Beşinci sınıflar hazırlık mi oluyor ?

Kodla Büyü
Y.dil ağırlıklı pilot okullarda 5.sınıfta bilişim yoksa 6.sınıfta 5.sınıf bilişim konuları mi anlatılıyor?Nasıl oluyor anlamadım.

Benim zümrem 6.sınıf oldukları için 6.sınıf konuları anlatılacak diyor.y.dil ağırlıklı bir okulda 5. sınıfta bilişim görmediyse 6.sınıfta doğal olarak 5.sınıf
konuları anlatılmaz mı? İhmal edilen program mı yapmalıyım? Talim terbiye ne diyor bu konuya?Ya da resmi bir yazı yok mu?

En iyisi bu okuldan ayrılmak.Hiç hoşuma gitmeyen bir durum.Bana ne yapmam gerektiğini söyleyenlerden,benim adıma karar alanlardan nefret ederim.

Bu pilot uygulamanin acaba seneye tüm Türkiyeye model olma ihtimali yüzde kaç ? Dersler gidiyor diye boşuna aglamanin bir anlami yok. Bu dersin zorunlu olmasının çok saçma .sadece seçmeli bir ders olabilir bilgisayar dersi .tabiki çok onemi bir ders ama sadece isteyen alırsa güzel olur bu ders . Zorunlu olamaz bu ders bunu anlayalım artık .ne fiziki altyapı ne zihinsel altyapı bu dersi tüm okula zorunlu olmasına izin vermez. Bir şey isterken makul olalım ki istedigimiz olsun yerine getirilsin
Hocam sen bilişim teknolojileri öğretmeni misin?

olsun da bizde kurtaralım bakanlıkta kurtarsın. 20 yıldır her sene ders gidecek mi kalacak mı yetti gari 🤣

Y.dil ağırlıklı pilot okullarda 5.sınıfta bilişim yoksa 6.sınıfta 5.sınıf bilişim konuları mi anlatılıyor?Nasıl oluyor anlamadım.
Sene başı ilçe zümresinde karar aldıracaktınız hocam. Öğrenciler 5. sınıfta bilişim görmediği için 6. sınıfta 5. sınıfın yıllık planı uygulanacaktır diye.

Y.dil projesini duyuran milli eğitim 5.sinifta bilişim dersini kaldırmış.Talim terbiye zorunlu dersleri belirlemiş.Buraya kadar tamam anladım uzaylı değilim zaten.y.dilde pilot okullara herhangi bir program belirtmemis mi?Allah'a havale mi etmiş.il zumresindeki zümre başkanı program geliştirme uzmanı mi?zümre hangi programın islenecegine karar verebilir mi?talim terbiyenin yeni projeyi açıklığa kavuşturmasi gerekirdi.Ben kendimce ogrencilerin hazirbulunusluluk durumlarına göre 5.sinif konularını uygun gördüm.talim tarbiyenin bir planı olmadığı için burada yanlış bir şey yapmıyorum.klavye fare öğrenmesi gereken bireye gidip işletim sistemleri anlatmam.donanim yazılım görmesi gerek.kisaca fikrimi söyleyeyim bu proje zaten plansız temelsiz olduğu belli.ingilizceyi diğer normal okullar gibi veriyorlarsa zaten bir fiyaskodur.bizi uzmanlık sınavına mecbur edenler acemice davranıyor.Neye göre belirlenmis ihtiyaçlar neler.Neyi neden yaptıkları amaçları ne belli değil.geminin hangi limana gideceği neden denize açıldığı belli değil.Bu gemi batar arkadaşlar.

Temel Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Zarife SEÇER'in "MEB Birim Amirlerinin Öğretmen Bilgilendirme Semineri (2023 Kasım Dönemi Mesleki Çalışma)" konuşmasının ikinci bölümünde "Çoklu Yabancı Dil Modeli"nen bahsetti.

Şu an bu modeli uygulayan ortaokulların 5. sınıflarında yaklaşık 3000 öğrenci varmış.

Bunun dışında 5. sınıflarda halen yabancı dil ağırlıkı eğitime devam eden okullar da var.

https://www.oba.gov.tr/egitim/oynat...i-2023-kasim-donemi-mesleki-calisma-967/15761

Sunumdan aldığım iki görüntü:

cydm1.jpg
cydm2.jpg

Temel Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Zarife SEÇER'in "MEB Birim Amirlerinin Öğretmen Bilgilendirme Semineri (2023 Kasım Dönemi Mesleki Çalışma)" konuşmasının ikinci bölümünde "Çoklu Yabancı Dil Modeli"nen bahsetti.

Şu an bu modeli uygulayan ortaokulların 5. sınıflarında yaklaşık 3000 öğrenci varmış.

Bunun dışında 5. sınıflarda halen yabancı dil ağırlıkı eğitime devam eden okullar da var.

https://www.oba.gov.tr/egitim/oynat...i-2023-kasim-donemi-mesleki-calisma-967/15761

Sunumdan aldığım iki görüntü:

Ekli dosyayı görüntüle 74767Ekli dosyayı görüntüle 74768
Ortaokulda 11 saat yabancı dil nasıl oluyor anlamadım? Pilot okullarda olsa 18 + seçmeli, normal ortaokullarda 3 + seçmeli oluyor. İho ları bilmiyorum. Bu ne olduğu hâlâ belirsiz olan yeni pilot okullarda 11 saat olsa bile %90 olmaz oranı. Çok ilginç

Ortaokulda 11 saat yabancı dil nasıl oluyor anlamadım? Pilot okullarda olsa 18 + seçmeli, normal ortaokullarda 3 + seçmeli oluyor. İho ları bilmiyorum. Bu ne olduğu hâlâ belirsiz olan yeni pilot okullarda 11 saat olsa bile %90 olmaz oranı. Çok ilginç

Bilişim ve diğer bazı dersler okutulmayarak yapılıyor maalesef:

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Madde 5

Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân
ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil
dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri
dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi
öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim
programları uygulanabilir.

Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli Pilot Uygulaması ders çizelgeleri

Ekli dosyalar

• imam hatip ortaokulu.pdf
    379.8 KB · Görüntüleme: 75
  • ortaokul.pdf
    364.9 KB · Görüntüleme: 165
temel eğitimin yazısı hocam, edevlet evrak doğrulama servisinden ekleriyle beraber bakabilirsiniz .

Ekli dosyalar

• çoklu yabancı dil.pdf
    152.1 KB · Görüntüleme: 134
İsrailde okullarda kodlama dili bile ibranice olabiliyormuş. biz osmanlıcadaki harfleri bıraktık latin alfabesine geçtik ama hala baş düşmanımız olan ingilize ve ingiliz diline tapıyoruz. Öğrenilsin tabi, Fatih Sultan Mehmet bir çok yabancı dil biliyormuş. Ama maalesef ülkemize aşağılık komplesi var. Kafe vs işletmelere ingilizce dilinde tabela gördükmü havalı geliyor. Adam turistik olmayan gecekondu mahallede BERBER açıyor ama tabelasına kocaman harflale "hair design" yazıyor. Milliyetçi geçinen kimse de demiyor "ben böyle işletmelere asla gitmem, pirim vermem, zarar etsin kapansın, kendi diline sahip çıkmayandan ülkesine hayır gelmez" diye

İsrailde okullarda kodlama dili bile ibranice olabiliyormuş. biz osmanlıcadaki harfleri bıraktık latin alfabesine geçtik ama hala baş düşmanımız olan ingilize ve ingiliz diline tapıyoruz. Öğrenilsin tabi, Fatih Sultan Mehmet bir çok yabancı dil biliyormuş. Ama maalesef ülkemize aşağılık komplesi var. Kafe vs işletmelere ingilizce dilinde tabela gördükmü havalı geliyor. Adam turistik olmayan gecekondu mahallede BERBER açıyor ama tabelasına kocaman harflale "hair design" yazıyor. Milliyetçi geçinen kimse de demiyor "ben böyle işletmelere asla gitmem, pirim vermem, zarar etsin kapansın, kendi diline sahip çıkmayandan ülkesine hayır gelmez" diye
O mantıkla bakarsanız hocam bizim esas alfabemiz Göktürk alfabesidir arap ya da fars değil

Amann bizi de depo öğretmen yapsınlar en azından 20 yılını dolduranları ya depo öğretmen yapsınlar ya da erken emekli etsinler. Eğitimde bir yerimiz yoksa dışarıda kendimize bir yer edinelim bari. Ben artık zırt pırt sistem değiştiren bizim motivasyonumuzu düşüren, geleceğin biişimle gelecek olduğunu göremeyen insanlara hakkımı helal etmiyorum. Seneye konumumuzun ne olacağını bilmeden bu sene derslere devam edeceğiz işe bak.

Bu sistemle bir sürü bilişim öğretmeni norm fazlası olur. İngilizce öğretmeni eksiği oluşur. Bizi de ingilizce öğretmeni yapsınlar. Bu branştan kurtarsınlar. Şaka gibi. Yap boz tahtasına çevirdiler iyice. Emekli olmadan bu branş ile ilgili bir güzel haber alamayacağım galiba. Emekliliğe de 20 yıl var. Hayırlısı...

Bu sistemle bir sürü bilişim öğretmeni norm fazlası olur. İngilizce öğretmeni eksiği oluşur. Bizi de ingilizce öğretmeni yapsınlar. Bu branştan kurtarsınlar. Şaka gibi. Yap boz tahtasına çevirdiler iyice. Emekli olmadan bu branş ile ilgili bir güzel haber alamayacağım galiba. Emekliliğe de 20 yıl var. Hayırlısı...
az kalmış emekliliğe hocam az dişini sık. 😂

kurtuluşumuz btr normu... hem labsız desteksiz derste olmuyor da zaten. adamlar da haklı ders koyacaklar sonradan lab istenecek malzeme istenecek. gönül isterki her okulda bir bt sınıfı kurulsun. bu ekonomik krizde sal müzik beden resim dersini(küçümsemiyorum şuan bizim dersimizden daha fazla değer görüyorlar) tamam işte yazılım falan neyimize

Teknoloji tasarım dersini hiç salmiyorlar yalnız . Bunun gerekçesi ne olaki . Acaip bir durum
ben bakanlığın ciddi ciddi tek tas ile bilişim teknolojilerini karıştırdığını düşünüyorum. diğer türlü beden eğitimi,resim ,müzik kaldırıp tek tas koymanın tek bir mantıklı açıklaması yok. beden eğitimi falan kalsa spor lazım çocuklara diyeceğim ancak tek tas ne için lazım bir türlü kavrayamadım

Bizim tek tas öğretmeni ne öğretiyoruz biz ya önceki müfredat daha iyiydi diyor😀 Dersin bir konusu sanırım bilgisayarla tasarım ama ben bilmiyorum onun yerine baska birsey gösteriyorum diyor

Geri