Beşinci sınıflar hazırlık mi oluyor ?

Kodla Büyü
Bu pilot okullarda dersin gitmesi olayıni kimse takmıyor. Merak bile etmiyor üç beş kişi hariç. Ulan giderse giderse gitsin benden giderse herkesten gidecek . elle gelen düğün bayram diyorlar.sonucta devlet memuruyum beni işten atacak halleri yok bir kazigin başına öyle yada böyle dikecekler beni diye düşünüyorlar ve hiç umursamiyorlar. Peki gerçekten haklılar mi ?
Cevap:Evet
.

Hocam yanlış anlamayın alfabemiz yönünden sıkıntım yok. İyi ki de kullanıyoruz ama latin harfleri bizim mi? Öğrenmesi kolay olduğu için latin harfleri hayatımızı kolaylaştırdı kesinlikle ona hiç kimse birşey diyemez.

Tarihte her dil, her alfabe birbirinden etkilenmiştir.

Osmanlı Devleti arapça konuşup Arapça yazmıyordu. Osmanlı Türkçesi'ni arap harflerinden türetilmiş bir alfabeyle yazıyordu.

Latin harflerinde Ç, Ş, Ö gibi harfler ve sesler yok. Ama bizim dilimizde olduğu için bu harfler üretildi ve alfabimize katıldı.

Eski Uygur alfabesine bakarsanız o alfabede arap harflerine benzer harfler var.

Diller ve alfabeler her zaman birbirini etkilemiştir. Bir alfebede olmayan ses kullanılacak dilde bir karşılığı olan harfle gösterilebilir.

Osmanlı Türkçesi metinlere bakarsanız günlük dilimiz var. Edebi metinler ayrı. Onlar illaki ağır ama günlük dildeki konuşmalar bugünkü Türkçemize çok yakın.

İskender Pala'nın İki Darbe Arasında kitabında şunu yazması dikkatimi çekmişti. Metni tam hatırlamıyorum ama kısa özeti şu;

Divan edebiyatında çalışmalar yaparken askeriyede subaydım. Arşivdeki metinleri çeviriyordum. Bir komutan masamda bu Osmanlıca metinleri gördü odamdan çıkıp bağırmaya başladı. Adam içeride Kur'an okuyor ama sizler bunu göremiyorsunuz.

Arapçayı ve Osmanlı Türkçesi'ni karıştırmamak lazım.

Arap alfabesi de Nebati Yazı sisteminden türetilmiş bir alfabedir.

Hocam olayı yanlış anlıyorsunuz. Mesajımda osmanlı kültürü, mirası vs kayboldu kötü ettik demedim. İlber Hocamın da dediği gibi arap harflerinde 3 sesli harf var ve bizim dilimizdeki seslere uygun değil. Yazarken ve okurken hata yapma ihtimali çok yüksek. Osmanlı Türkçesi kursuna katıldım ve gerçekten bir harfi yanlış okumak herşeyi değiştiriyor.

Arap alfebesinden olmayan ü, ç, ş gibi sesler Osmanlı haflerinde türetilmiş ve kullanılmış. Ama yazışmalarda gerçekten sorun çıkıyormuş. Kursu veren öğretmen de dedi.

Benim demek istediğim arap harfleri evet bizim değildi sonuna kadar haklısınız ama latin alfebesi de tamamen bize ait değil ben onu demek istiyorum.

İyiki geçtik mi evet kesinlikle iyiki geçtik. Bu bizim geçmişimizi unutacağımız anlamına gelmez. Size demek istediğim latin harfleri de tamamen sıfırdan bize ait değil. İhtiyacımız olan harfleri almışız. İhtiyacımız olmayan x, w, q harflerini atmış, eksik olan ç, ş,ö,ü,ğ gibi harfleri de ekleyerek kendi alfabemizi türetilmişiz. Sıfırdan kendi alfabemizi yapmamışız. Gerek yok zaten. Birşey ortada varsa lazım olanları alır kullanırsın mantıklı olan budur.

Neden latin alfabesi de bizim değil deyince sizler osmanlı kültürünü, eski evrakları okuyamıyoruz, yazık ettik şeklinde anlıyorsunuz. Eski evraklar benim işim değil. Eminim Osmanlıca harfleri kullansakta eski vesikaları okuyamayacaktık normal vatandaş olarak. Çünkü o evrakların dili çok ağır. Osmanlıcayı iyi bilenler bile okurken zorlanıyor. Mesele harflerde değil kullanılan dilde.

Mesela divan edebiyatında yazılan eseri latin harfleri ile okuyunca anlıyor muyuz. O kelimelerin de anlamını bilmek gerek.

Umarım anlatabilmişimdir.

Osmanlı nerde girdi kardeşim bu konuya
. Osmanlı mi kaldı tarihin tozlu sayfalarında kaldı gitti. Şimdi dünyaya uyumlu modern insan yetiştirme çağı. Osmanlıyı seven gitsin çeşmeleri miras bırakmış işte .gidip su içsin yad edsin .Osmanoğlu ailesinin torunları bile Avrupalı laiklik yanlısı modern çocuklar. Bizim fesli deli kadirin müritleri hala akillianmadi

Bu yıl proje ortaokulu sayısı daha da arttırıldı. yakında buralar karışır. Okullara yeni bildirilmeye başlandı galiba.

Okul idarecisinin dedigine gore Geçen seneki 5.ler bu sene şimdiki 6.lar tüm şubeler çoklu Yabancı Dil gözüküyor.Bu sene 5.lerde bir şube çoklu Yabancı dil gozukuyormus.

Bu pilot okullarda dersin gitmesi olayıni kimse takmıyor. Merak bile etmiyor üç beş kişi hariç. Ulan giderse giderse gitsin benden giderse herkesten gidecek . elle gelen düğün bayram diyorlar.sonucta devlet memuruyum beni işten atacak halleri yok bir kazigin başına öyle yada böyle dikecekler beni diye düşünüyorlar ve hiç umursamiyorlar. Peki gerçekten haklılar mi ?
Cevap:Evet
.
Zaman zaman çook ümitlendik, üzüldük, tekrar ümitlendik... derken artık hissizleştik. Tek hedefimiz emekli olmak artık. O zamana kadar ne yaparız bilmem.. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Benim anlamadıgim bakanlığa ingilizce almanca aşkı nereden geldi . Az buz değil hafta da 22 saat yabancı dil koydu adamlar .radikal bir proje. imam hatip ortaokulunu bile pilot okul yapıp arapça farsca dururken ingilizce almanca dayadi. Yani bu adamlar her zaman Avrupaya batıya dünyaya kapalı olmakla Ortadoğu'ya istikamet çevirmekle suçlanirken nasıl oldu da sekuler kesimin bile cesaret edemeyecegi bu güzel işi yaptilar.

Demirel siyasette 24 saat çok uzun bir süredir demişti. Şimdi 5 dakikada bile 180 derece değişimler meydana geliyor. Birkaç gün önce reis, daha önce açıkladığı görüşlerin aksine ab stratejik hedefimizdir dedi.

İngilizceci olsak okulun en relax, çılgın öğretmenine dönüşürüz biz. (onca pc,sistem sorunlarıyla uğraştıktan sonra...)

geçen yılın ya da diğer yılların pilot okullarının sayısını ve hangi okullar olduklarına nasıl bakıyoruz

geçen yılın ya da diğer yılların pilot okullarının sayısını ve hangi okullar olduklarına nasıl bakıyoruz

Bakınız:

Okulumdaki son durum hakkında bilgilendirme yapayım. Ders saatleri 5 ve 6 larda günlük 8 saat olarak uygulanacak. 5. Sınıflarda bilişim dersi yok. 6 sınıflarda da lütfedip 1 saat bilişim dersi koymuşlar. Kısaca İngilizce hazırlık bütün şubelere yayılırsa hepimiz norm fazlası oluyoruz.

Bu arada okul imam hatip ortaokulu

Okulumdaki son durum hakkında bilgilendirme yapayım. Ders saatleri 5 ve 6 larda günlük 8 saat olarak uygulanacak. 5. Sınıflarda bilişim dersi yok. 6 sınıflarda da lütfedip 1 saat bilişim dersi koymuşlar. Kısaca İngilizce hazırlık bütün şubelere yayılırsa hepimiz norm fazlası oluyoruz.

Pilot okul musunuz hocam?

Hocam bizim okulda ortaokul.Okul idaresi bugün bana bu pilot okullarda 5 ve 6.siniflarda bilişim yok dediler.5.siniflarda 2 saat seçmeli robotik kodlama seçeceğiz dediler.Umidim 6.siniflarda vardı maalesef o da gitti.Okul idaresinin insafina biraktılar.6.siniflarda resim muzik beden var dedi.Yarin detaylı öğrenmeye çalışacağım.

Yani görünen Bu çoklu yabancı dil Pilot uygulama da Sadece Bilişim Dersinin üstünü çizmişler.Diger dersler bir şekilde var.

Internette şu çizelgeyi buldum
Açıklamalara göre 5. Sınıfta Bilişim ile ilgili bir dersi seçmeli bile almak mümkün gözükmüyor:

IMG_8478.png

Hocam bizim okulda ortaokul.Okul idaresi bugün bana bu pilot okullarda 5 ve 6.siniflarda bilişim yok dediler.5.siniflarda 2 saat seçmeli robotik kodlama seçeceğiz dediler.Umidim 6.siniflarda vardı maalesef o da gitti.Okul idaresinin insafina biraktılar.6.siniflarda resim muzik beden var dedi.Yarin detaylı öğrenmeye çalışacağım.

Üstte paylaştığım çizelgeye göre; 5’te değil, 6’da seçmeli BT dersi mümkün gibi gözüküyor

Internette şu çizelgeyi buldum
Açıklamalara göre 5. Sınıfta Bilişim ile ilgili bir dersi seçmeli bile almak mümkün gözükmüyor:

Ekli dosyayı görüntüle 76657
Ya hocam ne saçma şey 5.lerde dijital sanatlar ile spor aynı grupta olduğu için ya spor yada dijital sanatlar seçilecek.okul idareside sporu seçer.Bu şartlarda 6.sinifta robotik kodlama seçilebilir.

Geri