yazılıları goole docs üzerinden yapmak istiyorum.

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar ben 1. yazılıları uygulamalı olarak çocuklar için kurduğum forum üzerinden yaptım, eposta alma, foruma kayıt olma, forumdaki profil resimleri düzenleme gibi sorular sordum, performans görevlerinide wordte yazıp forumdan göndermelerini istedim, şu an ise sözel konuları foruma kitap olarak(pdf) yükledim, her çocuğa kitaptan belirli sayfaları verip çalışıp gelmelerini istiyorum ve arkadaşlarının onlara soru soracaklarını ve bilirlerse + vereceğimi söyledim, derste süre veriyorum sayfalarına çalışıyorlar, interneti olan evinden de çalışabiliyor, kendileri kendi sayfalarını anlatacaklar, not almak ve aldığı nottan okumakta serbest, bende eksik kaldıkları yerde eklemeler yapıp konuyu örneklendiririm bakalım nasıl bir ders olacak, gidişatı yine bu başlıktan size aktarırım, dersi sevdirme anlamında gayet olumlu sonuçlar alıyorum ayrıca çocuklar birbirleri ile iletişime geçip forumdan fikirlerini tartışma imkanı buluyorlar ve banada çok rahatlıkla ulaşıyor benden yardım istiyorlar, ben forumu her açtığımda genelde 3-4 kişi forumda bulunuyor, hemen günaydın veya iyi akşamlar diye birkaç özel ileti geliyor, benide mutlu ediyorlar, sizede tavsiye ederim. :)

2. yazılılarıda ise şu an sözel konuları işlediğimden online olarak google docs üzerinden çoktan seçmeli yapmak istiyorum, daha önce bunu deneyen oldumu bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz. olumlu yada olumsuz ne gibi sonuçlar doğurabilir.

Bende yazılı sınav olarak Adobe Forms Central ile yazılı doküman oluşturup Netsupporttan öğrencilere gönderip geri toplamayı düşünüyorum.

valla hocam bende bu konuyu takip ediyorum inanın sınav okumak zor geldi ..bi yolunu bulupta paylaşırsanız sevinirim:) bi kaç arkadaş netop school üzerinden yapılabileceğini söylemişti ama

Hocam sınav değilde google docs üzerinden rehberlik anketi yapmıştık bir sürü kağıt masrafından kurtulmuştuk. Ayrıca tek tek o kağıtları okuyup sonuçlarını excele girmek çok zor oluyordu. Google docs da isterseniz excel ede atıp veriyor. Böylelikle kısa bir kaç formülle doğruları felan ( mesela eğersay formülü ) hemen sonuçları alırsınız... :alkis:

EDMODO Kullanın

Arkadaşında dediği gibi EDMODO kullanın. Performans ve projeleri bu şekilde rahatlıkla toplarsınız. Hatta anket ve sınav bile yapılıyor. Dünya üzerinde 6 milyona yakın öğrenci kullanıcısı var ayrıca her grubun ayrı kodları olduğu için önüne gelen Facebook'taki gibi ekleyemiyor sizleri, daha özel, arayüzü Facebook'a benzediği için öğrenciler hemen atlıyor tabi, interaktif oluyorlar kısacası.
Deneyin derim.

evet. kısmen türkçe. hatta türkçe seçeneğinde bile sadece türk yaıyor ama bakmmayın gayet profesyonel bir site. ben geçen sene fatih projenin başlıyor olacağından dolayı siteye bir bildirim yapıp türkçe seçeneğine ihtiyaç olduğunu ve bunu hazıırlarlarsa türkiyeden çok üye öğretmen ve öğrenci kazanabilecekleri konusunda yazı yazmışştım. sonradan beni türkçe çeviri grubuna aldılar.

internet üzerinden sınav yapmanın yasal dayanağı var mı? baş ağrıtırlar mı? sınav kağıtlarını okuyup analiz etme e okula girme yaklaşık 5 saat

hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar ben 1. yazılıları uygulamalı olarak çocuklar için kurduğum forum üzerinden yaptım, eposta alma, foruma kayıt olma, forumdaki profil resimleri düzenleme gibi sorular sordum, performans görevlerinide wordte yazıp forumdan göndermelerini istedim, şu an ise sözel konuları foruma kitap olarak(pdf) yükledim, her çocuğa kitaptan belirli sayfaları verip çalışıp gelmelerini istiyorum ve arkadaşlarının onlara soru soracaklarını ve bilirlerse + vereceğimi söyledim, derste süre veriyorum sayfalarına çalışıyorlar, interneti olan evinden de çalışabiliyor, kendileri kendi sayfalarını anlatacaklar, not almak ve aldığı nottan okumakta serbest, bende eksik kaldıkları yerde eklemeler yapıp konuyu örneklendiririm bakalım nasıl bir ders olacak, gidişatı yine bu başlıktan size aktarırım, dersi sevdirme anlamında gayet olumlu sonuçlar alıyorum ayrıca çocuklar birbirleri ile iletişime geçip forumdan fikirlerini tartışma imkanı buluyorlar ve banada çok rahatlıkla ulaşıyor benden yardım istiyorlar, ben forumu her açtığımda genelde 3-4 kişi forumda bulunuyor, hemen günaydın veya iyi akşamlar diye birkaç özel ileti geliyor, benide mutlu ediyorlar, sizede tavsiye ederim. :)

2. yazılılarıda ise şu an sözel konuları işlediğimden online olarak google docs üzerinden çoktan seçmeli yapmak istiyorum, daha önce bunu deneyen oldumu bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz. olumlu yada olumsuz ne gibi sonuçlar doğurabilir.

Hocam ders işleme tekniğiniz hayli ilgimi çekti. Sakıncası yoksa forumu nasıl oluşturduğunuzu paylaşabilir misiniz?

myıldırım' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:

Hocam ders işleme tekniğiniz hayli ilgimi çekti. Sakıncası yoksa forumu nasıl oluşturduğunuzu paylaşabilir misiniz?
smf hazır forum, 10 Tl ye kebir host tan host aldım, 18 tl yede domain.

dokmeefrail' Alıntı:
internet üzerinden sınav yapmanın yasal dayanağı var mı? baş ağrıtırlar mı? sınav kağıtlarını okuyup analiz etme e okula girme yaklaşık 5 saat
bildiğim kadarı ile bizim uygulamalı sınav yapma hakkımız var, internetten yaptığım sınav için forumun sınavdan hemen sonraki halinin veri tabanının yedeğini alıyorum, müfettiş isterse localhost tan gösterebilirim.

Bu konu ilgimi çekti, dersimiz sosyal bilgiler dersi değil ki sonuçta bilişim dersi, daha sıradışı ve ilgi çekici olur..

hastasıyız dede' Alıntı:
ozcanibrahim' Alıntı:
bence EDMODO Kullanın. Tam anlamıyla bir LMS(öğretim yönetim sistemi). hem türkçe hem ücretsiz. Sınav, ödev daha daha daha .....
https://www.edmodo.com/

bir denedim de quiz falan diyor herhalde sınav oluşturmak için, beni bile zorladı öğrencilerin bunu çözmesi zor gibi, türkçe olursa o zaman deneriz.

Sayfaya dikkat edersen alt kısımda language kısmı var o kısımdan türkçeleştirme yapabiliyorsun ki google arama motorundan arattığın zaman en üstteki linke bastığında açılan giriş sayfası direk türkçe zaten.

bu sene dersimde uyguluyorum. 10 sınıf (5 ve 6lar) olmak üzere laboratuvarım olmamasına rağmen %100 tüm öğrencilerim üye oldu. ilk sınav denmesi yaptım basit bir quiz olarak belli bir saat vererek. bunda da 292 öğrencimden 177 katılım aldım. bu haftaki 8ci sınıfların sınavlarından doğacak perşembe cuma gününü sınav tarihi olarak kendime belirledim. ki katılımı tam bekliyorum.

sıkıntı noktasına gelince tek sorun çocukların şifrelerini sık sık unutmaları ki öğrencilerinin şifrelerini değiştirebilme yetkisi öğretmene verilmiş. bunda da kara düzen unuttum diyen öğrencinin şifrelerini değiştiriyorum.

dersimde yaptığım her şeyi herkese görünür kıldım ve bağlantısını paylaşıyorum. lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

https://edmodo.com/public/bty-23-eyl-l- ... id/6316504

buda forumda paylaşılan kitabın 10 sayfalık resimleri çıkartılmış özeti ve sorularla çalışılması için sorularla özetlenmiş halleri isteyen kullanabilir, 2 kişiye 1 sayfa verdim derste anlatacaklar.

Ekli dosyalar

• Bilişim Teknolojileri.rar
    109 KB · Görüntüleme: 186
  • yazılı soruları doc.rar
    93.7 KB · Görüntüleme: 157
forumu görmek isteyenler pm atsınlar forumun adresini göndereyim, yanlız üye olmadan içerik görünmüyor, kayıt olmanız gerekecek.

Fakat bilgisayar üzerinden yazılı yapmak sıkıntı yapmaz mı? Sonuçta sorun çıkarsa bunun öğrencinin sınav kağıdı diye ispatı zor. Öğrenci bazında şifre vermek ne kadar bizi bu durumdan sıyırır. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Ayrıca online sınav için test yapma programlarının çoğu bu işi yapıyor. Ben http://hazirtest.net/ i beğendim. Ayrıca ücretsiz. Öğrenci bilgisayarlarına da bu programı öğrenci olarak kurmanız gerek. Kendi bilgisayarınıza da öğretmen olarak kuracaksınız. Hazırladığınız testi paylaşıma açıp kendi bilgisayarlarından açmalarını sağlıyorsunuz. Bence fena değil. Bundan daha güzellerini de buldum ama ingilizce veya ücretli.

ozcanibrahim' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
ozcanibrahim' Alıntı:
bence EDMODO Kullanın. Tam anlamıyla bir LMS(öğretim yönetim sistemi). hem türkçe hem ücretsiz. Sınav, ödev daha daha daha .....
https://www.edmodo.com/

bir denedim de quiz falan diyor herhalde sınav oluşturmak için, beni bile zorladı öğrencilerin bunu çözmesi zor gibi, türkçe olursa o zaman deneriz.

Sayfaya dikkat edersen alt kısımda language kısmı var o kısımdan türkçeleştirme yapabiliyorsun ki google arama motorundan arattığın zaman en üstteki linke bastığında açılan giriş sayfası direk türkçe zaten.

bu sene dersimde uyguluyorum. 10 sınıf (5 ve 6lar) olmak üzere laboratuvarım olmamasına rağmen %100 tüm öğrencilerim üye oldu. ilk sınav denmesi yaptım basit bir quiz olarak belli bir saat vererek. bunda da 292 öğrencimden 177 katılım aldım. bu haftaki 8ci sınıfların sınavlarından doğacak perşembe cuma gününü sınav tarihi olarak kendime belirledim. ki katılımı tam bekliyorum.

sıkıntı noktasına gelince tek sorun çocukların şifrelerini sık sık unutmaları ki öğrencilerinin şifrelerini değiştirebilme yetkisi öğretmene verilmiş. bunda da kara düzen unuttum diyen öğrencinin şifrelerini değiştiriyorum.

dersimde yaptığım her şeyi herkese görünür kıldım ve bağlantısını paylaşıyorum. lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

https://edmodo.com/public/bty-23-eyl-l- ... id/6316504

hocam ben bazı içerikleri göremiyorum, sanırım videoları :(
bu arada çok güzel ellerinize sağlık

bakalım güzel fikirler geliyor fikirleri değerlendirip 2. yazılıyı öyle yaparım artık. klasik yapmayacağm kesin. :)

umitbulut58' Alıntı:
google docs yaparken çocuklar internetten sonuçlara bakmasın:)
google docs tan sonuçları göremiyorlar bildiğim kadarı ile sadece testi doldurup çıkıyorlar, sonuçlara google docstan bakılıyor, eposta adresi ve şifreyle, yanlışmı biliyorum bakabiliyorlarmı sonuçlara.

birde zaten çok güzel fikirler geliyor beğendiğim biri olursa google docstan vazgeçebilirim henüz 1 ay falan var 2. sınavlara..

Geri