Yeni dersler mi geliyor? Dersimiz kaldırılır mı?

Kodla Büyü
Ben şöyle anladım:
Yapılacak değişiklikler bu yıl hayata geçmeyecek
Önümüzdeki yıllarda kademeli olarak yani en erken Eylül 2024’te uygulanmaya başlayacak

Dersimizin ismi ve müfredatı değişir büyük ihtimalle
Dersimiz kalkmaz çünkü dünyada gelişmiş ülkelerde de verilen bir ders içeriğini değiştirirler

Ders kaldırılmaz , müfredat değişecek. bazı branşlarda çok derinlemesine konular var onlar değişecek.

Kaldırsınlar bence bize de alan değişikliği hakkı versinler. İşime gelir tamirci gibi görülmekten yapamam deyince çocuk gibi azarlanmaktan gına geldi. Ben de diğer öğretmenler gibi sadece dersime girip çıkmak istiyorum
Ben ne zaman böyle birşey yazmışım dedim aa ben değilmişim yazan:)komple matematiğe geçirseler bizi keşke

aslında bir arkadaş bakanlıkta daire başkanı oldu ama arasak açmaz herhal telefonu artık bekleyecegiz ne kadar vermiş büyüklerimiz ama dersin tüm kademelere yayılması bence çözüm değil zira altyapı eksigi cok cocuklar büyük beklenti ile geldigi dersten teorik konularin yogunlugu nedeniyle sıkılarak çıkıyor

Ağzından bal damlıyor hocam da, kimsenin bizi matematik öğretmeni yapacağını sanmam.
üniversiteye 2000 yılında başladım, en yüksek puanla öğrenci alan eğitim bölümüydü BÖTE. 195 puanla girdim ve düz lise mezunuydum.200 puan devlet üniversiteleri diş hekimliği ve tıp için taban puandı. özel üniversitelerin bu bölümlerine girebilirdim. matematik öğretmenliği 180 puanlardaydı. o zaman kendimizi çok özel hissediyorduk fakültede.. :) şimdi ise öğrenciler sene başında defalarca söylemiş olmama rağmen sınav tarihi hatırlatmalarımda aa bu dersin sınavımı varmış diyorlar... Lgs de sorulmayan kitabı olmayan velinin de öğrencinin de önemsemediği bir dersin öğretmeniyim. Matematik öğretmeni olsaydım daha çok keyif alırmıydım diye düşünmüyor değilim.

Matematiğe filan geçmeyi unutun bence. Zaten mahkemelik olur o iş dolayısıyla imkansız.

Ders falan kaldırılmaz arkadaşlar...
hatta şunu söyleyeyim yeni müfredatın ders kitapları yazılacak...
Programlamaya giriş ve algoritma
Programlama Dilleri (C++, PHP, JAVA, JAVASCRIPT, PYTHON ...)
Mobil Programlama
Robotik Programlama
Yapay Zeka

Btr olayı kaldırılmalı.
Bilişim kalksa da olur kalkmasa da olur.
Ben bilişim’i çok gerekli görmüyorum.

Girişimcilik dersi getirilmeli, maaşlı çalışan olmak isteyenler yerine maaş veren CEO olmak isteyen insanlar yetişmeli. Girişimcilik dersi şart.
Bu dersi öğretmenler vermemeli, CEO ‘lar vermeli.

Çağa uymayan dersler ya kaldırılmalı ya güncellenmeli. Dersler küresel olmalı.
Dünya insanı yetiştirmeliyiz çünkü artık internetle sınırlar ortadan kalktı.

Ben şöyle anladım:
Yapılacak değişiklikler bu yıl hayata geçmeyecek
Önümüzdeki yıllarda kademeli olarak yani en erken Eylül 2024’te uygulanmaya başlayacak

YENİ MÜFREDAT, GELECEK YILDAN İTİBAREN KADEMELİ OLARAK UYGULANMAYA BAŞLANACAK

Yine sadeleştirmeye gidilecekmiş. Breh breh breh! Arkadaşlar hatırlıyor musunuz bilmiyorum? Eğitim sistemi bu iktidardan önce de süper değildi ama liyakat vardı. Hem öğrencide hem öğretmende liyakatten bahsediyorum. İlkokuldan sonra sınav ile anadolu liselerinin ortaokul bölümüne geçiliyordu. Lisede de anadolu lisesi veya fen lisesi kazanamayan öğrenci düz liseye gidiyordu. Düz lisenin de kendi içinde süper lisesi vardı. Sonra ne yaptılar, süper liseler kaldırıldı, tüm düz liseler anadolu lisesine çevrildi. Evet evet. Aynen böyle denildi: "madem bu müfredat bu kadar iyi, tüm liselere bu müfredatı uygulayalım" dendi. Hayır hayır! Aptallıktan veya basiretsizlikten değildi. Süzme kötülükten yaptılar bunu. Daha da ötesi, kendi çocukları anadolu lisesi, fen lisesi kazanacak kapasitede değildi. "Bizim çocuklar kazanamıyorsa, biz de hepsini anadolu lisesine" çeviririz denildi. Sonra ne mi oldu? "Bizim çocuklar bu konuları anlamıyor" denilerek, anadolu lisesi müfredatı yerle yeksan edildi. İngilizce hazırlıktan başlanarak, önce ingilizce dersleri, sonra almanca, sonra TÜMMMM müfredat düz lise müfredatına çevrildi. Eşitlik sağlanmış oldu. Ohhh misss mk! Yani "akademik becerisi olmayan öğrenciler akademik eğitim alamıyorsa, becerisi olanlar da bu eğitimi almasın" denildi. Sonrasını biliyorsunuz, felaket bir dincileşme, felaket bir liyakatsizleşme, malum liselerin açılması için nüfus şartının 50 binden 5 bine indirilmesi, liselere mahalli yerleştirme, malum branşın derslerinin her yeri kaplaması, meslek ortaokulları açılacak diye reklamı yapılıp sadece malum ortaokulların açılması vs. derken eğitim sisteminin içinden geçtiler. Tüm öğrencileri de tüm öğretmenleri de eşitlediler. Öğretmenin liyakati de sıfırlandı çünkü anadolu ve fen liselerine de öğretmen sınavla giriyordu. En iyi-en elit öğrenci ile, en iyi-en yetkin öğretmen eşleşiyordu. Sistem süper değildi ama rahmet okuyoruz resmen. Yahu ben anadolunun en ücra beldesinde en iyi öğretmenlerden inanılmaz iyi bir eğitim almışım. Şu an var mı böyle bir şey?

Bizim branş açısından değişen hiçbir şey olmaz. Ölmüşüz açıkçası. Başlıkta branşımıza dair, müfredata dair umut besleyen birkaç arkadaşı görünce, bir tuhaf oluyorum. Bunca senedir ben başka ülkede mi öğretmenlik yapıyordum, bunca şeyi başka ülkenin iktidarı mı yaptı? Bizim dersi komple kapatıp, bizi de "hizmetleriniz için teşekkür ederiz, işte tazminatınız, bundan sonraki hayatınızda başarılar dileriz" diyerek kapı dışarı etseler, branş adına umut besleyen arkadaşlara şaşırdığım kadar şaşırmazdım açıkçası.

bilişim sınıfı olmayan okullara bilişim sınıfı yapıp eskileri yenilemeden kodlama setleri göndermeden ders içeriğini değiştirmenin anlamı yok.dersleri seçmeliye çevirip imkanları olan okulların seçmesine yönelik birşey yapabilirler
lafa gelince teknoloji çağı bilişim teknolojileri çok önemli derler dyk dan ilk kaldırdıkları ders bilişim teknolojileri olur.btr kulüp alamaz diyen işgüzarlar çıkar.ara tatillerde btr ler okula gelecek mi muhabbetleri döner.bunlar gibi bir sürü garip uygulamalar yapılır
bu zamanda din kültürü öğretmeni olmak varmış

bilişim sınıfı olmayan okullara bilişim sınıfı yapıp eskileri yenilemeden kodlama setleri göndermeden ders içeriğini değiştirmenin anlamı yok.dersleri seçmeliye çevirip imkanları olan okulların seçmesine yönelik birşey yapabilirler
lafa gelince teknoloji çağı bilişim teknolojileri çok önemli derler dyk dan ilk kaldırdıkları ders bilişim teknolojileri olur.btr kulüp alamaz diyen işgüzarlar çıkar.ara tatillerde btr ler okula gelecek mi muhabbetleri döner.bunlar gibi bir sürü garip uygulamalar yapılır
Onun sıralaması var hocam
Önce rehber öğretmen
Sonra beden egitimi
Belki sonrasında din kültürü 😀

kaldırılacağını düşünmüyorum yayınlanan son öğretmen anketini gördüyseniz hep teknoloji üzerine konuşulmuş. içeriği değişebilir belki. hatta 7 ve 8 sınıf düzeylerine bile getirilebilir.

hocam açılan ankette görüşleriniz kısmına yazılabilir eksiklikler ben de yazdım. hepimiz yazarsak illaki kulaklarına bir su kaçırmış oluruz.

Bir tahmin de benden :)

Btr kadrosu ve branş değişikliği hayal ötesi bir durum. İçeriği biraz daha kodlamaya kaydırabilirler, 5-6 larda devam ederiz yine.

• Beğen
Tepkiler: H_M
Dersin kalkma ihtimalini 0 (sıfır) olarak görüyorum.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olan dersimizde içerik güncellemesiyle BT kısmının ağırlığı azaltılıp Yazılım kısmının ağırlığı artabilir.
Benzer bir durum, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için de olmalı bence. Din Bilgisi yerine Ahlak Bilgisine odaklanılmalı.

seçmeli derslerde bty kalktı yapay zeka oldu ,robotik kodlama oldu da ne oldu sanki. kodlama seti mi var benim okulumda, vr gözlük mü var,3d yazıcı mı var. bt sınıfı yok ya dersin adı uzay mekiği tasarlama olsa ne olacak. çerçeve plan yok,konu başlıkları yok,kitap yok,materyal yok. yok oğlu yok içinde bana tüm şubelere ders ekleseler nolur. ben dersimi yapamadıktan sonra.kağıt üzerinde kodlama yapmaya devam ederiz. büyük beklenti içine girmeyin bence

Geri