yazılıları goole docs üzerinden yapmak istiyorum.

Kodla Büyü
bu başlığı okuduğuma o kadar memnunum ki.
1-2 hafta önce okumuştum ve beyazpanoyu burada duydum ve hemen incelemeye başladım. Öğrencilerimi kayıt ettim sınıflarımı oluşturdum. Ödevleri falan da buradan teslim alıyorum. Çok güzel düşünülmüş bir sistem. Emeği geçenlere teşekkürler.
5. ve 6. sınıflara derse girmediğimden sınav olayı nasıl olur bilemiyorum ama ödev teslimi ve not dağıtma konusunda güzel ve başarılı bir sistem.
Öğrencilerimin de ilgisini çekti ve arabirimi basit olduğundan sorunsuz şekilde kullanabiliyorlar.

arkadaşlar haftaya yazılıları yapacağım, excel de küçük birkaç formulle şimdiden sınavlar okundu :D . aşağıda excel belgesini paylaşıyorum, tek yapmanız gereken sınava girenler tamamlandıktan sonra ac2 hücresinden bd2 hücresine kadar(formüllerin bulunduğu hücreler) seçip bd2 hücresinin köşesinden tutup aşağı doğru fareyi sürükleyerek formül hücrelerini(ac2-bd2) kopyalamak, sınava son giren kişinin satırına kadar.

önce kendim canlı formdan doğru cevapları işaretledim ve formülleri bu cevap anahtarına göre hazırladım, yanlız unutmayın yüm soruların yanıtlanmasını zorunlu yapmanız gerekiyor, çünkü formüller ona göre hazırlandı, çocuklar cevabı bilmese bile sallasın, soruların hepsini yanıtlasın zaten test.

bu soruların bulunduğu canlı form : https://docs.google.com/forms/d/1CU94sp ... s/viewform

buda excell belgesi :

Ekli dosyalar

• Başlıksız form (Yanıtlar).rar
    9.3 KB · Görüntüleme: 106
sınavları bitirdikten 1 dk sonra yazılıları okuyorum çocuklara şaşırıyorlar, ama ben daha çok şaşırıyorum, uygulama sınavlarında havada uçuşan 80 ler 100 ler yerini 40 lara 50 lere bıraktı, sözel konular yaramıyor çocuklara, uygulamayı daha iyi başarıyorlar.

%50 nin altında sınavın tekrarlanması konusunu araştırdım ortaokullarda böyle bişey yokmuş o kadar vahim durum. :?

Bende beyazpano dan ders açtım. Çocukların ilgisini çekti ama tek sıkıntı kendi duvarlarına yazdıklarına bizim müdahale edemiyor olmamız. Bazen hoşa gitmeyecek şeyler yazıyorlar
Sınavları da google docs üzerinden yapıcam. Beyaz panoda linki paylaşcam girip doldursunlar bakalım

Re: yazılıları goole docs üzerinden yapmak<script src=

aak' Alıntı:
Bende beyazpano dan ders açtım. Çocukların ilgisini çekti ama tek sıkıntı kendi duvarlarına yazdıklarına bizim müdahale edemiyor olmamız. Bazen hoşa gitmeyecek şeyler yazıyorlar
Sınavları da google docs üzerinden yapıcam. Beyaz panoda linki paylaşcam girip doldursunlar bakalım
hocam benim sınav sorularını cevaplayan sendin galiba 88 almışsın. :)

hastasıyız dede' Alıntı:
aak' Alıntı:
:D Neredeki soruları hocam?
google docs taki sorularımı, a.... ak.... adın soyadın tutuyor hocam, senden hemen sonra biri daha cevaplamış, ad soyad kısmınada bbnetten geldim demiş, o senden yüksek aldı 92 :)

Allah allah sınavı yapmışım bide kendi ismimi yazmışım. Bugün kafa iyi demekki benimde bari 88 almasaydım :D

Elinize sağlık arkadaşlar.
Fakat benim aklıma takılan bişey var; bizim öğrenciler ve veliler paranoyak, yazılı kağıtlarını görmeden aldıkları puana inanmıyorlar(98 alan çocuklar bile incelemek istiyor yeminle :) ) böyle bi talep olursa nasıl yaparız ?
Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Arkadaşlar ben testte resimli soru sormak istiyorum ama eklediğim resim sorunun hatta cevap şıklarınında altında çıkıyor bu resmi sorunun yanına alma imkanım varmı google docs ta.

xxxben' Alıntı:
Elinize sağlık arkadaşlar.
Fakat benim aklıma takılan bişey var; bizim öğrenciler ve veliler paranoyak, yazılı kağıtlarını görmeden aldıkları puana inanmıyorlar(98 alan çocuklar bile incelemek istiyor yeminle :) ) böyle bi talep olursa nasıl yaparız ?
Teşekkürler, iyi çalışmalar...

evet bu benim içinde önemli. çocuklara velilere ve daha da önemlisi idareye bu sınav bu öğrencinin şeklinde ispat edebilme şansımız var mı?

fat32man' Alıntı:
Arkadaşlar ben testte resimli soru sormak istiyorum ama eklediğim resim sorunun hatta cevap şıklarınında altında çıkıyor bu resmi sorunun yanına alma imkanım varmı google docs ta.
resim eklemeyi denemedim, ama bildiğim kadarı ile resim ekleme olmuyor.

cingozcemal' Alıntı:
Hocam sınav değilde google docs üzerinden rehberlik anketi yapmıştık bir sürü kağıt masrafından kurtulmuştuk. Ayrıca tek tek o kağıtları okuyup sonuçlarını excele girmek çok zor oluyordu. Google docs da isterseniz excel ede atıp veriyor. Böylelikle kısa bir kaç formülle doğruları felan ( mesela eğersay formülü ) hemen sonuçları alırsınız... :alkis:

hocam o kadar öğrenci o kadar bilgisayarı nerden buldu da doldurdu, hepsi BT dersinde mi yaptı?

Arkadaşlar ben de bir BT öğretmeni olarak eğitimde bunları kullanmamız gerektiğini; bu yöntemlerin eğitim, öğretimi daha verimli ve eğlenceli hale getireceğini düşünüyorum.
NetSupport, Google Docs, beyazpano, edmondo, moodle gibi platformların artılarını, eksilerini; hangi koşullarda hangisi kullanılırsa daha verimli olur gibi durumları daha net ve derli toplu yazalım da BT derslerinde bu uygulamaların kullanımı yaygınlaşsın.

Öncelikle konuyu açan arkadaşa sonrada paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim. Bu olay hiç aklıma gelmemişti dün konuyu okuyunca işimde yoktu oturdum 45 soruluk bir deneme sınavı hazırladım okulumun sayfasında duyurularda yayınladım. Excell'dede cevap anahtarı oluşturdum katılan öğrencilerin başarı durumunu görmüş olacağım birde anket yapmayı düşünüyorum katılanları sınav sonunda ankete tabii tutup dönütleri alıp aynı uygulamayı sınavda yapmayı düşünüyorum şimdi önümde iki hafta deneme zamanı var bakalım inceleyelim nasıl olacak.

bende haftaya google docstan yapmaya karar verdim, hastasıyız dede hocamın cevap anahtarı işe yaradı sağolsun.

fernandito' Alıntı:
Arkadaşlar ben de bir BT öğretmeni olarak eğitimde bunları kullanmamız gerektiğini; bu yöntemlerin eğitim, öğretimi daha verimli ve eğlenceli hale getireceğini düşünüyorum.
NetSupport, Google Docs, beyazpano, edmondo, moodle gibi platformların artılarını, eksilerini; hangi koşullarda hangisi kullanılırsa daha verimli olur gibi durumları daha net ve derli toplu yazalım da BT derslerinde bu uygulamaların kullanımı yaygınlaşsın.

Daha önce kurulumlarını yaptığım moodle, afront ve claroline var.
1.Moodle: en çok kullanılanı. en çok kaynak bu lms için bulabilirsiniz. türkçe arayüz sorunsuz kukllanılabiliyor.
2.Claroline : arayüzü en basit olanı. öğrenciler kullanımda zorlanmayacaktır. kendi içerisinde sınav hazırlama işi de tıpkı google.docs gibi.
3.Efront : arayüz ve yönetim açısından benim en beğendiğim. ama kurulumda en çok buna uğraşmıştım. aslında hepsinin kurulumu benzer ancak bu türkçeleştirme de beniz biraz zorlamıştı.

Bu LMS lerin beyaz panoya göre artıları tabiiki çok fazla. yönetici siz oluyorsunuz ve her türlü işlemi yapabiliyorsunuz. İstemediğiniz her türlü içeriği kaldırma hakkına sahipsiniz. Yönetim tamamen sizin elinizde. Bir öğrencinin sistemde ne kadar vakit geçirdiğini dahi görüp aktfliğine göre ders içi etkinliği puanı verebilirsiniz. Ancak dezavantajı ise içerik konusunda vakit harcamasnız lazım ve muhtemelen hakettiğiniz karşılığı göremiyorsunuz. öğretmenlerin ve öğrencilerin ilgisizliği sizi de soğutuyor

Arkadaşlar google doc da sınavı yaptım sonuçlar excel olarak açılıyor farklı kaydet deyip bilgisayara kaydediyorum ama dosya bozuk deyip açmıyor dosyayı. Böyle bir sorunla karşılaştınızmı?

fat32man' Alıntı:
Arkadaşlar google doc da sınavı yaptım sonuçlar excel olarak açılıyor farklı kaydet deyip bilgisayara kaydediyorum ama dosya bozuk deyip açmıyor dosyayı. Böyle bir sorunla karşılaştınızmı?
hocam önce kendin doğru cevapları doldur ve gönder, ardından ctrl+a tuşu ile veri tabanındaki sorularla senin verdiğin cevapları kopyala kendi bilgisayarından excel belgesi aç ve yapıştır, bu belgeyi 5-a sınıfından başlayarak diğer tüm sınıfların ismi ile farklı kaydet, bu işlemden sonra artık sadece sınava giren kişilerin satırlarını veri tabanından kendi excel belgelerine kopyala yapıştır yapman ve formülleri hazırlaman gerekecek, formulleri nasıl hazırlayacağınızı bir örnekle önceki mesajımda anlatmıştım.

aakcakaza' Alıntı:
bende haftaya google docstan yapmaya karar verdim, hastasıyız dede hocamın cevap anahtarı işe yaradı sağolsun.
sende sağol hocam bende senden çok faydalanmıştım zamanında. :mrgreen: :)
yanlış hatırlamıyorsam phpbb ile bir forum açmıştın, okuldaki öğrencilerin için, bizimde bundan faydalanabileceğimizi söylemiştin, o günden sonra bende çocuklar için forum açıyorum. :)

Evet bende böyle çözdüm saolasın hocam.

hastasıyız dede' Alıntı:
fat32man' Alıntı:
hocam önce kendin doğru cevapları doldur ve gönder, ardından ctrl+a tuşu ile veri tabanındaki sorularla senin verdiğin cevapları kopyala kendi bilgisayarından excel belgesi aç ve yapıştır, bu belgeyi 5-a sınıfından başlayarak diğer tüm sınıfların ismi ile farklı kaydet, bu işlemden sonra artık sadece sınava giren kişilerin satırlarını veri tabanından kendi excel belgelerine kopyala yapıştır yapman ve formülleri hazırlaman gerekecek, formulleri nasıl hazırlayacağınızı bir örnekle önceki mesajımda anlatmıştım.

Arkadaşlar cevap kısmı için şu formülü kullanırsanız daha kolay oluyor
=EĞER(SOLDAN(E2;1)="D";4;0)
D yazan yere doğru şıkkı yazarsınız
sonra sola doğru çekersiniz
bütün doğru şıkları yazarsınız daha kolay olur.

hastasıyız dede' Alıntı:
fat32man' Alıntı:
Hocam iyi günler
Google docs üzerinden sınav yaptığınızı gördüm, hatta açıp inceledim, emeginize sağlık çok güzel olmuş.

Aynı sistemle bende sınav yapmak istiyorum, yapmamız gereken işlemler neler, soruları nasıl oluşturacağız formlarda, cevapları nasıl puanlandiracagiz bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

hastasıyız dede' Alıntı:
fat32man' Alıntı:
Hocam iyi günler
Google docs üzerinden sınav yaptığınızı gördüm, hatta açıp inceledim, emeginize sağlık çok güzel olmuş.

Aynı sistemle bende sınav yapmak istiyorum, yapmamız gereken işlemler neler, soruları nasıl oluşturacağız formlarda, cevapları nasıl puanlandiracagiz bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    56.6 KB · Görüntüleme: 578
  • 2.jpg
    2.jpg
    97.5 KB · Görüntüleme: 578
Geri