Öğretmenlik Meslek Kanunu

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Bence "Milli Eğitim Akademisi" kurmak yerine, istenen vasıfta Öğretmen yetiştiremeyen, ihtiyaç fazlası durumda bulunan, Eğitim Fakülteleri kapatılmalı veya ihtiyaç duyulan başka bir fakülteye dönüştürülmelidir. Kaliteli eğitim veren fakültelere de; İhtiyaç kadar ve çok iyi seçerek öğrenci alınmalıdır.
Zaten Eğitimin sorunu, Öğretmen kalitesi daha doğrusu kalitesizliği değil; hiç bir etkili yaptırım uygulanamayan, zıvanadan çıkmış öğrencilerdir. Öyle öğrenciler var ki; adamların ders umurlarında bile değil, okula da ailelerinin dayatmasıyla geliyorlar. Bu tür öğrenciler, Açık Öğretime yönlendirilebilmelidir.
(Yanlış konuya yazmışım, buraya aktardım.)

Bence "Milli Eğitim Akademisi" kurmak yerine, istenen vasıfta Öğretmen yetiştiremeyen, ihtiyaç fazlası durumda bulunan, Eğitim Fakülteleri kapatılmalı veya ihtiyaç duyulan başka bir fakülteye dönüştürülmelidir. Kaliteli eğitim veren fakültelere de; İhtiyaç kadar ve çok iyi seçerek öğrenci alınmalıdır.
Zaten Eğitimin sorunu, Öğretmen kalitesi daha doğrusu kalitesizliği değil; hiç bir etkili yaptırım uygulanamayan, zıvanadan çıkmış öğrencilerdir. Öyle öğrenciler var ki; adamların ders umurlarında bile değil, okula da ailelerinin dayatmasıyla geliyorlar. Bu tür öğrenciler, Açık Öğretime yönlendirilebilmelidir.
(Yanlış konuya yazmışım, buraya aktardım.)
Öğretmenlik bölümleri tamamen kapatılsa daha iyi olur. Yerine mühendis, işletmeci, sağlıkçı, sanatçı vs gibi mesleğe yönelik bölüm okuyanlardan öğretmenlik yapmak isteyenlerin alanlarında yapılacak bir sınav sonucunda seçilip öğretmen akademilerinde belirli bir süre formasyon dersleri almaları sağlanarak öğretmen olarak atanması sağlanabilir. Bu durumda öğretmenlik öyle ele ayağa düşmüş bir meslek değil daha elit bir meslek olarak algılanacaktır. Öğretmenlik yapmak istemeyen de zaten kendi mesleğini yapma yolunda ilerler

EĞİTİM, ADALET, GÜVENLİK VE DIŞ POLİTİKA ELE ALINACAK

Başıboş sokak hayvanlarına yönelik düzenlemenin de bu oturumda gündeme gelmesi bekleniyor. Eğitim başlığı için ayrı bir oturum düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanı Tekin, başta Öğretmenlik Meslek Kanunu olmak üzere mülakat uygulaması ve yeni müfredat gibi konularda bilgilendirme yapacak. Adalet, güvenlik ve dış politika başlıkları da ayrı bir oturumda ele alınacak. İlgili bakanlar sunum yapacak. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

ÖMK kapsamında olduğuna göre, bu seferki haber doğru çıkar umarım:

Eğitimcilere yönelik suçlarda cezalar yarı oranda artırılacak

Eğitimde şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifindeki hazırlıklarda da sona gelindi. Teklifin bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Düzenlemeye göre; tüm eğitimçalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek, doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Öğretmenlik mesleğinin selası okunuyor diye hissediyorum. Bu mesleği bu kadar ayağa düşürerek eğitimden ne bekleniyor anlayamıyorum. Ömk diye diye herşeyin suyu çıktı.

omk sadece rutbe vermeden baska bir seye benzemiyor o da zaten varolan ayrısmayı korukler nitelikte,vatana millete hayırlı olsun!

“Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken bir diğer madde de çok tartışılan Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili. Yeni taslakta, uzman öğretmenlik için 10 yıl, başöğretmenlik için ise 20 yıl şartı devam. Ancak Kariyer Basamakları Sınavı artık olmayacak. Onun yerine öğretmenler, tıpkı adaylar gibi Milli Eğitim Akademisi'nde eğitim alacaklar. Ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler uzman ve başöğretmenlik unvanlarını alabilecekler.”

https://www.cnnturk.com/turkiye/ogretmenlere-mulakat-yerine-akademi-2119939

“Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken bir diğer madde de çok tartışılan Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili. Yeni taslakta, uzman öğretmenlik için 10 yıl, başöğretmenlik için ise 20 yıl şartı devam. Ancak Kariyer Basamakları Sınavı artık olmayacak. Onun yerine öğretmenler, tıpkı adaylar gibi Milli Eğitim Akademisi'nde eğitim alacaklar. Ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler uzman ve başöğretmenlik unvanlarını alabilecekler.”

https://www.cnnturk.com/turkiye/ogretmenlere-mulakat-yerine-akademi-2119939
Saçma olmuş. Online eğitim ver girelim sınava başarılı olursak alalım ünvanları. Bu akademide neler öğretecekler acaba. 20 sene öğretmenlik yapmış kişiye öğretmenlik nasıl yapılır onu mu öğretecek.

Tasarruf diye öğretmenin kettle da su ısıtmasına yasak getiren MEB akademi giderlerini ve orada ders verecek üniversite hocalarının masraflarını nereden karşılayacak. Biz çay içmeyelim akademi para yesin

Akademide YL ve doktora calismalari başlatılır tamam anlarım.Ogrencimin abisi 4 sene sınıf ogrt okudu.Kpss yüzünden 3.senesinde kazandi.Etti mi 7 sene.
Bu sene güvenlik soruşturması, atama takvimi filan derken 1 sene de öyle bekledi.Simdi mülakat yeri tercihi yaptı kazanırsa 1 sene de akademi de eğitim alacak.Etti mi sana 8 sene üstüne 550 saatlik kurs sınav derken 9.senede ogretmen olacak.Bugun konuştuk telefonda.
Özel okul 15 bin teklif etmiş.Bu da 20 bine otelde garsonluk işi bulmuş.Keske ogretmenlik okumasaydim diyor gelinen son nokta.
Unvan işinin geldiği nokta tam bir saçmalığa dönüyor.Mesele tamamen para.Bu da sadece öğretmenlik mesleğinden esirgeniyor.

Akademide dersi üniversite hocaları veriyorsa öğretmen adayları neden üniversiteye gittiler? Orada da aynı hocalar yok mu? Üniversite eğitimi her yerde aynı kalitede değil denilecekse neden kalitesi beğenilmeyen yerler kapatılmıyor da oralarda boşuna hocalara yeterliğinden şüphe edilen mezunlar yetiştirsin diye maaş veriliyor? Bu sorular sorulmalı sanki.

Akademide dersi üniversite hocaları veriyorsa öğretmen adayları neden üniversiteye gittiler? Orada da aynı hocalar yok mu? Üniversite eğitimi her yerde aynı kalitede değil denilecekse neden kalitesi beğenilmeyen yerler kapatılmıyor da oralarda boşuna hocalara yeterliğinden şüphe edilen mezunlar yetiştirsin diye maaş veriliyor? Bu sorular sorulmalı sanki.
Hadi YÖK'le koordine çalış(a)mıyorsunuz; açıklayın 5 sene içindeki tahmini öğretmen ihtiyacını olsun bitsin. Bu açıklanacak sayılara rağmen tercih etmek isteyen varsa da etsin dersin. Bizim bakanlığın bırakın gelecek 5 yıldaki öğretmen atama sayılarını planladığını, Eylül ayında kitapların yeni müfredata göre mi eski müfredata göre mi geleceğini bile planladığını zannetmiyorum.

Böyle iş olmaz.Dunya yapay zeka ile eğitim yapıyor.Akademide yl ve doktora çalışması yapılır ogretmen istediği alanda araştırma yapar.O zaman ogretmen okullari onlisans olsun.Once öğretmenlikten gelmeyen, egitkm fakültesi bitirmemis adayları eğitime alın.Arkadasim ziraat fakültesi mezunu sınıf öğretmeni.El altından da ziraat müdürü olmayı planlıyor.
Bakan bey önce bunları araştırsın da bunları eğitime alsın.Onlisans tarla bitkileri mezunu benim müdürüm oldu.

Son düzenleme:
Öğretmen adayları eğitim bilimleri ve alan derslerini zaten eğitim fakültesinde aldıklarına göre akademide din kültürü ve ahlak bilgisi dersi verilecek gibime geliyor.
Şimdi tekrar düşününce mantıklı geldi. Yalnız bu durumda dikab öğretmenleri ne görecek akademide :D

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Bakan Tekin, öğretmenlik meslek kanunu çalışmalarıyla ilgili ise "Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı konusunda düzenlemeler yapmak ve akademi camiasının bekklediği meslek kanunu yapabilir miyiz uğraşısına girdik. Sendikalara teşekkür ediyorum. Bir kanun metni ortaya çıktı. TBMM'de komisyonlara havale edilecek diye bekliyoruz" diye konuştu.

NTV

Bitti artık.Kpss sınavı ve mülakat olduktan sonra en az 7 senede öğretmen olup doğuda bir köyde 4 sene geçirirsin.En iyisi tıp okumak.Atanamasan bile özel klinik ve hastaneler var.Almanya ve Amerika var.Bugün özel bir diş kliniğinin önünden geçtim bu yüzden aklıma geldi.Arabalar şöyle: Porsche, Mercedes, BMW yani egea yada sembol yoktu.

ÖMK taslağı (henüz resmi olarak açıklanmış değil)

Ekli dosyalar

• Öğretmenlik Meslek Kanunu .pdf
    316.3 KB · Görüntüleme: 112
(2) Öğretmenlerin; atandıkları eğitim kurumunda en az üç eğitim öğretim yılı, aynı eğitimkurumunda en fazla 12 eğitim öğretim yılı görev yapmaları esastır...

Rotasyon geliyor, hadi bakalım :D

Öğretmenlerin; atandıkları eğitim kurumunda en az üç eğitim öğretim yılı, aynı eğitimkurumunda en fazla 12 eğitim öğretim yılı görev yapmaları esastır.

Bu meclise sunulacak hali mi bilmiyorum
Belki de bu taslağın ilk hali

Son düzenleme:
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri