EK İŞ YAPANLAR?

Kodla Büyü

storm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kimler öğretmenliğin dışında ek bir iş yapıyor, ve ne iş yapıyor paylaşabilir mi?

artı, sadece yapanlar değil, düşüncesi olan, deneyimi olan, ilgisi olan ama imkanı olmayan kim varsa paylaşımda bulunabilir mi?

Valla ben de çok istiyorum. Hatta ek iş olarak değil de asıl iş olarak istiyorum ama nerde bizde o adımı atacak cesaret, sermaye, enerji...

dilarayanal' Alıntı:
Pazar günleri pazarcılık yapıyorum
bu konuda söyleyecekleriniz varmı? nasıl yapıyorsunuz, neler satıyorsunuz? getirisi nedir? hiçbilmeyen birisine, tavsiyeleriniz nelerdir bu konuda...

Memura ek iş yapmak yasak. Yapıyorum deyip başımızı ağrıtmayalım :)

yapanlar; yapılsaydı eğer, yapsaydım eğer, yapabilseydim eğer... diyerek başladığını varsayalım, baş ağrıtacak olanlar bu yazıyıda dikkate alırsa seviniriz ...cemal hocam çözdük sanırım :) hayallerde yasak değil sanırım...

bilogrt038' Alıntı:
ben halı saha işi yapmak isterdim
en rahat işlerden birisi ama, felaket sermaye gerekiyor hocam yaa...büyük balık o yedirmiyorlar kolay kolay, bende çok isterdim bu işi yapmak ek olarak...

VaVgibi' Alıntı:
bana en güzeli kırtasiye gibi geliyor.İş yapacak bir yerde bize yan alan gibi işte

Kırtasiyeciliğin neresi güzel hocam? kitapları devlet bedava veriyo, kalem-defter bir milyoncularda kiloyla satılıyo. Sadece üniversite çevresinde fotokopici olursan olabilir onun dışında tırt bu iş

Mesela ben bilgisayar öğretmeni olsaydım bir alanda kendimi çok iyi yetiştirirdim. Mesela yazılım(php, .net, java etc) freelance ve proje bazlı bir çok iş yapabilirdim mesela.
Ya da donanım network. Yerine göre bir bilgisayar dükkanı açardım 40 TLye format :)
İşin eğitim boyutuna girmeyeyim çünkü özel bilişim eğitim firmaları hoca ve kursiyeri sömürme üzerine kurulmuş.
Ya da şunu diyeyim sen kendini bir konuda iyi yetiştir onlar gelip seni buluyor zaten.

VaVgibi' Alıntı:
işte o yüzden işyapacak bir yerde diyorum ya:D hem sadece defter kalem kitap değil a dan z ye ,
tek avantajı sermayesi az, ama o oranda da getirisi az olacaktır diye düşünüyorum..

Pazarcılığın günlük kazancı sattığın ürüne göre değişiyor bazı haftalar 400 500 lira günlük kazancı oluyor bazı günler 50 lira kazanamıyorsun ama havalar çok yağışlı olmadığı sürece hep kazandırıyor. Sebze alım satım.

karı-koca memur( öğretmen ) olan bir aile, ne kadar zengin olabilir yaa? kendi yağlarında ne kadar kavrulabilirler yada, zengin olanlar bunu nasıl başarıyorlar, sıfırdan başlayıp?? 50 milyarlık arabaya 150 milyarlık bir eve çocuklarını özel koleje nasıl gönderebilir memur karı-koca, bunun yolu varmı ,yapanlar nasıl yapar hiç anlayamıyorum, matematiğin bittiği an...

dilarayanal' Alıntı:
Pazarcılığın günlük kazancı sattığın ürüne göre değişiyor bazı haftalar 400 500 lira günlük kazancı oluyor bazı günler 50 lira kazanamıyorsun ama havalar çok yağışlı olmadığı sürece hep kazandırıyor. Sebze alım satım.
biraz ayrıntılı açıklarmısınız? sıfırdan, lütfen...

karı-koca memur( öğretmen ) olan bir aile, ne kadar zengin olabilir yaa? kendi yağlarında ne kadar kavrulabilirler yada, zengin olanlar bunu nasıl başarıyorlar, sıfırdan başlayıp?? 50 milyarlık arabaya 150 milyarlık bir eve çocuklarını özel koleje nasıl gönderebilir memur karı-koca, bunun yolu varmı ,yapanlar nasıl yapar hiç anlayamıyorum, matematiğin bittiği an...
Eşinde öğretmense ve ikisi de ek ders alıyorsa eve 4 bine yakın para girer. O dediklerin hepsi bankadan kredi çekilip yapılıyor. Zor iş değil yani :)

Ben web tasarımından baya bi para kazandım ama artık soğudum mu bıktım mı bu işlerden bilemiyorum. Yapmak istiyorum ama elim bi türlü gitmiyor. Başaka uğraşlar mı bulsak ne :)

storm' Alıntı:
dilarayanal' Alıntı:

Ayrıntılı açıklayacak durum yok benim babam emekli bir eğitimci evimizin önündede 10 dönüm arazi var. Orada ekim dikim yapıyor. Emekli olduktan sonra 1 ortakla pazarcılığa başladı bende onlara yardım ediyorum inanın yetiştirme zahmetini bir köşeye bıraksak bile öğretmenlikten daha karlı bir iş aslında zaten öğretmenliğinde içine ettiler itibarsızlaştırdılar belli mi olur ona dönebilirim tamamen.

dilarayanal' Alıntı:
storm' Alıntı:
dilarayanal' Alıntı:

Ayrıntılı açıklayacak durum yok benim babam emekli bir eğitimci evimizin önündede 10 dönüm arazi var. Orada ekim dikim yapıyor. Emekli olduktan sonra 1 ortakla pazarcılığa başladı bende onlara yardım ediyorum inanın yetiştirme zahmetini bir köşeye bıraksak bile öğretmenlikten daha karlı bir iş aslında zaten öğretmenliğinde içine ettiler itibarsızlaştırdılar belli mi olur ona dönebilirim tamamen.

ok, bize yaramaz yani şehir yerinde sebzeden meyveden anlamayan biri olarak, toptancı hal falan da iş bilmiyoruz , yatar yani, teşkr...

2 yıl önce 8 dönüm antep fıstğı ektim, maşallah bazılarının boyu 1 metreye ulaştı, şubatta yine 8 dönüm ekicem, aşılı alırsam 5-6 seneye kadar ürün kaldırırım inşallah... :)

Metin2 de günde 5-10 lira kazanıyorum. Ama bunu ticarete dökmedim. :) Sadece oyun oynuyorum. Para kazanma konusunda bir iş yapsaydım a dan z ye bilgisayar üzerine olurdu.

5-10 lira derken bu oyunda kazandığım eşyaların gerçek ortamda satış değerleri üzerinden.

çiftçilik, pazarcılık, şöförlük boş zamanlarımda da okula gidiyorum işte :mrgreen:

Geri