seçim yapmak zorunda kalsanız neyi seçerdiniz?

Kodla Büyü
Hocam, başta Antep sözü vermekle 1-0 yenik başlamışsınız zaten, şimdi son dakikaya girmişsiniz, nasıl berabere kalırım diyorsunuz, ama anladığım kadarıyla karşı taraf size aşık falan değil, belkide sevmiyor diyeceğim ama ağır olur diye demiyorum.

Bazen aşk, saplantıdır. Büyüklerimiz çivi çiviyi söker demişler, bence kendiyolunuza gidinç

Öyle seçim yapma lüksümüz yok. Devletin yarın öbürgün bizi nereye yollacağı belli değil. Onun için akışına bırakın. Bunları konuşmanın anlamı yok. Öncelik evliliktir. Ondan sonra bunları düşünmek gerekir. Yoksa sözleşme yapar gibi evlilik mutluluk getirmez.

Bence bunlardan önce şunu söylemek isterim
karşılıklı olarak anlaşma sağlanacaksa
1. ailelerin anlaşabilmesi önemli.
2. eşlerin birbiriyle aynı dünya görüşünde olmaları gerekiyor.

Bunlar olmadan aynı ile gitmek yada şu bu şartlar saçmalık sadece.

ben en başta benim yaşadığım yerde yaşarım başka yerde yaşamam demiştim. ilk başlarda biraz diretme oldu yok ortada olsun yok uzak olurum yok beni göremezler yok onlara kim bakacak dedi direndi. ama şuanda kabullendi gibi gözüküyor. fakat cidden önemli bir problem bu . kadının yeri kocasının yanıdır arkadaşım. hatta geçen gene zorladı beni hastalansam bana kim bakıcak diye uzak olmayı hayıflandı. anneni çağırırız o iyi bakar dedim. :) töbe töbe zor işler...

kız memleketinize gelmeye yanaşmıyorsa bu sizi sevmediği anlamına gelmez.eş,insan için çok şey demek ama herşey demek değildir.başka gerçeklikler de var.dolayısıyla düz bir mantıkla sevgi ölçülmez bence .eğer öyle olsaydı siz de onun memleketine gitmekte tereddüt ettiğiniz kadar sevgide de tereddütlüsünüz anlamı çıkardı..yuvayı dişi kuşyapar.O mutlu olacak ki siz de olabilesiniz

aynı durumda bende oldum hocam.hanım ankaralı ben antepliyim.benim memleket olsun diye bir takıntım yoktu.ama hanımın vardı.ankaradayız şimdi.hanımımla birlikte olduğum için mutlumuyum.evet mutluyum.iyiki eşimi seçmişim.ankarada yaşıyorum diye mutlumuyum.me mutluyum diyebiliyorum ne mutsuzum diyebiliyorum.mutlu olmaya çalışsamda ailem noktasında ne yazıkki sıkıntılar yaşıyorum.bu da mutluluğumu azda olsa engelliyor.2 tarafında çalıştığı ve ayrı memleketler olduğu durumlarda bu tarz sıkıntılar kaçınılmaz.hayatta ne olursan ol dürüst olmak önemli karşıya güven vermek önemli.eş adayın baştan bunu kesmiş.sıkıntı olsaydı o zaman kabul etmeyecektin.o zaman kabul ettiğine göre şimdide kabul edersin.mutlu olurmusun?benim durumumla eş değerde mutlu olursun diye düşünüyorum.

kız kısmını ailesinden uzak tutcaksın ben bunu bilirim.Baştan ille şurda yaşarım diyen kızdan hayır gelmez..

Hocam malesef Antep ve çevresinden kız aldığınızda bu tip sorunlar olabilir. Çünkü Gaziantep kızları genellikle memleketlerinde yaşamak isterler. Ailelerine bağımlıdırlar. Ayrıca şunu da söyleyeyim G. Antep'in adetleri de insanı bir hayli yorar. Allah hakkınızda hayırlısını versin.

lavinia_7' Alıntı:
mobile' Alıntı:
lavinia_7' Alıntı:
insan sevdiği insan için taviz verse ne olur sanki? hayır ne olur antep e gitseniz hocam. zaten senelerce yaşamışsınız. belli bi çevreniz de vardır orda. çok yabancılık da çekmezsiniz. benm erkek arkadaşım böyle gelemem falan dese arkama bile dönüp bakmam. çünkü şartları belirlemişim önceden. erkekler yarını düşünmeden yaşıyorlar. ilişkinin bugünlere gelebileceğini bile düşünmemişsinizdir belkide. tamam baştan söz verdin hocam anlıyorum şimdi gidesin yok. evet izmir in kızları da güzel. yenisini bulursun. he sen 3.5 yıllık ilişkini, kız arkadaşını düşünüosan hiç düşünme öğretmen kızların kısmeti açık olur!!!
çok büyük konuşuyorsun. keşke erkek arkadaşın olsaydımda seni süründürseydim :)

siz hiç merak etmeyin hocam ben erkek arkadaşımla hemşeriyim:) tabi bu boyutta olmasa da benm de buna benzer sorunlarım oldu. erkek arkadaşımla aynı ile atandık o orda yaşamak istedi ama ben kararımdan vazgeçmedim çünkü ben de baştan sınırları çizmiştim. ben şimdi memleketimdeyim ve ileride burda kuracam hayatımı. çünkü yaşamak istediğim yer, nefes almak istediğim yer burası. ailem, çevrem, anılarım burda. çocuklarım burda doğsun, büyüsün istiyorum. bunda da saçma bi taraf görmüyorum.
erkek arkadaşına söyle hemen bi milli piyango bileti alsın çok şanslı çocukmuş

Gelene hay hay, gidene bay bay :D...

eğer kızın ailesinin yanına gidersen kız ailesinin desteğini arkasında hissedeceği için en ufak bir tartışmada bile hemen ailesinin yanına çeker gider hocam demedi deme... kimse yapmaz diyemez... allah yardımcınız olsun ne diyim...

ya lafları yiyip ezilip büzülüp oturacaksın yerine, yada gaziantepten başka bir yere gideceksin hocam...

antep e gidersen hocam bir daha ayrılamazsın. evleneceğiniz hanımefendi iyi niyetliyse, aklında tilkiler dolaşmıyorsa ve doğru - yanlış seçimini (özellikle neyin ilişkinize zarar verip, zarar vermeyeceğini) yapabiliyorsa ve sizde mutlu olacağınıza inanıyorsanız gidin antep e hocam. niye böyle söyledim. mutlaka her yerde vardır ama kayseri, maraş ve antep te aileler çok karışırlar her işe. baskı hissedilir. birde rekabet ve gösteriş olayları çok yaygındır bu bölgelerde.

ben kendi memleketimde yaşıyorum eşim yanıma geldi. hatta önce eşim benim memleketime geldi ben özür durumundan memleketime geldim. Ama eşimin memleketinde de olsa yaşardım ve mutlu olurdum. kayınvalide ve kayınpederle ilişkilerde önemli. aklıbaşında insanlarsa zaten sorun olmaz.

tavizi birazda ondan bekle
ya orta yol bulup ortada birleşin yada...............................
cunku aynı sorun ilerdede devm eder bayramlarda, tatillerde sorn hep olur

Evlenmeniz için ön görülen bu tür şartlar, sonraki dönemlerde meydana gelen sıkıntılardan karşı taraf sorumlu tutulur ki bu hiç hoş olmaz. Siz orayı beğenemediniz zaman her sıkıldığınızda içinizden de olsa eşinize kızarsınız ve bu aile içinde huzursuzluğa neden olur, eşinizden soğumaya kadar gider iş. Eğer evlenip evlenmemeniz bu şarta bağlıysa, iki il dışında ikinizin de beğendiği başka ilde yaşayın dahi.En azından huzursuzluk olursa bu sebepten olmaz. Çünkü sonrada yanlış karar olduğu anlaşılsa bile ikinizin de ortak kararı olduğu için birbirinizi suçlama yoluna gitmezsiniz.Ayrıca hemen ayrılma yoluna gitmeyin bence orta yolunu bulmaya çalışın.

cevap çok basit : seni şimdiden egemenliği altına lmaya çalışan biri, senin düşüncelerine önem vermeyen ve önem vermediği gibi kendi isteklerini direten biri evlendikten sonra daha neler için diretecek. sen bu işten vazgeç. imza: bir dost.

mobile' Alıntı:
lavinia_7' Alıntı:
mobile' Alıntı:
lavinia_7' Alıntı:
insan sevdiği insan için taviz verse ne olur sanki? hayır ne olur antep e gitseniz hocam. zaten senelerce yaşamışsınız. belli bi çevreniz de vardır orda. çok yabancılık da çekmezsiniz. benm erkek arkadaşım böyle gelemem falan dese arkama bile dönüp bakmam. çünkü şartları belirlemişim önceden. erkekler yarını düşünmeden yaşıyorlar. ilişkinin bugünlere gelebileceğini bile düşünmemişsinizdir belkide. tamam baştan söz verdin hocam anlıyorum şimdi gidesin yok. evet izmir in kızları da güzel. yenisini bulursun. he sen 3.5 yıllık ilişkini, kız arkadaşını düşünüosan hiç düşünme öğretmen kızların kısmeti açık olur!!!
çok büyük konuşuyorsun. keşke erkek arkadaşın olsaydımda seni süründürseydim :)

siz hiç merak etmeyin hocam ben erkek arkadaşımla hemşeriyim:) tabi bu boyutta olmasa da benm de buna benzer sorunlarım oldu. erkek arkadaşımla aynı ile atandık o orda yaşamak istedi ama ben kararımdan vazgeçmedim çünkü ben de baştan sınırları çizmiştim. ben şimdi memleketimdeyim ve ileride burda kuracam hayatımı. çünkü yaşamak istediğim yer, nefes almak istediğim yer burası. ailem, çevrem, anılarım burda. çocuklarım burda doğsun, büyüsün istiyorum. bunda da saçma bi taraf görmüyorum.
erkek arkadaşına söyle hemen bi milli piyango bileti alsın çok şanslı çocukmuş

@mobile hocam valla doğru söylüyon, ne güldüm yaa.. :D

Sen erkeksin. Kızı istiyorsun sana veriyorlar değil mi? Kız seni istemeye gelmiyor... Sen kızı istediğine göre ailesi de kızın rızası ile sana verdiklerine göre sen nereye o oraya.. Ben de başka bir memleketten evli biri olarak sana tavsiyem bırak gitsin sen kendi memleketinden birini bul. Umarım daha mesut olursun.

simpleLife' Alıntı:
kız arkadaşınız sizin memleketinize gelmiyor sizin gelmenizi istiyor(KESİNLİKLE İLLA MEMLEKETİMDE YAŞAYALIM) çok bunaldım çok sıkıldım offf

kız arkadaşta ne anlamadım ya. sözlü yada nişanlı olursun anlarım ama kız arkadaşım dediğinize göre işin sonu evlilikle bitmeyebilir demk bu. böyle bir durum için de düzen bozulmaz.

devam ediyor mu hala bu konu? ayrılsaydınız şimdiye kadar unutmuş bile olurdunuz.
tabii ayrılmadıysanız, hala beraberseniz Allah tamamına erdirsin. artık sonucu bildirirsiniz hocam..

Hocam Antep'te havalar nasıl? Merak ediyoruz bak seni, günlerdir yoksun ortalıkta. Yoksa İzmir'e mi kaçtın. :++:

simpleLife' Alıntı:
kız arkadaşınız sizin memleketinize gelmiyor sizin gelmenizi istiyor(KESİNLİKLE İLLA MEMLEKETİMDE YAŞAYALIM) çok bunaldım çok sıkıldım offf

Ben evlenipde bu gibi sebeplerden ayrılmış biri olarak sana şunu derim: Bir kez evet deyip kırmayayım dersen hep o istediğini yaptırmak ister. Bu yüzden kesinlikle eşin olacak insanın ailesinden uzak dur. Ortada bir yere yerleşin diyecem ama aileisne düşkün olan birinin ailesi her zaman seni rahat bırakmaz. Yolun başında iken seni dinlemeyeni sende dinleme. İnanki 3 yıl geri dönmek nasip olsa tamam olur dediğim her şeye şimdi kesinlikle olmaz der hatta hayatımdan defol git derdim.

arkadaşımız kararını vermiş antepe gidecek ama ben yine de yazmak istiyorum.

eşim ve ben farklı şehirlerdeniz. eşim "nerede yaşamak istersin" diye 1 kere sordu. bende "evin tek oğlusun tabiki ailenin yanında olacağız kadının yeri kocasının yanıdır" dedim. ve bence olması gereken de budur.

antepte öğretmenlik yapmış oradan arkadaşları olan biriyim. ve arkadaşlarım ailesinde gördüğüm şu ne olursa olsun kızları yada oğulları haksız değildir. hata yapmış olsalarda mutlaka eşleri onları hataya zorlamıştır.

antepe gittin sözünü tuttun. ailesiyle anlaşamazsın "senin yüzünden katlandıklarıma bak" dersin. kavga çıkar. birşey söylemezsin içine atarsın kendi kendini yersin.

tutulmayan sözlere gelince hayat boyu kafana kakılır. hani antepe gitmez onu izmire gelmeye ikna edersen diye söylüyorum. geçim sıkıntısı mı oldu. "antepte olsa sıkışmazdık" denir. ailenle anlaşamadı mı "bizimkiler böyle yapmazdı. gitmedik görüyoruz olanları" olur. ve örnekler çoğaltılabilir.

Yazmayı unuttum hocam önce sen ayrıl kız bırakırsa zoruna gider bak.. Önce davranan kazanır demedi deme sonra çok kafaya vurursun :)

Ooo anteplimiymiş oranın adetleri öyleymiş diye biliyorum :) Dışarı kız vermezlermiş damat alırlarmış :)

Geri