Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Alt coinler

Konu, 'Global Siteler (Facebook,Twitter,Youtube vs.)' kısmında btogretmeni34 tarafından paylaşıldı.


Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Hocam günaydın.
  Yatırım aracı olarak kastettiğiniz bitcoin ise, çıkış noktası bir yatırım aracı olmaktan çok para birimi olma fikriydi. Görüyoruz ki bunu da bir ölçüde başarabilmiş durumda. Yıllardan beri bitcoin için balon, çok şişti patlayacak, devletler buna izin vermez söylemleri devam ederken bitcoin de yol almaya devam etti.
  Şunda haklısınız, bitcoinin hantal yapısı ve transfer ücretinin yüksek oluşu bitcoini bir kahve alırken kullanmamıza belki engel olacak. Fakat işte bu noktada da altcoinler devreye giriyor. Işık hızında, çok çok cüzi fiyatlara transferler gerçekleştiren sistemler var. Dolaşımda olan coinin sınırlı tutulduğu, standardize edilebilecek, tek bir noktadan kontrolü, enflasyonu ve hatta vergilendirmesi bile sağlanabilecek yapılar mevcut.

  Kar satışları için de şunu söyleyebilirim. Bitcoinden örrnek vermeyeceğim. Gündemde olduğu için Tron (Trx) tokenini ele alıyorum. Bu satırlar yazılırken Tron değeri 0.111650 $. Btc cinsinden değeri 0.00000805 BTC. Dolaşımda yaklaşık olarak 65 milyar token var. Şu an Tron kuruluşunun piyasa değeri 7 milyar 340 milyon 785 bin 690 dolar. 2017 yılı için Türk Telekom 2.6, THY ise 1.9 milyar dolar değerinde. Herkes Tronu ki kendisi bir yatırım aracı değil bir token, diline doladıysa kar satışlarıyla ellerindeki malı verecek ortam yaratırlarsa, Tronun değerini sıfırlamayı başarabilirler mi sizce? Ya da bu kar satışçıları Tron değerini ne kadar dibe çekebilirler? Peki hocam sence Tronun bu piyasa değeri gerçekçi mi değil mi dersen, onun kararını ben veremiyorum. Avrupada bisiklet kiralama sistemlerinde kullanılacağı ve anlaşma yapıldığı gerçeği var, Alibaba/Aliexpress ile çok iç içe Ceosu. İleride bu tarz sanal alışverişlerde de kullanılabilir. İnsanlar gelecek görüyor ki bu değeri yarattılar demektir. Tronun bu fiyatına bakarak kıyaslama yaptığımda çok ucuz coinler de görüyorum. Tron bunu yapabildiyse şu proje neler yapmaz dediklerim de var. Bir akım işte, geliyor, gidiyor değişik.

  Evet, haklısınız. Kripto para dünyası biraz karmaşık. Dış etkilere çok açık. Banking on Bitcoin adlı belgeseli izlerseniz, Bitcoin borsası sahiplerinden ev hapsinde olanları, kara para aklama ya da uyuşturucu ticaretinde bitcoin kullananların hapiste olduğunu görürsünüz. Çoğu insan bir projeyi beğenip yatırım yapmaya değil bir gecede zengin olmaya geliyor. Bu da ortamı manipülasyonlara karşı korumasız hale getiriyor. Şu konuda da haklısınız, bence bitcoin mevcut haliyle bu piyasa değerini hak etmiyor. Bir konuda ilk olmak demek en iyi olmak demek değildir. Satoshi Nakamotonun bitcoin için ilk ortaya attığı makalede yazdıklarından çok uzak bir yerde şuan bitcoin. Çok büyük bir market hacmini tek başına forse ediyor. Fakat ben ileriye baktığımda bitcoinin market hacminin azalacağını düşünüyorum. Bir yarışta birinci ile ikinci arasında bu denli fark olması bana mantıksız geliyor. Belki de 2018 ETH'nin belki de Ripple'ın yılı olur :) Bunlar şahsi fikirlerim ama bahsettiğiniz gibi bir anda devletler alacakları çeşitli kararlar ile bu piyasayı buhara çevirebilirler. Belki de elimizdekileri satmak için ekranı açtığımızda 0.00000000000000000000001 gibi bir değer görürüz. Bu risk her zaman var ve bu kripto para dünyasına yatırım yapan insanlar bu riski kabul ediyorlar demektir. Ben keyif alıyorum bu piyasadan ve bunu aslında teknolojiyi takip etmek biraz da ingilizcemi pekiştirmek olarak da görüyorum. Blockchain nedir, Tangle nedir, Internet of Things ne demek, teknolojinin uç noktaları hakkında ne tarz fikirler var vs. vs.

  Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
   
  Son düzenleme: 12 Ocak 2018
  seyduna ve KaRuB bunu beğendi.
 2. KaRuB

  KaRuB Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2012
  Mesajlar:
  264
  Beğeni:
  8
  Güzel makale için teşekkürler
   
 3. poseidonmem

  poseidonmem Site Gezgini

  Kayıt:
  13 Eylül 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  27
  Garip şeyler oluyor ama 700 milyar dolarlık bir pazar öyle kolay kolay bunu engelledik yasakladık diyemezler gibi geliyor. Bir de Mr. Robot dizisindeki muhabbet gerçek oluyor gibi. Yani finansal para sistemi çökertilip yerine digital paranın konulmaya çalışılması ve bu konuda Amerika ile Çin arasındaki rekabet daha doğrusu savaş. Bakalım neler olacak. Bana göre bu eninde sonunda ülkelerin kontrolüne geçecek ve kağıt para son bulacak.
   
 4. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Hocam kağıt paranın son bulması çok uç bir nokta gibi geliyor ama gelecek ne getirir bilemiyoruz. Yakın tarih için benim öngörüm ise Swift dediğimiz sistemin değişeceği, Western Union gibi yüksek komisyonla gerçekleşen transferlerin bambaşka şekilde dönüşeceği yönünde. Donanıma bu kadar yatırım yapan madenciler, kazılamayan coinler için ters köşede kalacak bile olsalar onların da içinde olabileceği bir sistem düşünülebilir ve bulunur.

  Beyin fırtınası yaptığımız zaman belki de hayallerimizin de ötesine geçiyoruz. Fakat geçmişe dönüp baktığımızda insanlık tarihinin yönünü değiştiren çoğu şeyin de o zaman kestirilemeyeceği çok açık. Mesela artık açlık yüzünden ölen insanlardan çok obeziteden ölen insanlar var. Geçmişimizde kıtlık ve savaşlar çok önemli etkenler olabilmişken şimdi çoğu noktada sosyal devletler kişiyi fakirlikten ya da yoksulluktan kurtaramasalar bile günlük ihtiyacı olan kalori miktarını karşılayabiliyorlar.
   
 5. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
  yatırım aracı olarak neyi takip ediyorsunuz. 1000tl etherium aldım onları alt coinlerde değerlendirmek istiyorum.
   
 6. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Hocam geçmiş sayfaları inceleyebilirsin fakat kendi araştırmanı yapmanı ve kendi yatırım stratejilerini izlemeni tavsiye ederim.
  Biraz araştırdıktan sonra gözüne kestirdiklerine seni üzmeyecek oranlarda yatırım yapabilirsin.
   
  ras bunu beğendi.
 7. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
  Aslında kafamda bi kaçtane var, binance üye oldum fakat oradaki al sat işini tam olarak anlayamadım. mesela eth elimde var onlarla alt coin alırken kesinti olurmu borsada ve al satta illa bir coin mi almak gerekiyor bunu dolar olarak borsada tutabiliyormuyum yani coin düştü dolar yaptım sonra tekrar coin alma işlemi var mı.
   
 8. titan1905

  titan1905 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  388
  Beğeni:
  3
  dogecoin aldım 0.65 den düştü şansa bak :)
   
 9. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Hocam örneğinizden gidelim. Binance borsasına ETH aktardıysanız, Exchange/Basic kısmından sağda ETH kısmını seçerek işlem yapacaksınız. Al-sat işlemlerinde komisyon %0.10 fakat Binance borsasının coinini elinizde bulundurursanız bu komisyon %0.050 oranına geriliyor bu da yok denecek kadar az bir oran. Size tavsiyem 1-2 adet BNB (Binance Coini) almanız. Bu sayede coin alım satım esnasında komisyonunuz BNB üzerinden kesilir.

  Dolar olarak borsada tutamıyorsunuz ama bunun karşılığı USDT (Tether) paritesi var. ETH'nizi USDT'ye dönüştürüp dolar karşılığında borsada tutabiliyorsunuz. Altcoin aldınız, düştü, sattınız, ethye dönmüş oldunuz. ETH'yi de USDT'ye dönüştürdüğünüzde dolara geçmiş oluyorsunuz. Borsaya direk para yüklemesi yapılamadığı için bu parite USDT olarak belirlenmiş.
   
  ras bunu beğendi.
 10. oziie

  oziie Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  963
  Beğeni:
  0
  Bitcoin in ani yükselişlerinde , alt coinlerin durumu ne yönde oluyor?
   
 11. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Hocam genellikle çoğu yatırımcı bu tarz hareketlerde, ellerindeki altcoinleri satıp bitcoine dönmek istiyorlar. Bu satış baskısı da altcoin fiyatlarında düşüşe sebep oluyor.

  Fakat bu esnada kenarda duran bitcoinleri ile, düşüşe geçen altcoinlerden stok yapıp ortalığın sakinleşmesini beklemek de kullanılan bir başka strateji :)
   
 12. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  Cevaptan önce "Çok Güzel bir yazı" olmuş . Eline sağlık...
   
 13. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
  Hocam bilgiler için teşekkür ederim. Biraz kurcaladım az çok fikrim oluştu fakat ben direkt eth ile atl coinler aldım. 100 adet XLM, 15 İOTA, 300 TRX ve 40 adet de XRP aldım. Alım satım işlerinde alt coini satıp eth dönüştürmem sonrasında ise tekrar istediğimi almam gerekiyor sanırım. Oradaki BNB, BTC, ETH ve USDT ye dönüştürüp o şekilde alt coin alınabiliyor sanırım. Yani direkt IOTA yı XRP dönüştürme vs gibi bir işlem yok sanırım. Bakalım ufakta olsa bi yatırım yaptım amaç içinde bulunmak bişey getirse eyvallah getirmesede denedik olmadı deriz.:)
   
 14. Tus

  Tus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  269
  Beğeni:
  12
  Aynen hocam, IOTA'yı, XRP'ye dönüştürmek için, Iota satıp, elinize geçen eth ile Xrp almaktan başka şansınız yok. Bol şans hocam :)
   
  ras bunu beğendi.
 15. btogretmeni34

  btogretmeni34 Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  229
  Beğeni:
  4
  Binance da islem yapiyorsaniz cok az da olsa bnb bulundurun. Islem uxretini bu sekilde yari yariya dusurmus olursunuz.
   
  ras bunu beğendi.
 16. 0nursah

  0nursah Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  377
  Beğeni:
  5
  1 şubatta faal hale gelecek olan upcoin.com üye olup anketi dolduran ve sosyal medya hesaplarını beğenen kişilere 500$ komisyon almama ücreti hediye ediyor. Binance gayet iyidir ama olur da bu borsayı kullanacak olursanız yapacağınız al-sat işlemlerinden alacakları komisyonun 500$ a kadar olan kısmını almayacaklar. Üye olun bir köşede dursun, özellikle binance ve kucoin gibi kendi coinini yaparsalar direk alın çünkü işlemlerde düşük komisyon ücreti aldığı için borsaların kendi coinleri sürekli yükseliyor. Binancenin coini bnb yi aldığımda 4.5 dolardı fiyatı, şu an 22 dolar, yine kucuin sharesi i 9.49 dan almıştım o da 18 dolar. Üye olun dursun bir kenarda derim. Paylaşımlarım bilgi verme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.
  upcoin.com
   
 17. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  Borsada eski ve kötü bir yatırımcı olarak Gördüğüm bitcoin in kısa vadede 7000dolar olması. Sonrasında aşağı mı kırar yukarı tepki mi verir yKsa yatay mı gider gelen haberlere bağlı. Ytd.
   
 18. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
 19. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
  BNB ile alınacak altcoin sınırlı o nedenle uzun vadeli tutmak istediğim için eth ile alınabilen coinler aldım. yoksa bnb mantıklı.
   
 20. ras

  ras Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  231
  Beğeni:
  10
  alt coin olarak sizin yatırım yaptıklarınız hangileri?
   
 21. sesumut

  sesumut Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.626
  Beğeni:
  12
  Poet için gelecek vadediyor diyorlar.İota yine gelecek vadeden bir proje olarak geçiyor. XRP yani ripple genel olarak yorumlar iyi gibi. Tron beni çok şaşırtan bir coin. Ama ben uzun vadede birşeyler yapabilir diye düşünüyorum. YTD
   
 22. zerrax

  zerrax Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  321
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar kimsenin sesi soluğu çıkmıyor..Altlar dip yaptı malum..şansımıza btc 200 günlük parabolünü bozdu..Hayırlısı artık panik yapıp satmayın aman :)
   
 23. sesumut

  sesumut Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.626
  Beğeni:
  12
  Bu süreçte panik yapıp pozisyonunu bozanlar batar gibi sanki
   
 24. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  Zarardan kar diye bir kavram var. Bırak satsın diplerde alır. Ki dip nedir???
   
 25. her_dem

  her_dem Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.310
  Beğeni:
  11
  ne oldu bilen var mı arkadaşlar. fiyatlar neden bu kadar düştü. daha da düşer mi. alım için fırsat mı yoksa daha da düşmesini beklemek mi lazım
   
 26. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  3_4 gün önce bir kaç alıntı yaptım haber. Çin, gkore den gelen haberler, Amerika'daki jpmo ve diğer 500 myrdolar lık yatırım yönlendiren ceosunun ve dünyanın 3.zengin vatandaşın btc ile ilgili açıklamaları. Anlayacağın pozisyon kapama vakti gelmişti. Şuan herkes elindeki malı basıyor piyasaya dip belli değil. Aldıkları coin leri piyasaya küçük yatırımcıya dağıtalı çok oldu. Elinde varsa istersen sat ama yoksa istersen bekle derim. Ama şunu bil ki en büyükler tavana ve tabana karar verir onlar ne zaman tamam derse düşüş yada yükseliş biter. Her haber bahanedir. Ya da bir bahane yaratırlar.
  http://www.borsagundem.com/haber/bitconi-cakildi/1268708
   
  Son düzenleme: 16 Ocak 2018
 27. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  bu haberler son dönemdeki en olumsuz haberlerdi geçen perşembe atmışım ve ..
   
 28. Btrgs

  Btrgs Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  105
  Beğeni:
  11
  nereye girsek kurutuyoz ha
  alın terinden gayrısı yalan bize...
   
  seyduna bunu beğendi.
 29. zerrax

  zerrax Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  321
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar büyük artışlar öncesi böyle durumlar gayet normal..2 yıldır btc ile uğraşıyorum..şuan BTC 'nin %80 e tamamlandı..Ama piyasada gezen bunun sadece %12 si..Şu anki durumun en büyük nedeni altcoinlerin piyasada oluşturduğu hacim..Unutmamak gerekirki "Borsa sabredenlerle ,sabredemeyenlerin parasının yer değiştirdiği bir sistemdir." Şuanki durumu genel bir temizlik olarak nitelendirebiliriz ve de 7000 veya 30000 dolarları da görürse hiç şaşırmayın..Yatırımlarınızı ona göre yapın..
   
 30. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  354
  Beğeni:
  7
  sen ne yatırım yapıyorsun nasıl bir pozisyon aldın diyenlere elimde imkb kağıtları var ve yine suriyedeki belirsizlikler birbuçuk gündür belini büktü borsanın. Var mı konuyla ilgili düşüncesi olan? ne yapalım kapatalım mı pozisyonu.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal