bayan bilişimciler

Kodla Büyü
seldabal' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
edacomü' Alıntı:
ben de yarın bir tiramisu tarifi getireyim...hazırından hiç bir farkı yok :)

bekliyoruz hocam :) bi de bugün etimek tatlısı yedim çok güzeldii tarifini alamadım sizin bildiğiniz etimek tatlısı tarifleri var mı en pratik olanından
2 bardak şeker 2 bardak su kaynatılır
etimekler tepsiye dizilir üzerine şerbet gezdirilir.
muhallebisi 2 kaşık nişasta 2 kaşık un 1kaşık şeker koyu bir kjıvam olacak şekilde süt ve vanilya ile pişirilir ayrı bir yerede 1 paket kremşanti süt ile çırpılır. muhallebi soğuyunca kremşanti ile ikisi iyice çırpılır ve etimeklerin üzerine dökülür.
ister sade ister çikolata yada vişne sosu ile serviz yapabilirsiniz.

ben de bu tarifi deniyeceğim çok teşekkürler hocam yalnız sütün ölçüsü nedir ?

ogretmen_pc' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
edacomü' Alıntı:

bekliyoruz hocam :) bi de bugün etimek tatlısı yedim çok güzeldii tarifini alamadım sizin bildiğiniz etimek tatlısı tarifleri var mı en pratik olanından
muhallebisi 2 kaşık nişasta 2 kaşık un 1kaşık şeker koyu bir kjıvam olacak şekilde süt ve vanilya ile pişirilir ayrı bir yerede 1 paket kremşanti süt ile çırpılır. muhallebi soğuyunca kremşanti ile ikisi iyice çırpılır ve etimeklerin üzerine dökülür.

hocam benden naçizane bir öneri etimek tatlısının şerbetini şekeri tencerede iyice eritin tam karamel olduğunda üzerine kaynar su döküp tam eriterek yaparsanız tadından yenilmezz. ben akşam inşallah benim yaptığım etimek tatlısının tarfini yazarım.

etimek tatlısı benim de kurtarıcım oluyor çok zaman. kısa sürede hazır oluyor ve çok nefis oluyor. Ben tuzsuzla yapılanı pek sevmiyorum ama klasik olanı kullanmanızı tavsiye ederim daha aromalı oluyor...

ben daha hiç yapmadım etimek tatlısı gelecek misafirler için akşam çayın yanına pratik ve güzel olur diye düşündüm bi gece önceden yapıp buzzdolabında saklasak tadı değişmez herhalde değil mi ?

Tiramisu tarifimi yazıyorum...deneyin güzel oluyor..inşallah sizinki de güzel olur..
PANDİSPANYA için;
4 yumurta 4 kahve fincanı şekerle iyice pütür kalmayacak şekilde çırpılır.(burası püf nokta :) ).sonra 4 kahve fincanı un,kabartma tozu,vanilya,yarım kahve fincanı kakao eklenerek güzelce kaşıkla karıştırılır...sonra fırınınızın ayarına göre 170-180 derecede 20-30 dakikada fırının kapağına açmadan pişirin...(fazla kalırsa kuruyor dikkat edin!)sonra üzerine nemli bez örtüp(kurumaması için) soğumasını bekleyin...sonra da dikkatlice keki ikiye bölün..ben bölerken şu sağlam dikiş iplerinden kullanıyorum...
KREMA için;
3 su bardağı süt,1 çay bardağı şeker,3 çorba kaşığı un(dolu dolu yapmayın ki katı olmasın biraz akışkan olacak),vanilya devamlı karıştırılarak pişirilir.ılıyınca içine küçük paket labne peynir(200gr oluyor) eklenir ve mikserle pütürsüz olana kadar çırpılır.
kremayı sürmeden önce keki 1 su bardağı ılık su,1 çorba kaşığı nescafe ve arzuya göre yeterli şekerli karışımla ıslatıyor...sonra üstüne kremadan biraz döküp ikinci kat keki koyuyoruz...bu katı da hazırladığımız karışımla ıslatıp kremadan sürüyoruz...sonra dolaba koyup 2-3 saat orada kalıyor...üzerine bolca kakao..hımm hıımmm
Şimdiden afiyet olsun... :)

ekşili köfte
malzemeler

Köftesi için;
250 gr kıyma
2 kaşık ince köftelik bulgur
1 tane soğan
azıcık ekmek içi
tuz
soğanları minik minik doğrayın diğer malzemeleri de ekleyin ve köfteyi yoğurun minik minik toplar yapın ve buzdolabında 1 saat kadar bekletin

bir tavada azıcık yağla köftelerimizi tavayı sallayarak pişirin. tam pişmesine gerek yok biraz kızarsınlar yeter.

2 tane havuç
2 tane patates
bu malzemeleri küp küp doğrayın ve yağda soteleyin. üzerine kaynar su ve tuz ekleyin.. köfteleri de ekletyin... ardından 1 bardak yoğudu 1 kaşık unla karıştırın ve tencereye yavaş yavaş ekleyin. karıştırarak kaynamasını sağlayın. kaynadıktan sonra altını yarıma getirin ve içine 1 tane limon sıkın. malzemelr pişene kadar yarımda tenceremiz pişsin.
muhteşem bi yemek afiyet olsun

boteningulu_44' Alıntı:
arkadaşlar bebek arabası olarak hangi markayı önerirsiniz 1000 lira limitli
hocam bebek arabası için 1000 lira limit çok en fazla 3 sene kullanacaksın zaten. KRAFT kullanıyoruz biz çok da memnunuz özellikle katlaması çok kolay...ve yolda giderken tekerleklerin hareketi çok esnek rahat gidebiliyorsunuz...

bu arada bu başlık açıldı açılalı, diğer başlıklara bakmıyorum eskisi gibi... :D :D

ogretmen_pc' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
edacomü' Alıntı:

süt için 1 litre diyor tarifte ama koyulaştıkça ekliyorum biraz koyu seviyorum kremasını yarım litreyi biraz geçiyor. sonradan krem şanti ekleyince de biraz açılıyor çünkü
bende önceleri şekeri yakarak yapıyordum ama sağlığa zararlı olduğunu düşündüğüm için vazgeçtim, bu şekilde de çok güzel oluyor hem de daha hafif tabi benim fikrim

ogretmen_pc' Alıntı:
ben daha hiç yapmadım etimek tatlısı gelecek misafirler için akşam çayın yanına pratik ve güzel olur diye düşündüm bi gece önceden yapıp buzzdolabında saklasak tadı değişmez herhalde değil mi ?
yok hocam çok daha güzel olur hatta ben bütün tatlılarımı ve zeytinyağlılarımı hep bir gün önceden yaparım zaten :)

bende 1-2 tarif vereyim
patates kavurma: patatesler haşlanır kabukları soyulur ve ezilir. soğan kavrulur üzerine yazın taze kışın yazdan hazırlanan konserve domateslerden konur. biraz salça,tuz , nane maydanoz ve acı konur patateslerle kavrulur. bu şekilde yendiği gibi nefis börek harcı da oluyor bu tarif
çıtır börek: 1 bardak su ve 1 bardak sıvı yağ karıştırılır. 1. yufka serilir üzerine bu karışımdan sürülür. 2. yufka serilir aynı karışım sürülür. sigara böreğinden daha geniş kesilir ve içine ister peynir ister yukarıdaki harç konur. yüksek derecede pişirilir. isterseniz dondurucuya da atabilirsiniz. misafir için hazır oluyor. hemde daha lezzetli oluyor.

glimmer' Alıntı:
ekşili köfte
malzemeler

Köftesi için;
250 gr kıyma
2 kaşık ince köftelik bulgur
1 tane soğan
azıcık ekmek içi
tuz
soğanları minik minik doğrayın diğer malzemeleri de ekleyin ve köfteyi yoğurun minik minik toplar yapın ve buzdolabında 1 saat kadar bekletin

bir tavada azıcık yağla köftelerimizi tavayı sallayarak pişirin. tam pişmesine gerek yok biraz kızarsınlar yeter.

hocam köftenin içine maydonoz da giriyor mu?

2 tane havuç
2 tane patates
bu malzemeleri küp küp doğrayın ve yağda soteleyin. üzerine kaynar su ve tuz ekleyin.. köfteleri de ekletyin... ardından 1 bardak yoğudu 1 kaşık unla karıştırın ve tencereye yavaş yavaş ekleyin. karıştırarak kaynamasını sağlayın. kaynadıktan sonra altını yarıma getirin ve içine 1 tane limon sıkın. malzemelr pişene kadar yarımda tenceremiz pişsin.
muhteşem bi yemek afiyet olsun

hocam maydonazda girmiyor mu köftesinin içine?

invem' Alıntı:
technic_f' Alıntı:
bende sizlerle ilk olarak herkesin bayıldığı pizza tarifimi paylaşmak istyorum arkadaşlar. yapın afiyetle yiyin :)
ben bardak olarak çay bardağının büyük boy olanını kullanıyorum. ve hamuru da ekmek yapma makinesi ile hazırlıyorum. fakat siz elde de hazırlayabilirsiniz.
önce 1 yumurtayı kırın. üzerine 1,5 bardak soğuk süt. üzerine 1,5 bardak kaynar su. azcık sıvı yağ akıtın. üzerine 4 bardak un. araya tuz serpin. üzerine 5 bardak un. ortasını çukur yapın instant hamur mayasını dökün. köşe kenarlara ise 3 yemek kaşığı kadar toz şeker serpin. ekmek yapma makinesinde 1,5 saatte hazır oluyor. elde ise yuğurun sıcak bir ortamda 2 saat kadar bekletin. hı bu arada ne kadar çok beklerse o kadar güzel oluyor. ben hamuru merdane ile açıp yağlanmış tepsiye alıyorum. üzerine jelatin yapıp bir gün bekletiyorum buzdolabında daha da bir lezzetli oluyor. ertesi gün 4-5 domatesi yağda az biraz kavurun. içine tuz ve azcık keki koyun. pizzamızın üzerine yayın. üzerine arzuya göre sucuk, mantar, zeytin, peynir, mısır ne isterseniz. kızgın fırında 20 dk. kadar pişirin. sonra çıkartın ve rendelenmiş kaşarı serpin. bi beş dk da böyle pişsin. tabi serviste yanına ketçap, mayonez ve kola. afiyat olsun...
hocam çok teşekkürler ben de ne zamandır pizza yapmak istiyordum. Tarifinizi yazdım ama anlamadığım birkaç yer var. "köşe kenarlara ise 3 yemek kaşığı kadar toz şeker serpin" tepsinin içine mi? direk tepsiye döküp mü yoğuruyon sen hocam? Hamuru buzdolabında bekletmeyi ilk kez duydum ama çok bekleyince güzel oluyor diyorlar ilk defa sizin tarifinizle deneyecem umarım güzel olur :)
hocam ben hamuru ekmek yapma makinesinde yuğuruyorum. onun içindeki kendi yoğurma kabının köşelerine döküyorum şekeri. ama elde yapacaksanız muhtemelen bir leğen gibi derin bir kapta yoğurursunuz hamuru. onun kenarlarına dökersiniz. hamur yoğurulacak, bekleyecek iyice kabaracak ya. sonra onu ben masada unla ve merdane ile açıyorum. yağlı tepsiye koyuyorum. o şekil bekletiyorum dolapta. tavsiye ederim. süper oluyor. bir yiyen bir daha istiyor :)

size destek olmak adına bendende bir puding tarifi gelsin parmaklarınızı yersiniz artık :D
Malzemeler::
1 lt süt
1 adet marketten alınmış puding
üzeri için:
kum şeker , fındık, fıstık, allah ne verdiyse artık :)
Orta boy bir tencereye sütü alalım karıştırarak kaynamasını bekleyelim. pudingi çırparak, tencereye ilave edelim karıştırarak kıvama gelene kadar pişirelim.Pişen pudingi kâselere alalım, üzerine kum şeker , fındık, fıstık, allah ne verdiyse artık :) serpelim. Ilınınca buzdolabına alalım.1 Saat sonra sütlü tatlımız hazır olacaktır. Afiyet olsun.
yarın cağ kebabını anlatacam merakla bekleyin :)

arkadaşlar çayın yanına tuzlu kurabiyeler var mı önerebileceğiniz? denenmiş tarifler bi başka oluyor çünkü :D

araba olarak başlarda corsa vardı şimdi hyundai matrix. ikisi de düz vites. otamatik bana nasip olmayacak heralde :(

bebek arabası konusunda önemli olan pratik, hafif ve katlandığında küçük olması. chico iyi markadır zaten. .ben baston olanlar daha pratik diye düşünüyorum. kesinlikle büyük, hantal olanların gösterişine kanmayın derim.

et suyu tarifi gayet güzel. ben de benzer bişi yapıyorum. özellikle oğlumun çorbalarına katıyorum kemikleri gelişsin diye. pet pardaklara koyduktan sonra jelatinle etrafını kaplıyorum. buzlukta saklıyorum.

tiramisu önceden yapmıştım ama beğenmemiştim yaptığımı. bir de paylaşılan tarifi denemek istiyorum bakalım fırsat bulursam. teşekkürler.

pratik kek tarifi isteyen hocama mikrodalga fırını varsa eğer, mikrodalgada brownie tarifini tavsiye ederim. devletsah diye bi site var. ordan almıştım. herkes bayılıyor. tam 9 dk.da pişiyor. hem pratik hem lezzetli.

araba olarak kia cerato kullanıyom park sorunu yaşıyorum ama büyük olduğu için bebek arabası için 1000 tl bütçe ayırmışsın çok fazla bence biz puset ve 3 tekerli arabayı 290 tl ye almıştık crystal beybi diye bi marka ama bence çok kullanışlı ikiside aynı marka özellikle puseti çok güzel geniş tavsiye ediyorum

bir börek daha:
4 yufka
2 yumurta 1 bardak yağ 1/2 bardak süt kabartma tozu 1 kaşık un iyice çırpılır.
1. yufka serilir üzerine bu karışım sürülür 2. yufka serilir. hazırlanan patates kavurması ay şeklinde yufkaların kenarına konur ve yufkalar silindir şeklinde sarılır. piştikten sonra dilimlenerek servis yapılır.
pişirmeden dondurucuya da atabilirsiniz. ben dondurucuyu çok fazla kullanıyorum :)

glimmer' Alıntı:
bridget' Alıntı:
ve çikolatalı+muzlu tiramisu tarifim..( misafirlerimin favorisi)
Malzemeler
-3 bardak süt
-3 kaşık un
-1 bardak şeker
-2 yumurta sarısı
-vanilya
-labne peyniri
-damla çikolata
-muz
Öncelikle keki (yada orjinalinde olduğu gibi kedidilide kullanabilirsiniz) ister kendiniz yapın..Yada benim gibi pratik olsun diyorsanız kakaolu hazır kekimizi (uno pastatabanını tavsiye ederim:) alıyorsunuz.Bir fincan kahve hazırlayıp kekimizin iki katınıda kahveyle ıslatıyoruz..

Sonrasında unu,şekeri,yumurtayı ve vanilyayı muhallebi kıvamında pişiriyoruz..Kaynamaya başlayınca soğuması için bekleme moduna alıyoruz..Soğuduktan sonra labne peynirimizle yüksek devirde 3-5 dk.mikserle çırpıyoruz..

Alt kısıma kek sonrasında kremayı orta kata yayıyoruz..Dilimlediğimiz muzu ve damla çikolataları buna serpiştiriyoruz..Sonrasında keki yerleştirip tekrar kremayı sürüyoruz ve buzdolabında beklemeye alıyoruz..Servis yaparken üzerini kakao ile süslemeyi unutmuyoruz :)

hocam kahve derken nescafe mi?

ben et suyu için buz poşetleri var onları kullanıyorum dondurucuda saklaması daha pratik oluyor :wink:

herohamster' Alıntı:
size destek olmak adına bendende bir puding tarifi gelsin parmaklarınızı yersiniz artık
Malzemeler::
1 lt süt
1 adet marketten alınmış puding
üzeri için:
kum şeker , fındık, fıstık, allah ne verdiyse artık
Orta boy bir tencereye sütü alalım karıştırarak kaynamasını bekleyelim. pudingi çırparak, tencereye ilave edelim karıştırarak kıvama gelene kadar pişirelim.Pişen pudingi kâselere alalım, üzerine kum şeker , fındık, fıstık, allah ne verdiyse artık :) serpelim. Ilınınca buzdolabına alalım.1 Saat sonra sütlü tatlımız hazır olacaktır. Afiyet olsun.
yarın cağ kebabını anlatacam merakla bekleyin :)
:D o öyle olmaz
3 kaşık un 7 kaşık şeker 1 yumurta 1lt süt 4 kaşık kakao isteyen piştikten sonra 1 kaşık margarin ekleyip biraz daha kaynatabilir, ama margarin sağlığa zararlı :++:

kek kalıbı alcam ama karar veremedim. çok kaliteli bişey istiyorum. yapışmasın beni uğraştırmasın bi de hangi şekil daha kullanışlı kek ypmdığım için almaya gittiğimde hangisini alacağımı bilemiyorum.mrka ve şekil önerisi bekliyorm

güzel bi başlık, şimdilik takipteyim çünkü okulda en yoğun günlerimi yaşıyorum, atlatınca katkıda bulunuruz inşallah :+1:

Geri