öğretmenler birlik olursak tüm taciz ve tecavüzcü yılanların başını küçükken ezebiliriz. Lütfen hem öğretmenlere yapılan tacizi hem kadınlara yapılan tacizi meşru göstermeye çalışmayalım. Attan düşenin halini attan düşen anlar.
Başını açan taciz edilir anlayışıyla öğretmende şunu demeseydi şöyle davranmasaydı canım hak etmiş gibi bir anlayış aynıdır.
İlkönce malum zata iftira attığımı söylediniz sonra siz bana dolaylı yoldan böylece iftira atmış oldunuz. Siz demişsinizki şerefsizden ülkücü olmaz. %100 katılıyorum. Küfrüm bundan öte değildir. Ha bide öğretmen olduğumu anlasaymış vurmazmış. şecaat arzederken sirkatini söylemeye benzemiş bu laf.

Ha bu arada Malum zat Okul öğretmenlerini de çok seviyor. Nete kendi yükledikleri:

http://i.hizliresim.com/P501G7.jpg

http://i.hizliresim.com/4LPjpp.jpg

agrikesici' Alıntı:
Eğer Özgecan gibi sizinde canlarınız varsa kendi canınız yanmasın diye değil sevdiklerinizin canı yanmasın diye bazı şeyleri sineye çekmek zorunda kalırsınız. Onlar için korkarsınız. Kadınlarda da aynı sineye çekiyorlar kimseye birşey diyemiyorlar. Şikayetçi olamıyorlar. Bende sevdiklerime bir zarar gelir diye şikayetçi olamadım. Küfretmişsin dersen okul çıkışında beni dövmekle tehdit edene ne dediğimi sorabilirsin. Hiç bir kurumla organik bağı var yok diye yazmadım ben. gönül bağı var herkes netten görebilir nelere kimlere bağlı olduğunu. Senin karının yada kadınsan kocanın başına gelseydi bu durum tutumun ne olurdu acaba. İlla kendi canımız mı yanmalı. Biz öğretmenler birlik olursak tüm taciz ve tecavüzcü yılanların başını küçükken ezebiliriz. Lütfen hem öğretmenlere yapılan tacizi hem kadınlara yapılan tacizi meşru göstermeye çalışmayalım. Attan düşenin halini attan düşen anlar.
Başını açan taciz edilir anlayışıyla öğretmende şunu demeseydi şöyle davranmasaydı canım hak etmiş gibi bir anlayış aynıdır.
İlkönce malum zata iftira attığımı söylediniz sonra siz bana dolaylı yoldan böylece iftira atmış oldunuz. Siz demişsinizki şerefsizden ülkücü olmaz. %100 katılıyorum. Küfrüm bundan öte değildir. Ha bide öğretmen olduğumu anlasaymış vurmazmış. şecaat arzederken sirkatini söylemeye benzemiş bu laf.

Ha bu arada Malum zat Okul öğretmenlerini de çok seviyor. Nete kendi yükledikleri:

http://i.hizliresim.com/P501G7.jpg

http://i.hizliresim.com/4LPjpp.jpg
Ne kadar boş bir laf olsada geçmiş olsun demekten başka birşey gelmiyor elimden. Bu öğrencinin hala savunulacak biyeri var mı acaba?

yav sayın hocalarım öğrenci milletine GÜVENİLMEZ-arkaların da durulmaz...geçiniz...ha bu sedat peker özentisinin de bi sıkımlık canı var;acımıyacaksın böylesine gözün kararınca sende Allah ne verdiyse yapıştıracaksın;emin ol o zaman sana saygı duyar bunlar..çok iyi tanıyorum bizzat kardeşim ülkü ocaklarında yetişti...ne kadar okuldan-okumaktan uzak arıza adam varsa oralardadır..kardeşim de zar zor açık liseyi bitirdi..

Geri