hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
oyyy o kadar heveslendim inş güzel olur bakalım akşamdan hazırlaycağım haftasonu gelmeden işi bitsin balkalım nasıl oalcak
karakurabiye yi de dün gecen yaptım koydum bu akşam da halep tatlısını yaptım mı yüküm baya bi hafileyecek :)
ben çok stres olurum da misafirler gelirken inş bu lokum da tutar da güzel olur

vay vay vay yeymir hanım misafirler falan oh... afiyetle eefnedim afiyetle :)
yeni katılan arkadasım hosgeldin

yeymir23' Alıntı:
bilgisayarcıyım' Alıntı:
MErhaba arkadaşlar; bu bölümü yeni keşfettim daha önce keşfetseydim keşke :idea:
Bende de güzel tarifler var. Çok geniş bir arkadaş çevresi olunca tarifler de çok oluyor. Bİr de annem hamur işleri üzerine çalışıyor.
Dolayısıyla da ilgim ve merakım da ona göre gelişti.
Ben de size çok pratik ama enfes bir pasta tarifi vereyim.Yapımı çok kolay. Misafir gelmeden önce bile yapsanız yetişiyor.
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Önce her zaman olduğu gibi yumurtayla şekeri kıvamını alıncaya kadar çırpın. Sonra içine sütünü kabartma tozu ve vanilyayla birlikte elediğiniz unu ve kakaoyu ilave edin. Biraz karışltırıp altını yağladığınız ve unladığınız kalıbınıza döküp 180 derece fırında 30,35 dk pişirin.
Fırından çıkar çıkmaz üzerine 1,5-2 su bardağı sütü dökün. ben biraz fazla ıslak sevdiğim için 2 su bardağı yapıyorum. siz de kendinize göre ayaralayabilirsiniz. Ayrıca üzerine sadece hindistan ceviziyle servis edebileceğiniz gibi çikolata sosu ile de servis edebilirsiniz. İçinde yağ olmaığı için çok hafif

Ben çocuklarım için de yapıyorum çok seviyolar. Bol sütlü onlar içn de yararlı diye düşünüyorum.
Afiyet olsun....
Daha çok tarifim var vakit buldukça paylaşırım
hocam öncelikle teşekkürler ancak kafam şuna takıldı pişireceğimiz kalıp nasıl olsun.

Ben yuvarlak borcam kapta pişiriyorum çok kolay oluyoristersen kare bir borcamda da pişirebilirsin

Paşa Lokumu
200 gr tereyağı
1 su bardağı un
5 su bardağı (1 lt) süt
1.5 su bardağı şeker
hindistan cevizi
Kaymak
Ceviz

Öncelikle tereyağını eritin. Eriyince içine unu ilave edin. biraz kavurup (2-3 dk) üzerine sütü ilave edin. Top top olmuyor merak etmeyin. Pişmesine yakın şekerini ilave edin. Arzuya göre 1 paket vanilyada ekleyebilirsiniz. Kıvamı baya katı oluyor.
sonra altına hindistan cevizi serpeceğiniz bir fırın tepsisine karışımınızı yayın. En az 5-6 saat dolapta bekletirseniz istediğiniz sonucu alırsınız.
Dolaptan çıkarıp üzerine 150 gr kaymak (isteğe göre daha fazla ya da daha az yapabilirsiniz) bir spatula yardımıyla sürün. Daha sonra göz kararı dikdörtgenlere kesin. Kestiğiniz dikdörtgenlerin bir ucuna çekilmiş ceviz (ben bazen bütün de koyarım) koyup sarın ve hindistan cevizine batırıp tabağa koyun. Katlama konusunda hiç sıkıntı olmuyor kıvamı koyu olduğu için. ayrıca çok da lezzetli oluyor. Benim specialim oldu her güne arkadaşların isteği üzerine yapıp götürüyorum. Tabakta hiç kalmıyor hepsi tükeniyor.

Haa bir şey daha tarçınlı yapmak isterseniz cevizin içine biraz tarçın ve şeker ekleyip de yapabilirsiniz.
Afiyet olsun

Arkadaşlar istediğiniz tarif olursa söyleyin bende tarif çok hepsi de denenmiş merak etmeyin...Ben önce kendim denerim tarifleri güzel oursa arkadaşlara da öyle veriyorum.
Bende günümde yapacağım şeyleri şimdiden belirledim Daha güne çok ama şimdiden düşünmek lazım

Ispanaklı peynirli açık(kuş yuvası da deniyo) börek yapıcam görüntüsü çok güzel
tavuklu cevizli salata (yani çerkez tavuğu)
Patates sepeti görüntüsü çok şık yine (sarı mor turuncu ve yeşilin buluşması)
Patlıcanlı çıtır kase
fındık lahmacun
Portakallı Cheesecake
Milföy külahları
Küçük köstebekçikler
Dondurmalı irmik helvası
Mercimek köfte(çok meşhurdur evime gelen arkadaşlarım illaki ister)

Geçen arkadaşın gününde çok güzel bir parfe yedim adı casata ymış .İlk defa duydum onun tarifini vericem sizlere ama şu an yanımda yok. İnanılmaz harika bişey ve derin dondurucuda her zaman bulundurabileceğiniz bişey. benim her zaman dolapta bişeylerim olur. böreklerim pastalarım yaprak sarmam misafir gelince hemen çıkarırım çok pratik oluyor. Yanına bir de kısır yapınca alın size dört çeşit ikram. Derin dondurucu olayı inanılmaz pratik.

bilgisayarcıyım' Alıntı:
Arkadaşlar istediğiniz tarif olursa söyleyin bende tarif çok hepsi de denenmiş merak etmeyin...Ben önce kendim denerim tarifleri güzel oursa arkadaşlara da öyle veriyorum.
Bende günümde yapacağım şeyleri şimdiden belirledim Daha güne çok ama şimdiden düşünmek lazım

Patlıcanlı çıtır kase
fındık lahmacun
Portakallı Cheesecake
Milföy külahları
Küçük köstebekçikler
Dondurmalı irmik helvası
bunların hepsini yapmayacaksın di mi hocam :D

kıslarrrrr hepinize merhaba akşam çaya eşimin arkadaşları gelecek ailece geç haber verdiler bu kısa süre zarfında bana ne yapmamı önerirsiniz bir de ev işi yapacam tabi detaylı olmasa da süpürge falan.. :roll:

bilgisayarcıyım' Alıntı:
MErhaba arkadaşlar; bu bölümü yeni keşfettim daha önce keşfetseydim keşke :idea:
Bende de güzel tarifler var. Çok geniş bir arkadaş çevresi olunca tarifler de çok oluyor. Bİr de annem hamur işleri üzerine çalışıyor.
Ben de size çok pratik ama enfes bir pasta tarifi vereyim.Yapımı çok kolay. Misafir gelmeden önce bile yapsanız yetişiyor.
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Önce her zaman olduğu gibi yumurtayla şekeri kıvamını alıncaya kadar çırpın. Sonra içine sütünü kabartma tozu ve vanilyayla birlikte elediğiniz unu ve kakaoyu ilave edin. Biraz karışltırıp altını yağladığınız ve unladığınız kalıbınıza döküp 180 derece fırında 30,35 dk pişirin.
Fırından çıkar çıkmaz üzerine 1,5-2 su bardağı sütü dökün. ben biraz fazla ıslak sevdiğim için 2 su bardağı yapıyorum. siz de kendinize göre ayaralayabilirsiniz. Ayrıca üzerine sadece hindistan ceviziyle servis edebileceğiniz gibi çikolata sosu ile de servis edebilirsiniz. İçinde yağ olmaığı için çok hafif
Ben çocuklarım için de yapıyorum çok seviyolar. Bol sütlü onlar içn de yararlı diye düşünüyorum.
Afiyet olsun....

hocam süt sıcak mı soğuk mu pastorize süt müü süt tadı geliyor mu yerken sütle aram pek iyi değildirde:(

yeymir23' Alıntı:
kıslarrrrr hepinize merhaba akşam çaya eşimin arkadaşları gelecek ailece geç haber verdiler bu kısa süre zarfında bana ne yapmamı önerirsiniz bir de ev işi yapacam tabi detaylı olmasa da süpürge falan.. :roll:

hocam milföylü bişiler yapabilirsiniz birde marketten hazır kurabiye alın yanınada kısır yada patates salatası olabilr ben olsam hazır şeylere yönelirdimmm

elf.krc' Alıntı:
bilgisayarcıyım' Alıntı:
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Afiyet olsun....

hocam süt sıcak mı soğuk mu pastorize süt müü süt tadı geliyor mu yerken sütle aram pek iyi değildirde:(

Süt soğuk olacak pastorize de olur diğer türlü de olur. sorun olmaz yani

şeffaf' Alıntı:
bilgisayarcıyım' Alıntı:

Patlıcanlı çıtır kase
fındık lahmacun
Portakallı Cheesecake
Milföy külahları
Küçük köstebekçikler
Dondurmalı irmik helvası
bunların hepsini yapmayacaksın di mi hocam :D

evet hepsini yapıcam arkadaşım bizim günlerde biraz fazla oluyor ikramlar birazda kalabalık olunca tabi herkesin sevdiği sevmediği şeyleri de işin içine katınca liste kabarıyor

Etimeki Patlıcan Salatası

Malzemeler:
4-5 patlıcan
1-2 kırmızı biber
etimek
yoğurt
sarımsak

Yapılışı:
Önce patlıcanları ve biberleri közleyin. sonra kabuklarını alıp küçük parçalara bölerek bir tavada biraz yağla kavurun. Bir borcama (kare yada dikdörtgen) etimekleri dizin. (tabi borcamın aldığı kadar etimek kullanacağız) Üstüne elde ettiğiniz karışımı sıcakken tavadan alıp hemen dökün( sıcak olması etimeklerin yumuşaması için mutlaka gerekli) Soğuyunca üzerine sarımsaklı yoğurt hazırlayıp ilave edin. İsteğe bağlı olarak yoğurdun içine biraz mayonez de koyabilirsiniz. Yine isteğe göre üzerine yağda kırmızı toz biber kızdırıp dökebilirsiniz. Afiyet olsun. Tadı gerçekten müthiş oluyor. Tabi soğuk servis etmemiz lazım.
Ben yazın patlıcanlarımı ve biberlerimi közleyip derin dondurucuya koyuyorum. Sonra hazır çıkarıp kullanıyorum. İnanılmaz partik oluyor. Mesela böyle bir ikramı 15 dakikada hazırlayıp sunabilirsiniz.
Herkese kolay gelsin...

dörtyol' Alıntı:
tarifler böyle çok karışıyor. pasta, kek, çorba, yemek gibi ayırsak daha mantıklı olmaz mı?
bence de herkes kendi tariflerini toparlasa ayrı ayrı başlık açsak böyle çoğu tarif kayboldu gitti
şu okul sitelerini hallediyim ilk iş kendi tariflerimi toparlayacağım

seldabal' Alıntı:
dörtyol' Alıntı:
tarifler böyle çok karışıyor. pasta, kek, çorba, yemek gibi ayırsak daha mantıklı olmaz mı?
bence de herkes kendi tariflerini toparlasa ayrı ayrı başlık açsak böyle çoğu tarif kayboldu gitti
kesinlikle hocam ben birkaç tarifi ayırmıştım ama burası daha aktif olunca buradan devam etti

gelişimci' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
dörtyol' Alıntı:
kesinlikle hocam ben birkaç tarifi ayırmıştım ama burası daha aktif olunca buradan devam etti

valla bende aynı şeyi düşünmüştüm bu hafta işler yoğun ama haftaya yaparım inşallah daha iyi olur

kıymayla neler yapılmazki:)
kuru köfte
izmir köfte
salçalı köfte
kıymalı makarna
patates oturtma
kabak oturtma
patlıcan oturtma
karnı yarık
kıymalı taze fasulye
.....
:)

seldabal' Alıntı:
kıymayla neler yapılmazki:)
kuru köfte
izmir köfte
salçalı köfte
kıymalı makarna
patates oturtma
kabak oturtma
patlıcan oturtma
karnı yarık
kıymalı taze fasulye
.....
:)

teşekkürler. patlıcan oturtma yanına pilav :)) çok şükür bugünde yemeğin adı belli oldu :))

bilgisayarcıyım' Alıntı:
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Afiyet olsun....

denedim hocam tarifinizi,çok güzel ve hafif oldu , teşkkürler:)

duuuyguuu' Alıntı:
bilgisayarcıyım' Alıntı:
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Afiyet olsun....

denedim hocam tarifinizi,çok güzel ve hafif oldu , teşkkürler:)

ben de deneyecem bakalım...

kızlar benim de misafirlerim gelecek.. yeni okul yeni arkadaşlar..
menüyü şöyle düşündüm ne dersiniz
patates yuvasında kızartma
krepli ıspanaklı kıymalı börek
haydari
tiramisu

ya açıkçası az geldi ama vaktim yok sizce ii değil mi

glimmer' Alıntı:
kızlar benim de misafirlerim gelecek.. yeni okul yeni arkadaşlar..
menüyü şöyle düşündüm ne dersiniz
patates yuvasında kızartma
krepli ıspanaklı kıymalı börek
haydari
tiramisu

ya açıkçası az geldi ama vaktim yok sizce ii değil mi
hocam patates yuvasında kızartmayı nasıl yapıyorsun

glimmer' Alıntı:
güzel bi aperatif - salata tarifi

malzemeler
patates
tereyağ(margarin de olur)
patlıcan
kırmızı biber
sarımsaklı yoğurt
salça

patatesleri haşlayın. sıcak sıcak soyun.içine bir parça tereyağı ve tuz ekleyin güzelcee püre hakine getirin. bırakın ılısın tam soğumadan elinize 2 pinpon topu büyüklüğünde(başka nasıl tarif edeyim büyüklüğünü bilemedim ) parçalar alın ve içini oyun. yani onu kase gibi açın.
patlıcanları küp küp, biberlewri de dilim dilim doğrayım kızgın yağda kızartın. bi kasede karıstırın kızarttıklarınızı.
ayrı bir tavada salça sos hazırlayın
kızartmalarınızı kase şeklindeki patateslerin içine doldurun. üzerine sarımsaklı yoğurt dökün. üzerine de salça sos dökün ...
enfes biii tarif afşyet olsun
buyrun hocam...
gercekten tarifler cok karıstı haftayadan itibaren herkesin kendi sayfası olsun en güzeli

Geri