EK İŞ YAPANLAR?

Kodla Büyü
ben kendi çapımda arsa alıp satıyorum... 2011 yılı içerisinde 4 tane aldım 3 tanesini sattım 1 tane kaldı... 3 tanenin getirisi yaklaşık 5000 tl oldu... elimdekinide satarsam 7-8 bin tl yıllık getiri bırakır :)...

baynadir' Alıntı:
ben kendi çapımda arsa alıp satıyorum... 2011 yılı içerisinde 4 tane aldım 3 tanesini sattım 1 tane kaldı... 3 tanenin getirisi yaklaşık 5000 tl oldu... elimdekinide satarsam 7-8 bin tl yıllık getiri bırakır :)...

Bu benimde aklımdan geçmedi değil aslında elimdeki birikmişle ev yaptırıp kiraya mı vereyim yoksa tarla alım satım mı yapayım kararsızlık yaşıyorum belediyede tanıdığım birisi olsa imar müdürlüğünde kesin girerim bu işe.

otomobilleri seviyorum ,alıp satayım dedim bi ara ama ne alsam ne satsam zarar ediyorum :D .hani yumuşak karınlı derler ya, hemen yüksek indirimler yapıyorum. Anladımki ticaret benim işim değil, hiç yerimden kıpırdamıyorum artık :)

valla bizim hademe boya işi yapıyor. okuldan sonra akşamları ev boyamaya gidiyor. 2 günde 300 lira alıyor. hafta sonları da cabası. sermaye deri yok. bütün malzemeyi aldırıyor.

BENCE OTO YIKAMA. BİR ARABA İÇ DIŞ 15 LİRA MASRAF EN FAZLA 3 LİRA. TABİ SEN ÇALIŞMICAN, 3 TANE ELEMAN YETER. AMA İŞİN BAŞINDA DURMAK LAZIM :D

allerci' Alıntı:
poet' Alıntı:
allerci' Alıntı:
aldım 30 dönüm tarla çevirdim kenarını döşedim suyunu 165 tane ceviz diktim kenarlarınıda bağ ve badem yaptım. kısmet bekliyorum şimdilik.

hocam bu seviz konusunda biraz bilgi verseniz. sanırım devlet teşviği de var 10 dönüm üzerine..
evet devlet desteği var ama ben kendi imkanlarımla yaptım aşılı ceviz 5-6 yılda veriyor. cevizin kabuklu kğ mı en az 15 tl iyi ceviz de daha fazla tabi. önemli olan uygun türü dikmek ben kaman cevizi diktim. ortalama kısa bi hesap yapıyım 10 ağaçtan 6 yıldan sonra 50 kğ alsa 10*50=500 kğ kğ mı 15 tl den 500*15=7500 tl sadece 10 ağaçtan. 10 ağaç demek 1 dönüm yer demek bunu katlayın en az 10 dönüm demek 75.000 tl demek.
kaman cevizi çok isabetli bir karar olmuş... 1 tl yanında gömlek düğmesi gibi kalıyor..

mutlucan' Alıntı:
allerci' Alıntı:
poet' Alıntı:
allerci' Alıntı:
aldım 30 dönüm tarla çevirdim kenarını döşedim suyunu 165 tane ceviz diktim kenarlarınıda bağ ve badem yaptım. kısmet bekliyorum şimdilik.

hocam bu seviz konusunda biraz bilgi verseniz. sanırım devlet teşviği de var 10 dönüm üzerine..
evet devlet desteği var ama ben kendi imkanlarımla yaptım aşılı ceviz 5-6 yılda veriyor. cevizin kabuklu kğ mı en az 15 tl iyi ceviz de daha fazla tabi. önemli olan uygun türü dikmek ben kaman cevizi diktim. ortalama kısa bi hesap yapıyım 10 ağaçtan 6 yıldan sonra 50 kğ alsa 10*50=500 kğ kğ mı 15 tl den 500*15=7500 tl sadece 10 ağaçtan. 10 ağaç demek 1 dönüm yer demek bunu katlayın en az 10 dönüm demek 75.000 tl demek.
kaman cevizi çok isabetli bir karar olmuş... 1 tl yanında gömlek düğmesi gibi kalıyor..

Allerci hocam yoksa Kırşehirlimisin?

Başka neler var arkadaşlar fikir üretelim. belki ilerde gireriz böyle işlere. yada eşimiz dostumuza yardımcı oluruz.

Federasyona bağlı olarak Voleybol ve Satranç hakemliği yapıyorum. Satranç antrenörlüğüm de var ancak yoğunluktan yapmaya imkan olmadı.

Uzmanlığım web programlama. Dışarıdan gelen web işlerini ve online çalışan her türlü yazılım işini yapıyorum. Arasıra geliyor işte... Yaptığım bu işi, bi kaç kişi ile şirket kurup; profesyonel anlamda yapmak var aslında. Memur olunca şirket, ortaklık işleri olmuyor. Şimdilik freelance takılıyorum ama ilerleyen zamanlara bir çözüm bulmak lazım. Zamanla sıkılmaya veya yorulmaya başlıyorum bilgisayar işlerinden. 5 yıl sonra da yapacağıma inanmıyorum. o yüzden bilgisayardan farklı başka işler yapmak lazım.

Bahçe ve toprak işlerini seviyorum. Meyve yetiştiriciliği yapmayı isterim. Hatta ürettiğim bu meyveleri, taze taze sıkıp pazarlamak da olabilir. Zamana bırakıyorum.

sitede öğretmen arkadaşlar bayagı yönelmiş son zamanlarda ek iş olayına.Ayrıca tarım ön planda görünüyor.Yeni fikirler için takipte herkes :+1:

köyde bir yerimiz falan olsa kesinlikle ceviz yada fındık gibi bi ek iş kovalardım ama yok maalesef. anca arsa alıp yapacan bu işi ona da sermaye lazım.

part time teknik servis işlerine bile bakıyorum son zamanlarda ama eleman arayan yok. istanbuldayım burada her ne kadar çok iş imkanı varsa da o işi yapacak çok insan da var.

küçük bi yerde görev yapılıyor olsa bilgisayar alım satımından bile güzel para kazanılır bence.

İstek üzerine program yazıyorum ve web sitesi yapıyorum :)

Birde daha önce çalıştığım bir şirketin satış danışmanlığını yapıyorum :)

beskaza' Alıntı:
baynadir' Alıntı:

Bu benimde aklımdan geçmedi değil aslında elimdeki birikmişle ev yaptırıp kiraya mı vereyim yoksa tarla alım satım mı yapayım kararsızlık yaşıyorum belediyede tanıdığım birisi olsa imar müdürlüğünde kesin girerim bu işe.

belediyede tanıdığın olmasına gerek yok hocam... il merkezinde olan ancak henüz yerleşime açılmamış 7-8 dönümlük arazilerden bütçene göre hisse al ve sat bu kadar basit :)... ancak şöyle bir bakacaksın nereler fazlaca alınıp satılıyor. nerelerin alıcısı fazla oluyor onu bilmek lazım... mesela sattığım arsalarsan birini aldıktan 1 hafta sonra 2500 tl kâr ile sattım :D... hisseli arsa almaktan da korkmayın. sonuçta elinizde ayrı bir tapunuz oluyor. ilk olarak 13000 TL lik arsa almıştım. 1 yıl geçmedi üzerinden ama şu an 30-35 binlik arsa alabilecek durumdayım...

ve de şunu unutmayın TOPRAK ASLA ZARAR ETTİRMEZ :)...

Ben de 1 yıl boyunca türkiyede yaygın bir dersanenin lise bölümünde matematik öğretmenliği yaptım haftasonları, şu anda yüksek lisans tezi için bıraktım. fakat özel ders olarak anadolu lisesi öğrencilerine vermeye devam ediyorum. dersaneden halen ısrarla çağırıyorlar, seneye tez b,t,nce devam etmeyi düşünüyorum.

rumuz19' Alıntı:
storm' Alıntı:
karı-koca memur( öğretmen ) olan bir aile, ne kadar zengin olabilir yaa? kendi yağlarında ne kadar kavrulabilirler yada, zengin olanlar bunu nasıl başarıyorlar, sıfırdan başlayıp?? 50 milyarlık arabaya 150 milyarlık bir eve çocuklarını özel koleje nasıl gönderebilir memur karı-koca, bunun yolu varmı ,yapanlar nasıl yapar hiç anlayamıyorum, matematiğin bittiği an...

Yapmayın hocam eşi evhanımı olanlar napacak dediklerinize göre. Onlara aldıkları maaş bile yetmemesi gerekir ama hiçte öyle olmuyor. Tek maaşla bile rahatça geçiniliyor. Hatta biraz destekle ev sahibi bile olduk şükür.

tam olarak anlatamadım hocam, halimiz vaktimiz yerinde çok şükür. ama bahsettiğim şeylere sahip olmak büyüklerden destek almadan nasıl oluyor bunu bilemedim, yani 10 yılını hipotekleyip mi zengin oluyor insanlar, ve biraz destekle demişsiniz ya, bazen bazıları destek almayıp destek olmak zorunda oluyor, bu da ekstra gider anlamına geliyor, amacım sadece fikirleri görmek, CESARETLİ davranarak farklı alanlara adım atanların tecrübelerini dinlemek, hiç bir ön bilgisi hatta belkide sermayesi de olmadan sadece maaşlarından arta kalan parayla zengin olmak mümkün mü? yü görmekti , ve görüyorum ki az da değil sayısı..acı tecrüleri olanda vardır ama hiç mevzu olmamış, kimse şunu yaptım ve elime yüzüme bulaştırdım içinden çıkamadım zarar ettim dememiş, sanırım bi arkadaşım benim gibi ticarette duygusallığın esiri olarak işini bırakmak zorunda kalmış, evet ticaret çok farklı bir yetenek istiyor :(
her neyse uzatmayayım, sözü almak isteyen tecrübe ve düşüncelerini paylaşmaya devam ederse, yarar sağlayacak ortak noktada buluşabilecek kişiler çıkabilir...
saygılarımla...

en iyi iş bildiğin iş. ama o da her yerde ekmek kazandırmaz tabi.

suatozt' Alıntı:
Ben web tasarımından baya bi para kazandım ama artık soğudum mu bıktım mı bu işlerden bilemiyorum. Yapmak istiyorum ama elim bi türlü gitmiyor. Başaka uğraşlar mı bulsak ne :)

Müşteri nasıl buluyorsunuz hocam?

yetsin' Alıntı:
Federasyona bağlı olarak Voleybol ve Satranç hakemliği yapıyorum. Satranç antrenörlüğüm de var ancak yoğunluktan yapmaya imkan olmadı.

Uzmanlığım web programlama. Dışarıdan gelen web işlerini ve online çalışan her türlü yazılım işini yapıyorum. Arasıra geliyor işte... Yaptığım bu işi, bi kaç kişi ile şirket kurup; profesyonel anlamda yapmak var aslında. Memur olunca şirket, ortaklık işleri olmuyor. Şimdilik freelance takılıyorum ama ilerleyen zamanlara bir çözüm bulmak lazım. Zamanla sıkılmaya veya yorulmaya başlıyorum bilgisayar işlerinden. 5 yıl sonra da yapacağıma inanmıyorum. o yüzden bilgisayardan farklı başka işler yapmak lazım.

Bahçe ve toprak işlerini seviyorum. Meyve yetiştiriciliği yapmayı isterim. Hatta ürettiğim bu meyveleri, taze taze sıkıp pazarlamak da olabilir. Zamana bırakıyorum.

Hakemlik ne kadar getiriyor sorması ayıp ben de düşünüyorum

storm' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
storm' Alıntı:
karı-koca memur( öğretmen ) olan bir aile, ne kadar zengin olabilir yaa? kendi yağlarında ne kadar kavrulabilirler yada, zengin olanlar bunu nasıl başarıyorlar, sıfırdan başlayıp?? 50 milyarlık arabaya 150 milyarlık bir eve çocuklarını özel koleje nasıl gönderebilir memur karı-koca, bunun yolu varmı ,yapanlar nasıl yapar hiç anlayamıyorum, matematiğin bittiği an...

Yapmayın hocam eşi evhanımı olanlar napacak dediklerinize göre. Onlara aldıkları maaş bile yetmemesi gerekir ama hiçte öyle olmuyor. Tek maaşla bile rahatça geçiniliyor. Hatta biraz destekle ev sahibi bile olduk şükür.

tam olarak anlatamadım hocam, halimiz vaktimiz yerinde çok şükür. ama bahsettiğim şeylere sahip olmak büyüklerden destek almadan nasıl oluyor bunu bilemedim, yani 10 yılını hipotekleyip mi zengin oluyor insanlar, ve biraz destekle demişsiniz ya, bazen bazıları destek almayıp destek olmak zorunda oluyor, bu da ekstra gider anlamına geliyor, amacım sadece fikirleri görmek, CESARETLİ davranarak farklı alanlara adım atanların tecrübelerini dinlemek, hiç bir ön bilgisi hatta belkide sermayesi de olmadan sadece maaşlarından arta kalan parayla zengin olmak mümkün mü? yü görmekti , ve görüyorum ki az da değil sayısı..acı tecrüleri olanda vardır ama hiç mevzu olmamış, kimse şunu yaptım ve elime yüzüme bulaştırdım içinden çıkamadım zarar ettim dememiş, sanırım bi arkadaşım benim gibi ticarette duygusallığın esiri olarak işini bırakmak zorunda kalmış, evet ticaret çok farklı bir yetenek istiyor :(
her neyse uzatmayayım, sözü almak isteyen tecrübe ve düşüncelerini paylaşmaya devam ederse, yarar sağlayacak ortak noktada buluşabilecek kişiler çıkabilir...
saygılarımla...

Malesefki ülkemizde ki sistem bankalardan kredi çekmek üzerine kurulmaya başladı. Bankalarda dönen paraların yerine fabrikalar kurulsa ve kişilere iş imkanı tanınsa hem üretim olacak hem işsizlik azalacak. Ama malesef parayı parayla işletmek gibi olmaması gereken bir sistem var ülkemizde.

Hakemliğin fazla bir getirisi şimdilik yok hocam. Hobi olarak yaptığım bir iş. Pozisyonuna göre değişiyor. Aday hakem, il hakem, ulusal hakem, uluslararası hakem var. aşama aşama gidiyor. satranç aday hakemliğinden en son 65-75 arası bir şey almıştım. Voleybol aday hakemliğinden henüz görev almadığımdan bilmiyorum. Formamın gelmesini bekliyorum :( ama bu da o civarda. Bulunduğun ildeki hakem sayısı ne kadar azsa ve de toplantıları oluyor onlara katırlırsan fazla görev alıyorsun. fazla görev fazla ücret.

Dediğim gibi tek amacım, hobi ve farklı sosyal ortamlar...

fantasio' Alıntı:
yetsin' Alıntı:

Hakemlik ne kadar getiriyor sorması ayıp ben de düşünüyorum

AMen' Alıntı:
Yapanlar korkuyor söylemiyor hocam.

Mesela birkaç arkadaş biliyorum, Intenet sitesi var, sponsorluk geliriydi, satışlardan ve reklamdan paydı epey bi götürüyor.
Mesela bir arkadaş daha var. Ağ kuruyor, Cisco'cu.
Bir arkadaş daha biliyorum. E-ticaret sitesinin ortağı, temiz para kaldırıyor.
Bir arkadaş daha biliyorum. Internet sitesi yapmak için firma açmış babasının üzerine, teknik servisi olan da var.
Tabi Internet sitelerine içerik sağlayan arkadaşlarımız da var.

Birkaç arkadaş daha var. Internet sitesi açmışlardı. Bir ara hosting parasını bile ödeyemiyorlardı. Reklam aldılar maliyeyle başları belaya girdi. Yani o derece kötü durumdalardı. Bir firma bunlara destek verdi. Sponsorluktan ve satış payından temiz para kaldırıyorlar. Ama sitelerinde eskiden arkadaş ortamı vardı,samimiydi. Bunlar sponsorluk alıp parsa götürmeye başladıktan sonra ticari bir platform haline geldi. Kötü oldu yani.

Yarası olan gocunurmuş, yaramız filan yok ama başka insanların kafasında istiifhamların oluşmaması için bazı açıklamalar yapayım.
Her ne kadar şu an yönetimde olmasam da bildiğim şeylerdir. Evet bir zamanlar BBnetin maliye ile problemi oldu ve kapandı. Daha sonra tekrar açıldı ve bugün Niyazi Saral Hocamınızı desteği ile hayatına devam ediyor. Orhan,Selim,Ahmet,Hasari,Mehmet,Engin adını unuttuğum varsa kızmasın yönetimdeki arkadaşların hiç biri buradab tek kuruş kazanmıyor. Yeri geliyor Orhan çocuğuyla ilgilenemiyor iki üç gün sabahlara kadar çalışıyor server değiştiriyor vs.
Eski sıcaklık olmayabilir forumda çünkü bu kadar popüler olan ve herkesin geldiği bir yerde kapıya adam dikip hoppp hemşerim nire diyecek halimiz de yok. Nokta.

15 - 20 bin tl niz varsa piyasayı iyi takip edip, önemli yorumları inceleyip dolar euro altın gümüş vs. al sat yapabilirsiniz :).
4 aydır piyasayı takip ediyorum %25 kârı geçtim şimdilik. Tabi riskini de unutmamak gerek.

Hocam altın, dolar, euro çok oynak bu aralar. Çıktı çıktı sonra %15 birden indi 2 ayda altın. Dalgalı yani. Fazla dalga adamı boğar :)

drejog' Alıntı:
15 - 20 bin tl niz varsa piyasayı iyi takip edip, önemli yorumları inceleyip dolar euro altın gümüş vs. al sat yapabilirsiniz :).
4 aydır piyasayı takip ediyorum %25 kârı geçtim şimdilik. Tabi riskini de unutmamak gerek.

Valla hocam 15 20 bin aslında çoğu kişide var insanlar sadece paralarının bilinmesinden bile çekiniyor açıklamıyor, yine çoğu ek iş yapan arkadaş çekindiği için yazamıyor başları derde girmesin diye. Etrafımda ne adamlar var annesi babası adına dükkan işyeri açtırıp onu götüren. Bizim konuşmamız rahat kimse karışamıyor ek iş ne diye sorsalar çifçyim derim geçerim ve onun bile getirisi öğretmenlikten aldığımız ek dersten kat be kat fazla. Aslında yapabilene en güzel getiri büyükbaş hayvancılıkta var ama masrafıdainsanı düşündürüyor başlangıçtaki yoksa 20 büyükbaş hayvanın olsun hollanda ineği tarzı birde pazarlama imkanın olsun sütünü etini kısa zamanda zengin olunabilinir.

Borsa altın döviz işi fazla değişken güvenilmiyor.

masterkartall' Alıntı:
Hocam altın, dolar, euro çok oynak bu aralar. Çıktı çıktı sonra %15 birden indi 2 ayda altın. Dalgalı yani. Fazla dalga adamı boğar :)
Fazla dalgayı da sepet sistemi ile önlüyorsun hocam paranı 4 e bölersin dolar, tl, euro, altın olarak. hangisi yükselirse onu satar düşeni alırsın. Dikkat edersen dolar ile altın ters korelasyonda tahteravalli gibi. Riske değer bir getirisi var diye düşünüyorum.

Beskaza hocam memlekete gidince ben de düşünüyorum büyükbaş hayvancılığı. Ama hayvancılığın ek iş olarak yapılabilecek kolaylıkta olmadığını düşünüyorum. En azından işini büyütene kadar sürekli işinin başında durman lazım. Sonra paralanınca işin başına başka birini koyarsın. Uğraşan arkadaşlar daha iyi bilir.

Geri