Twitter kapandı

Kodla Büyü
Cehcah, piluşum, ve dieğrleri... Burdaki bilişimciler çok saf değil... Yalandır yalan, montajdır, parelel yapı laflarını çok yutmuyorlar... gelin önceki soruları bi izah edin de, burda hükümt aleyhine konuşanları susturalım, lütfen yaa!

Hepimiz eğitimciyi eğitimle ilgi sorumu cevaplasın biri bana. Dahası dün bende sınava girdim öğretmenlikten sıyrılmaya niyetliyim. Zira hasari hocamın düşündüklerinin aynısını bende düşünüyorum. Bir kişi bana aşağıda sorduğum sorunun mantıklı bir açıklamasını yapsın.

"Dün yapılan ygs soruları ve cevapları neden yayınlanmadı veya kpss ve lys de bundan sonra yayınlanmayacağı söyleniyor sebebi neden dir."

togius' Alıntı:
Hepimiz eğitimciyi eğitimle ilgi sorumu cevaplasın biri bana. Dahası dün bende sınava girdim öğretmenlikten sıyrılmaya niyetliyim. Zira hasari hocamın düşündüklerinin aynısını bende düşünüyorum. Bir kişi bana aşağıda sorduğum sorunun mantıklı bir açıklamasını yapsın.

"Dün yapılan ygs soruları ve cevapları neden yayınlanmadı veya kpss ve lys de bundan sonra yayınlanmayacağı söyleniyor sebebi neden dir."
İleri demokrasi olamaz bunun adı çok ileri demokrasi ! Sanırım açıklayıcı oldu.

togius' Alıntı:

torpilin dibine vurmak için mi acaba? bende merak ediyorum. şu duble yoldan, havaalanından falan bahsedenler bi cevaplasın...!

bi keresinde duble yol yapmıştı o yüzden bütün eleştiler geçersizdir :)

ct442002' Alıntı:
Cehcah, piluşum, ve dieğrleri... Burdaki bilişimciler çok saf değil... Yalandır yalan, montajdır, parelel yapı laflarını çok yutmuyorlar... gelin önceki soruları bi izah edin de, burda hükümt aleyhine konuşanları susturalım, lütfen yaa!

Hocam sende mi paralel yapıdansın :D :D

hayalcisuat' Alıntı:
togius' Alıntı:

torpilin dibine vurmak için mi acaba? bende merak ediyorum. şu duble yoldan, havaalanından falan bahsedenler bi cevaplasın...!

İşte ÖSYM Başkanı'nan gerekçesi;

Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10'unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10'luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS'ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20'sini açıklama kararı aldı.

SORU HAVUZUNU GENİŞLETMEK İÇİN

Sınav yapan bir kurum olarak bizim çok zengin bir soru havuzumuz var. Çünkü her geçen gün sınav yükümüz artıyor. Çok hızlı reaksiyon vermemiz gerek durumlar söz konusu olabiliyor. Soru havuzumuzu genişletmenin yollarından biri de sorularımızı sokağa dökmemek, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu görüyoruz. Dünyada benzeri sınav yapan kurumların hiçbiri geçmişte yaptığımız gibi sınav sorularını açıklamıyorlar. Belli bir kısmını açıklıyorlar, bilgi veriyorlar. Soruları tekrar tekrar kullanmak amacıyla muhafaza ediyorlar. Bir sorunun gerçekten kullanışlı bir hale gelebilmesi için 2-3 sene gerekiyor. Gerçek sınavda soruların denenmesi çok önemli. Eğer siz sorularınızı sınavdan sonra açıklarsanız deneme şansınız olmuyor. O zaman ölçme yeteneği belirsiz olan sorularla sınav yapmak durumunda kalıyorsunuz. ÖSYM havuzu genişletme, ölçme niteliğini iyileştirme gayreti içerisinde çalışırken önümüzdeki tek zorlayan konu bilgi edinme yayasıydı. Meclis'ten sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamı dışında olmasını sağladık.

piluşum' Alıntı:

Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10'unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10'luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS'ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20'sini açıklama kararı aldı.

Sınav yapan bir kurum olarak bizim çok zengin bir soru havuzumuz var. Çünkü her geçen gün sınav yükümüz artıyor. Çok hızlı reaksiyon vermemiz gerek durumlar söz konusu olabiliyor. Soru havuzumuzu genişletmenin yollarından biri de sorularımızı sokağa dökmemek, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu görüyoruz. Dünyada benzeri sınav yapan kurumların hiçbiri geçmişte yaptığımız gibi sınav sorularını açıklamıyorlar. Belli bir kısmını açıklıyorlar, bilgi veriyorlar. Soruları tekrar tekrar kullanmak amacıyla muhafaza ediyorlar. Bir sorunun gerçekten kullanışlı bir hale gelebilmesi için 2-3 sene gerekiyor. Gerçek sınavda soruların denenmesi çok önemli. Eğer siz sorularınızı sınavdan sonra açıklarsanız deneme şansınız olmuyor. O zaman ölçme yeteneği belirsiz olan sorularla sınav yapmak durumunda kalıyorsunuz. ÖSYM havuzu genişletme, ölçme niteliğini iyileştirme gayreti içerisinde çalışırken önümüzdeki tek zorlayan konu bilgi edinme yayasıydı. Meclis'ten sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamı dışında olmasını sağladık.
Hocam siz bir eğitimci olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

piluşum' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:
togius' Alıntı:

açık ve net soruyorum kalben bunun doğru olduğuna inanıyor musun? ilk sınavın 74 te tek merkezden yapıldığını düşünürsek 40 senedir yeni soru hazırlamak zor gelmezken şimdi bunun olmasının anlamı? Peki vatandaş soruların hatalı olup olmadığını nereden bilecek? yukarıda alıntı yaptığın yazıyı bende okumuştum ancak bu yeterli bir cevap değil.

Merhoom' Alıntı:
arslan-46' Alıntı:
twitter ve face yokken hiç özgür değildik. sokaklarda gezemiyorduk fikirlerimizi söyleyemiyorduk..
sizi gidi siziiiii

yemiyo millet

:+1:
He ya dün twittırda adamın ölmüş anasına sövdüm yanıma kar kaldı çok özgürüm! Bunların özgürlüğü bu hocam. Küfür etmek.

o zaman bi zahmet yandaş sayfalarda gezin. o beğenmediğiniz karşı çıktığınız özgürlüklerden siz faydalanıyorsunuz. yazık. hepimiz çok iyi biliyoruz ki twitter bizi takmıyor o yüzden kapattık mevzusu hikaye. o kadar samimiysen zamanında çıkan kasetler olduğunda girişimde bulunacaktın. geçin bunları. yasakları savunacağız diye komik duruma düşüyorsunuz...

piluşum' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:
togius' Alıntı:

bu açıklama saçmalıktan ibaret. Neden saçmalık diyorum;
1. Bir aday girdiği sınavın sorularına bakar. kendi yapmış oldukları ile karşılaştırır ve sonucun ne olacağını aşağı yukarı bilirdi. peki şimdi nolucak. ösym kağıta kaç puan yazarsa onu gönderecek. istediğine istediği puanı yazacaklar.
2.Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da hatalı sorular vardır, olabilir. bu yanlış sorular geçerli olarak kabul edilecek.

Bu adamlara güvenilmeyeceğini geçmişte gördük. Artık ne yazıkki yapılan usulsüzlükler görülemiyecek. ha sahi bunlar dini bütün adamlar yaparlarmı hiç. bence yapılan sınavın ve bundan sonra yapılacak olanların ne şeffaflığı, ne geçerliliği nede güvenirliği kalmıştır, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkese hayırlı olsun

piluşum' Alıntı:
ct442002' Alıntı:
Cehcah, piluşum, ve dieğrleri... Burdaki bilişimciler çok saf değil... Yalandır yalan, montajdır, parelel yapı laflarını çok yutmuyorlar... gelin önceki soruları bi izah edin de, burda hükümet aleyhine konuşanları susturalım, lütfen yaa!

Hocam sende mi paralel yapıdansın :D :D
Çözümlemen müthiş....
Önceki yıllardaki iktidar yanlıları gibi düşünmediğim için İrticacı diyorlardı, şimdi de Parelelci....
Ben fuatavni.... :p :p

Twittter kapanması iyi diyenler acaba korktukları birşey mi var?

Korkmuyorlarsa Montaj dedikleri kasetler için neden ses örneği vermiyorlar?

Bu kadar insanın haber alma özgürlüğü bir kişinin elinde olması sizce Mısırı hatırlatmıyor mu?

Yazık, hem de çok yazık....

Bu ülkeye; Nefsine mağlup olup, makam ve paraya tav olup, devletin milletin imkanlarını kendi hayatı için meta görenlerden çok,
Bu kadar haksızlık, yolsuzluk, zulüm karşısında susanlar yazık ediyor...

Ben her türlü hile hurda bekliyorum açıkçası seçimlerden ülke o noktaya geldi.

Geçen yıl yapılan sbs sınavında 100 den fazla öğrencinin puanı yanlışlıkla düşük olduğu belirlenmiştir. demek ki bu işte bazı oyunlar dönüyor bilgisayarın yanlış yapma ihtimali yok ama birileri müdahale edebilir. peki ygs de bunun olmayacağının garantisi var mı? sorular hatalı olabilir veya yanlış hesaplanma ihtimalini öğrenci nerden nasıl bilecek. sınavlar konusunda sicili bozuk olan bir hükümetin twitter den sonra sorulara ambargo koymanı anlmak mümkün değil. tabi burda bunu sindirebilecek çok insan var. o insanlar neleri sindirmedi ki

piluşum' Alıntı:
Allah sizin elinize dilinize düşürmesin. sizin zihniyete de fırsat vermesin yalanı dolanı dublajı bile kullanarak ülkeyi yıkarsınız.
bu sözlerinizin muhatabı egemen bağış ile metehan demir değil de ben isem;
onlar hakkında edecek bi cümleniz bile yoksa eğer;
cevap hakkımı da kullanmıyorum.
başka da bi şe demiyorum!

teksen' Alıntı:
piluşum' Alıntı:
Allah sizin elinize dilinize düşürmesin. sizin zihniyete de fırsat vermesin yalanı dolanı dublajı bile kullanarak ülkeyi yıkarsınız.
bu sözlerinizin muhatabı egemen bağış ile metehan demir değil de ben isem;
onlar hakkında edecek bi cümleniz bile yoksa eğer;
cevap hakkımı da kullanmıyorum.
başka da bi şe demiyorum!

Size dermiyim teksen hocam sizin ne kadar vatansever, ülkesini düşünen birisi olduğunuzu biliyorum. Ben lafım Tayyip gitsin de ülkeye ne olursa olsun zihniyeti taşıyanlara.

egemen ile metehan'a diyecek bi şeyiniz yok mu!

toker42' Alıntı:
Geçen yıl yapılan sbs sınavında 100 den fazla öğrencinin puanı yanlışlıkla düşük olduğu belirlenmiştir. demek ki bu işte bazı oyunlar dönüyor bilgisayarın yanlış yapma ihtimali yok ama birileri müdahale edebilir. peki ygs de bunun olmayacağının garantisi var mı? sorular hatalı olabilir veya yanlış hesaplanma ihtimalini öğrenci nerden nasıl bilecek. sınavlar konusunda sicili bozuk olan bir hükümetin twitter den sonra sorulara ambargo koymanı anlmak mümkün değil. tabi burda bunu sindirebilecek çok insan var. o insanlar neleri sindirmedi ki

aynen hocam benimde sorduğum bu soruya nedense cevap veren çıkmadı. aynı uygulamayı karşı görüşlerindeki insanlar yapsalardı ve YGS,LYS,KPSS gibi hayati öneme sahip sınav sorularının ve cevaplarının sınava giren aday, veli ve dershanelere paylaşılmamasını şu anki durumu savunan arkadaşlarım nasıl karşılarlardı? sadece bu hükümet zamanında değil yıllardır tüm merkezi sınavlarda en az 1-2 sorunun hatalı göz önüne alındığında yapılan uygulamanın ne kadar hatalı ve yanlı ortada değil midir? Tekrar soruyorum o vakit

"Dün yapılan YGS sınav soruları ve cevapları neden paylaşılmıyor?" bunun cevabını bulabilirseniz twitterın neden engellendiğinide bulabilirsiniz.

egemen ve metehan ile ilgili söylenecek şeyler,
ya da bu konudaki sessizlik, güzel bi samimiyet testi olacak bence!

Twitter Turkiyenin kararlarina isteklerine saygi duymadigi icin kapatildi deyip milliyetcilik ayagi yapan acizler aloooo size diyorum size twitter Turkiyeyi degil sectiginiz adamlari iplemiyo anlayamadiniz mi bunu hala. Sizin yuzunuzden rezil oluyoz.

..................................

Son düzenleme:
Geri