yazılıları goole docs üzerinden yapmak istiyorum.

Kodla Büyü
arkadaşlar ben http://www.beyazpano.com sitesini uyguluyorum. edmodo dediğiniz sitenin bir benzerini yapmışlar. geçen sene formatörken biri gelip tanıtımını yapmıştı. şimdi uygulamaya başladım. öğrencilerimin neredeyse tamamını sınıflarına göre üye yaptım. tek tek değil tabiki sistem size bir şifre veriyor sizde o şifreyi sınıfta öğrencilerinize söylüyorsunuz. böylece sadece o sınıf öğrencileri üye oluyor.
sitede ödev verme, tartışma başlatma, sınav hazırlama bölümleri var. sınav yapma konusunu uygulayamadım çünkü aynı anda nasıl yapabilirim bilemedim. sınıflar 25 kişilik, bilgisayarlar 14 tane. ama ödev verdim sonucunu bekliyorum.
size de tavsiye ederim bu siteyi. Türk arkadaşlar yaptığı için tamamen Türkçe.İçeriğide facebook gibi. o yüzden öğrenciler kullanırken zorlanmayacaktır. ancak öğrencilerin bütün mesajları, siteye gönderdikleri içerikleri sizin denetiminizde oluyor. istediğiniz zaman bir öğrenciyi veya sınıfı silebiliyorsunuz.

cenk76' Alıntı:
arkadaşlar ben http://www.beyazpano.com sitesini uyguluyorum. edmodo dediğiniz sitenin bir benzerini yapmışlar. geçen sene formatörken biri gelip tanıtımını yapmıştı. şimdi uygulamaya başladım. öğrencilerimin neredeyse tamamını sınıflarına göre üye yaptım. tek tek değil tabiki sistem size bir şifre veriyor sizde o şifreyi sınıfta öğrencilerinize söylüyorsunuz. böylece sadece o sınıf öğrencileri üye oluyor.
sitede ödev verme, tartışma başlatma, sınav hazırlama bölümleri var. sınav yapma konusunu uygulayamadım çünkü aynı anda nasıl yapabilirim bilemedim. sınıflar 25 kişilik, bilgisayarlar 14 tane. ama ödev verdim sonucunu bekliyorum.
size de tavsiye ederim bu siteyi. Türk arkadaşlar yaptığı için tamamen Türkçe.İçeriğide facebook gibi. o yüzden öğrenciler kullanırken zorlanmayacaktır. ancak öğrencilerin bütün mesajları, siteye gönderdikleri içerikleri sizin denetiminizde oluyor. istediğiniz zaman bir öğrenciyi veya sınıfı silebiliyorsunuz.

hmm bakalım hocam bi sağolasın :)

cenk76' Alıntı:
bu çok hoş bişeye benziyor kullanımı ile ilgili tecrüben varsa kullanımından bahsedebilirmisin, ne tür etkinlikler yapılabilir, sınavlar nasıl oluşturuluyor, dersler nasıl oluşturuluyor, vs. teşekkürler.

Beyaz pano, Blackboard.com'un çakma bir kopyası. Videoları bile aynı tarzda hazırlamışlar :) Bu kadar da olmaz. Azıcık orjinal olun be :) Adından da belli biri Siyah biri Beyaz :)

Arkadaşlar, beyazpano ne kadar kopyadır onu bilmiyorum. siteyi ben kurmadım veya kuranları da tanımıyorum. sadece kullanıyorum. öğrencilerimin de hoşuna gidiyor.
Bugün sınıfta yaramazlık yapan bir öğrencime seni beyazpanodan atarım dedim özür diledi benden. Bizim okulda bayağı tuttu bu.
Kullanımına gelince, öncelikle dersler bölümüne gelip ders oluşturmalısınız. sonra derse 5a 5b gibi sınıfllar eklemelisiniz. siz sınıfları ekleyince sistem her sınıf için size bir şifre verecek. o şifreyi sınıfta öğrencilerinize söylediğinizde öğrenciler o şifreyle kayıt olacaklar. o şifre sadece o sınıf için geçerli.
kayıt ilk giriş ekranında olacak. birkez kayıt olduktan sonra üstteki giriş kısmından sınıfa girebilecekler.
Oluşturduğunuz herhangi bir sınıfa tıklayınca, o sınıf için sınav hazırlama, tartışma oluşturma, ödev verme bölümleri oluşuyor. buraları biraz kurcalarsanız kolayca kullanabilirsiniz. oluşturduğunuz sınavları veya ödevleri ister tek sınıfa, ister bütün sınıflara uygulayabiliyorsunuz. :+1:

cenk76' Alıntı:
Arkadaşlar, beyazpano ne kadar kopyadır onu bilmiyorum. siteyi ben kurmadım veya kuranları da tanımıyorum. sadece kullanıyorum. öğrencilerimin de hoşuna gidiyor.
Bugün sınıfta yaramazlık yapan bir öğrencime seni beyazpanodan atarım dedim özür diledi benden. Bizim okulda bayağı tuttu bu.
Kullanımına gelince, öncelikle dersler bölümüne gelip ders oluşturmalısınız. sonra derse 5a 5b gibi sınıfllar eklemelisiniz. siz sınıfları ekleyince sistem her sınıf için size bir şifre verecek. o şifreyi sınıfta öğrencilerinize söylediğinizde öğrenciler o şifreyle kayıt olacaklar. o şifre sadece o sınıf için geçerli.
kayıt ilk giriş ekranında olacak. birkez kayıt olduktan sonra üstteki giriş kısmından sınıfa girebilecekler.
Oluşturduğunuz herhangi bir sınıfa tıklayınca, o sınıf için sınav hazırlama, tartışma oluşturma, ödev verme bölümleri oluşuyor. buraları biraz kurcalarsanız kolayca kullanabilirsiniz. oluşturduğunuz sınavları veya ödevleri ister tek sınıfa, ister bütün sınıflara uygulayabiliyorsunuz. :+1:
ben bu beyazpanoya bayıldım hocam, ne kadar zamandır kullanıyorsun?

ben beyaz pano sitesini biraz karıştırdım, baya hoşuma gitti seneye bu siteyi kesinlikle kullanmak isterim ama yarıda kalırmıyım endişem olabilir, bende site ile iletişim kurmak istedim aşağıdaki mesajı yazdım, bakalım ne cevap gelecek.
ben bilişim teknolojileri öğretmeni olarak adanada bir ortaokulda görev yapmaktayım, sitenizi bilgisayarbilisim.net isimli siteden bilişim öğretmeni bir arkadaştan tavsiye ile öğrendim, çok beğendim, derslerde kullanmak isterim, bir ücret talebiniz olacakmı, kuruluş amacınız nedir, ticarimi, veya gönüllü bir vakıfmı vs. ne kadar süre daha yayında kalacak yarı yolda kalırmıyız bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler.

bbozkurt' Alıntı:
halk' Alıntı:
Moodle kullan moodle.

Söyleyin moodle kullansın.

hocam bu moodle kullanımı ile ilgili bir kaynak var mı?
hazır forumlardan biri gibi duruyor, ayrıca smf yada phpbb kadar yaygın değil gibi geldi bana, eklenti veya türkçe destek konusunda da problemler var, ben hazır forum konusunda şimdilik smf yi tercih ediyorum, canlı sohbet(chat) eklentisi, url ile video ekleyebilme, sadelik, tema yükleme ve kolay kontrol edilme gibi özellikleri var.

hastasıyız dede' Alıntı:
bbozkurt' Alıntı:
halk' Alıntı:
Moodle kullan moodle.

hazır forumlardan biri gibi duruyor, ayrıca smf yada phpbb kadar yaygın değil gibi geldi bana, eklenti veya türkçe destek konusunda da problemler var, ben hazır forum konusunda şimdilik smf yi tercih ediyorum, canlı sohbet(chat) eklentisi, url ile video ekleyebilme, sadelik, tema yükleme ve kolay kontrol edilme gibi özellikleri var.
..
evet moodle bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) dir. ama sizin örneğini verdiğiniz gibi basit bir forum sistemi değildir. moodle eğitim üzerine özelleştirilmiş bir CMS dir.

buna en güzel örnek sanırım özel koç okullarının kullandığı moodle verilebiir
.
https://moodle.kocschool.k12.tr/

edmodoyu çok beğenmiştim. Mobil ulaşım olması falan güzel özellikler.
Beyazpanoyu da tamamen Türkçe olması cezbetti.
Siz derslerinizde bunu nasıl kullanıyorsunuz acaba?
Biraz örnek verebilirmisiniz?

BaRBaRYaN' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
bbozkurt' Alıntı:
halk' Alıntı:
Moodle kullan moodle.

..
evet moodle bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) dir. ama sizin örneğini verdiğiniz gibi basit bir forum sistemi değildir. moodle eğitim üzerine özelleştirilmiş bir CMS dir.

buna en güzel örnek sanırım özel koç okullarının kullandığı moodle verilebiir
.
https://moodle.kocschool.k12.tr/
hocam ben moodleyi ilk defa gördüm ve denemek istedim, kendi karşılaştığım problemleri yazdım basit demedim, yaygın değil dememin sebebide, smf veya joomla gibi sitelerin türkiye destek siteleri var, moodlenin kini de buldum ama hemen hemen hiçbir tartışma veya yardım konuları yoktu, henüz yeni açılmış gibi duruyordu.

forumdas' Alıntı:
Ben yaptım gayette güzel oldu. Buyrun linkler:
https://docs.google.com/forms/d/1mLKoP3 ... g/viewform

Bu da google drive'ın otomatik hazırladığı sınav analizi:
Not: Chrome ile açınız:
https://docs.google.com/forms/d/1mLKoP3 ... wanalytics

Verileri, .xls olarak indirip, puana çevirme işini excelde yaptım.
sınav ı okudunuzmu hocam, google docs tan yapılan sınavın olumlu ve olumsuz yönlerini yazabilirmisiniz. Teşekkürler...

AKADEMİA' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

Hocam çok iyi yaa.. Bu sınavı sınav evrakına nasıl çevirebiliriz. Sene sonunda sınav evraklarını topluyorlar ya.
bildiğim kadarı ile beden veya müzik derslerinden belge, evrak vs istemiyorlar, nasıl onlardan evrak istemiyorlarsa bizdende istemezler diye düşünüyorum, uygulama sınavı yaptım deriz olur biter, ama yinede bunun yasal dayanağı varsa ekleyen olursa daha güzel olur.

Blackboard, moodle, atutor gibi hazır uzaktan eğitim sistemleri sınav için güzel sistemler. fakat sınav sorularının oluşturulması zaman alabiliyor. Ben moodle ile başladım sonra öğrencilerin üye olmaları-şifrelerini unutmaları sorun oluyor diye vazgeçtim. Öğrencilerin ders sunularına-kitaplara ulaşması için bilgisayarımda server kurdum, ulaşmaları için oluşturduğum sayfanın linkini kısayol olarak öğrenci masaüstlerine attım.

bilgisayarda word veya kaydedilebilen bir belge üzerinden yapılacak sınavları-etkinlikleri toplamak için ise web server kurulup php veya asp ile öğrencilerin dosyalarını upload edebilecekleri bir sayfa oluşturulup sınav veya uygulamalar toplanabilir.

hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar ben 1. yazılıları uygulamalı olarak çocuklar için kurduğum forum üzerinden yaptım, eposta alma, foruma kayıt olma, forumdaki profil resimleri düzenleme gibi sorular sordum, performans görevlerinide wordte yazıp forumdan göndermelerini istedim, şu an ise sözel konuları foruma kitap olarak(pdf) yükledim, her çocuğa kitaptan belirli sayfaları verip çalışıp gelmelerini istiyorum ve arkadaşlarının onlara soru soracaklarını ve bilirlerse + vereceğimi söyledim, derste süre veriyorum sayfalarına çalışıyorlar, interneti olan evinden de çalışabiliyor, kendileri kendi sayfalarını anlatacaklar, not almak ve aldığı nottan okumakta serbest, bende eksik kaldıkları yerde eklemeler yapıp konuyu örneklendiririm bakalım nasıl bir ders olacak, gidişatı yine bu başlıktan size aktarırım, dersi sevdirme anlamında gayet olumlu sonuçlar alıyorum ayrıca çocuklar birbirleri ile iletişime geçip forumdan fikirlerini tartışma imkanı buluyorlar ve banada çok rahatlıkla ulaşıyor benden yardım istiyorlar, ben forumu her açtığımda genelde 3-4 kişi forumda bulunuyor, hemen günaydın veya iyi akşamlar diye birkaç özel ileti geliyor, benide mutlu ediyorlar, sizede tavsiye ederim. :)

2. yazılılarıda ise şu an sözel konuları işlediğimden online olarak google docs üzerinden çoktan seçmeli yapmak istiyorum, daha önce bunu deneyen oldumu bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz. olumlu yada olumsuz ne gibi sonuçlar doğurabilir.
çocuklara hazırlanın gelin dedim ama kimi hazırlanıyor kiminin karnına ağrılar giriyor, dönem açılalı 3-4 ay oldu ilk defa bu hafta dersten hastalanarak çıkanlar türemeye başladı. :D

bu konuda sizin düşünceniz nedir çocuklara anlattırmaktan vaz mı geçmeliyim, yoksa heyecanlarını yenmelerini sağlamak için diretmelimiyim?

hastasıyız dede' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

sınav ı okudunuzmu hocam, google docs tan yapılan sınavın olumlu ve olumsuz yönlerini yazabilirmisiniz. Teşekkürler...

Okudum, 2. sınavı da orada yapmayı düşünüyorum.
Tek olumsuz tarafı, öğrencilerin cevapları bazen, anında düşmüyor, bir de drive bazen çok geç açılıyor. Buna rağmen devam edeceğim.

AKADEMİA' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

Hocam çok iyi yaa.. Bu sınavı sınav evrakına nasıl çevirebiliriz. Sene sonunda sınav evraklarını topluyorlar ya.

Pdf olarak indirip saklayabilirsin. Açıkçası ben, evrak kısmını pek de önemsemiyorum. Bİz bilişimciler olarak birşeylere önayak olmamız gerektiğini düşünüyorum.

beyaz panodan gelen cevap.
İlginiz için çok teşekkür ediyoruz. Beyazpano.com un öğretmenlere sunmuş olduğu şu an mevcut servisleri daima ücretsiz kalacaktır. Beyazpano ilerde gelirini daha çok içerik satışından sağlayacak. Bunlar nedir örneğin eğitim videoları, uygulamaları vs. Bu sebeple site fonksiyonlarının kullanımı için hiç bir şekilde ücret talep edilmeyecek.

Saygılarımızla

Beyazpano Ekibi

hastasıyız dede' Alıntı:
İlginiz için çok teşekkür ediyoruz. Beyazpano.com un öğretmenlere sunmuş olduğu şu an mevcut servisleri daima ücretsiz kalacaktır. Beyazpano ilerde gelirini daha çok içerik satışından sağlayacak. Bunlar nedir örneğin eğitim videoları, uygulamaları vs. Bu sebeple site fonksiyonlarının kullanımı için hiç bir şekilde ücret talep edilmeyecek.

Saygılarımızla

Beyazpano Ekibi
..
peki üyelik sözleşmesini bir gözden geçirirmisin
siteye eklenen dökümanlardan, videolardan vs.. ücretsiz faydalanabiliriz. üyeler hiç bir telif hakkı talep edemez diye bir madde var mı?

yani sizin yüklediğiniz dökümanları kullanarak bir içerik sunmayı düşünüyor da olabilirler...

BaRBaRYaN' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:

Saygılarımızla

Beyazpano Ekibi
..
peki üyelik sözleşmesini bir gözden geçirirmisin
siteye eklenen dökümanlardan, videolardan vs.. ücretsiz faydalanabiliriz. üyeler hiç bir telif hakkı talep edemez diye bir madde var mı?

yani sizin yüklediğiniz dökümanları kullanarak bir içerik sunmayı düşünüyor da olabilirler...
valla çocukları uyarıyoruz üyelik sözlemelerini okuyun diye ama kendimiz okumuyoruz.

Geri