hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
buzdolabımdan eksik etmediğim acil durum kurtarıcılarımdan biri:
PANDA PASTA
3 paket ETİ kakaolu bisküvi(pöti bör değil)
1,5 paket krem şanti
1,5 su bardağı süt
3 kaşık kakao
50 gr margarin/tereyağı(oda sıcaklığında, yumuşak)
1 su bardağı şeker
1 paket çikolata sosu(yarısını kullanamk yetiyor)

bisküvi ve çikolata hariç bütün malzemeleri karıştırıp mikserle çırpın. homojen olduğuna inandığınzda ufaladığınız bisküvileri ekleyip kaşıkla karıştırın. Jelatinle kapladığınız, naylon poşet bana daha kolay geliyor, kaba bunu yerleştirin. borcam tencere uygun oluyor. kaşıkla üzerini düzleştirip poşetin sarkanlarıyla üstü tam kapanacak şekilde sarıp buzlukta en az bir gece kalacak şekilde bekltin. buzluktan çıkarın ters çevirip kabından çıkmasını sağlayın. hazırladığınız çikolata sosunu üzerine dökerek 1-2 satt kadar dolabın alt kısmında soğutup servis edin..
üzerini fındık, ceviz veya bonibon şekerlerle süslemek de iyi fikir olabilir :idea:

PIRASA KAVURMASI:
Yarım kilo pırasa
zeytinyağı
2 yumurta
karabiber, pul biber,tuz..

YAPILIŞI:
pırasaları çok minik doğruyoruz(yemeklik soğan gibi)
teflon tavada biraz zaytin yağında epeyce kavuruyoruz pırasalar çok ii pişip dişe gelmemeli
piştikten sonra iki yumurtaa kırıp yumurtaları dağıtıyoruz 1-2 dakika çevirip baharatlarını ekliyoruz. Ekmekle yiyoruz. :D
bir arkadaş bahsetmişti geçenlerde dün akşam deneme fırsatım oldu eşim de ben de beğendik.

Kolay mantı(sosyete mantısı)

yufka
mantı içi(kıyma soğan maydonos baharat tuz..)
yumurta sarısı
YAPILIŞI:
yufkaları yarım daire olacak şekilde ortadan kenarlarını iki parmak kadar katlayın. yufkanınbir ucuna harçtan iki parmak kalınlığında boylu boyunca yerleştirip çok sıkmadan harcın eni ölçüsünde katlayın. sonra bıçak yardımıyla ikişer parmak kalınlığında kesin..yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizip yumurta sarısını az miktarda sürün ve 200 derecede pişene kadar pişirin. piştikten sonra sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosla(bildiğimiz mantı gibi) servis edin..
çıtır çıtır güzel bir lezzet oluyor...

haftasonu günüm var inş gelsin paracıklar :D 21 Aralık ı atlatabilirsek :lol:
yapmayı düşündüklerim;
halep tatlısı
havuçlu cevizli kek
ıspanaklı börek
sarma
kara kurabiye
tarçınlı atıştırmalık toplar
sultan lokumu
nar ekşilli kuskus salatası

:D
galete unlu pohaçayı unutmuşum :D

gelişimci' Alıntı:
haftasonu günüm var inş gelsin paracıklar :D 21 Aralık ı atlatabilirsek :lol:
yapmayı düşündüklerim;
halep tatlısı
havuçlu cevizli kek
ıspanaklı börek
sarma
kara kurabiye
tarçınlı atıştırmalık toplar
sultan lokumu
nar ekşilli kuskus salatası

:D
şimdiden ellerinize sağlık, benmim için de fikir oldu.

TAVUKLU MANTAR SOTE (tavuk yerine kıyma da kullanılabilir)
300 gr kadar kuşbaşı doğranmış tavuk göğsünü yağda sotele
yemeklik doğranmış soğan ve biberleri kavur
doğranmış mantarları ekle suyunu çekene kadar pişir
üzerine küp doğranmış domatesleri ve 1-2 siş sarımsağı ekle. banarat olarak da kekik, karabiber, pul biber ekle.

şeffaf' Alıntı:
TAVUKLU MANTAR SOTE (tavuk yerine kıyma da kullanılabilir)
300 gr kadar kuşbaşı doğranmış tavuk göğsünü yağda sotele
yemeklik doğranmış soğan ve biberleri kavur
doğranmış mantarları ekle suyunu çekene kadar pişir
üzerine küp doğranmış domatesleri ve 1-2 siş sarımsağı ekle. banarat olarak da kekik, karabiber, pul biber ekle.

:alkis: teşekkürler hocam tavuksuz olarak yapayım tavuk yiyemiyorum artık :oops:

bana güzel bir peynirli tepsi böreği için püf noktalar lazım.. her şeyi uyguladığımı zannediyorum ama çok sönük oluyor hep çok zamanda kavuçuk gibi sert :?

tatlım o zaman vereyim saana püf noktasını ;
böreğini hazırladıktan sonra 1 şişe yemek sodası dök üsteüne 4-5 saat buzdolabında beklet sonra üzerine yoğurtlu yumurtalı karısımı sür ve fırına gönder

papatesli patila

malzemeler
hamuru için ;
un ,su , maya

içi için;
haşlanmış patates
yeşil soğan
kırmızı pul bier
karabiber
biraz tereyağı

hanımlar hamurunuzu yoğurun bi dk dinlendirin. sonra küçük bezeler yapın ve üstünü nemli bi bezle örtün...
açtığınız bezelerin içine harcı koyun ay çiçeği gibi kapatın ve teflonda pişirin... not : hamurun ince açılması şart...
pişen börekleri alın ve üzerine tereyağı sürün .. böyle böreklerinizi üst üste dizin...

not : harca tercihen baharatlar eklenebilir...

afiyet olsunn

glimmer' Alıntı:
tatlım o zaman vereyim saana püf noktasını ;
böreğini hazırladıktan sonra 1 şişe yemek sodası dök üsteüne 4-5 saat buzdolabında beklet sonra üzerine yoğurtlu yumurtalı karısımı sür ve fırına gönder
sağol hocam, diğer katlara yine harçtan sürüyorum hazırlarken değil mi? ben harcını yumurta süt yoğurt ve sıvı yağdan hazırlıyorum, eksik/fazla varmı ki?

hayır hayır sen soda dök 4-5 saat beklet. sonra
zeytin tağ+yumurta+yoğurdu karıstır ve üzerine sür bak nasıl oluyooo

kızlar içli köfte yaparken de size bir tüyo verim.. bi gün öncesinden yapıın harcını ve yuvarlak toplar haline getirip buzluğa atın
ertesi gün bulgurunu yoğurduktan sona buzluktan çıkardığınız topları ince bi şekilde kaplayın hamuruyla...
biraz tembel işi ama olsun...

ISLAK KEK

4 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
3/4 su bardağı sıvıyağ
2 su bardağı un
1 kabartma tozu
1 vanilya
3 yemek kaşığı kakao
Sos İçin:
yarım su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt
3/4 su bardağı tozşeker
1 yemek kaşığı dolusu kakao

YAPILIŞ
yumurta ve şekeri iyice kabarana kadar çırpın.

Sıvıyağ ve sütü ilave edip biraz daha karıştırın.

Unu kuru malzemelerle eleyip karışıma ilave edin ve karışana kadar çırpın.

Isıtılmış 170 derece fırında kabarıp içi pişene kadar pişirin.

Sos malzemelerini orta boy bir tencerede karıştırıp şeker eriyene kadar ocakta ısıtın.

Fırında çıkan keki dilimleyip tepsideyken, 3-4 dakika sonra üzerni sosu döküp soğuduktan sonra hindistan cevizi ve arzuya göre fıstıkla süsleyip servis yapın. dolapta bir gün bekleyince daha güzel olyuor. tam soğuduktan sonra ağzını jelatinleyip dolapta saklayın.
bu ıslak keki ilk defa denedim önceki tariflere göre çok daha iyi oldu. Kap olarak yuvarlak borcam kullandım.

dible (doğu karadeniz)

kara pancar(lahana)
bulgur
soğan
salça

kara pancarı seçin.Üst üste koyun ve çok çok ince doğrayın. bu çok önemli resmen milimetrik doğranması gerekir. Soğanlşarı da minik minik doğrın.
Kaynayan suda pancarı bir fasıl haşlatın. içine bulgurun da ekleyin bulgur pişene kadar bi daha haşlayın. Haşlanmış malzemeyi süzekten geçirin.
Tencerede soğanı bol terweyagında kavurun ve haşlanmıs malzemeyi ekleyin 5-10 dk kavurun. muhteşem bi yemek ....
karadeniz mutfağının en lezzetli yemeklerindendir...

lahan sarması (ege )

lahana
havuç
yeşilsoğan
dereotu
maydanoz
kuru soğan
salça, tuz, karabiber , kırmızı bieber, yenibahar
zeytin yağı
pirinç

kızlar lahanaları haşlayın. aman dikkat cok eritmeyin sakın.
içi için ; malzemelri doğrayın ince ince, havucu rendeleyin, bol zeytin yağı ekleyin ve arzıya göre sumak ekşisi de eklenebilir karıştırın.
lahanalarınız sarın, üzerine zeytin yağlı salçalı su yapın ve kısık ateşte pişirin. gercekten muhteşem bi lezzet oluooo

kuzu kavurma

1/2 kilo kuşbaşı doğranmış kuzu eti
4 tane kuru soğan
mısır özü,kimyon,karabiber

kızlar etleri yıkayın güzelce sonra 1 bardak kadar su ekleyin ve soğanları 4e bölüp ekleyin tencerinize. orta ateşke pişirin. ilaveten su eklenebilir yetmezse duruma göre. soğanlar eriyor ve etle bütünleşiyor. suyunu cekince(pişince) karabiber,tuz,kimyonla harmanla ve mısırözünde - dakika çevir sıcak servis et....
lokum gibi lezzetli oluyor ve sadece et var tabakta ama enfes soğan tadı geliyor ama soğanlar görünmüyorrr...
afiyet olsun

MErhaba arkadaşlar; bu bölümü yeni keşfettim daha önce keşfetseydim keşke :idea:
Bende de güzel tarifler var. Çok geniş bir arkadaş çevresi olunca tarifler de çok oluyor. Bİr de annem hamur işleri üzerine çalışıyor.
Dolayısıyla da ilgim ve merakım da ona göre gelişti.
Ben de size çok pratik ama enfes bir pasta tarifi vereyim.Yapımı çok kolay. Misafir gelmeden önce bile yapsanız yetişiyor.
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Önce her zaman olduğu gibi yumurtayla şekeri kıvamını alıncaya kadar çırpın. Sonra içine sütünü kabartma tozu ve vanilyayla birlikte elediğiniz unu ve kakaoyu ilave edin. Biraz karışltırıp altını yağladığınız ve unladığınız kalıbınıza döküp 180 derece fırında 30,35 dk pişirin.
Fırından çıkar çıkmaz üzerine 1,5-2 su bardağı sütü dökün. ben biraz fazla ıslak sevdiğim için 2 su bardağı yapıyorum. siz de kendinize göre ayaralayabilirsiniz. Ayrıca üzerine sadece hindistan ceviziyle servis edebileceğiniz gibi çikolata sosu ile de servis edebilirsiniz. İçinde yağ olmaığı için çok hafif
Ben çocuklarım için de yapıyorum çok seviyolar. Bol sütlü onlar içn de yararlı diye düşünüyorum.
Afiyet olsun....
Daha çok tarifim var vakit buldukça paylaşırım

dün ben de çok basit bir tarif yaptım çok hoşuma gitti,
3 su b süt
7 kaşık irmik,
7 kaşık şeker bu üçünü karıştırarak pişiriyoruz soğuktan sonra krem şantiyi ekleyip karıştırıyoruz. 1 paket krem şanti olacak tatlımız iyice soğuduktan sonra dolapta elimizle yuvarlak yapıp hindistan cevizine buluyoruz çok basit belki biliyorsunuzdur ama ben bayıldım bayanlar..

bilgisayarcıyım' Alıntı:
MErhaba arkadaşlar; bu bölümü yeni keşfettim daha önce keşfetseydim keşke :idea:
Bende de güzel tarifler var. Çok geniş bir arkadaş çevresi olunca tarifler de çok oluyor. Bİr de annem hamur işleri üzerine çalışıyor.
Dolayısıyla da ilgim ve merakım da ona göre gelişti.
Ben de size çok pratik ama enfes bir pasta tarifi vereyim.Yapımı çok kolay. Misafir gelmeden önce bile yapsanız yetişiyor.
Malzemeler:
3 yumurta
3 fincan şeker
1 su bardağı süt
3 fincan un
2-3 yemek kaşığı kakao
Vanilya
kabartma yozu

Önce her zaman olduğu gibi yumurtayla şekeri kıvamını alıncaya kadar çırpın. Sonra içine sütünü kabartma tozu ve vanilyayla birlikte elediğiniz unu ve kakaoyu ilave edin. Biraz karışltırıp altını yağladığınız ve unladığınız kalıbınıza döküp 180 derece fırında 30,35 dk pişirin.
Fırından çıkar çıkmaz üzerine 1,5-2 su bardağı sütü dökün. ben biraz fazla ıslak sevdiğim için 2 su bardağı yapıyorum. siz de kendinize göre ayaralayabilirsiniz. Ayrıca üzerine sadece hindistan ceviziyle servis edebileceğiniz gibi çikolata sosu ile de servis edebilirsiniz. İçinde yağ olmaığı için çok hafif
Ben çocuklarım için de yapıyorum çok seviyolar. Bol sütlü onlar içn de yararlı diye düşünüyorum.
Afiyet olsun....
Daha çok tarifim var vakit buldukça paylaşırım
hocam öncelikle teşekkürler ancak kafam şuna takıldı pişireceğimiz kalıp nasıl olsun.

yeymir23' Alıntı:
3 su b süt
7 kaşık irmik,
7 kaşık şeker bu üçünü karıştırarak pişiriyoruz soğuktan sonra krem şantiyi ekleyip karıştırıyoruz. 1 paket krem şanti olacak tatlımız iyice soğuduktan sonra dolapta elimizle yuvarlak yapıp hindistan cevizine buluyoruz çok basit belki biliyorsunuzdur ama ben bayıldım bayanlar..

krem şantiyi toz halindemi kullanıyoruz?

yeymir23' Alıntı:
3 su b süt
7 kaşık irmik,
haftasonu misafirlerim var dün geceden sultan lokumunun muhallebisini hazırladım ama 1 paket margarini eritirken içim cız etti yaaa çok kalorili bir şey hocam keşke bu tarifi dün verseydiniz de bunu yapardım :(

benim de arkadaş yaptı da çok beğendim hocam ben sultan lokumunu denedim ama ona o kadar margarin koymadım bir de onu ben biraz kalın döktüm tepsiye sanırım toparlayamadım deli etti beni meğer büyük tepsiye dökülüyormu:p

Geri