Müjde! Memurun İş Güvencesi Kalkıyor!

Kodla Büyü
zaqwert' Alıntı:
destekliyorum...
ali babanın çiftliği gibi süt vermeden otlayan bir sürü kişi var
bir çok öğretmen mesleğinin hakkını veremiyor.....
Vallahi pessss denir bu kadarına! Kim karar verecek sizin bir memur olarak işinizi layıkıyla yaptığınıza bana göre hiç çalışmayan aldığı maaşın hakkını veremeyen bir memurun siz çok iyi çalıştığına kanaat getiremez misiniz! Bu isteğiniz uygulamaya geçildiği gün sizi sudan sebeplerle işinizden edebileceklerini görmezden geliyorsanız mutlaka güçlü torpiliniz vardır ve tek güvendiğiniz odur işinizdeki başarınız olamaz derim ben!

Re: Ynt: Müjde! Memurun İş Güvencesi Kalkıyor!

bunu savunanlar ancak akp ilçe teşkilatıyla yakın ilişkileri olanlardır başka açıklaması yok ellerini ovuşturarak sırıtarak bekliyorlar nasıl olsa yerim garanti diyor
Ama sonrası da var düşünmüyor vatandaş her gün acaba bugün kovulacakmıyım, bu gün müdürn gözüne girmek için ne yapsam endişesi seni almayacakmı okullarada öğretmeni işkur göndersin 10 aylık sözleşmeyle hersene torpil peşinde dolaşmana da gerek yok çok sağlam nasılsa arkan

bu işin şakası yok yıllar önce memurun iş güvencesinin kalmasını ömer dinçer söylemişti. şimdi cumhurbaşkanı açık açık söylüyor yani ister kabul et ister etme iş güvencesi kalkacak. iş güvencesi kalkınca türk eğitimsen ve eğitimsen de üye kalmayacak. yani herkes sesini kısacak. hak arama derdine giremeyecek. yıllar önce işçilerin hak aradığı günlere bak birde şimdi... işçi sendikları bitti. işçiler asgari ücretle taşeronlaştırıldı. peki böyle olunca akp zayıflar mı hayır tam aksine

bunu yaparlarsa helal olsun derim. böyle bir topluluğa az bile yapıyorlar.

dişi deve şamlınındır diye bağırın şimdi...

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
Ortada var bir duman, burası kesin.
"Ateş falan yok, yangın yok" diye garanti veren bir makamda yok.
Demekki bir niyet var.

COBOL' Alıntı:
sezginozturk' Alıntı:
pergun' Alıntı:
Devlet memuru ve zihniyeti her zaman devlete yük olmuştur. Çok önceden yapılması gereken, geç kalınmış bir karardır

siz öğretmen misiniz?
Belki kendini süper biri olarak algılayıp, diğer memurların beceriksiz olduğunu düşünüyor.
Belki de yaptığı işte kendini yetersiz görüp, seppuku düşünüyordur.Ancak katana uzundur ve acı verir.
Büyüklük veya kendini hor görme......
Her iki durumdada toplum faydasını düşünmüyor. Bencil olduktan sonra, özel sektörde dahi başarısız olur bu arkadaş.

öğretmenim evet. Sayın psikoanalizci ben objektif olarak bakıyorum. Tam aksine bencil olan sizlersiniz.Madem toplumun milletin faydasını düşünüyorsun, o zaman yatarak maaş alan adamlara yetimin hakkını veren sistemi destekleme. Devlet memurunun yüzde kaçı hakkını veriyor işinin. Hangi devlet kurumunda memura saat 5'i bırak 4 den sonra iş yaptırabiliyorsun. bizim zihniyetimiz tamamen bu belli saatte işyerinde olurum asgari düzeyde çalışır maaşımı alır keyfime bakarım.Özelleşsin bakalım nasıl hakkını veriyor aldığı paranın. Bir kez kapak attıktan sonra ölene kadar maaş al keyfine bak. ne yaparsan yap ne kadar geri kalırsan kal, ne kadar boş adam olursan ol, ne kadar mal olursan ol, kpss den 2 soru yaptın artık sırtın yere gelmez devlet maaşını öder zihniyetini benim gibi benciller değil senin gibi acizler savunur

Yukarıda Demiştim ya,
Seppuku;
Bir hata ve utancın sonunda efendilerinin önünde samurayın kendine uyguladığı acı veren bir yöntemdir. Ama bizim ülkede bundan zevk alanlar var.(bence yalan, öğretmenim diyor, ihtimalen pergun atama bekleyen öğretmendir)

Bana "yetim hakkı" demeyin.Büyük irade, İşini yapmayanı, saat 4 ten sonra masadan kalkanı ve müdürünü sürgüne gönderip cezalandırsın.Ceza bireysel verilir, toplu değil.
Ayrıca, Özel müteahhitliği işin doğru ve tam yapıldığına bakmaz.Cebinden çıkacak personel giderine bakar.
Demedi demeyin;
Sonunda gerçek darbeyi cüzdanımız yiyecek.(Sanki darbe yiyecek hali kaldıda) O zaman anlarız, " gerçek yetim in kim olduğunu"

"Yetim hakkı" diye diye, adımız "hakkı" oldu.

He anasını satayım. Üniversiteyi benimle birlikte inşaatlarda çalışarak okudunuz, gece yarılarına kadar internet cafe pisliği temizlediniz sonrada eve gidip KPSS çalıştınız ya alın lan iş güvencimizide alın,almazsanız namertsiniz. Bu durumu savunan adamcıklara söylüyorum ya onlara çok yakınsınız yada hayat boyunca tuzunuz kuruydu.

Mesele çalışanın randımanlı çalıştırılması değil.
Mesele ürün kalitesi değil.

Mesele, Maliyetin yani bizlerin maaşının ucuzlaması.
Eş dost hısım akrabanın, 5bin üzeri maaşlı işçi olarak yerleştirildiği tüm kamu bankaları karayolları mta trt thy birlik ve kit yönetim Kurulları gibi yerlere dokunmazlar.Yılda 6 ikramiye verilen yerlere dokunan olmaz.

İş güvencesi nedir? İşini yapmadığın halde işten çıkartılamıyorsan kesinlikle kaldırılmalı.İşini yapmayan işten uzaklaştırılmalı.
İşini doğru yapan için zaten sorun yok...Burada önemli olan bu ayrımın nasıl yapılacağı...Bu yapılabilirmi bilmiyorum...
Ama şu bir gerçekki sürekli rapor alıp okuldan kaçan,derslerde uyuyan,okulda sadece siyaset yapan,alan bilgisi 30 sene öncede kalmış,kendini geliştirmeyen ve sadece para hesabı yapıp eğitime önem vermeyen kişiler uzaklaştırılmalı..
Özel okul böyle bir kişiyi çalıştırmıyorda neden devlet çalıştırıyor.Özel okula parası olmadığı için gidemeyen kişi neden devlet okulunda bu tarz öğretmenlerle karşı karşıya gelsin...
Mesele işini doğru yapmak.

Bence Mesele maliyet
Çünkü, son 2 aydan bu yana meb bütçesini yazdı basınımız.Diyaneti, Emniyeti, sağlığı vs hiçbir bakanlığın bütçesini yazan olmadı.
Demekki memurların üçte birini oluşturan çokluğun olduğu meb da bir maliyet rahatsızlığı var.
Hazırlığıda var,
örnk, özel okul teşviği

COBOL' Alıntı:
Mesele çalışanın randımanlı çalıştırılması değil.
Mesele ürün kalitesi değil.

Mesele, Maliyetin yani bizlerin maaşının ucuzlaması.
Eş dost hısım akrabanın, 5bin üzeri maaşlı işçi olarak yerleştirildiği tüm kamu bankaları karayolları mta trt thy birlik ve kit yönetim Kurulları gibi yerlere dokunmazlar.Yılda 6 ikramiye verilen yerlere dokunan olmaz.[/quot

Tamam işte bende ondan bahsediyorum, sadece milli eğitim değil bütün kurumlarda 657 kalksın, işini yapamayan, kendini yetiştirmeyen çıksın, işini yapana da maaşını düzgün versin. 3 kuruş verip garantili iş diye milleti köle gibi kullanmasın. Bizim millet de kadrolu diye kölelik yapmasın.

bizlerin öğretmen olmasının en büyük nedeni iş güvencesi yoksa neden memur olalım.657 yi değiştirip memuru siyasetin kölesi haline getirmeye çalışanları destekleyenler ya siyasetçilerden menfaat bekleyenler yada memur olamayıp memura fesatlanan kişilerdir.Devlet dairelerinde işler mi zamanında yetişmiyor.Siyasiler 1 memur yerine oy için 3 memur yerleştirirse bir kuruma memurda rahat rahat işini halleder oturur.Türkiyenin gerçeklerini görelim siyasilerin ağzından konuşmayalım...

Bu sefer anayasa, başkanlık diyerek 657 değişince, uygulama 657 nin sadece meb bölümünde yapılır.
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Maaşında düşme olmaz merak etme.
Sadece batıda norm fazlası olursun. Zorunlu olarak " ülkenin en doğusuna " mecbur kalırsın.eş durumu vs. kalkar. 657 de anayasada özür durumu kaldırılır.Özelleştirilen batıdaki boş okullarda ......nokta nokta....kanuna tabii 1300 tl ya gıcır gıcır ........... sendikaya üye 5 yıl sözleşmeli gençler istihdam edilir.
Atanamayan öğretmen derdide biter.Herkes iş ve aş sahibi olur.
Örnek :ifp
Sonuç, maliyet düşer.
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

"Ne olursa olsun iş garantisi" yanlış. Düzeltilmeli. Bu konu topyekün bir ıslahat hamlesinin bir bölümü olarak ele alınmalı... Ancak ehil eller tarafından...

Toplumu kutuplaştırma ve kamplaştırmadan fayda umulan bir ülkede bu yapılmaya çalışılan şeyin arka planını okuyamamak için ya çok saf ya da çok tarafgir olmak lazım.

Gerisi boş laf...

Boş lafı 55-60 yaşında hakkari de anlarsın. Nasılsa emeklilik yaşı 65 :)
Batıya gelmek istersen serbest. Özelleştirilmiş okulda maaş 1300.

Bir mesaj yukarıda yazdıklarımı iyi oku.Herkes kendini akıllı sanır.
Merak etme, 657 yatıyor diye mühtiş bir halk desteği olur. Memlekette aklını üstün zanneden çok.

657 kalkarsa çalışmayana bir şey olmayacak yalaka olmayana dik durana olacak yandaş olmayana olacak ve bu sadece bu hükümet zamanında değil ileriki hükümetler zamanında da aynen devam edecek kimseye boyun eğmeden onurumuzu satmadan çalışmamızın güvencesidir 657, bugün kalksın diyen gerçekten memur olan arkadaşlara sözüm şu bu devran böyle gitmez Akp gider başkası gelir sizinde canınız mutlaka yanar.

Şu da var çalışmayanı teftiş edecek mecralar var müfettişi var amiri var eğer sizin söylediğiniz gibi birşey çok fazla söz konusuysa bunların işini yapmadığı ortada eğer bunu söylüyorsanız da şu an ne kadar amir müfettiş varsa büyük bir çoğunluğunu bu hükümetin refaranslarıyla gelmiştir kendi getirdikleri adamların iş yapmaması yüzünden bu hakkımızı gasb edemezler.

şu paragrafı bir okuyun ALINTIDIR"Devlet Personel Başkanlığı’nın verilerinde dahi Türkiye ile birlikte İngiltere, Almanya, Fransa, Brezilya, Danimarka, Estonya, İrlanda, İspanya, İsveç, Meksika, Portekiz, Slovenya, Yeni Zelanda, ABD, İtalya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Hollanda, İsrail, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Kore, Macaristan, Norveç, Polonya, Rusya, Slovakya, Şili, Ukrayna, Yunanistan gibi birçok ülkede kamu görevlilerinin farklı bir hukuki düzenlemeye tabi olduğu; sosyal yardımlarının, yargılanmalarının, görev ve sorumluluklarının farklı kanunlarla düzenlendiği bilgisi yer almaktadır. Bununla birlikte, Almanya, İtalya, Avusturya, İspanya, Kore gibi ülkelerde memurların hayat boyu iş güvenceleri mevcuttur. Bütün ülkelerde memurların işe alınma süreçleri işçilerden ayrı bir düzenleme ile belirlenmektedir. Dolayısıyla gelişmiş ülke olarak kabul edilecek ülkelerin hemen hepsinde statü hukukuna bağlı olarak çalışan bir memur kesimi bulunmaktadır."

ÇALIŞAN MEMUR GAZANACAK YATAN GAZANAMAYACAK DİYEN TİPLER hükümet değişse aynı sözleri aynı şekilde söyleyebilir mi ?

bombacı mülayim' Alıntı:
ÇALIŞAN MEMUR GAZANACAK YATAN GAZANAMAYACAK DİYEN TİPLER hükümet değişse aynı sözleri aynı şekilde söyleyebilir mi ?
65 yaşına kadar, hastalığı var yada çocuk doğurursun (rapor aldın derler)
Kilo alırsın (düşük performanslı derler)
Gözler bozulur, gözlük takarsın (dinozor derler)
Baban ölür (izin aldı derler) özellikle veliler derler, şahsen 3-5 kere farklı zamanlarda arkadaşlarımın ardından dediler, duydum, ağzının payını verdim.
Ama
Mesele maliyet, maliyet, maliyet.

Anayasa değişikliğini iyi okumak (herkes okuyamaz, okuduğunu sanır) için, şimdiden 657 ile ilgili kısımları be öğretmenleri ilgilendiren haklar ile ilgili bölümleri, yazıcıdan çıkartıp saklayın.

Asıl sorumlukuk eğitim birsenli arkadaşlar da sendikanıza desteklemediğinizi bildirin ben eğitim birsenli arkadaşlarla ilimde fikir alışverişinde bulunuyorum onlardan da desteklemeyen bir kısım küçümsemeyecek kadar var daha çok inançlarında gördüğüm yapmazlar yapamazlar bakın arkadaşlar meslektaşlar taşoronu bu hükümet getirdi şimdi kadro vereceğiz denildi kamudaki işçileri işlerinden çıkarıp aldıklarının 3 te 4 te birine çalıştırdılar hemde bu işçi çalışmıyordu falan demediler kim varsa çıkardılar aynen yola devam sıra memurlara geldi bundan en büyük etkilenecek kitle öğretmenlerdir memurların içinde biz tepkimizi göstermezsek bizim dışımızdaki hiç bir memur tepki göstermez gösterse bile duyan olmaz.

kselici' Alıntı:
"Ne olursa olsun iş garantisi" yanlış. Düzeltilmeli. Bu konu topyekün bir ıslahat hamlesinin bir bölümü olarak ele alınmalı... Ancak ehil eller tarafından...

Toplumu kutuplaştırma ve kamplaştırmadan fayda umulan bir ülkede bu yapılmaya çalışılan şeyin arka planını okuyamamak için ya çok saf ya da çok tarafgir olmak lazım.

Gerisi boş laf...

Şimdi boş laf diyeceğinize, bi fikriniz var ise net şekilde söyleyin. iş garantisi yanlış ise neye göre kime göre yanlış!bunun çizgisini belirleyin, var mı kriteriniz? var mı prensibiniz? Varsa açıklayın, devlette herşeyi yoluna koymuş, hayatın formülünü çözmüş gibi "iş garantisi yanlış" demekle o işler yürümüyor.

Islahat hareketini yapacak olanlar, önce sanal ülke ekonomisini düzeltsin, ülkenin, saraylarına harcadığı parayı, fatih projesine harcadığı parayı, özelleştirmeyle yabancılara peşkeş çekilen kurumlarını, üretemeyen, kendi yağında kavurulamayan Türkiye ekonomisini düzlüğe çıkartsın ondan sonra memurun iş güvencesine baksın. Tarafgirlik dediğiniz olay gözünü karartıp, yapılan söylenen herşeye "evet doğru" diye kafa sallamaktır.

Elinizdeki iş güvencesi alınsın, yarın bir gün okulunuzda mesai arkadaşınız müdürüyle tartıştığıi için, hükümeti eleştirdiği için işten atıldığında muhakkak mutlu olursunuz. Ki bu durum hepimizin başına geldiğinde çocuğunuzun istediği bir oyuncak boğazınıza düğümlenir...

Zaten şu anda terör örgütüne yardım yataklık yapan, devleti yıkmaya yönelik girişmlerde bulunan memur, görevden atılıyor. Ha yok "beni eleştiren herkesi memuriyetten atacam" diyenler varsa da bi zahmet ülkeyi yönetmek, hem de adil yönetmek, "biz yola çıkarken kefenimizi giydik" demekle şv yapmakla olmuyor. İcraata bakacaksın, eleştirenleri de bi zahmet dinleyeceksin. Bu işin öbür tarafı da VAR!

kselici' Alıntı:

Gerisi boş laf...
Haftaya hükümet güvenoyu alır.Yılbaşından önce Anayasa taslağı açıklanır. Sen 657 ve öğretmen maddelerine iyi bak.

Hemde mühtiş hızlı pişirecekler.Ekonomi bakanı bile bizimle ilgileniyor.

İşte bugün örneği.
http://www.memurlar.net/haber/545817/

"Adam haklı beyler.657 ile olmuyor bu iş" diyorlar ve basın medya tv her saat anayasayı haber yapacak.Linki açın ve Yorumları okuyun.

Bence Ne gerek var sızlanmaya? Doğuya 3 yıl kalma şartı koyarsın olur biter.
Zihniyet 30 yıldır aynı.parmağın acıyorsa iyileştirmeye uğraşma, özel parmak tak kurtul.

Farklı bir şey söylemedim. Memuriyetin hali içler acısı ama bu durumun düzeltilmesi şu an yapılacak iş değil. Çünkü tamamen farklı bir niyetle bu iş gündeme getirilmeye yırtınılıyor.
Belli ki işten çıkarmalar olacak ve bu asla performansla ilgili olmayacak. İnsanlar sendika değiştirmek zorunda kalacak.

Burada şunu da belirteyim: Bu düzeltme normal bir dönemde iyi niyetle ve mesaide suistimali kaldırma maksadına matuf olarak ehliyetli eller tarafından yapılsaydı insanlar işini kaybetmek yerine daha iyi çalışmayı tercih ederdi. Kimse işten atılmazdı. Herkes daha ciddiyetle çalışırdı.
Esasında bu suistimal de memumurunu daha güzel ve etkin istihdam edebilecekken reform namına kılını kıpırdatmayıp memurlarını sürekli millete şikayet ederek puan kazanmayı tercih eden fırsatçı hamasi politik akımın ayrı bir ikiyüzlülüğüdür.

geçen ay bilsem (bilim sanat merkezi ) mülakatına girdim. bütün soruları bildiğim hande bana 30 puan vermişler :mrgreen: bu ülkede sen ben yok dediklerine bakmayın. siz sokağın ortasına bir WC yaptırın kapısına bekçi alınacaksa bu akp li olmak zorunda hatta onun için il, ilçe başkanları devreye girer. rıskı veren Allahtır. biz böyle büyüdük. hayatım da Allahtan başka hiç bir güce boyun eğmedim. ekmek kuyruğunda bile kendime torpil yaptırmadım. devlet malı benim için yetim malı gibidir. ALlah haram lokma yemeyi nasip etmesin. 657 kalkarsa ilk benim işime son verilir ama umurumda değil. dün başörtülü bacılarımıza ne zulüm yapılıyorsa bugün aynı zulmü ülkücülere yapıyorlar. ben inandığımı söyler inandığım yolda yürürüm gerisi teferruattır.

Apır sapır yorum yapıp memurun iş güvencesi elinden alınsa her şey düzelecek gibi konuşanlar, her olumsuzluğun sorumlusu öğretmenmiş gibi düşününenler size bir kaç lafım var. Bu memlekette 10 polisten 9'u kötü, 10 memurdan 9'u kötü,10 sporcudan 9'u ve sayamadığım daha bir sürü alanda da benzer şeyi düşünüyorum. Kısacası bizim insan kalitemiz kötü. Şimdi bu 657 değişti ve iş güvencesi kalktı diyelim tüm memurlar kendileri gibi düşünenler oldu varsayalım her şey yoluna girecek demi yazıklar ola size memleketin haline bak. Peki çözümün ne sayın hocam diyenlere: Bizim nesiller kaybedildi asla düzeleceğine de inanmıyorum. Sonraki nesiller bilimsel zeminde ahlaklı insanlar yetiştiren bir eğitim anlayışıyla kurtarılabilir. Yoksa sonumuz Ortadoğu karanlığı.......

Şaka maka ben başladım şimdiden piyasa için kendimi yetiştirmeye. Oldu olacak vatandaşlıktan atsalarda bir avrupa ülkesine falan sığınsak orada yazılımcılık yaparız. Doğu avrupaya da razıyım.

kendi özlük haklarında bile aralarında fikir birliğine varamayan haklarını savunamayan bir mesleğin alsınlar

Geri