hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
bir şevksizliktir almış bu sene her konuda sadec eymek konusunda değil. ben biraz yeni şehre ve yeni okula yeni sisteme dolayısıla birşeylerin bir türlü oturamamış olmasına bağlıyorum.. :oops:

Bu sene çoğumuz yer değiştirdik, benim de öyle oldu, gidiş geliş yapıyorum eve gelince de hiç yemek yapasım gelmiyo : :?

seyma' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
bu sene neden yemek yapma istremiorum :(

Nazar mı değdik size acaba :)
:wink:
sanırım mekan arkadaslar yasam tarzı değişikliği kızlar ama inanın eskiyi özlemiyor değilim.
istanbulda maalesef insan ilişkileri bitmiş kızlar 4 ay oldu hemen hemen geleli 250 dairelik bi sitedeyim daha kimse evime gelip bi kahvemi içmedi düşünebiliomusunuz?
ben gecen sene karsı komsuma neredeyse pijamayla gecerdim :/

şöyle hafif hindistan cevizli bir tatlı tarifi istiyorum acayip canım çekiyor ama nasıl bir şey onu bilmiyorum :lol:
böyle bir tatlısı olan varsa tarif bekliyorum :roll:

gelişimci' Alıntı:
şöyle hafif hindistan cevizli bir tatlı tarifi istiyorum acayip canım çekiyor ama nasıl bir şey onu bilmiyorum :lol:
etimekleri sıcak şerbetle ıslatıp üzerine muhallebi ve krem şanti koy. üstüne de bol hindistan cevizi, benim de canım istedi şimdi yaa..Ama diyetteyim ben:(

şeffaf' Alıntı:
gelişimci' Alıntı:
etimekleri sıcak şerbetle ıslatıp üzerine muhallebi ve krem şanti koy. üstüne de bol hindistan cevizi, benim de canım istedi şimdi yaa..Ama diyetteyim ben:(
çok teşekkürler hocam fakat bunu biliyorum şerbetli değil de daha hafif bi tatlı
o değil bu değil şu değil bambaşka bir tatlı istiyorum beeeennnnnnnnn çok canım çektiiiii akşam olmaz bugün :puhaha:

gelişimci hocam merhaba bak glimmer hocamın tarifini verdiği sultan lokumu var forumda istersen gözat güzel olur o bence:)

glimmer' Alıntı:
seyma' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
bu sene neden yemek yapma istremiorum :(

Nazar mı değdik size acaba :)
:wink:
sanırım mekan arkadaslar yasam tarzı değişikliği kızlar ama inanın eskiyi özlemiyor değilim.
istanbulda maalesef insan ilişkileri bitmiş kızlar 4 ay oldu hemen hemen geleli 250 dairelik bi sitedeyim daha kimse evime gelip bi kahvemi içmedi düşünebiliomusunuz?
ben gecen sene karsı komsuma neredeyse pijamayla gecerdim :/

Biz de yeni taşındık, sadece istanbuliçin geçerli değil heralde, biz de konyada bi sitede oturuyoruz, bir sürü kişi var dediğinizgibi, hiç kimse kapımızı çalmadı, burda oturan kim acaba diye merak eden biri de olmadı, hoşgeldiniz bile demediler...

glimmer' Alıntı:
harika enfes, hafif ve değişik bir tatlı...

sultan lokumu
malzemeler
1 lt süt
2 su bardağı un
2 subardağı şeker
1 pk vanilya
1 pk margarin
hindistan cevizi
muz

margarini tencerede eritin unu ve şekeri ekleyin güzelce kavurun ama pembeleşmesinnnn. üzerine 1 lt soğuk sütü yavaş yavaş ekleyin. 1 pk vanilyayı da ekleyin. tam ateşte sürekli karıştırarark pişirin. kaynamaya başladığında yarıma getirin 5 dk daaha karıştırın ve altını kapatın(kolunuz kopuyor tabeee)
mikseri orta dercede cırpın.bırakın mikseri içinde kalsın. yarım saatte bir saatte bir soğuyana dek geli gidin çırpın....
soğunca buz dolabına ağzı hava almayacak bir kaba koyarak koyun. ERTESİ GÜN bir kaseye ayçicek yağı büyüüük bi kaseye hindistan cevizi ve bir tabaga da kestiğiniz muz parçaları koyun. elinizi ayçiçek yağına batırın ve bir kaşık yardımıyla elinize pohaça hanurundan biraz daha minik bir parça alın. açın elinizde ve muzu ekleyin ve yuvarlayın. ceviz büyükülüüğünde olsun oluşturduğunuz parçalar ve oluşturduğunuz parçayı hindistan cevizine her tarafı hindistan cevizi olsunnn. alın tepsiye dizin... tüm parçalara aynı işlemi uygulayın... biraz uğraştırıcı ama harika bir tariff

işte buuuuuuu yeymir hocam teşekkürler
fakat bunu akşam yapsam yarın akşama ancak yerim :(
bir gün bekletmek gerekiyormuş yaaaaaaaaaa :?

evet cnm baya hoş benm de annem yapmıştı bunu bayıldım intte bir sürü versiyonu var zaten..

hocam sabahtan beri aklımdan geçiyor da basit olur diye yazmadım, beklemek istemiyorsanız güzel bir muhallebi yapın üzerine hindistan cevizi serpin yiyin. muzu da istersen altına üstüne diz... :D

gelişimci' Alıntı:
hocam yapıp yediniz mi istediğiniz şeyi merak ettim :roll:

şeffaf' Alıntı:
gelişimci' Alıntı:
böyle bir tatlısı olan varsa tarif bekliyorum
hocam yapıp yediniz mi istediğiniz şeyi merak ettim
:puhaha: eve gider gitmez yptım akşam da kaç kere yedim bilmiyorum
amaaaaaa sultan lokumunu bu akşam yapıp yarın kayınvalidemdeki gune götüreceğim inş :D
dun akşam da kadayıflı muhallebi yaptım muhallebinin içine de bir sürü h.cevizi doktüm
hatta bugün okula da getirdim teneffuslerde yiyorum bitti bile :oops:

ciğer tarfi vericem kızlar senenin ilk tarifi sevmeyenler bile bayılacaktır.
malzemeler
1 kilo tavuk ciğeri
3 tane soğan
2 tane domates
1 tatlı kaşık domates 1 tatlı kaşık biber salçası
5-6 tane biber
1 tane kırmızı biber
çok az kekik, karabiber, tuz, kırmızı biber

yapılışı ;
ciğerleri minik minik doğrayın teflonda ya da seramikde ağzı kapatarak orta ateşte güzelce kavurun. hiçbişi koymayın yağ falan. kavrulmaya yakın tuzunu ve kararbiberini ve kekiğini eleyin şöyle bi çevirin ve kapatın altını. kızlar suyunu cekmiş olsun. ciğerinizi ayrı bi kaba alın. tavanızı yıkayın yağ ekleyin sebzelerin hepsini minik minik doğrayın ve sırasıyla biberi ve soğanın güzelce kavurun. salçanızı ekleyin kavurun ve minik minik doğranmış domatesinizi ekleyin ve o da kavrulunca ciğerlerinizi ekleyin kızlar 5 dak çevirin ve hazır... muhteşem oluoooo

gelişimci' Alıntı:

@gelişimci hocam bunu da bi dene istersen;

KARTOPU

1 paket krema
1 su bard. pudra şekeri
1 su bard. süt tozu veya kahve kreması (ben kahve kreması kullanıyorum)
4 su bard. hindistan cevizi
üzeri için 1 bardak kadar hind. cevizi

önce krema ve şekeri iyice çırpıp,içine kahve kreması ve hindistan cevizini ekliyoruz...1,5-2 saat kadar buzdolabında bekletip ceviz kadar toplar yapıp hindistan cevizine buluyoruz, ben küçük kağıt kalıplara koyuyorum, bi de tabii ki buzdolabında saklıyoruz:)

pirinçli vişneli pasta

2 paket eti burçak
büskivi
80-100 gram
tereyağı
1 su bardağı pirinç
6 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
2 paket vanilya
vişne
1 paket krem şanti
1 çay bardağı süt
1/2 su bardağı
çikolata rendesi

Bisküvileri robotta un haline getirip, eritilmiş
tereyağını ekleyin,karıştırın ve kelepçeli kalıbın
dibine bastırarak yayın.Buzdolabına kaldırın.

Sütü, yıkanmış pirinci, şekeri, vanilyayı tencereye
koyup pirinçler iyice şişene kadar pişirin. Hem
soğuması hem de pirinçlerin parçalanması için
robotta 2-3 dakika çekin. Kelepçeli kalıbın kenarlarına
vişneleri dizin ve pirinçli
karışımı kalıba dökün.
Buzdolabında bekletin. Üzerine aralıklı olarak vişne
dizin
1 çay bardağı soğuk sütle çırpılmış krem
şantiyi dökün.üzerine çikolata sosu (1 paket fazla geliyor ben yarım paketini kullandım) ve Rendelenmiş çikolatayla kaplayın kalan vişneleri de üzerine dizinn

mmmmmmmmm..... haftasonu gün vardı giderken götürdüm bayıldılar :D

ozlemsu' Alıntı:
kolay kahvaltılık tarifleriniz var mı arkadaşlar?
kolay değil de
ben kahvaltıya misafirlerim geldiği zaman güveçte sucuklu yumurta yapıyorum çok güzel ve farklı oluyor
ayrıca salçayı tavada sulandırıp -çok değil tabi yine koyu kıvam olacak- içerisine pulbiber,tuz, nane,çok az da karabiber,kekik gibi baharatlar biraz kaynatınca çok güzel kahvaltılık sos oluyor

şeffaf' Alıntı:
güzele benziyor hocam ellerine sağlık, vişneler taze mi olacak, bu mevsimde zor malum :?:
ben annemden aldım yazın buzluğa koyuyor kışın kullanıyoruz :)
ekşimsi bir tadı olduğundan çok güzel oldu pasta fakat muz ile de olabilir diye düşünüyorum eğer vişne bulamasaydım muz kullanacaktım, orjinali çilek ile aslında ama bu mevsimde onu bulamam diye hiç düşünmedim bile

muzu hiç sevmem :( çilekle vişneye bayılırım yazı beklicem bu pasta için, bir de kelepçeli kalıbımın olmasını :)
mandalina nasıl olu acaba :|

ekşi seviyorsanız kivili de olabilir
mandalina da olabilir aslında ama ben pastada hiç sevmem mandalina yı damak zevkime uymuyor :lol:

bi ara bim e gelmişti kelepçeli kalıp pasta seti falan oradan almıştım gayet iyi çıktı aldığımdan beri kullanıyorum

kızlar hafta sonu oğluşumun 3. doğum gününü kutladık :)
menü tam istediğim gibi olmadı çünkü babaaanesi apar topar varis ameliyetı oldu o gün hastaneden çıktı ev, babaannenin evi hastane okul derken bunlar çıktı:
çıtır peynirli börek
patatesli börek
simit
portakallı kek
elmalı kurabiye
patates salatası
3 şeklinde kurabiye(teyzesinden)
üçümüzün fotoğrafından pasta yaptırdım :)
bugün de okulda arkadaşlarıyla kutlayacaklar
simit ve truf yaptım
öğretmeni ve arkadaşlarıyla fotoğraf çektirdim onuda pasta yaptırıyorum.
fotoğraflı magnet yaptırdım, okulda arkadaşlarına hediye edecek paşam:)
nasıl geçti 3 sene hiç anlamadım, ne çabuk büyüdü bu kuzu :D

Geri