bayan bilişimciler

Kodla Büyü
zik_zak' Alıntı:
sdh' Alıntı:
benim de 4 yaşına yakın oğlum var,kreşe gidiyor..akşamları biz de evde faaliyet yapıyoruz bazen...internetten bol bol kolay faaliyetler bulup kaydediyorum,beraber yapıyoruz.çok hoşuna gidiyor...tabi bi de boyama yapıyoruz bol bol...duvarlarımız da rengarenk :D

bilişimci anne olmanın faydaları dimi hocam :)
aynen:)

benimde 3 yaşında 1 kızım var. akşamları televizyonu kapatıyoruz. hikaye okuyoruz ve çok seviyor. sonrada alıyor kendisi eline resimlerine bakıp ve benim anlattığım kısımları anlatıyor. ayrıca çeşitli yayın evlerinin yapbozlu hikayeleri var küp şeklinde. içinde hikayenin resimlerinden 6 farklı yapboz yapılıyor. önce hikayesini okuyorz sonrada yapbozlarını yapıyoruz beraber çok eğleniyor.

zuhall' Alıntı:
benimde 3 yaşında 1 kızım var. akşamları televizyonu kapatıyoruz. hikaye okuyoruz ve çok seviyor. sonrada alıyor kendisi eline resimlerine bakıp ve benim anlattığım kısımları anlatıyor. ayrıca çeşitli yayın evlerinin yapbozlu hikayeleri var küp şeklinde. içinde hikayenin resimlerinden 6 farklı yapboz yapılıyor. önce hikayesini okuyorz sonrada yapbozlarını yapıyoruz beraber çok eğleniyor.

hocam çok özendim size inşallah darısı bize :)

ya arkadaşlar benim de 1.5 yaşında oğlum var. önerebileceğiniz kahvaltı ve yemek tarifleri var mı?

1.5 yaşında bizim yediğimiz her şeyi yiyebilir, daha doğrusu yemesi lazım :) kahvaltıda da içine kahvaltıda yenebilecek herşeyi koyup artı ceviz,fındık,fıstık koyup bulamaç yapabilirsiniz bence

anne sütü alsada yok o bebişe faydası...
benim oğlumla yaşıtmış oğluşunuz...
ben oğluma(tabi sadece haftasonları maalesef)
bizim kahvaltı masamıza oturmasını sağlıyorum o da bunu istiyor. onun tabağına 1 tane köy yumurtası, 2 dilim salatalık, 1 dilim peynir , 1 dilim domates koyuyorum. severek yiyor. üzerine biraz süt içiriyorum. arada kahvaltıda bunların yanına ek olarak patates de kızartıyorum bikaç tane de ondan yiyor...
sonra ara öğün olarak 11'e doğru elma veriyorum.. gündüz çorbasını öğlen yoğurdunu ve akşam da akşam yemeğini veriyorum. yemekten sonra babasıyla çekirdek çitliyolar son tekrar süt ve daddiii :)

seldabal' Alıntı:
1.5 yaşında bizim yediğimiz her şeyi yiyebilir, daha doğrusu yemesi lazım :) kahvaltıda da içine kahvaltıda yenebilecek herşeyi koyup artı ceviz,fındık,fıstık koyup bulamaç yapabilirsiniz bence
hayır kesinlikleee karşıyım. artık onların damak tadı oluştu nasıl bulamaç verebilirsiniz diyorsunuz. cocuk herşeyi tek tek yemeli ki tadını alsın

benim de meşhur pastamı yazzayıom size yaş pasta gibi oluyor
Malzemeler
1 adet hazır kek (uno güzel oluyor)
2 su bardağı süt
2 tepeleme yemek kaşığı un
1 su bardağı şeker
3 adet muz
sos için
yarım paket kremşanti
yarım çay bardağı süt
Yapılışı
bir kaba sütü döküyoruz üzerine unu ocağa almadan önce biraz karıştırıyoruz topaklanmasın diye sonra ocağa alıp kısık ateşte sürekli karıştırıyoruz. Un pişene kadar Un iyice piştikten sonra üzerine şekeri ilave edelim. Karıştımaya devam 1-2 dakika şekerlede pişiriyoruz. Puding kıvamına gelinceye kadar. (bu kıvamı tutturmak önemli cıvık olursa kekin üstünden kayıyor) ve bu karışımı soğumaya bırakalım. Başka bir kaba yarım bardağı süt ile yarım kremşantiyi dökelim. Mikserle katılaşıncaya kadar karıştıralım. Diğer karışım oda sıcaklığına gelince (sıcakken karıştırısanız cıvık olur.) ikisini karıştıralım. Mikserle homojen bie karışım elde edelim. Pastayı koyacağınız tabağa kekin alt kısmını koyalım. Kekin üzerine biraz şekerli süt gezdirebilirsiniz. Özellikle kek sert iste yumuşatıp güzel tat veriyor. Sonra muzları dilimleyip kekin üzerine serelim. Oluşturduğumuz karışımın yarısını muzların üzerine dökelim ve kekin üst kısmını koyalım. Yine üzerine muzları dilimleyip yerleştirelim. Kalan sosu da üstüne döktükmü oldu bu iş. Dolaba alıp soğumaya bırakıyoruz. Servisten önce çikolata varsa evde bıçakla ince ince keserek üzerini süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

hepinizin tariflerine saygı duymakla beraber arkadaşlar mümkün olduğunca hazır şeylerden kaçınalım derim. hazır kek, yufka vs...

anne sütü alıyor ama ben de her sabah yumurta, peynir, cicibebe, ceviz süt veriyorum. reçel, pekmez bal gibi tatlı şeyleri yemiyor.çorbalardan da sadace yayla ve şehriye yiyor. değişik bişeyler vermek istiyorum.

glimmer' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
hayır kesinlikleee karşıyım. artık onların damak tadı oluştu nasıl bulamaç verebilirsiniz diyorsunuz. cocuk herşeyi tek tek yemeli ki tadını alsın

bende katılıyorum. çiğneme özelliği gelişmesi ve tatları kendi başına karıştırmadan alması lazım. eğer karıştırıp blenderdan geçirip verirseniz ilerde çok zorlanırsınız.

glimmer' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
herkesin kendi düşüncesi tabii
günün diğer bütün zamanlarında gelişen damak tadı ile herşeyi yiyor, 6 aylık olduktan sonra zamanı geldikçe herşeyi yedirdim, blenderdan uzak durarak, ayrıca kendi kahvaltısının üstüne bizim yanımızda diğer şeylerden de azar azar yiyor.
bende kış günü domates ve salatalığa karşıyım :)
ayrıca anne sütünü de 2 yaşından önce kesmedim, bu yaşına kadar hiç ateşlenmedi ve gelişimi çok iyi giden bir çocuk.
yanlış anlamayın hocam tartışmak için değil sadece fikrimi söyledim. herkes kendi karar verir çocuğuna ne yedireceğine sonuçta

ogretmen_pc' Alıntı:
zuhall' Alıntı:

hocam çok özendim size inşallah darısı bize :)
ayyy bunları okuyunca çocuğumun olmasını çoook istiyorum yaaa kim bilir nasıl güzel bir duygudur.
Arkadaşlar farkında mısınız bu forum bizim öğretmenler odamız gibi olmuş yaa en azından ben öyle hissediyorum. Forumu açmayınca eksiklik hissediyom. dertleşecek pek kimsem yok benim okulda bir arkadaş var onunla da görüşemiyoz. Bu forumu ve sizi çoook seviyorum İyi ki varsınız bilişimci arkadaşlar :)

zuhall' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
seldabal' Alıntı:

bende katılıyorum. çiğneme özelliği gelişmesi ve tatları kendi başına karıştırmadan alması lazım. eğer karıştırıp blenderdan geçirip verirseniz ilerde çok zorlanırsınız.
bulamaçtan kastım hepsini bir tabağa koyun sütle karıştırmaktı blender değil
peynir,tereyağ,bal,zeytin,süt, meyve, fındık,fıstık,badem,ceviz,yumurta,
2 saat sonra bizimle azar azar normal kahvaltı
çiğneme özelliği gelişmiştir sanırım 6 aylık oldu küçük doğranmış sebze çorbası ile başladık :)

anne sütü alıyorsa onunla idare ediyodur. Bunun dışındaki ek besin günlük sadece 2 çay bardağı diye duymuştum.

kesinlikle bulamaç. filan yapmayın bence hocam. sonra besinlerin tadını ayıramıyor. Alışamıyo yani. Birde yaptığınız şeyin mutlaka tadına bakın. size kötü geliyorsa çocuğa vermeyin. Onunda bi damak tadı olduğunu unutmayın. nasılki siz bazı şeyleri sevmiyorsanız oda sevmeye bilir. Kesinlikle ondan ye bundan yeme diye ısrarcı olmayın. iştahsızlık varsa abur cubur vermeyin. bekleyin acıkınca mecbur yiyecek. Hastayken zorlamayın. iştahsız olur çünkü normaldir. Birde çocukları kendimizle kıyaslamayalım. Azıcık yedi nasıl doyabilir diye düşünmeyelim. Gelişimini internette yaş boy kilo tabloları vardır oradan yada doktor kontroli ile takip edin.

arkadaşlar ben oğlumla yeterince ilgilenemediğimi düşünüyorum. :cry: özellikle ev işlerinden zaman bulamıyorum. benim işlerim hiç bitmiyo ben mi beceriksizim nedir anlamıyorum. oğlum da ben iş yaparken çıldırıyo. siz bu işleri nasıl çözdünüz.

nese1982' Alıntı:
arkadaşlar ben oğlumla yeterince ilgilenemediğimi düşünüyorum. :cry: özellikle ev işlerinden zaman bulamıyorum. benim işlerim hiç bitmiyo ben mi beceriksizim nedir anlamıyorum. oğlum da ben iş yaparken çıldırıyo. siz bu işleri nasıl çözdünüz.
biz işleri birlikte yapıyoruz:) eline bir bez yada bir kepçe tamam :)
işler bitince de tamamen ona aitim oda bunu biliyor, öyle alıştı.

tartışıladabilir hocam sıkıntı değil. sonucta ben bunu ego yapmam. evet cok doğru değil bu mevsimde salatalık ve domates ama ben organik olanları tercih ediyorum bi de sanırım kışı gectik bahar diyelim :)
evladım için en doğrusu neyse onu öğrenme taraftarıyım her anne gibi...
benim düşüncem değil bu uzmanların düşüncesi bebişler belli bi zamandan sonra karıştırılmadan tek tek verilmeli gıdalaqr. ben sizin dediğiniz mamayı 1 yaşına kadar verdim hergün.. şimdiyse her şey tek tek..

çalışan bütün bayanların sıkıntısı evet çok fazla ilgilenemiyoruz başta cok takıyordu kafaya zaman gectikçe avunmaya başladım.. bizim yapabileceğimiz tek şey az ama kaliteli zaman geçirmek. yani onunlayken onunla olmak...
sesleri duyuyor gibiyim yemek, ev işi vs...7
ben de bunlardan muzdaribim ama maalesef herşeyi bir arada götürmeliyiz çünkü biz anneyiz :D

zaten gün boyu okuldayız. sadece akşamları kızımla beraberim bide hafta sonları. akşamları gelmemi dört gözle bekliyor. ben işleri bir kenara bırakıyorum. önemli olan çocuğum. akşamları sırf onunla ilgileniyorum. hafta sonları babası onunla ilgilenirken ben işlerimi bitirmeye gayret gösteriyorum.

hocam bir kepçe bir bez benim oğlanı hayatta durdurmaz. feci hareketli. zaten evlerde o yüzden toparlanmıyor hiç. elbise almak için dolabı açıyorum bi bakıyorum dolapdaki bütün kıyafetleri yere indirmiş. mutfkda çekmeceyi açsam arkamdan o da hemen açıp hepsini boşaltıyo.

nese1982' Alıntı:
hocam bir kepçe bir bez benim oğlanı hayatta durdurmaz. feci hareketli. zaten evlerde o yüzden toparlanmıyor hiç. elbise almak için dolabı açıyorum bi bakıyorum dolapdaki bütün kıyafetleri yere indirmiş. mutfkda çekmeceyi açsam arkamdan o da hemen açıp hepsini boşaltıyo.
sanki benm oğlanı tarif ediyorsun hocam...
benimkide aynenn öyle bu hareketlilik onlara yeterince ilgilenmediğimizden de kaynaklnıyor şöyle yani; çocuk ilgi çekmek istiyor. size muhteşem bi tavsiyem var ilaç gibi bişi. alın çocuğunuzu evinizin bahçesi varsa ki inşallah vardır çıkartın bahçeye oynasın 2 saat bakın yorulunca dili nasıl dışarda kalıyor paşanın

zuhall' Alıntı:
zaten gün boyu okuldayız. sadece akşamları kızımla beraberim bide hafta sonları. akşamları gelmemi dört gözle bekliyor. ben işleri bir kenara bırakıyorum. önemli olan çocuğum. akşamları sırf onunla ilgileniyorum. hafta sonları babası onunla ilgilenirken ben işlerimi bitirmeye gayret gösteriyorum.
benim en büyük dezavantajım bu belki de baba kşm 9- 10 gibi geliyo. hafta sonu da yok yni hep ben ilgilenmek zorundayım...

nese1982' Alıntı:

formatör filanmısınız hocam. yani bu önemli mesai saati önemli yani Bide çocuğun yaşı da önemli tabi. Bide aşırı titizde olabilirsiniz. Sizi biraz tanısak daha iyi yardımcı olabiliriz belki..

glimmer' Alıntı:
nese1982' Alıntı:
sanki benm oğlanı tarif ediyorsun hocam...
benimkide aynenn öyle bu hareketlilik onlara yeterince ilgilenmediğimizden de kaynaklnıyor şöyle yani; çocuk ilgi çekmek istiyor. size muhteşem bi tavsiyem var ilaç gibi bişi. alın çocuğunuzu evinizin bahçesi varsa ki inşallah vardır çıkartın bahçeye oynasın 2 saat bakın yorulunca dili nasıl dışarda kalıyor paşanın
haft içi hergün saat 4- 8 arası dışarda bahçedeyiz. 8 de eve gelince de birlikte oynaylım diyor. enerjiden bişey kayıp etmiyor. gündüz de kreş de.

nese1982' Alıntı:
zuhall' Alıntı:
benim en büyük dezavantajım bu belki de baba kşm 9- 10 gibi geliyo. hafta sonu da yok yni hep ben ilgilenmek zorundayım...

evet haklısın. bizde baba da öğretmen olduğu için hemen hemen aynı saatlerde eve giriyoruz. o ilgilenirken ben işlerimi yapabiliyorum.eğer maddi yönden bi sıkıntınız yoksa haftada bir gün yada yarım gün ev işi için birini çağırabilirsiniz. bu işinizi haffiletir. bu şekilde yapan çok arkadaşım var.

nese1982' Alıntı:
aynen...:((

formtör değilim hocm ders saatimde çok az. benim oğlan hergün kreş dönüşü eve girmiyor dışardayız anlayacağınız. yazın 8 e kadar girmiyoruz eve. sonra eve girince zten yemek bulşık derken saat 9 buluyo. ama o yemekden sonra resim çizlim. yakalamaç oynayalım arabacılık oynyalım diye yatana kadar bunları istiyo. 10.30 dan önce de uyumuyo. zaten o saat de benim de pilim bitmiş oluyo

benim de 2,5 yaşında bir oğlum var. bizimki oyuncaklardan bıktı. yazmaktan, çizmekten, karalamaktan bıktı. kitap okumaktan bıktı. varsa yoksa park. orada trenin başına geçiyor. biniyor iniyor biniyor iniyor. kapı açıp kapamaktan acayip keyif alıyor. neyse anlamadım bende. çeşitli faaliyetler yapmak istiyorum ama hiçbirine yanaşmıyor. beslenmesinde de zorlanıyorum. çeşitten kaçıyor. aynı şeyleri yemekten de bıktı. bir de kendini hiç sevdirmiyor. iktiriyor beni. kucağıma gelmek istemiyor.doğdu doğalı böyle. asi.. ben napayım peki arkadaşlar :(

Geri