Yeni dersler mi geliyor? Dersimiz kaldırılır mı?

Kodla Büyü

nurdan_g1429 Hocam; bir cümlenizde " Bunu çok önemsiyorlar hatta bilişim öğretmenlerinin diğer öğretmenlere bile ders vermesi düşünülüyor." demişsiniz. Umarım formatörlük olauyındaki gibi diğer branş hoclarına kurs verilerek derlere onlar sokulmaz. Hani aklıma geldi de söyleyeyim dedim. :)

10 yıldır bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Hiç memnun değilim. Sadece derse girip çıkabileceğim bir alan okumuş olsaydım keşke. Zannediyorum ki benim gibi düşünen birçok hocamız vardır. Dersin önemsenmemesi, tamirci olarak görülmek, idare ile mecburi içli dışlılık vsvs.. Buna rağmen sizden çok şey beklemeleri... 10 yıldır kendimi öğretmen gibi hissedemedim. Sadece müfredatı sadeleştirmek maalesef çözüm olmayacaktır. Radikal değişiklikler gerek.

nurdan_g1429 Hocam; bir cümlenizde " Bunu çok önemsiyorlar hatta bilişim öğretmenlerinin diğer öğretmenlere bile ders vermesi düşünülüyor." demişsiniz. Umarım formatörlük olauyındaki gibi diğer branş hoclarına kurs verilerek derlere onlar sokulmaz. Hani aklıma geldi de söyleyeyim dedim. :)

hayır hocam o şekilde değil teknolojinin derslerde etkin kullanılması için bilişim teknolojileri öğretmenlerinden yardım alınacak gibi konuşulmuş ama tabi son karar bakmak lazım

Soylediginiz gibi bu is formatorluk kursuna benzer bence.Bize kurs verdirip yine eski kosemize cekilmemizi isteyecekler ilkokullara beden resim muzik bransi atanmasi konusulurken biz bilgisayarin b sinden anlamayan emekliligi gelmis sinif ogretmenlerine kurs verip elimizle bransimizin yetkinligini onlara teslim edicez

Akadaşlar geçen hafta Ankara da teknolojinin derslere entegrasyonu konulu bir çalıştay yapıldı. Bizim okulumuzdan da bir öğretmen katıldı ve gelince dediki " Bilişim dersleri artacak hatta 4. sınıftan itibaren düşünülüyor. Yapay zeka kodlama eğitimi üzerine çok duruluyor. Bunu çok önemsiyorlar hatta bilişim öğretmenlerinin diğer öğretmenlere bile ders vermesi düşünülüyor"

Ben de haberi duyunca çok tedirgin olmuştum ama bu çalıştaydan gelen haberler sevindirdi. İnşallah diyelim

Sayın Hocam, bulunduğum ilde bilişim öğretmenlerine sınıf öğretmenlerine kodlama ve robotik üzerine kurs verebilir misiniz diye soruldu. Yani bizler sınıf öğretmenlerine kurs vereceğiz onlar derslerinde anlatacak öğrenciye.
Kodlama ve robotik bu sene de yapay zeka uzun konuşmalarda süslü laflardan öteye geçemez. Bu dersler seçmeli listesinde şık duruyor şimdi. Daha da ötesini beklemeyelim.
Ama inşallah müfredat değişir. Birçok konu çok sıkıcı ve bazıları sosyal bilgiler dersinde de var.

Sayın Hocam, bulunduğum ilde bilişim öğretmenlerine sınıf öğretmenlerine kodlama ve robotik üzerine kurs verebilir misiniz diye soruldu. Yani bizler sınıf öğretmenlerine kurs vereceğiz onlar derslerinde anlatacak öğrenciye.
Kodlama ve robotik bu sene de yapay zeka uzun konuşmalarda süslü laflardan öteye geçemez. Bu dersler seçmeli listesinde şık duruyor şimdi. Daha da ötesini beklemeyelim.
Ama inşallah müfredat değişir. Birçok konu çok sıkıcı ve bazıları sosyal bilgiler dersinde de var.
Türkçe dersinde de aynı şekilde internet kullanımı güvenli site uzantıları vs konular var beni en çok şaşırtan okulumuzdaki öğretmenlere Rehber öğretmenimizin web 2.0 araçları semineri vermiş olmasıydı bakanlıkça planlanmış ne alakaysa

16 yıllık öğretmenim. Ben de çok şikayet ettim, sitem ettim. Bu kez umutluyum dersimizin geleceği ile ilgili.
Polyannacılık değil bu ama içime öyle doğuyor nedense bu sefer. Bunca yıldır bu yolda çok çile çektik, çok sitem ettik. Değersiz hissettik. Artık bizim değerimizin anlaşıldığı dönem başlıyor gibi geliyor. İyi düşünelim iyi olsun diyorum... Sevgiler, saygılar sunuyorum :)

Sizin ders çok önemli değil galiba ki...Bizim ilçede ne öğretmeni olursan ol ek dersin yetmiyor mu hemen bir ilkokula veriyorlar.Öğretmen 1 gün kendi dersine, kalan 4 gün bize gelip formatörlük yapıyor.Geçen gün eski bir notebook vardı birşey olur diye vidaları söküp hdd ve ramleri çıkaramadı, içine nasıl birşey takmalı karar veremedi.Yine ben yaptım.

Sizin ders çok önemli değil galiba ki...Bizim ilçede ne öğretmeni olursan ol ek dersin yetmiyor mu hemen bir ilkokula veriyorlar.Öğretmen 1 gün kendi dersine, kalan 4 gün bize gelip formatörlük yapıyor.Geçen gün eski bir notebook vardı birşey olur diye vidaları söküp hdd ve ramleri çıkaramadı, içine nasıl birşey takmalı karar veremedi.Yine ben yaptım.

Sayın Hocam yapamayabilir ki aslında zaten yapmamalıyız da. Çoğumuz yapıyoruz ama doğru değil zaten tamircilik yapmak. BTR aylık faaliyet raporlarına bakın. Okul bilgisayarları tamiri diye bir kısım var mı? Hatta akıllı tahtada bile arıza bildirimi ve takibi yazıyor. En fazla sistem yükleme filan bizden istenen.

Bence her okula Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni kadrosu açılarak bir başlangıç yapılmalı. Bilişim teknoloji kadrosundakiler derse girer, BTR kadrosundakiler BTR görevini yapar. Uzak bir hedef ama her okula iki bilişim sınıfı açılarak, Teknoloji Tasarım dersinde olduğu gibi sınıfları ikiye bölerek bilişim sınıflarına alsak öğrenciler açısından daha verimli olabilir. Bir de ilkokulda bilişim teknolojileri dersi açılarak, temel bilgileri orada vermek, ortaokulda yazılım üzerine odaklanmak daha iyi sonuçlar verebilir. Not: Bunların bizim ülkemizde kısa vadede olmayacağını biliyorum sadece içimden geçenleri yazdım.
Hiç bir zaman anlayamadım neden Tek.Tas. dersinde sınıf ikiye bölünür iki öğretmen derse girerde, bilişim dersinde aynısı yapılmaz...Asıl bilgisayarda öğrencilerin kontrole ve desteğe daha çok ihtiyacı oluyor.

Söküp takmaması normal hocam. Niye eski bir laptop u söksün ki. Ben de olsa elimi sürmezdim. Dersin önemiyle ne alakası var. Anlayamadım. Ben eskiden arkadaşlar rica edince Windows Office vb kurardım. Artık kesinlikle kurmuyorum. Tecrübe güzel bir şey.

Şahsî kanaatimi yazıyorum, ilkokullarda bilişim teknolojileri dersi olsa da ben girmeye çok meraklı değilim. Bence ilkokullarda derse girmeye çok da hevesli olmamak gerektiğini düşünenlerdenim. Yaş küçüldükçe anlatmak, öğretmek daha bir zorlaşıyor sanki. Ben TEF mezunuyum ortaokulda çalışıyorum. Beşinci sınıflara anlatmak gerçekten bana zor ve sıkıcı geliyor. Daha çok küçükler be arkadaşlar. 4+4+4 sistemin yanlış olduğunu düşünüyor ve beşinci sınıfların ilkokulda olması gerektiğini savunanlardanım.

İnanın ortaokuldaki hemen hemen tüm arkadaşlar da benim gibi düşünüyor. Gerçekten yeterli olgunluğa erişmeden ortaokula geliyorlar. Allah'tan 60 ay şartı kalktı bari. Değilse karşımıza 10 yaşında çocuk ortaokul öğrencisi diye geliyordu. Daha kalem tutmayı, yazı yazmayı bile tam beceremiyorlar. İki satır yazıyı 10 dakikada yazıyorlar. Yazı yazdırmak gerektiğinde o kadar çok bekliyorum ve zaman kaybı oluyor ki anlatamam.

Sistem 5+3+4 gibi bir şey olmalı bence.

Ben böyle düşünüyorum.

Zaten 4 gün sadece oturuyor.İlkokulda 4 gün derse girmiyor kantinde çay içiyor 4 gün.Ufak işleri de bir zahmet yapsın.Bu şekilde ek ders alıyor.Bizim gibi 20 senesini bu işlere vermiş 2 fakülte bitirmis öğretmenlere de kpssye gir öyle branş değiştir deniliyor.Biraz üzüntüm bundan yana.

Yani bu ülkede bu branşın değeri olmalı ellerinde iyi bir kitle var ben kendi dönemimden biliyorum en iyi liselerden gelen öğrenciler vardı bizim sınıfta fen lisesinden gelen arkadaşımız vardı çoğumuz anadolu lisesi ve ilk otuzbinden kazandık hocalar diğer bölümlerden öğrenci getiriyordu bu bölümdekiler sizin alanınızı daha iyi biliyor diye ama işte bilmek yetmiyormuş

Dersin ilkokulda olmasını istemeyenleri de ben anlamıyorum. Değerli arkadaşlar bazı dersler öğrenci daha çok küçükken verilir. Yeteneği varsa keşfedilir ve ilerde ona göre şekillenir. Resim, Beden , Müzik, Bilişim,yabancı dil gibi dersler öğrenci daha ilkokuldayken verilmeli ve yeteneği keşfedilmeli.Bunlara yeteneği yoksa o zaman gitsin ilerde zaten matematik fen türkçe baskısıyla bol bol karşı karşıya kalacak. LAb yok, imkan yok, çocuklar küçük gibi durumlar elbetteki var. Ama ne yapalım yani durum böyle diye karalar bağlayacak , oturup bekleyecek halimiz yok. Biz üstümüze düşeni yapmaya çalışırız ve isteriz. İlginç bir şekilde ilkokulda ders olmasın, lisede ders olmasın diyenleri görüyoruz. Asıl olan öğretmenlik. Btr çok elzem değil bana göre. Ders istemeyen gidip bilg mühendisliği okuyabilirdi

2004 lerde unıversıte ıken bu ıfadeyı duymustum..yıllar ıcınde gordum kı ogretmenlerın cıragı olmamak icin mucadele ettım

İlkokullarda olmalı bu ders ve ben hep savunmuşumdur, ilkokul seviyesinde dahi bence branş öğretmenleri derse girmeli. O seviyeye inmek zor diyen hocalarım da kusura bakmasın ama biz her seviyeye göre ders anlatabilme becerisine sahip değilsek neden kendimize öğretmen diyoruz?

Sosyal medyadan mutlaka gündem oluşturmalıyız. Yoksa dersimizde bırakın yenilik beklentisi daha geriye gitme yaşanabilir.

Çevremde ne kadar bilişimci varsa yöneticilik sınavına girmeye başladı,neden acaba !!! bıktık gerçekten...
hocam idareci olmayı istemiyorum ama tek seçenek bu. ben de giricem bu yıl sınava. ilerde bir şeyler düzelirse istifa edip öğretmenliğe geçerim diye düşünüyorum.

Geri